• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rośliny domowe usuwają toksyny z powietrza

Najnowszy artukuł na ten temat Odbierz za darmo cebulki kwiatowe

Chcesz poprawić mikroklimat w domu? Kilka roślin doniczkowych znacznie poprawi sytuację - badania dowodzą, że oczyszczają powietrze z toksyn i pomagają w utrzymaniu właściwiej wilgotności w pomieszczeniach. Do tworzenia zielonych kompozycji w domu zachęca Aleksandra Cybulska, architektka krajobrazu i projektantka ceramiki, która w czasie festiwalu Open House w gdyńskiej kawiarni Mikroklimat mówiła o aranżowaniu zieleni we wnętrzach.Czy w twoim domu jest dużo roślin doniczkowych?

Zobacz wyniki (217)
Co to znaczy, że rośliny oczyszczają powietrze?

Rośliny wytwarzają tlen - o tym wiedzą wszyscy. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pochłaniają również toksyny z powietrza. A tych nie brakuje w naszych domach i biurach. Wydzielają je na przykład przedmioty, które zostały polakierowane, pomalowane lub zbudowane są z materiałów łączonych środkami chemicznymi. Wydzielają je na przykład świeżo wniesione do domu meble, woskowany papier czy płyta pilśniowa.

NASA zrobiła badania, które pokazały, które rośliny pochłaniają toksyny. Rośliny różnych gatunków zostały umieszczone w szczelnych pojemnikach z pleksi. Do środka wpuszczano różne toksyny i obserwowano, jak poszczególne rośliny radzą sobie z ich obecnością. Okazało się, że one po prostu oczyszczają z nich powietrze. Neutralizują między innymi formaldehyd, benzen, ksylen, amoniak, trichloroetylen. W internecie można znaleźć tabele z informacjami, które rośliny pochłaniają najwięcej toksyn.

Nie zapominajmy też, że kolor zielony odstresowuje, poprawia nastrój. Dzięki roślinom mamy w domu czyste powietrze, dobry mikroklimat, lepszą wilgotność.

Czytaj także: Znajdź ciekawe drzewo do swojego ogrodu

Zatem, według tych badań, które rośliny są najskuteczniejsze?

Palmy, draceny, bluszcze, fikusy. Bardzo użyteczny jest także skrzydłokwiat. Poza tym, że wchłania wszystkie toksyny, jest także pierwszą rośliną, która zacznie więdnąć, kiedy w doniczkach zacznie robić się sucho. Doskonałe są paprocie, bo oprócz oczyszczania powietrza pomagają także w utrzymaniu wilgoci w pomieszczeniu; przy ich pielęgnacji trzeba jednak uważać, aby ich nie przelać, pamiętać trzeba też o ich spryskiwaniu. Warto zwrócić uwagę na rośliny, które pamiętamy z mieszkań naszych babć, takich jak sansewieria, pnące epipremnum o zielono-białych liściach czy zwisająca zielistka. Sansewieria ma wiele odmian, jest chętnie wykorzystywana we wnętrzach ze względu na mieczowaty kształt liści, a na dodatek nie zajmuje wiele miejsca. Dobre są również chryzantemy, ale te łatwo utrzymać nam będzie w domu tylko jako dekoracje w okresie ich kwitnienia.

Dwie rośliny w doniczkach o średnicy około 15 centymetrów to minimum, jeśli chodzi o oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach. Pamiętajmy także, że gleba w doniczce i znajdujące się w niej mikroorganizmy również biorą udział w oczyszczaniu powietrza.

Jak komponować rośliny, żeby tworzyły zdrowy dla ludzi i piękny element wnętrza?

Polecam kompozycje wiszące w doniczkach na ścianie. To rozwiązanie pozwala tworzyć żywe, ciekawe formy, jest bezpieczne dla dzieci i zwierząt oraz nie zajmuje miejsca na półkach i parapetach. Przy okazji nie są one zalewane. Przy zastosowaniu odpowiednich doniczek - ja wyrabiam takie z gliny sama - nie musimy obawiać się, że woda będzie ciekła po ścianach. Poza tym zielone ściany są teraz bardzo modne.

Mam taką regułę, która zawsze się sprawdza - najlepiej wygląda nieparzysta liczba roślin powieszonych na różnych wysokościach. Co do doboru gatunków: im większa będzie różnorodność w wyborze roślin i wybarwień ich liści, tym ciekawsza będzie kompozycja. W ten sposób możemy nadać charakteru jasnej ścianie lub rozjaśnić ciemny kąt.

Gdybym miała polecić trzy rośliny, za pomocą których można stworzyć efektowną, zdrową i łatwą w utrzymaniu kompozycję, wybrałabym skrzydłokwiat, epipremnum i zielistkę.

Rośliny chyba nie bardzo nadają się do rozjaśniania ciemnych kątów...

Nie wszystkie rośliny wymagają dużej ilości światła. Są takie gatunki roślin, które w naturze rosną w poszyciu lasów tropikalnych, tam nie ma zbyt wiele światła. W naszych domach również nie będą wymagały go zbyt wiele, można trzymać je w nawet na najbardziej oddalonej od okna ścianie. Ważne, żeby po prostu w pomieszczeniu było okno. Tak rósł będzie skrzydłokwiat, epipremnum czy pnące fikusy.

Czytaj także: Prawdy i mity o storczykach

Jak jeszcze dbać o kwiaty, aby nie pochłaniały zbyt dużo naszej uwagi, a jednocześnie cieszyły oko i oczyszczały powietrze?

Ziemię doniczkową można pomieszać z hydrożelem, dzięki temu w ziemi na dłużej uda się zachować wilgoć. Dodatkowo, jeśli chcemy zatrzymać wodę, można położyć na wierzchu ziemi płaskie kamienie. Ale nie warto robić tego, jeśli w mieszkaniu jest sucho. Wtedy trzeba będzie częściej podlewać kwiaty, ale dzięki temu poprawi się wilgotność powietrza.

Warto pamiętać też o nawożeniu. Rośliny potrzebują odżywek tak samo jak my suplementacji witaminami. Odżywianie nie jest konieczne zimą, ale na wiosnę warto wspomóc rośliny. Najlepiej organiczną, humusową odżywką.

Opinie (10)

 • Zatem juz wiadomo dlaczego moj byly ma tyle kwiatow w domu! (1)

  Poniewaz to bardzo toksyczny czlowiek dla osoby, z ktora jest w zwiazku.
  Doslownie zatruwa zycie!

  • 16 22

  • Strasznie głupi artykuł! !!! Co za bzdury.

   • 0 4

 • Niestety to nie jest do końca prawda (7)

  Rośliny może i pochłaniają toksyny z otoczenia ale znacznie lepiej robi to odkurzacz czy szmatka i detergenty. Obecnie dostępne są detergenty które nie zawierają szkodliwych związków. A jeśli wolicie klasyczne polecam polskie płyny do zmywania które mają znacznie mniej szkodliwy skład niż zachodnie marki.
  Unikajcie też wszelkich aerozoli pianek itp spryskiwaczy bo tworzycie mgiełke bardzo szkodliwą dla waszego układu oddechowego i oczu oraz naturalnie skóry.

  Poważnym mankamentem kwiatów w mieszkaniach jest rozsiewanie przez nie dużych ilości zarodników pleśni oraz bakterii.
  Kwiaty w polskich warunkach sadzi się w ziemi z hipermarketu która już na wstępie ma ogromną ilość wszelkich grzybów bakterii a także często owadów. Nikt nie ma warunków do sterylizacji tej ziemi a należy ją poddać np wielogodzinnemu działaniu pary o wysokiej temperaturze aby usunąć zarodniki pleśni. Aby nie mieć w ziemi bakterii nic nie da się zrobić.
  I tak ktoś kto chce sobie poprawić zdrowie mieć nawilżone czyste powietrze kupuje np paprotki które wymagają stałego podlewania i wilgoci. Zimą okna sa rzadko otwierane i nigdy nie dochodzi do całkowitej wymiany powietrza. Domownicy żyją i śpią stale w otoczeniu pleśni. Tego nie widać do momentu gdy jest za późno.
  Chcecie hodować kwiaty to stawiajcie zimą na kaktusy które nie wymagają dużo wody i na pewno nie będą rozsiewały pleśni.
  A mieszkanie wietrzcie najlepiej intensywnie przeciągiem kilkanaście razy dziennie. O ile nie mieszkacie przy wysypisku śmieci w Szadółkach spalarni odpadów portservice czy hałdzie fosfogipsów lub w dzielnicach gdzie spoala się odpady w piecach CO (Osowa Orunia Olszynka) świeże powietrze jest za oknem.
  Szczególnie unikajcie kwiatów wymagających dużych doniczek z dużą ilością ziemi. To wylęgarnia chorób w waszym domu.
  Jeśli macie częste migreny katar sienny łatwo się przeziębiacie to pierwszym krokiem aby to zmienić będzie pozbycie się kwiatów z całego domu i częste wietrzenie pomieszczeń.

  • 10 32

  • Piszesz coś zupełnie przeciwnego w stosunku to treści artykułu.

   • 9 3

  • ?

   Detergenty i odkurzacz do oczyszczania z toksyn? Tych toksyn, które unoszą się w powietrzu i są niewidoczne gołym okiem? Dobrze rozumiem twoją wizję?

   • 11 3

  • Zgadzam się

   Trochę pokrętnie opisane ale wiem co autor miał na myśli

   • 4 4

  • to fakt, poza tym jest wiele toksycznych kwiatów: difenbachia, fikus, gwiazda betlejemska (3)

   • 0 7

   • nie toksyczne tylko trujące

    ale przecież te rośliny nie są toksyczne tylko trujące. robią taką samą robotę jak inne kwiaty, po prostu ich sok jest trujący.

    • 6 0

   • Dopóki nie zrobisz z nich sałatki to nic ci nie będzie, a nawet jesli to najwyżej dostaniesz biegunki albo duszności. (1)

    • 7 1

    • grożne dla dzieci w domu i starszych osób

     difenbachia jest toksyczna nawet gdy tylko sobie koło ciebie stoi, kwiat oddycha, Ty też

     • 0 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Open house Gdynia 2022
muzyka na żywo, wystawa, spacer
maj 20-22
piątek - niedziela, g. 17:30
Gdynia
Wstęp wolny
Dni Otwarte marki Herman Miller
spotkanie, pokaz, dni otwarte
maj 20-21
piątek - sobota
Gdańsk, Krusel Home/Office
Wstęp wolny

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
27650 zł/m2
Gdynia Orłowo
20750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18850 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17400 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
25250 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18600 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
17400 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
15550 zł/m2
Gdańsk Oliwa
13400 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl