• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rynek deweloperski. Ceny mieszkań z pewnością nie spadną

Krzysztof Koprowski
2 kwietnia 2023, godz. 12:00 
Opinie (284)
Jak przekonują eksperci z rynku nieruchomości, załamanie na rynku to już przeszłość, a ceny nadal będą rosnąć Jak przekonują eksperci z rynku nieruchomości, załamanie na rynku to już przeszłość, a ceny nadal będą rosnąć

Z jakimi problemami musi się zmagać rynek deweloperski? Oprócz skomplikowanego prawa i rosnących kosztów materiałów znaczny wpływ ma również sytuacja polityczno-gospodarcza związana z wojną na Ukrainie, a wcześniej pandemią koronawirusa. Między innymi te zagadnienia zostały poruszone podczas debaty na Trójmiejskich Targach Mieszkaniowych.Czy ceny nieruchomości spadną w najbliższych miesiącach?

Podczas sobotniej debaty "Perspektywy rynku deweloperskiego: wyzwania i szanse dla deweloperów, samorządów i klientów" moderowanej przez przedstawicieli Instytutu Dewelopera, która była jedną z wielu dyskusji w trakcie Trójmiejskich Targów Mieszkaniowych, eksperci z rynku nieruchomości byli zgodni, że największe załamanie w "mieszkaniówce" mamy już za sobą.

- W ostatnim czasie widzimy wzrost zainteresowania nieruchomościami na rynku pierwotnym - mówi Michał Słomiński, specjalista ds. sprzedaży mieszkań w EkoDeweloper. - W nieodległej przyszłości nowe programy rządowe powinny przełożyć się na jeszcze większe zainteresowanie ze strony klientów.
- Faktycznie czuć ożywienie na rynku po nie najlepszym dla branży ubiegłym roku. Sytuacja się stabilizuje, mamy coraz więcej telefonów i pierwsze rezerwacje - dodaje Michał Rosiak, prezes zarządu Ars Vivendi Development, który zwraca jednocześnie uwagę, że znaczna część klientów wstrzymuje się z zakupem mieszkania do momentu, gdy inwestycja będzie w zaawansowanej fazie budowy.


Debata odbyła się w trakcie targów mieszkaniowych w Polsat Plus Arenie w Gdyni Debata odbyła się w trakcie targów mieszkaniowych w Polsat Plus Arenie w Gdyni

Sytuacja ogólnoświatowa przekłada się na rynek deweloperskiWspomniany niekorzystny dla branży ubiegły rok oznaczał przede wszystkim niepewność związaną z konfliktem wojennym na Ukrainie, a wcześniej jeszcze pandemią koronawirusa.

Na to wszystko nakłada się galopująca inflacja i ograniczenie w dostępie do kredytów hipotecznych, choć w przypadku tego ostatniego czynnika nie można zapominać, że wciąż duży udział stanowi sprzedaż lokali za gotówkę (bez wsparcia kredytem).Zła wiadomość ze strony ekspertów rynku nieruchomości dla każdego klienta - zarówno tzw. gotówkowego, jak kredytowego - jest taka, że ceny mieszkań nie spadną.

- Rynek budowlany jest jednym z najbardziej energochłonnych sektorów gospodarki. Ceny energii nie tanieją, podobnie jak materiałów budowlanych. Jeżeli ktokolwiek myśli o zakupie mieszkania w perspektywie najbliższych 6 miesięcy, powinien rozważyć skrócenie tego okresu, bo taniej już nie będzie - przekonuje Krzysztof Kuniewicz, dyrektor operacyjny w 3D Estate.
Jak wzrosły koszty budowy mieszkań? Jak wzrosły koszty budowy mieszkań?

Równie ważny koszt utrzymania nieruchomościNa rynku dostrzegalna jest także zmiana nastawienia klientów pod względem finansowania zakupu nieruchomości.

- Zmiany stóp procentowych i związany z nimi szok cenowy spowodował, że klienci obecnie mają bardziej zdroworozsądkowe podejście do tematu nieruchomości, z odpowiednim zabezpieczeniem tzw. poduszką finansową. To, co chcemy kupić, nie zawsze idzie już w parze z tym, na co sobie możemy faktycznie pozwolić - mówi Michał Trędowski, doradca finansowy w Phinance.
Klienci szukający wymarzonego "M" skupiają się obecnie jednak nie tylko na cenie m kw., ale także coraz częściej biorą pod uwagę koszty eksploatacyjne.

- Często zdarza się, że istnieją spore różnice w tym zakresie nie tylko między osiedlami, ale nawet poszczególnymi budynkami na jednym osiedlu - zwraca uwagę Joanna Jażdżewska, dyrektor oddziału Freedom Nieruchomości Gdynia.
Niezależnie od wyboru nieruchomości oraz rynku pierwotnego czy wtórnego warto zawsze skorzystać z porad ekspertów i dokonywać kalkulacji "na chłodno".

- Sprawdzajmy deweloperów. Ładny plakat czy broszura nie gwarantuje, że deweloper wybuduje nam dobrą nieruchomość - przestrzega Paweł Łagownik, członek zarządu Stowarzyszenia Pomorskich Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. - Korzystajmy ze sprawdzonych specjalistów, doradców kredytowych i nigdy nie podejmujmy decyzji pochopnie w oparciu o chwilową modę czy zapotrzebowanie na daną formę nieruchomości np. kwatery pracownicze czy wynajem krótkoterminowy.
Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy Ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.


Ostatni dzień targów mieszkaniowychTargi mieszkaniowe w Polsat Plus Arenie GdyniaMapka otwarte dla zwiedzających będą jeszcze w niedzielę (2 kwietnia) do godz. 16:00.

Wstęp na wydarzenie, parking przed halą oraz materiały targowe są bezpłatne. Nie jest wymagana żadna wcześniejsza rejestracja internetowa.

Wydarzenia

Trójmiejskie Targi Mieszkaniowe (6 opinii)

targi

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (284)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Jagiellońskiej 13

spotkanie, dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33100 zł/m2
Gdynia Orłowo
22550 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22100 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20650 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
19700 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15250 zł/m2
Gdynia Orłowo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane