• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pytanie do prawnika. Utrzymanie porządku przed budynkiem

30 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Za utrzymanie porządku na chodniku przed nieruchomością odpowiada ta osoba, która faktycznie ją użytkuje. Za utrzymanie porządku na chodniku przed nieruchomością odpowiada ta osoba, która faktycznie ją użytkuje.

Właściciel nieruchomości odpowiada za porządek wokół posiadanej nieruchomości, ale jeśli wynajmuje lokale, to najemcy są odpowiedzialni za zamiatanie, usuwanie liści czy śniegu. Poniosą także odpowiedzialność za ewentualne wypadki przed nieruchomością, wynikające z zaniedbań.



Chodniki w Trójmieście:

Wątpliwości co do podziału obowiązków pomiędzy właścicielem a najemcą nieruchomości ma nasza czytelniczka.

- Mam pytanie co do utrzymania czystości przed sklepem. Wynajmuję pewnej pani lokal handlowo-usługowy w kamienicy. Czy ja jako właściciel kamienicy, w której są tylko i wyłącznie lokale handlowe, muszę zamiatać, zgrabiać liście, a zimą odśnieżać i posypywać solą bądź piaskiem przed sklepem? Czy to należy do moich czy najemcy obowiązków? - pyta nasza czytelniczka.

Odpowiada Dorota Roszkowska, adwokat z kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni



Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 4 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej, służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Właściciel nieruchomości nie jest przy tym obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Co istotne, za właściciela nieruchomości w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 4 tej ustawy rozumie się także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością, w tym m.in. najemców.

Jeżeli obowiązki wskazane w ww. ustawie mogą jednocześnie dotyczyć kilku podmiotów wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 4, obowiązany do ich wykonania jest podmiot lub podmioty faktycznie władające nieruchomością (bez znaczenia jest tytuł prawny do takiego władania).

W przypadku wynajmowania jedynie części nieruchomości bądź też wynajmowania jej kilku najemcom, zgodnie z art. 2a ww. ustawy, można również w drodze umowy zawartej w formie pisemnej wskazać podmiot obowiązany do wykonania obowiązków wynikających z ustawy.

Jak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 22 czerwca 2017 r., sygn. akt III CZP 22/17, "założeniem ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest efektywne utrzymanie w odpowiednim stanie chodnika przylegającego do nieruchomości, a takie utrzymanie chodnika mieści się przede wszystkim w sferze możliwości tego, kto faktycznie włada nieruchomością. Obarczenie w takim przypadku właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości wykonywaniem obowiązku uprzątnięcia zanieczyszczeń z przylegającego chodnika byłoby nieracjonalne i jako takie stanowiło niedającą się usprawiedliwić ingerencję w prawo własności lub w prawo użytkowania wieczystego."

Czytaj także: obowiązki właściciela nieruchomości



Odpowiadając zatem na pytanie wskazać należy, iż w przypadku, kiedy lokale handlowo-usługowe usytuowane w kamienicy używane są wyłącznie przez najemców, a właściciel nie korzysta z kamienicy, obowiązek utrzymania czystości i porządku polegający na uprzątnięciu zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości spoczywa wyłącznie na najemcach. Warto jednak dodatkowo dokładnie określić obowiązki najemców w umowie najmu, aby nie było żadnych wątpliwości - kto i w jakim zakresie jest odpowiedzialny za utrzymanie porządku na terenie przed sklepem.

W przypadku niewykonywania obowiązku utrzymania w odpowiednim stanie chodnika przylegającego do nieruchomości wójt, burmistrz lub prezydent miasta może wydać decyzję nakazującą wykonanie obowiązku, gdy stwierdzono brak jego wykonania, a dodatkowo takie działanie może być uznane za wykroczenie zagrożone na podstawie art. 10 ust. 2 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach karą grzywny.

W sytuacji zaś, gdyby doszło do wypadku na terenie przed posesją, to na podmiocie zobowiązanym do dbania o czystość i porządek na tym terenie spoczywa ewentualna odpowiedzialność odszkodowawcza względem poszkodowanego - odpowiedzialność uzależniona jest od tego, czy podmiot ten dochował należytej staranności w utrzymaniu chodnika w czystości z uwzględnieniem pory zimowej, kiedy powinna ta staranność być wzmożona. Przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie określają jednak częstotliwości wykonywania tych czynności, tak więc podmiot odpowiedzialny za sprzątanie chodnika przed nieruchomością dochowa należytej staranności w tym względzie, jeśli czynności te były przez niego rzeczywiście wykonywane w sposób regularny, choć efekt tych czynności nie był trwały.
Podstawa prawna:

  • Kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r. Dz. U. 1964 Nr 16, poz. 93 (t.j. z 2018 r., poz. 93)
  • Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r., Dz. U. 1996 Nr 132, poz. 622 (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1454)

Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące procedury zakupu lub najmu nieruchomości? Nie wiesz jak postąpić w sporze z deweloperem lub pośrednikiem? Jak się rozliczyć z Urzędem Skarbowym? Prześlij swoje pytania mailem: prawniknieruchomosci@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisach Praca oraz Dom i Nieruchomości portalu Trojmiasto.pl

kawczynski i kieszkowski adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Miejsca

Opinie (87) 3 zablokowane

  • Witawa

    Ostatnio w części mieszkalnej w Witawie czyjś pies zrobił kupę na korytarzu, pewnie nie zdążył do wyjścia. Właściciel pewnie "nie zauważył", ktoś w kupę wszedł, rozmazało się to wszystko. Zacznijmy od siebie, od sprzątnięcia po sobie. Ja rozumiem, że wszyscy płacimy za to, że dwa razy tygodniu jest pani, która sprząta w bloku ale nie wyobrażam sobie, że mój pies nas*a w bloku czy też przed a ja to tak zostawię na środku przejścia.

    • 4 0

  • Chyba mam szczęście mieszkać w innym kraju, niż opisywany w komentarzach:)

    Czytam te komentarze i zastanawiam się, czy mam szczęście do mieszkania z ludźmi kulturalnymi, czy może jestem zbyt tolerancyjny i nie zauważam niechlujstwa. W ostatnich dziesięciu latach zamieszkiwałem w różnych mieszkaniach, w różnych miastach. Przeważnie wynajmuję nowoczesne mieszkania, w nowych budynkach wielorodzinnych. Mówię całkowicie serio, ale w tych miejscach, w których mieszkałem ludzie dbają o porządek. Nigdy nie spotkałem się z sytuacjami tu opisywanymi. Oczywiście, zdarzy się, że komuś przez nieuwagę wypadną śmieci z worka, niepostrzeżenie wyleci z kieszeni brudna chusteczka i leży sobie przez jakiś czas w windzie, ale są to sytuacje sporadyczne. Można denerwować się i przeklinać, że sąsiad zostawił wózek dziecinny na klatce schodowej i zatarasował przejście, że czyjś pies nasikał w windzie, ale można też pomyśleć inaczej. Być może wózek zostawiony jest dosłownie na chwilkę, a kałuża w windzie wkrótce zniknie, bo właściciel czworonoga właśnie poszedł po szmatę. Czasami wystarczy nieco więcej zrozumienia i otoczenie wydaje się zupełnie inne.

    • 2 1

  • Ważne pytanie

    Jak jest w przypadku gdy w bloku mieszkalnym Spółdzielni Mieszkaniowej na parterze są sklepiki - kto przy nich powinien sprzątać? Jeśli w umowie wynajmu lokalu napisane jest że najemca sprząta w obrębie to jak zdefiniować obręb ?

    • 0 0

  • Bezprawie

    Z jakiej racji mam odśnieżać chodnik za moim płotem?? Skoro jestem za niego odpowiedzialny, to dlaczego skoro parkują na nim samochody to nie mogę ściągać opłaty od kierowców? Dlaczego nie mogę stanąć sobie przed furtką i piwka się napić nie ryzykując że dostanę mandat od SM? Utrzymanie chodnika w czystości wymaga obecności właściciela i sprawności fizycznej, a co jeśli będę osobą niepełnosprawną lub w podeszłym wieku niezdolną do takich prac? Co jeśli wyjadę na narty w Alpy i nie będzie mnie całą zimę? Od czego KU.WA są gminy karmione z moich podatków???!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane