• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pytanie do prawnika. Kto płaci za wymianę rur w pionach?

18 maja 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Rury i zawory w budynkach po latach wymagają wymiany. Aby prace takie mogły być przeprowadzone w budynku wielorodzinnym, najpierw podjąć trzeba uchwałę wspólnoty. Rury i zawory w budynkach po latach wymagają wymiany. Aby prace takie mogły być przeprowadzone w budynku wielorodzinnym, najpierw podjąć trzeba uchwałę wspólnoty.

Każdy budynek starzeje się i wymaga remontów. Niekiedy działania te wymagają wejścia do prywatnych mieszkań i dokonania w nich zmian. Tak się dzieje kiedy konieczna jest wymiana rur z wodą czy gazem. Czy w takiej sytuacji wykonawca robót może wejść do mieszkania? I kto pokrywa koszty ewentualnych zniszczeń lub zmian jakie powstaną w wyniku przeprowadzonych prac?



Fundusz remontowy w mojej wspólnocie:

- Mieszkam w Gdańsku, w bloku. Mamy tu wspólnotę mieszkaniową i zarządcę nieruchomości. Zarządca postanowił, że zostaną wymienione rury w pionach - woda i kanalizacja. Przy czym twierdzi on, że koszty związane z remontem w poszczególnych mieszkaniach nie będą pokrywane, czyli za kucie płytek, a potem zakup i położenie nowej glazury każdy musi zapłacić sam - opisuje sytuację nasza czytelniczka. - Tymczasem my mamy łazienkę świeżo po remoncie. I teraz mają prawo nam to zniszczyć? Jakie mamy w tej sytuacji prawa? Co zrobić, żeby nie stracić?

Łukasz Mackiewicz, radca prawny Makiewicz Radcowie Prawni



W pierwszej kolejności trzeba wskazać na obowiązek właścicieli lokali ustanowiony w art. 13 § 2 Ustawy o własności lokali, zgodnie z którym na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.

Regulacja ta stanowi pewnego rodzaju ingerencję w prawo własności, lecz wynika ona z konieczności zapewnienia możliwości korzystania ze swego prawa przez pozostałych właścicieli. Z tego uprawnienia można skorzystać wyłącznie w celu poprawienia warunków całego budynku bądź usunięcia awarii albo zagrożenia, co wynika również z treści samego przepisu.

Opisaną sytuację można zakwalifikować do tzw. bieżącej konserwacji. Pojęcie to nie jest prawnie uregulowane, ale było przedmiotem wielu rozstrzygnięć sądów. W jednym z orzeczeń Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, iż przez pojęcie bieżącej konserwacji, o jakiej mowa w art. 3 pkt 8 Prawa Budowanego, należy rozumieć wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót nie polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, ale mających na celu utrzymanie obiektu budowlanego w dobrym stanie, w celu jego zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się czy też zniszczeniem i dla utrzymania go w celu użytkowania w stanie zgodnym z przeznaczeniem tegoż obiektu (por. wyr. NSA z 5.4.2006 r., II OSK 704/05, Legalis).

Dodatkowo, można wskazać na ostatnią z przesłanek art. 13 § 2 ustawy, którą jest wyposażenie budynku w dodatkową instalację. Instalacja wodno-kanalizacyjna jako element konieczny do zapewnienia należytego funkcjonowania całego budynku, a nie służąca do wyłącznego korzystania konkretnych właścicieli stanowi część składową nieruchomości wspólnej i jest objęta współwłasnością przymusową. Stanowisko takie jest zgodne z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 28 sierpnia 1997 roku, III CZP 36/97, która do dnia dzisiejszego pozostaje aktualna.

Niemniej nie oznacza to, że wspólnota mieszkaniowa może w sposób nieograniczony przeprowadzać tego rodzaju remonty. Pomocniczo, zgodnie z § 8 ust. 2. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, wszelkie zmiany w stosunku do istniejących rozwiązań, dokonywane w związku z wykonywaniem robót remontowych, nie powinny powodować pogorszenia stanu technicznego i właściwości użytkowych elementów budynku oraz naruszać interesów użytkowników lokali lub osób trzecich.

Sąd Okręgowy w Szczecinie w wyroku z dnia 8 maja 2014 roku (sygn. akt II Ca 875/13) wskazał, że przepisy umożliwiają jedynie dostęp do lokalu, jednakże w żadnym razie nie zezwalają na dokonywanie w nim czynności powodujących uszkodzenia w mieniu właściciela bez ich późniejszej naprawy. Ponadto wskazał, iż obowiązujące przepisy nie zawierają regulacji, z której wynikałoby, że szacht [pion przez który przechodzą rury - red.] powinien być dostępny na całej swojej powierzchni znajdującej się w lokalu mieszkalnym.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż wspólnota mieszkaniowa jest uprawniona do przeprowadzenia remontu polegającego na wymianie pionów w całym budynku, lecz ma również obowiązek doprowadzenia uszkodzonych pomieszczeń, jeśli do uszkodzeń dojdzie, do stanu sprzed zdarzenia. Zobligowany do przywrócenia stanu poprzedniego w zasadzie powinien zostać wykonawca tych prac (co z kolei może mieć wpływ na jego wynagrodzenie, a więc jednocześnie obciążenie finansowe wspólnoty, której są państwo członkami).

Zastosowanie w przedmiotowej sytuacji znajdą także wewnętrzne akty prawne, w tym regulaminy i uchwały wspólnoty mieszkaniowej. Nie można zapomnieć, iż art. 12 § 2 Ustawy o własności lokali nakłada na współwłaścicieli obowiązek uczestniczenia w kosztach utrzymania nieruchomości w należytym stanie (Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach).

Oprócz informacji w sprawie planowanego remontu od zarządcy, warto zatem sprawdzić także, czy została podjęta stosowna uchwała przez wspólnotę mieszkaniową i jak powyższe kwestie zostały tam ewentualnie uregulowane.
Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące procedury zakupu lub najmu nieruchomości? Nie wiesz jak postąpić w sporze z deweloperem lub pośrednikiem? Jak się rozliczyć z Urzędem Skarbowym? Prześlij swoje pytania mailem: prawniknieruchomosci@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisach Praca oraz Dom i Nieruchomości portalu Trojmiasto.pl

Kancelaria Mackiewicz Radcowie Prawni

Opinie (74) 1 zablokowana

  • Mój wigwam nie potrzebuje wymiany rur moi drodzy i kochani (3)

    Życie jest piękne na łonie natury

    • 18 17

    • (1)

      Aaa, to już wiem kogo widziałem z klockiem przymarzniętym do du*y. :)

      • 18 1

      • Raczej do czoła

        • 4 1

    • Jaki prymitywny żarcik...

      ...To nie jest ani śmieszne ani fajne. Te Twoje dziecinne teksty są dobre dla przedszkolaków. Zrób robię dłuższą przerwę.

      • 4 2

  • Pan płaci, pani płaci, państwo płaca...

    • 8 4

  • Ale to Państwo spartaczyli remont łazienki. (17)

    Rury, które ktoś będzie wymieniać zostały kiedyś poprowadzone tak aby można je było kiedyś wymienić. Te, które stanowiły część wspólną były osłaniane płytami gipsowymi, a te należące do danego mieszkania, zwykle niczym nie były osłaniane. Państwo zrobili remont, który teraz uniemożliwia dostanie się do infrastruktury budynku, stanowiącą część wspólną i jeszcze mają Państwo pretensję, że nie dostaną Państwo odszkodowania za poniesione straty. Owszem, można sobie zabudować łazienkę jak się chce, ale trzeba się wówczas liczyć z tym, że trzeba będzie taką przeszkodę rozebrać. Powiem tak, gdyby mieszkali Państwo np. w Niemczech, to zarządca budynku nakazałby Państwu usunięcie przeszkód prowadzących do wspólnych instalacji, bo ekipa która jest od naprawy/wymiany rur nie jest już od aby demontować u kogoś glazurę. Bo zlecenie jakie dostali tyczyło się zdjęcia jednej płyty gipsowej, która blokuje dostęp do instalacji. Kurcze, ludzie stawiają sobie ścianki z bloczków i jeszcze mają czelność oczekiwać, że ktoś zapłaci im za straty.

    • 104 48

    • Tekst radcy (1)

      Sąs stwierdził: "Ponadto wskazał, iż obowiązujące przepisy nie zawierają regulacji, z której wynikałoby, że szacht powinien być dostępny na całej swojej powierzchni znajdującej się w lokalu mieszkalnym." nie zawiera rwgulacji= nie musi być dostępu przez płyty gipsowe.

      • 17 1

      • Jeżeli nie na całej powierzchni to oznacza że w jego części bo np. rury można ciąć w szachcie na odcinki i wyjmować przez otwór który jest wskazany w projekcie budynku.

        • 2 2

    • (2)

      Na Żabiance piony - woda i ścieki, są w kominie wentylacyjnym "w ścianie" tylko GAZ jest na klatce na zewnątrz mieszkania, i piony od ogrzewania są na wierzchu.

      • 6 1

      • komin

        nie żebym się czepiał ale w kominie wentylacyjnym nie ma prawa nic być.zatem rury na pewno nie są w kominie.

        • 3 0

      • wymiana rur wodnych

        można na klatce schodowej podłączyć,przewody wodne rury,nie będzie nigdy problemów,demolowania mieszkania,mieszkamy na najwyższym pionie w Jaworze,i często ludzie na parterze nie mnieli wody,mieszkam w tym bloku 53 lata,kupilam mieszkanie zdemolowane,na własny koszt wszystko naprawialam,nie pozwole zdemolować mojego mieszkania,prosze przyjść ,i zobaczyć jak mieszkamy,drzi bez zamków,świetlna instalacja na klatkach schodowych się pali,nie ma poręczy przy schodach,wspólnota mieszkaniowa 59-400jawor ul,poniatowskiego robi tylko balagan

        • 0 0

    • (1)

      A jak ktoś mieszka w normalnym mieszkaniu a nie w gipsowej atrapie?

      • 12 4

      • aby dostać się do rur w normalnym mieszkaniu to musisz rozebrać to mieszkanie bez naruszania rur

        • 0 0

    • A co ma do tego niemieckie prawo. (2)

      Takie przykłady : "bo w Niemczech..." są nic nie warte. W Anglii jest ruch lewostronny, czy w związku z tym w Polsce też tak jest? Trzeba odnosić się precyzyjnie. Zdarzenia powstałe na terytorium Polski rodopatrywać na podstawie przepisów polskich A nie jakiś tam niemieckich, które nie mają znaczenia.

      • 22 1

      • (1)

        chyba napiłeś się absoluta

        • 0 5

        • Nie...

          ...uczyłem się.

          • 1 0

    • hola hola piekny kawalerze

      W moim bloku rury prowadzone są w pionie między łazienką a kuchnią. Budynek jest z lat 70-tych. Swoje zale wylewaj gdzieś indziej.

      • 1 0

    • Ciekawe kto normalny ma pion w lazience na wierzchu i nie ma na tym kafli. W praktyce jeszcze takiej łazienki nie widziałem.

      • 4 0

    • ŁAzienka

      Ale brednie masakra żyjmy w 19 wieku z rurami na wierzchu jak w Afryce - masakra Gościu !!!

      • 0 0

    • Rury biegnące przez mieszkanie to głupota (1)

      A ty żyjesz w latach 80 tych chyba... Zrozumiałym jest, że łazienka jako pomieszczenie sanitarno-higieniczne musi być wykonana w sposób zapewniający jak najmniejsze zabrudzenie... Czyli powierzchnie płaskie i gładkie. Rury prowadzone po wierzchu to siedlisko pajęczyn i nigdy dokładnie się nie wyczyści wszystkich zakamarków. Rury powinny biec w szachtach instalacyjnych a nie przez pomieszczenia w mieszkaniu - wtedy nie byłoby potrzeby demontażu zabudowy.

      • 0 1

      • wymiana dobrych rur

        popieram rury powinne przebiegać być mątowane w naszym bloku przez kotytarz,ale nasza wspólnota nie ma kierownika ktory zna się na budowie,mają dziadka na emeryturze ktory chce zarobić naszym kosztem,wszystkie rury będą fotografowane,najpierw zaczniecie od Reczucha,i Pańczyka,bo oni nie mogą zapalićgazu, wlączyć pralki,ale na 2 piętrze mieszkal 12 osób,i myli się

        • 0 0

    • wymiana dobrych rur

      rury ściekowe,są dobre,nie trzeba wymieniać,ale wspólnota chce dać zarobić koledze,bo za rury wodne nie dostanico mają gazowe ogrzewaniee 25000,na 3 piętrze 1 osoba nie ma wody,ale w mieszkaniu tej pani są rurki,cieniutkie ponad 100lat,pani ma 95lat to jej corki chcą dobrze sprzedać mieszkanie,i one kręcą,na 4 piętrze jest woda,to można ,z innego pionu podlączyć,tej pani wode,najpierw wymienić jej,wszystkie rurki na nowe,nie ma zezwolenia na gaz,ci lokatorzy wlaściciele,co mają gazowe ogrzewanie,i są problemy,caly blok podłączyć pod miejskie ogrzewanie

      • 0 0

    • W takim razie niech dostają się przez ścianę z drugiej strony, a nie od środka w łazience.

      • 0 0

  • Państwo (5)

    inaczej tego obie nie wyobrażam, państwo powinno za to płacić.

    • 6 37

    • Państwo ma płacić... (1)

      ...za zerwane ze ściany kafle w prywatnym mieszkaniu podczas remontu kamienicy należącej do wspólnoty mieszkaniowej w której to Państwo nie jest nawet udziałowcem? TAK?

      • 7 1

      • wspólnota mieszkaniowa

        tworzą ją mieszkańcy i każdy właściciel lokalu ma udział % we wspólnocie mieszkaniowej w zależności od wielkości lokalu, więc jak wymieniają rury w pionach to raczej dla dobra każdego z lokatorów prawda?

        • 0 0

    • chodzi o państwo Kowalskich chyba

      :)

      • 0 0

    • niech zapłaci PO

      • 0 0

    • Państwo winno płacić

      A państwo to kto? Zabudujesz cegłą i płytkami, których już nie produkują a państwo ma zapłacić za wymiane płytek w całej łazience? To nieporozumienie.

      • 0 0

  • odszkodowanie (6)

    dostaniesz od Pinokia z programu "Rury+"

    • 47 17

    • (3)

      Głupkowate, pogardliwe uwagi o Premierze demokratycznego kraju obrażają nie tylko jego.

      • 11 17

      • On nie wie o czym mówisz.

        • 4 7

      • Problem w tym, drogi kolego, że coraz mniej demokratyczny jest ten kraj, a to z kolei jest zasługa miedzy innymi tej marionetki - Pinokia

        • 11 2

      • Sam z siebie głupka robi

        • 4 0

    • idź do kaszubskiego burka, on ci wyremontuje.

      • 2 5

    • Rozbawiła mnie ta odpowiedź!

      Ludzie, więcej luzu :)

      • 0 0

  • Wspólnota lub spółdzielnia powinna pokryć koszty naprawy glazury w lokalu mieszkalnym (5)

    W końcu za coś się płaci im fundusz remontowy. Chcą remontować, to niech wliczą w koszty wszystkie niedogodności, które musi przejść właściciel płacący fundusz remontowy. Orzeczenia Sądów sa już w tej kwestii precyzyjne.

    • 35 50

    • Wspólnota

      A kto to jest Wspólnota Mieszkaniowa? Ta pani, która się pyta o to, kto pokryje koszty ponownego remontu, jej sąsiadka z lewej, jej sąsiad z prawej i wszyscy pozostali mieszkający w jej budynku, więc sama musi za to zapłacić.

      • 14 2

    • do elo (1)

      Komu ` im ` się płaci fundusz remontowi ?!!! F.Remontowy płacimy za siebie - sobie, ponieważ z tych naszych pieniędzy możemy remontować i dlatego płacimy po trochu, aby w razie jakiejś awarii nie trzeba było wykładać wielkich sum.Mam rury na wierzchu, więc z jakiej paki mam płacić za sąsiada , który je schował pod płytką.Zawsze tak było, wspólne - razem, prywatne w swoim mieszkaniu wykupionym, na nasz koszt.Tyle w temacie, dziękuję do widzenia :)

      • 16 4

      • wykupionym...te słowo mnie śmieszy zawsze.. wykupionym..znaczy się każdy obywatel jest w plecy bo sprzedał tobie za 5% wartości zamiast za 100%.ble.

        • 3 7

    • No to jest możliwe do zrobienia...

      ...Ale pod warunkiem, że po pierwsze w regulaminie znajdzie się zapis, że odszkodowanie z tytułu odtworzenia zniszczonej przez wykonawcę podczas remontu łazienki pokrywa wspólnota. Po drugie taki zapis wymusza wskazanie źródła finansowania takiego odszkodowania a więc zapewne odpowiednia kwota od wszystkich współwłaścicieli powinna co miesiąc trafiać na konto wspólnoty i po trzecie przed remontem ktoś musi szacować te koszty. Także życzę powodzenia w "przepychaniu" takich rozwiązań.

      • 5 0

    • remont

      możemy wam nie remontować,zobaczymy wtedy te wasze piękne drogie glazury które po zalaniach same odpadną.

      • 3 0

  • Nie bądź Pan rura i nie pękaj (1)

    wężykiem, wężykiem...

    • 33 1

    • Kobuszewski świetny w tej roli.

      • 0 0

  • (4)

    jak zwykle opinia z której nic nie wynika

    • 38 8

    • wynika wszystko tylko taki cybał jak ty nie rozumie co jest napisane...

      • 9 1

    • (1)

      Jest firma ktora zostawia jak bylo przed remontem

      • 5 0

      • Adres poproszę

        Tej firmy

        • 4 0

    • Mylisz się...

      ...ona odpowiada na pytanie.

      • 1 0

  • 1 na 100 ma problem

    u jednych cuda za 25 tys , a u drugich lamperia na ścianie i 6 kafli w koło umywalnika ciężko by było teraz wyliczać co komu się należy po demolce.
    Najczęściej zabudowujemy pion KG i szpachla, chcą glazurę to płacą i po godzinach się robi i obiadek dadzą i posłuchamy smętów . Zawsze się jakiś roszczeniowiec trafi, pofika, pofika i zwykle przechodzi do płacenia.
    Jak na grzecznie i z uśmiechem się nie da to straszymy że go ominiemy i poniesie dodatkowe koszty od administracji i miękną .

    • 21 31

  • Ja płacę , Pan paci, Pani płaci (2)

    A wszystko i tak leci do gaci.

    • 19 4

    • guano to ci z czerepu wypływa

      ale nie dołem tylko oczodołem...

      • 0 3

    • wymiana dobrych rur

      takiego balaganu jak jest obecnie od kilku lat,nigdy nie bylo,czy w wspolnotach nie pozwalniali ludzi,nawet w Urzędzie Skarbowym pozwalniano ,w Bankach,za dużo od nas dostają

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane