• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pytanie do prawnika. W jaki sposób liczone są udziały w nieruchomości

11 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
O nieruchomości wspólnej decydują wszyscy właściciele, którzy posiadają w niej udziały. O nieruchomości wspólnej decydują wszyscy właściciele, którzy posiadają w niej udziały.

Uchwała we wspólnocie mieszkaniowej to bardzo ważny dokument. Czasem kilka procent zaważyć może o podjęciu istotnych decyzji, przede wszystkim tych związanych z wydatkami. Od tego jak zostaną one policzone udziały w nieruchomości wspólnej zależy siła głosu każdego z właścicieli.



- Jestem członkiem wspólnoty mieszkaniowej. Otrzymałam tekst uchwały, w której w części dotyczącej głosowania udziały są podawane wyłącznie jako powierzchnie lokalu mieszkalnego. Tymczasem z tego co wiem, według nowelizacji z 2017 r. Ustawy o własności lokali jako udziały traktuje się także powierzchnie przynależne: piwnice, garaże itp. Pomimo mojej uwagi nie poprawiono owej uchwały, ten sam błąd powieliła firma zajmująca się księgowością wspólnoty - opisuje sytuację pani Danuta. - Czy mam rację twierdząc, że owa uchwała jest niezgodna z obecnym prawem?

Odpowiada Łukasz Mackiewicz, radca prawny z Mackiewicz Radcowie Prawni



Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisu art. 23 § 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali "Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos." Przy głosowaniu w oparciu o zasadę wielkości udziałów przyjmuje się, iż są one uzależnione od wielkości przysługującego danemu właścicielowi udziału w nieruchomości wspólnej.

Czy angażujesz się w sprawy swojej wspólnoty mieszkaniowej?

Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 3 tej ustawy udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi."

W kwestii powyższej wypowiedział się Sąd Apelacyjny w Warszawie (wyrok z dnia 28 września 2017 roku, sygn. akt: VI ACa 995/16), który stanął na stanowisku, iż wynikający z ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali sposób liczenia głosów i podejmowania uchwał przez wspólnotę nie może być zmieniony wolą właścicieli lokali w zakresie dalej idącym, niż pozwala na to sama ustawa. Przepisy art. 3 ust. 3 i art. 23 ust. 2 ustawy o własności lokali mają charakter norm bezwzględnie obowiązujących, zaś oceny prawidłowości liczenia głosów oddanych w sprawie zaskarżonej uchwały należy dokonywać w oparciu o przepisy obowiązujące w dacie głosowania.

Zatem, obliczenie udziałów właścicieli lokali według innego schematu niż wskazany powyżej należy uznać za niezgodne z powyższymi przepisami.
Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące procedury zakupu lub najmu nieruchomości? Nie wiesz jak postąpić w sporze z deweloperem lub pośrednikiem? Jak się rozliczyć z Urzędem Skarbowym? Prześlij swoje pytania mailem: prawniknieruchomosci@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisach Praca oraz Dom i Nieruchomości portalu Trojmiasto.pl


Kancelaria Mackiewicz Radcowie Prawni

Opinie (11)

  • A gdzie opcja - tak, bardzo interesuje się sprawami Wspólnoty? (1)

    A, no tak, dla 1 czy 2 osób nie ma sensu dodawać opcji.

    • 24 0

    • smutna prawda

      a później ci co mają w d... albo są widziani od święta wylewają żale na forach jak to im źle...

      • 7 0

  • Proszę o odpowiedź bardziej czytelną i jasną! Prosty komunikat wystarczy! (2)

    • 8 0

    • bardzo proszę , pomieszczenia przynależne ( nie mylić z pom.wspólnymi do wyłącznego używania) (1)

      z a w s z e d o l i c z a się powierzchniowo do lokalu czyli mają wpływ na wys,udziałów. Przy czym pow.całkowita to suma wszystkich wyodrębnionych lokali wraz z pom.do nich przynależnymi. Zapisujemy ułamkiem 1/10000 w liczniku pow.wyodrębnionego lokalu wraz z pom.przynależnymi w mianowniku całkowita pow.wyodr.lokali wraz z pom.przynależnymi.

      • 2 0

      • Sprawa jest prosta

        wszystko zależy czy jest to pomieszczenie przynależne (które było sprzedane razem z mieszkaniem) czy jest to pomieszczenie gospodarcze (oddane do wyłącznego użytkowania danemu właścicielowi i stanowi de facto powierzchnię wspólną budynku). Należy sprawdzić (o ile właściciel mieszkania nie pamięta) czy w akcie notarialnym pomieszczenie to jest wyszczególnione jako sprzedawane - wówczas udziały wylicza się z uwzględnieniem powierzchni tego pomieszczenia. Jeżeli natomiast w akcie notarialnym jest zapis, że jest to pomieszczenie oddane do wyłącznego użytkowania - nie wlicza się do udziału. Jeszcze jedna sprawa - historycznie można było nie wliczać pomieszczeń przynależnych do udziałów (sprzedający mógł wybrać taką opcję, ale tyczy się to starych budynków)

        • 0 0

  • Nie bylem na żadnym spotkaniu bo po co... (1)

    • 1 5

    • jajco

      czyli masz w d... na co idą twoje pieniądze co miesiąc i w jakim otoczeniu mieszkasz.
      pewnie rodzice kupili ci lokum.

      • 4 1

  • wszyscy olewają temat a uchwały podejmuje się (1)

    Wszyscy olewają temat a uchwały podejmuje się przez długie miesiące jestem w Zarządzie i kurcze odechciewa się gdy wszystko zajmuje tyle czasu. Smutne to jest, że płacicie tyle tysięcy i często 30 lat kredyty ale nie macie czasu 1-2 razy w roku iść na spotkanie i szybko zagłosować .

    • 13 0

    • Trzeba zrozumieć, że nie wszyscy mogą uczestniczyć w spotkaniach wspólnoty z różnych względów, choćby z braku czasu lub odległego miejsca zamieszkania. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, aby umożliwiać głosowanie zdalne, np. poprzez internet.
      Niestety, nawet tego typu udogodnienia nie powodują wśród znacznej części właścicieli mieszkań zainteresowania działalnością wspólnoty.

      • 2 0

  • u mnie to jest proste (1)

    ja z partnerką kupiłem fajne, mieszkanie od robyga, zrzutkę zrobiliśmy po pół, więc nasze udziały są 50 do 50:)

    • 0 1

    • wasze udziały są 24.5 /24,5 a dlaczego? ... bo praktycznie 51% udziałów ma Robyg. Tak już jest w inwestycjach, którymi zarządza robyg :)

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane