Wiadomości

stat

Rynek mieszkaniowy w 2017 roku. Podsumowanie

Przywykliśmy do tego, że największym placem budowy są południowe dzielnice Gdańska. Równie dużo buduje się teraz także w Śródmieściu.
Przywykliśmy do tego, że największym placem budowy są południowe dzielnice Gdańska. Równie dużo buduje się teraz także w Śródmieściu. fot. Trojmiasto.tv

Rynek mieszkaniowy w minionym roku pobił kolejne rekordy. Wzrosły ceny, do użytkowania oddane zostały tysiące nowych mieszkań. Na początku nowego roku rozdysponowana zostanie ostatnia transza dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych, ale to nie będzie miało znaczącego wpływu na zmniejszenie sprzedaży.Czy rynek mieszkaniowy w Trójmieście zmieni się w 2018 roku?

tak, załamie się i ceny spadną

22%

nie potrafię tego przewidzieć

15%

tak, ceny i sprzedaż nadal będą rosły

45%

na razie nic się nie zmieni

18%
Analitycy rynkowi utrzymują, że ceny mieszkań są na stabilnym poziomie. Sytuacja ta nie dotyczy jednak Gdańska i Gdyni, gdzie ceny w ujęciu rok do roku wzrosły najbardziej. Z danych Narodowego Banku Polskiego po III kwartale 2017 roku wynika, że za metr kwadratowy nowego mieszkania w Gdańsku zapłacić trzeba średnio 6816 zł (ceny transakcyjne). W ciągu roku cena metra wzrosła o ponad 530 złotych. W Gdyni, gdzie mieszkania deweloperskie są najdroższe w Polsce zaraz po Warszawie, za metr kwadratowy zapłacić trzeba średnio 7175 zł. Tu średnia wzrosła w ciągu roku o 544 zł za m kw. Wzrosty były dotkliwe. Zdarzało się, że klienci dewelopera na wstępnej rozmowie otrzymywali informację o określonej cenie nieruchomości, a kilkanaście dni później była ona o kilkadziesiąt tysięcy wyższa.

Wzrost średniej ceny metra kwadratowego w Gdańsku wynika w dużej mierze z dwóch czynników: wprowadzenia do sprzedaży sporej ilości centralnie zlokalizowanych lokali pod wynajem (ich cena zawyża średnią), a także wygasania programu Mieszkanie dla Młodych - deweloperzy, którzy dostosowywali ceny do limitów obowiązujących w programie powoli je podnoszą ponad limit, bo wiadomo że ostatnie środki na dopłaty wyczerpią się w pierwszych tygodniach nowego roku, klient "mdm-owy" powoli traci dla sprzedających znaczenie.

Podobny wzrost średnich cen transakcyjnych dotyczy rynku wtórnego. W Gdańsku wg. NBP na koniec III kwartału za metr kw. używanego mieszkania płaciliśmy średnio 6065 zł, a w Gdyni 5799 zł. W przypadku Gdyni wzrost w ujęciu rok do roku wyniósł prawie 770 zł za m kw.

Czytaj także: obowiązkowe ubezpieczenia OC dla pośredników i zarządców

Dla porządku podajemy też ceny sopockie - to już na podstawie stawek ofertowych: na koniec listopada za m kw. mieszkania używanego sprzedający chcieli średnio 12 081 zł, a nowego 15 905 zł.

Od kilku lat obserwować można tę samą prawidłowość: w Gdańsku mieszkania używane są droższe niż w Gdyni, odwrotnie jest w przypadku mieszkań nowych, które w Gdyni są droższe niż w Gdańsku. W obu przypadkach statystycznie za mieszkanie od dewelopera zapłacić trzeba więcej niż za lokal używany.

Wzrost cen na rynku wtórnym wyraźnie widać także w opartym na cenach ofertowych z serwisu ogłoszeniowego Trojmiasto.pl Barometrze Cen Nieruchomości. W ujęciu całego Trójmiasta ceny mieszkań używanych wzrosły o około 700 zł w ciągu roku.

Gdańsk i Gdynia - trzecie najdroższe miasta w Polsce

W ostatnim roku Trójmiasto, które nie należało do aglomeracji o najwyższych cenach mieszkań, wyprzedziło już Wrocław i mierzy się w tej konkurencji tylko z Krakowem. Znacznie droższa pozostaje już tylko Warszawa.


Rozpędzona machina działa pełną parąDeweloperzy nie nadążają z produkcją. W ciekawych, dobrze zlokalizowanych projektach lokale sprzedawane są jeszcze zanim budowa osiągnie poziom pierwszego piętra. A to, że pod koniec budowy na sprzedaż zostaje kilkanaście ostatnich lokali to norma: gotowe, ciekawe mieszkanie od dewelopera naprawdę trudno dzisiaj kupić. Potwierdzenie opinii z rynku można znaleźć w statystykach - według danych Głównego Urzędu Statystycznego między styczniem a listopadem tego roku w Gdańsku wydano 6679 pozwoleń na budowę mieszkań (w Gdyni było ich 1620, w Sopocie 163). W tym samym czasie przekazanych do odbioru zostało 5664 mieszkań w Gdańsku, 1083 w Gdyni oraz 136 w Sopocie.

To, że deweloperzy nadążają za potrzebami swoich klientów "na styk" pokazują także dane firmy doradczej REAS, która analizuje rynek deweloperski w Polsce: sprzedaż nowych mieszkań w Trójmieście w ostatnim roku wzrosła o 18,3 procent i wbrew naszym wrażeniom na temat tempa sprzedaży, na tle kraju nie jest to jeden z najwyższych wyników. Tymczasem w czasie czterech wcześniejszych kwartałów liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży zwiększyła się o 17,4 proc. Nie należy się więc obawiać, że nowych mieszkań w ofercie zabraknie, ale też na dłuższe zastanawianie się nad zakupem nie ma czasu, bo chętni znajdują się bardzo szybko.

Serwis ogłoszeniowy: zobacz oferty mieszkań od deweloperów

Przy takiej ilości trwających budów problemem coraz częściej jest jednak wykonawstwo, o czym słyszymy od czytelników, którzy odbierają lokale od deweloperów wznoszących swoje osiedla w Trójmieście. Liczba realizowanych projektów jest na tyle duża, że firmy wykonawcze mają problem z dostarczeniem na budowę odpowiedniej ilości odpowiednio przeszkolonych pracowników - na budowach dochodzi do poważnych wypadków przy pracy, o czym na bieżąco informujemy w naszym portalu, a odbierane mieszkania w wielu przypadkach wymagają wielu poprawek.

Wyższy standard wymaganyPokłosiem dobrej sytuacji na rynku mieszkaniowym jest wysyp nowych, rozpoczynających swoją działalność firm deweloperskich. Na terenie Trójmiasta takich przykładów jest kilkadziesiąt. To firmy, które kapitał zarobiony na innej, często niezwiązanej z budownictwem działalności, inwestują w niewielkie projekty mieszkaniowe. Uczą się działalności deweloperskiej, ale dzięki temu powstają kameralne projekty w bardzo ciekawych lokalizacjach.

Katalog inwestycji mieszkaniowych: zobacz, co nowego się buduje w Trójmieście

Deweloperzy zauważyli także, że rośnie grupa klientów, którzy nie muszą oszczędzać na każdym drobiazgu, na rynek wprowadzanych jest zatem więcej projektów o podwyższonym standardzie - mieszkańców Trójmiasta coraz częściej stać na to, by zapłacić więcej za lepiej zlokalizowaną i lepiej wykończoną nieruchomość. Dotyczy to części wspólnych budynków, jak i wykończenia samego lokalu - deweloperzy rozwijają ofertę dotyczącą wykończenia mieszkań pod klucz, powstają nawet specjalne wewnętrzne spółki, które się tym zajmują.

Niestety na brak wyboru w ofercie nadal narzekają powiększające się rodziny - mieszkań czteropokojowych wciąż powstaje za mało. W czasie, kiedy inwestowanie pieniędzy w nieruchomości jest opłacalne, Trójmiasto wyrosło na Mekkę kupujących lokale za gotówkę z zamiarem ich późniejszego najmu. Dotyczy to oczywiście głównie centralnych i nadmorskich lokalizacji, ale również na osiedlach "do życia" powstaje duża liczba małych - jedno- i dwupokojowych mieszkań - pod wynajem.

Czytaj także: po zmianie rozporządzenia mikrokawalerki nadal poza prawem

Mieszkaniówka wkracza w nowe rejony
Przyzwyczailiśmy się, że w Gdańsku rozwijają się głównie południowe dzielnice. Od trzech lat dużo buduje się także w Śródmieściu Gdańska. W tym roku na budownictwo wielorodzinne "otwierać się" zaczęły nowe, dotąd mocno zapomniane obszary:

  • Letnica, która do tej pory kojarzyła się ze stadionem i funkcją przemysłową. Deweloper Robyg rozpoczął tu w tym roku budowę osiedla Nowa Letnica. Powstanie tu docelowo 2500 mieszkań; jest to pierwsza jaskółka, która zapowiada rozwój dzielnicy - już wiadomo, że nieopodal budował będzie również Atal.

  • Długie Ogrody - tereny "za Ołowianką", Polski Hak - do tej pory zapomniane tereny zaczynają odżywać. Przy ul. Na Stępce zobacz na mapie Gdańska firma Vastint wmurowała kamień węgielny pod budowę osiedla Riverview, dalej Robyg rozpoczął sprzedaż lokali na osiedlu Nadmotławie. Obaj deweloperzy zapowiadają odnowienie nawierzchni drogowych, realizację w ramach inwestycji lokali usługowych - w perspektywie kilku lat ta okolica odżyje.

  • Dolne Miasto - do tej pory mieszkania realizowało tu głównie TBS, pod koniec 2016 roku budowę osiedla Front Park rozpoczął deweloper Moderna. Firma Opus Investment realizuje inwestycję przy ulicy Kamienna Grobla 30 zobacz na mapie Gdańska - Riverfront. Kolejni deweloperzy zapowiadają tu swoje inwestycje, a miasto dalszą rewitalizację dzielnicy.

Nowa Letnica - osiedle przy ul. Suchej i Starowiejskiej w Gdańsku otwiera dla zabudowy mieszkaniowej nowy obszar Gdańska.
Nowa Letnica - osiedle przy ul. Suchej i Starowiejskiej w Gdańsku otwiera dla zabudowy mieszkaniowej nowy obszar Gdańska. materiały prasowe


Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (213)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.