• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pytanie do prawnika. Bezpieczna umowa najmu

14 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Do umowy najmu warto wpisać także wszystkie ustne ustalenia dotyczące niestandardowych - technicznych lub związanych z płatnościami za media - zagadnień. Unikniemy dzięki temu nieporozumień. Do umowy najmu warto wpisać także wszystkie ustne ustalenia dotyczące niestandardowych - technicznych lub związanych z płatnościami za media - zagadnień. Unikniemy dzięki temu nieporozumień.

Transakcja wynajmu mieszkania obarczona jest pewnym ryzykiem. Chociaż trudno w to uwierzyć nadal - głównie w celu ominięcia obowiązku podatkowego - wiele umów zawieranych jest ustnie. W przypadku konfliktu między wynajmującym a najemcą obie strony są w trudnej sytuacji. Warto jednak pamiętać, że nie każda umowa jest pełnowartościowa. Muszą być w niej zawarte pewne podstawowe elementy. Jakie?



Czy odważyłbyś się wynajmować mieszkanie bez umowy?

- Zamierzam w niedługim czasie wynająć mieszkanie. Oczywiście będę podpisywać umowę najmu. W Internecie jest mnóstwo wzorów takich umów. Nie wiem, który jest prawidłowy, a obawiam się niekorzystnych dla mnie zapisów oraz niejasności. Co w takiej umowie na pewno musi się znaleźć, żeby moje interesy były zabezpieczone? - zapytała pani Monika z Gdańska, która właśnie kupiła większe mieszkanie, a na mniejszym chce zarabiać.

Odpowiada Joanna Rynas, radca prawny z Gdańska

Faktycznie bardzo istotną kwestią jest treść podpisanej umowy. Wpływa ona przecież bezpośrednio na naszą sytuację w danym stosunku prawnym. Warto zatem uważnie ją przeczytać i zmienić (lub usunąć) niejasne czy też niekorzystne zapisy.

Ważne jest określenie stron umowy najmu. Stronami umowy są bowiem wynajmujący i najemca. Wynajmujący to osoba, która ma prawo do dysponowania lokalem mieszkalnym. Najemca to z kolei osoba, która - po podpisaniu umowy - będzie posiadać to prawo. W umowie, gdzie stronami są osoby fizyczne, warto zadbać o szczegółowe dane, tj. imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, numer i serię dowodu osobistego, a także PESEL. Jeżeli stroną jest firma warto wpisać wszystkie dane firmy, tak by w czasie późniejszym nie mieć problemów z identyfikacją.

Na marginesie warto dodać, iż w umowie powinien być wskazany numer księgi wieczystej lokalu mieszkalnego. Pozwoli to na weryfikację osoby uprawnionej do władania lokalem (w księdze wieczystej wpisany jest właściciel nieruchomości). Może bowiem zdarzyć się taka sytuacja, że wynajmującym jest inna osoba, aniżeli wpisana w księdze wieczystej. W takiej sytuacji wynajmujący powinien przedłożyć do umowy najmu dokument potwierdzający jego prawo do dysponowania lokalem lub pełnomocnictwo.

Co jest przedmiotem umowy najmu?
Biorąc pod uwagę kontekst pytania czytelnika nie ulega wątpliwości, iż przedmiotem umowy najmu jest lokal mieszkalny. Lokal mieszkalny to z kolei taki, który ma zaspokajać potrzeby mieszkaniowe. Warto jednak dodać, iż przedmiotem najmu może być zarówno cały lokal mieszkalny jak i jego część. Niezależnie od tego, jaki jest przedmiot najmu, strony umowy powinny zadbać o to by był on dokładnie określony. W umowie można także dodatkowo zawszeć postanowienia dotyczące wyposażenia lokalu - tu jednak warto pamiętać o tym by umowa wyszczególniała co wchodzi w skład tego wyposażenia.

W umowie najmu konieczne musimy określić wysokość czynszu. Dodatkowo powinny zostać określone warunki płatności, tj. termin płatności i sposób płatności. W przypadku braku określenia tych warunków zastosowanie będą miały zasady ogólne, co niekoniecznie będzie korzystne dla najemcy.

Wynajmujący może zabezpieczyć swoje interesy poprzez ustalenie w umowie obowiązku zapłaty kaucji. Pozwoli mu ona na pokrycie ewentualnych kosztów związanych z wystąpieniem szkód. Należy pamiętać, że wysokość kaucji nie może przekraczać 12 miesięcznych czynszów. Kaucja zwracana jest po okresie najmu - pod warunkiem, że lokal został odebrany bez zastrzeżeń. W przypadku zastrzeżeń Wynajmujący może potrącić odpowiednią kwotę z kaucji na pokrycie kosztów.

W umowie musi być wskazany czas, na jaki zostaje zawarta umowa najmu. Umowa może być bowiem zawarta na czas oznaczony bądź na czas nieoznaczony. Z kolei najem zawarty na czas dłuższy niż lat dziesięć poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony. Istotna jest także kwestia uwzględnienia w umowie możliwości jej wypowiedzenia.

Nie zapominajmy także o protokole zdawczo - odbiorczym i protokole odbioru. Co do zasady wydanie lokalu odbywa się po podpisaniu przez obie strony protokołu zdawczo odbiorczego. Również przy odbiorze lokalu, po ustaniu umowy najmu, sporządza się protokół odbioru lokalu. W protokole warto opisać stan techniczny i stopień zużycia znajdujących się w nim instalacji i urządzeń. Protokół będzie bowiem stanowić podstawę wzajemnych rozliczeń przy zwrocie lokalu.
Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące procedury zakupu lub najmu nieruchomości? Nie wiesz jak postąpić w sporze z deweloperem lub pośrednikiem? Jak się rozliczyć z Urzędem Skarbowym? Prześlij swoje pytania mailem: prawniknieruchomosci@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisach Praca oraz Dom i Nieruchomości portalu Trojmiasto.pl

Opinie (65) 4 zablokowane

  • (2)

    Taki copy paste ta Pani na zdjęciu.

    • 29 2

    • troche nie wyszlo;p

      • 0 0

    • Artur

      RADA:
      Wynajmujący musi pamiętać, że właściciel może mieć dodatkowy komplet kluczy do mieszkania. Ale wejście do lokalu wtedy, gdy najemcy w nim nie ma jest zabronione.

      I choć nigdy nie będzie miał on 100 proc. pewności, że osoba, która będzie wynajmować mieszkanie lub dom będzie terminowym płatnikiem czynszu i wykorzysta lokal na cele zgodne z umową, to transakcję może uczynić pewniejszą.

      Podstawowe zasady bezpieczeństwa to:

      - Unikanie umów na czas nieokreślony, ustanowienie kaucji lub - co kosztuje kilkaset złotych - ustanowienie tytułu egzekucyjnego u notariusza. Dzięki temu właściciel będzie mógł odzyskać mieszkanie, jeżeli wynajmujący przestał płacić czynsz.

      - Zadbanie o dopełnienie wszystkich formalności w momencie podpisywania umowy najmu.

      Mamy nadzieję, że wymienione wskazówki pomogą Państwu wynająć mieszkanie bez żadnych problemów.

      Życzymy powodzenia!!!

      Zespół serwisu wybierammieszkanie.pl

      • 0 0

  • Przestrzegam przed samotną panią (3)

    Przestrzegam przed samotną panią z dzieckiem, która co roku w okolicach sierpnia szuka do wynajęcia mieszkania w pobliżu szkoły nr 12 na Ujeścisku. Baaardzo niesolidna.

    • 47 4

    • Kazda samotna pani z dzieckiem lub wlasnie rozwodzaca się jak dla mnie jest od razu do podziekowania. Wole już studentow, letnikow byle nie samotne panie z dzieckiem.

      • 21 1

    • Dokładnie jak.zawsze w ogłoszeni

      • 1 0

    • Zawsze przed najem zaznaczam zakaz trzymania psów kotów i dzieci w innym przypadku z waszego mieszkanka zostawią rujinę....

      • 2 0

  • Prawnik niestety teoretyk.

    Nic nie pomógł nikomu. Jeżeli trójmiasto zapłaciło za ten art. to zweryfikujcie... A jeżeli on płacił, to reklama na poziomie 16-latka ;) Brak podstaw prawnych, pisanie z mankietu.

    • 51 3

  • A ma być bezpieczna dla Najemcy czy Wynajmującego? (4)

    Jak dla Najemcy to spisana na papierze z właścicielem mieszkania (porównać dane z dowodu z danymi w księdze wieczystej w necie), z jasno określoną wysokością czynszu i opłat dodatkowych (może być załącznik czynszu do wspólnoty/spółdzielni). Ważne, żeby podać okres wypowiedzenia 1 może 2 miesiące.
    Z właścicielem trzeba spisać wszystkie zauważone uszkodzenia oraz stan rzeczy w mieszkaniu. Jak dostaniecie klucze to na spokojnie jeszcze raz zobaczcie jak wszystko wygląda jeśli jest coś nie tak zgłoście najlepiej mailem (jak by co będzie dowód).
    Zanim coś wpłacicie ochłońcie w domu. Można się umówić, zabukować lokal i poprosić właściciela o wysłanie umowy, numeru księgi wieczystej i informacji o kosztach pozostałych.

    • 25 1

    • A ma być bezpieczna dla Najemcy czy Wynajmującego ? (1)

      Dla wynajmującego to ciężka sprawa. Trzeba szukać uczciwych i rzetelnych najemców detali nie podam bo nie jestem ekspertem a i uważam, że to kwestia szczęścia.
      W sytuacji, gdy najemca zdecyduje się nie płacić i nie będzie skory do opuszczenia lokalu to prawo będzie chroniło właśnie jego. Jeśli zdemoluje mieszkanie lub coś ukradnie zostaje Policja i prywatni detektywi. Każde rozwiązanie to koszty dla właściciela, których odzyskanie jest mało prawdopodobne. Zostaje droga sądowa i komornik tylko jak ściągnąć tysiące złotych z osoby, która nie ma pracy ;-/
      Oczywiście jeśli już to umowa na piśmie i podatek jak podpadniesz najemcy to najprościej będzie mu donieść na Ciebie do US. Umowy u notariusza nie ochronią przed nieuczciwym najemcą lub złodziejem-dewastatorem.

      + ubezpieczenie mieszkania z opcją szkody najemcy.

      • 14 1

      • Umowa spisana w obecnosci notariusza tak, w 100 prc nie zabezpiecza ale bardzo skutecznie odstrasza potencjalnie nieuczciwych i jeśli o mnie chodzi, to od paru lat tylko tak podpisuje umowy z najemcami.

        • 3 1

    • Zawsze kazdemu już zdecydowanemu wysylam umowe mailem i proszę o uwagi. Jak myslicie - ile osob to wogole czyta? Najczesciej jest zdziwienie - pani cos wyslalaaaaaaaa??? Nie widzialem.

      • 2 0

    • oho, już widzę okres wypowiedzenia niezgodny z ustawą...

      • 0 0

  • Umowa (5)

    Najlepiej podpisać umowę u notariusza to potem można pozbyć się najemcy jak nie płaci. Są odpowiednie wzory umów, które chronią wynajmującego. Zwykła umowa jest do niczego w dzisiejszych czasach.

    • 20 9

    • chyba ze sprzedażą coś się pomyliło, dlaczego u notariusza a nie na poczcie?

      • 5 6

    • (3)

      Coś się komuś pomyliło z tym notariuszem.
      Umowa może być w zwykłej formie pisemnej, ale winno do niej zostać dostarczone notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji wraz z oświadczeniem właściciela alterntywnego lokalu do którego nastąpiłaby wyprowadzka - i tylko jeśli jest to najem okazjonalny.

      • 2 0

      • (2)

        A najem okazjonalnych się właśnie u notariusza podpisuje

        • 0 1

        • To doucz się trochę co u notarisuza się podpisuje.

          • 1 0

        • Umowa najmu okazjonalnego między najemcą a wynajmującym może być w zwykłej formie, pisemnej.
          Natomiast najemca musi dostarczyć od notariusza oświadczenie o poddaniu się egzekucji - może wybrać dowolnego notariusza i wynajmujący nie musi być przy tym obecny. Koszt oświadczenia to ok 200zł.

          • 1 0

  • Troche mało tu informacji dlatego podpowiem bo prawnik nie bardzo chciała! (5)

    Najbardziej bezpieczna umowa to umowa najmu okazjonalnego. Można ją podpisać w formie aktu lub nie, osobiście polecam podpisać normalnie a poświadczenie podpisów pod umowa zrobić u Notariusza wraz z zabezpieczeniami. 1. poddanie się egzekucji w trybie art. 777 - ja zabezpieczam do kwoty najmu za 12 miesięcy. 2. wskazanie alternatywnego adresu zamieszkania (w razie kombinacji z brakiem opłat delikwenta wyrzucamy pod wskazany wcześniej adres w umowie). 3. Kaucja za dwa a najlepiej trzy miesiące z góry (jak kogoś nie stać to niech nie zawraca gitary) 4. zawsze przepisuje wszystkie liczniki na najemce (dzięki temu zadłużenia nie należą do mnie tylko do niego a liczniki wystarczy wymienić, zdecydowanie mniejsze koszty) Do tego proponuje na umowie wpisać wszystko, dosłownie wszystko co zostaje umówione tak aby nie było potem płaczu, proszę bardzo dokładnie opisywać stan lokalu przy odbiorze i poświęcić na to dłuższa chwile, tak samo ma się sprawa do zdawaniu lokalu. Święta zasada! Zawsze wszystko na papier! Chronić swoje nieruchomości przed cwaniakami których jest wielu!!! Przy podatku 8,5% na prawdę nie warto kombinować. Warto wydać na dobra umowę Najmu Okazjonalnego raz parę złoty a będzie służyła bardzo dlugo i odpowiednio zabezpieczy.

    • 60 8

    • Bzdura!!!! Mając umowe okazjonalną mogę zameldować się bez twojej zgody po 3 dniach (3)

      od podpisania jej. W takim razie twój lokal przechodzi pod stan mojego posiadania i jeżeli wymelduję się bo muszę z mojego dotychczasowego mieszkania to swoją umowę i akt notarialny możesz zanieść tylko do sądu i szarpać się z 5 lat w wypadku kiedy trafisz na złodzieja - cwaniaka. Poczytaj sobie stalinowskie prawo lokatorskie które obowiązuje. Zrozumcie, ze polska to nie jest zachodni kraj tylko kolonia z prawem z PRL.

      • 7 11

      • nie zameldujesz sie w Gdyni z umową najmu okazjonalnego

        bez wyraźnego oficjalnego pisma od właściciela że wyraża na to zgodę - powodzenia - myslisz że urząd potrzebuje następnych chętnych na lokal zastępczy ? i sprawy w sądzie o odszkodowanie z tego tytułu (bo lokali nie ma)??? zreszta na cwaniaka zawsze jest większy cwaniak, każdemu kto będzie kombinował z moja własnością dokokpituje takich lokatorów że szybciutko sie wyprowadzi, do tego jest tez mozliwość nagłego remontu, koniecznej przebudowy instalacji itp, itd. Są też inne środki nacisku.

        • 12 0

      • Na stale kochany się nie zameldujesz a najwyzej na okres na jaki zawarta zostala umowa - to raz. A dwa.. W momencie kiedy ty zaczynasz pogrywac pamietaj, ze wlasciciel tym bardziej jest na to przygotowany i tez ma swoje metody... A te z prl wbrew pozorom bardzo dobrze się sprawdzaja ale zapewne za mlody jestes synek by to wiedziec :).

        • 9 0

      • w PRL bardziej szanowano ludzi, niż obecnie...

        • 1 1

    • A jak przepisać na lokatora licznik wody zimnej, cieplej i ogrzewania?

      Liczniki energii elektrycznej i gazu się da ale te są własnością wspólnoty lub spółdzielni i będą i tak obciążały właściciela.

      • 2 1

  • Bezpieczna umowa najmu, w tym kraju takie nie istnieją!! (2)

    • 25 8

    • Wszystko się da (1)

      Bez przesady. Kazde interesy da się prowadzić bezpiecznie, jeśli tylko ma się odpowiednią wiedzę i wsparcie ekspertów z danej dziedziny. Polecam zapisać się na parę szkoleń, wejść w struktury takich organizacji, jak Stowarzyszenie Mieszkanicznik, jeśli będziesz się obracać we właściwych kręgach, będziesz wiedzieć, jak unikać ryzyka i błędów.

      • 0 0

      • Ile czasu na zdobycie odpowiedniej wiedzy?

        Bez przesady. Ludzie chcieliby wynająć mieszkanie od razu jak mają taką możliwość a nie po kilku miesiącach albo latach kiedy nabędą nie wiadomo jaką wiedzę.

        • 0 0

  • Nie ma w Polsce bezpiecznej umowy najmu bo w Polsce obowiązują jeszcze stalinowskie prawa lokatorskie z lat 40-tych. (1)

    Prawo własności w wypadku prawa lokatorskiego jest zawieszone. Nie wierzcie w żadne bzdury bo lokator nawet zrywający umowę ma prawo posiadania waszej własności a wy tylko możecie za ten lokal płacić. Jedyna bezpieczna umowa to wynajem ale pod żadnym pozorem jako lokalu mieszkaniowego. Możecie go "przechrzcić" na biuro lub "usługi hotelowe" wtedy złodziej który nie płaci a czai się na wasza własność może być wystawiony w ciągu godziny.

    • 28 8

    • Jaki hotel ? jakie biuro ? Jak lokal mieszkaniowy zaczniesz wynajmować pod działalność (bo hotel to działalność gospodarcza), to z automatu będziesz płacić kilka razy wyższy podatek od nieruchomości a jeśli grunt należy do miasta - to również za użytkowanie wieczyste zapłacić trzeba będzie kilka razy tyle.

      • 12 1

  • W Polsce facet wychodzi z pierdla, ma dowód osobisty, uśmiecha się patrząc w oczy, wyjmuje plik gotówki i już ma wynajęte.
    W Europie musi mieć miejscowy pesel lub numer ubezpieczenia, aha tylko przelew.

    • 9 1

  • Czas na zmianę prawa w Polsce na takie, by właściciel mógł bez obaw wynajmować swoje mieszkanie. (2)

    • 55 3

    • .

      Jeśli macie problem ze spisaniem umowy polecam dobrą znajomą.
      Krystyna Klita
      Piszcie

      • 0 0

    • czas na to, żebyśmy aktywniej działali w stowarzyszeniach takich jak Mieszkanicznik. Lepiej brać sprawy w swoje ręce i działać na rzecz usprawniania rynku wynajmu, niż czekać na lepsze prawo.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane