• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pytanie do prawnika. Odbiór mieszkania przed uzyskaniem pozwolenia

(oprac. EBu)
23 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Jeśli zdecydujemy się na odebranie kluczy przed uzyskaniem pozwolenia na uzytkowanie, warto sprawdzić wszystkie szczegóły techniczne i spisać protokół. Jeśli zdecydujemy się na odebranie kluczy przed uzyskaniem pozwolenia na uzytkowanie, warto sprawdzić wszystkie szczegóły techniczne i spisać protokół.

W związku z epidemią większość procedur w urzędach uległa znacznemu wydłużeniu. Dotyczy to także uzyskiwania pozwoleń na użytkowanie nowo wybudowanych mieszkań i domów. Nabywcy takich nieruchomości i deweloperzy często, jeszcze przed uzyskaniem takiego dokumentu, umawiają się na przekazanie kluczy do lokalu. Jest to niezgodne z prawem, chociaż często praktykowane.



Czy odebrał(a)byś mieszkanie od dewelopera przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie?

Dokładnie w takiej sytuacji znalazła się nasza czytelniczka, która nie wie, jaką decyzję podjąć.

- Deweloper u którego kupiliśmy mieszkanie na etapie jego budowy, wychodzi nam naprzeciw z propozycją jego odbioru technicznego, chociaż - w obecnej sytuacji pandemii - nie posiada jeszcze decyzji o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku od państwowego inspektora nadzoru budowlanego w Gdańsku. Wniosek oczywiście został już przez niego złożony. Nie wiem, co zrobić w tej sytuacji: zrobić ten odbiór techniczny i wziąć klucze czy też lepiej czekać nie wiadomo ile czasu na decyzję? - pyta w liście do redakcji pani Barbara.
Nasza czytelniczka zastanawia się nad konsekwencjami takiej decyzji także w kontekście uzyskania ewentualnego odszkodowania za opóźnienie w wydaniu lokalu, bo chociaż budynek nie ma jeszcze pozwolenia na użytkowanie, to wydając klucze do mieszkania, deweloper dotrzyma zawartego w umowie terminu wydania.

Doradca techniczny pomoże przy odbiorze mieszkania Doradca techniczny pomoże przy odbiorze mieszkania

Odpowiada Bartłomiej Gliniecki, Kancelaria Prawna dr Bartłomiej Gliniecki



Zasadą wynikającą z przepisów ustawy deweloperskiej jest to, że odbiór mieszkania i przekazanie go nabywcom następuje po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku.

Obecnie, z uwagi na wydłużające się procesy dopuszczania budynków do użytkowania wywołane przestojem w marcu i kwietniu, wielu deweloperów proponuje klientom przekazanie kluczy przed dopuszczaniem budynku do użytkowania. Deweloperzy chcą w ten sposób pójść na rękę klientom, którzy chcieliby rozpocząć wykańczanie mieszkań. Z drugiej strony deweloperzy chcą w ten sposób również uwolnić się od ewentualnej odpowiedzialności za przekroczenie terminu wydania lokalu określonego w umowie.

Jeśli klienci chcą jak najszybciej rozpocząć prace wykończeniowe, przestrzegałbym przed wykonywaniem prac poważniej ingerujących m.in. w układ ścian wewnętrznych czy instalacji rozprowadzających media. Może to bowiem rodzić problemy dewelopera z dopuszczeniem budynku do użytkowania. Niektórzy zresztą zastrzegają, by niektóre prace prowadzić wyłącznie za jego zgodą.

Przy przekazaniu mieszkania warto spisać protokół taki jak przy odbiorze - wskazujący m.in. na ewentualne wady, usterki w przejmowanym lokalu, stan liczników, liczbę przekazanych kompletów kluczy itd.

Co można budować bez pozwolenia?



Podkreślam jednak, że przekazane nabywcy kluczy i dokonanie odbioru przed dopuszczeniem budynku do użytkowania jest niezgodne z prawem. Dokonanie tych czynności może pozbawiać nabywcę możliwości żądania odszkodowania czy kar umownych za opóźnienie w oddaniu mieszkania, ale wiele w tej kwestii zależy od konkretnej sytuacji i tego, co dokładnie przewiduje umowa.

Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące procedury zakupu lub najmu nieruchomości? Nie wiesz jak postąpić w sporze z deweloperem lub pośrednikiem? Jak się rozliczyć z Urzędem Skarbowym? Prześlij swoje pytania mailem: prawniknieruchomosci@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisach Praca oraz Dom i Nieruchomości portalu Trojmiasto.pl

Kancelaria Prawna dr Bartlomiej Gliniecki(oprac. EBu)

Miejsca

Opinie (84) 3 zablokowane

  • Sprzedaż mieszkań powinna być możliwa dopiero jak budynek jest gotowy i ma wszystkie pozwolenia. (2)

    • 21 4

    • Też jestem tego zdania.
      Jednak nie tylko mieszkania kupuje się w systemie przedsprzedaży, "na zamówienie", więc raczej zmiana taka nie byłaby możliwa do wprowadzenia w życie

      • 2 0

    • Czyli cena ostro w górę ! Super pomysł !

      Zamiast budować za darmowe pieniadze od klientow trzeba by brac wieksze kredyty co oznacza drozsze budowanie oraz mniejsza ilość deweloperow.
      Spoko nawet mi sie podoba.

      • 0 0

  • Samo życie (1)

    Prawda jest taka że w żadnych większości artykułów prawnik na forum nie powie prawdy o developerach i jak ludzie są oszukiwani zgodnie z literą prawa. Macie w rodzinie prawników to wiecie jak ten biznes się kręci naprawdę. Ludzie nie powinni kierować się żadnym artykułem bo to więcej szkód niż korzyści i masa kłopotów. Dużo artykułów jest sponsorowanych to tak samo jak całe rodziny i ich dzieci wystawiają dobre opinie na temat danej restauracji czy innego biznesu ot cała filozofia.

    • 2 2

    • jeszcze smoki. One również były w tej bajce.

      • 0 0

  • Panie prawnik napisał Pan artykuł na kolanie (1)

    protokolarne przekazanie lokalu do aranżacji, odbiór końcowy, zawarcie umowy przyrzeczonej - to są zagadnienia których Pan nawet nie liznął, a przecież tak wygląda praktyka. "Odbiór" lokalu przed PUZ jest jak najbardziej możliwy i powszechnie praktykowany, zawarcie umowy przyrzeczonej już nie.

    • 3 2

    • Liczy sie

      Reklama. Porada kosztuje. Za darmo ma sie produkiwac? A tak zasieje cien watpliwosci.

      • 0 0

  • A jak ma sie sprawa kiedy developer spoznia sie w z wydaniem mieszkania?

    Dostałem wymówki, że opóźnienie spowodowane jest covid. Mogę ubiegać się o jakąś rekompensatę z tego tytułu?

    • 0 0

  • Herr Mecenas-eine Frage!!

    Panie Mecenasie, a nie zapomniał Pan przypadkiem o najważniejszym??
    ( tj. o tym iż z chwilą wydania/przekazania lokalu wszelkie koszty utrzymania nieruchomości/lokalu w tym np.opłaty za prąd, wodę, gaz, wywóz nieczystości,ochronę itp. przechodzą już na kupujących!!)
    Ps-przynajmniej takie zapisy mają Developerzy w większości umów-stąd też to z tego powodu i ewentualnych kar umownych za nie wydania w terminie starają się jak najszybciej wydawać lokale nie zważając na pozwolenie na użytkowanie (reasumując chodzi o po prostu o ewentualne koszty po ich stronie-a nie żaden sentyment lub sympatie do kupujących) Pzd.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane