• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Pytanie do prawnika. Kontrolowanie wydatków we wspólnocie mieszkaniowej

Członkowie wspólnoty mieszkaniowej mają prawo wyjaśnić każdy szczegół dotyczący wydatków. Jednak najpierw, w drodze uchwał wspólnoty, trzeba ustalić zasady prowadzenia dokumentacji.
Członkowie wspólnoty mieszkaniowej mają prawo wyjaśnić każdy szczegół dotyczący wydatków. Jednak najpierw, w drodze uchwał wspólnoty, trzeba ustalić zasady prowadzenia dokumentacji. fot. 123rf/ anyaberkut

Sprawozdanie finansowe wspólnoty mieszkaniowej to zwykle ogólnikowy dokument, z którego, zwłaszcza osobie mało zaangażowanej w życie wspólnoty, trudno wyczytać szczegóły dotyczące wydatków wspólnoty. Nie ma jednak jednego szablonu, który by określał, jak powinien wyglądać ten dokument, wspólnota powinna uregulować to w wewnętrznie przyjętych aktach prawnych.Czy sprawdzasz stan finansów swojej wspólnoty bądź spółdzielni mieszkaniowej?

Zobacz wyniki (543)
Wątpliwości co do treści przedstawionego sprawozdania ma pani Anna. Brak podpisów pod dokumentem budzi też wątpliwości co do tego, kto ponosi odpowiedzialność za finanse wspólnoty.

- Czy sprawozdanie finansowe składane przez zarząd wspólnoty powinno być opatrzone podpisem osoby je sporządzającej, która ma uprawnienia do sporządzania takich sprawozdań oraz podpisami członków zarządu? Jeśli tak, to z jakich przepisów to wynika - pyta nasza czytelniczka. - Sprawozdanie finansowe jakie przedstawia zarząd wspólnoty to tabelka o przychodach i rozchodach - bez informacji o źródłach ich pochodzenia. Brak jest też dokumentów księgowych do wglądu. Sprawozdanie nie jest opatrzone ani podpisem osoby go sporządzającej ani podpisami członków zarządu, pod tabelką stawiana jest jedynie pieczątka wspólnoty mieszkaniowej. Na pytanie o okazanie dokumentów księgowych do wglądu, otrzymuję odpowiedź, że są w biurze administratora, a ja nie mogę tam tego sprawdzić, bo godziny pracy biura są zbieżne z moimi i jego siedziba jest w odległej części miasta.

Odpowiada Paweł Galiński, radca prawny z kancelarii Galiński&Kleina Kancelarie Radców PrawnychW opisanym przypadku sprawozdawczość finansowa prowadzona przez wspólnotę mieszkaniową mogła być prowadzona prawidłowo pod względem formalno-prawnym. O tym, czy faktycznie tak było, decydują wewnętrzne akty prawne obowiązujące w danej wspólnocie mieszkaniowej. I to właśnie je - te wewnętrzne akty - należy zweryfikować. Podstawowym dokumentem będzie bez wątpienia statut wspólnoty.

Ponadto, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych.

Z kolei sposób prowadzenia przez wspólnoty mieszkaniowe ewidencji księgowej, a tym samym sposób dokumentowania uzyskiwanych przez nie przychodów i kosztów uregulowany został w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

Jak wynika z dyspozycji art. 29 ust. 1 tej ustawy zarząd lub zarządca, któremu powierzono zarząd nieruchomością wspólną jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczonych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.

Z zapisu cytowanego powyżej artykułu wynika, że ewidencja księgowa dla wspólnot ma być prowadzona według zasad określonych przez poszczególną wspólnotę mieszkaniową, co następuje w drodze uchwały właścicieli lokali. Także tylko uchwała wspólnoty może regulować nie tylko zasady ewidencjonowania finansów wspólnoty mieszkaniowej, ale też sposób składania podpisów pod taką ewidencją, ilość tych podpisów oraz kto takie podpisy winien składać. Przepisy nie precyzują tej kwestii.

Co prawda art. 29 ust. 1 ustawy o własności lokali zwalnia wspólnoty mieszkaniowe z prowadzenia ewidencji według zasad rachunkowości określonych w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, niemniej zwolnienie to nie oznacza, że wspólnota nie może prowadzić ewidencji na zasadach określonych w tej ustawie. Sposób ustalenia zasad prowadzenia ewidencji księgowej, jak wspomniano wyżej, zależy wyłącznie od uchwały podjętej przez członków wspólnoty mieszkaniowej i tam należy szukać precyzyjnej odpowiedzi na zadane pytanie.

Opinie (49) 5 zablokowanych

 • dobry zarządca to taki, który przychodzi na spotkanie wspólnoty z dokumentami

  ma ze sobą Książkę obiektu budowlanego, wszystkimi wykonanymi protokołami z przeglądów z ostatniego roku. Tak, aby każdy mógł sobie popatrzeć porównać i wnieść zastrzeżenia lub zaakceptować.
  W innym przypadku takie spotkanie są spotkaniami dla statystyki.
  Wiadomo największa kasa jest właśnie z przeglądów.

  jesli chodzi o godziny otwarcia biur, to Ci ściemniacze właśnie tak sobie ustalają godziny otwaracia biura, żeby się nie spotykać z Mieszkańcami, czyli utrudnić i zniechęcić Mieszakańcowi, bo coś jeszcze znajdzie :)
  poniedziałek - piątek najlepiej 9-15.00, większosć ludzi w Polsce pracuje właśnie od 8-16 i cieżko jest się zwolnić wtedy z pracy lub przyjśc póżniej powiadamiając sowjego Pracodawcę.
  Oni z tego zyją ci ściemniacze, nie spotykamy się z nikim i jedziemy dalej, najelpiej zlecajmy wszystkie prace i remonty swoim znajomym, niech mieszkańcy nie decydyują, smutna prawda.

  • 57 15

 • U nas raz do roku na zebraniu każdy dostaje zestawienie ile pieniędzy zebraliśmy ogólnie, ile z funduszu remontowego. Jest też dokladna lista wydatków - zarowno na administrowanie jak i wszystkie inne. Choćby to była wymiana klamki w drzwiach wejsciowych. To wszystko zależy od członków wspólnoty a administratora zawsze można zmienić

  • 35 1

 • Najciekawsza informacja to kto ile zalega. Jakoś pokrywa się z tymi co mają najwięcej zarzutów a nie chciało im się wcześniej nic sprawdzić. Zobaczcie kto najgłośniej krzyczy

  • 27 5

 • Zmiana

  Prosze sobie kpic, jesli zmiana zarzadcy/administratora to droga przez meke i b trudna - mala wspolnota 100% zgody a duza 50% w gore a jesli WM chce dac sprawe do sadu to jesli sie nie myle tez musi byc chyba 30 % zgody wlascicieli. Dlatego jest tak ciezko odwolac zarzadce bo oni znaja przepisy i robia co robia. Dodatkowo b ciezko jest o adwokata znajacego sie na WM, jest to "ciezka" wiedza.

  • 9 4

 • Tak, wiem, sasiedz nie placa od 10 lat

  I co mi z tej wiedzy? Na hipotece wpisy US za niezaplacony VAT z lewych faktur (za wystawianie których pewnie kupił to mieszkanie). Było kilka licytacji ale nikt się nie zdecydował - małoletni w mieszkaniu. I żyją spokojnie i bez stresu, nawet nie muszą się martwić czy starczy na czynsz, czy nie stracą pracy - nikt ich nie ruszy. A potem gdy małoletni dorosną zamelduje się dziecko najstarszego z małoletnich (wtedy może już pełnoletnie ale bracia, siostry modsze) i znowu będzie małoletni (tym razem wnuk) w mieszkaniu

  • 16 11

 • no właśnie tylko zestawienie i ile pieniędzy ogólnie.

  tu 50PLN tam 20 PLN i miesięcznie razy 100 budynków, mamy 10 000 PLN boczkiem.

  • 9 5

 • Moja wspólnota to jeden blok, 50 mieszkań. Wspólnota obok bez problemu zmieniła administratora. Ludzie chodzą na zebrania bo chca wiedzieć, co sie dzieje choćby z ich pieniędzmi. Dlatego piszę że wszystko zalezy od jej członków. Poza tym oprócz administratora jest zarząd wspólnoty czyli sami mieszkańcy. Oni muszą np.podpisywać fv. Poza tym każdy z czlonkow ma prawo wglądu w wydatki.

  • 7 0

 • A u nas była licytacja mieszkania, gdy baba zalegala na 30 tys.. poszły papiery do sądu. Mieszkanie dawno sprzedane. Ludzie ogarnijcie się.

  • 12 3

 • Nie ma to jak Administrator bierze za dużo WM a potem nie dopełnia obowiązków

  bo nie ogarnia, np. taki BOB

  • 20 3

 • Największe przekręty w spółdzielniach mieszkaniowych

  • 14 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Open house Gdynia 2022
muzyka na żywo, wystawa, spacer
maj 20-22
piątek - niedziela, g. 17:30
Gdynia
Wstęp wolny
Dni Otwarte marki Herman Miller
spotkanie, pokaz, dni otwarte
maj 20-21
piątek - sobota
Gdańsk, Krusel Home/Office
Wstęp wolny

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
27650 zł/m2
Gdynia Orłowo
20750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18850 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17400 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
25250 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18600 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
17400 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
15550 zł/m2
Gdańsk Oliwa
13400 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl