• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Rynek mieszkaniowy w Trójmieście. Wzrosty cen w 2019 r., stabilizacja w 2020 r.

Ewa Budnik
2 stycznia 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 
Opinie (420)
W 2019 roku deweloperzy otrzymali pozwolenia na budowę ok. 10 tys. nowych mieszkań, to więcej niż w 2018 roku. W 2019 roku deweloperzy otrzymali pozwolenia na budowę ok. 10 tys. nowych mieszkań, to więcej niż w 2018 roku.

Ceny mieszkań w Trójmieście sprawiają, że jest to - po Warszawie - drugi najdroższy rynek mieszkaniowy w Polsce. Po raz kolejny, w ujęciu rok do roku, ceny znacząco wzrosły, szczególnie na rynku pierwotnym. Mimo to nic nie wskazuje na to, by miały nastąpić spadki cen i ograniczenie liczby nowych budów.Ceny mieszkań w Trójmieście:

Rynek nie zwalniaWedług danych Głównego Urzędu Statystycznego do końca września 2019 roku wydano w Gdańsku pozwolenia na budowę 6 480 mieszkań, w Gdyni - 1 282, w Sopocie - 22. Liczba wydanych pozwoleń na budowę to dość znamienny parametr, który świadczy o kondycji rynku. Tymczasem porównanie z analogicznym okresem 2018 roku wcale nie wskazuje na tak wyczekiwane przez wiele osób spowolnienie - pozwoleń wydano w tym roku więcej. W Gdańsku między styczniem a wrześniem 2018 roku na budowę 4 784 mieszkań, w Gdyni - 1394, a w Sopocie - 42.

W minionym roku wydanych pozwoleń na budowę i użytkowanie mogłoby być jeszcze więcej, bo deweloperzy mają w przygotowaniu wiele inwestycji, których budowa i sprzedaż jeszcze nie jest rozpoczynana właśnie ze względu - jak wskazują - na przedłużające się procedury w urzędach.

Z raportu JLL (wcześniej REAS), które od lat zajmuje się badaniem rynku deweloperskiego, wynika, że Trójmiasto jest obecnie czwartym największym w Polsce rynkiem mieszkaniowym, na którym sprzedawanych jest około 8,5 tys. nowych mieszkań rocznie.


W 2019 kilkaset złotych więcej za m kw.W ujęciu rok do roku ceny mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, wzrosły. Z danych zbieranych przez NBP (porównywane są w tym przypadku ceny transakcyjne, a nie ofertowe), wynika że w przypadku Gdańska i Gdyni średnie wzrosty zaczynają się od ok. 500 zł za m kw. Zdecydowanie najbardziej podrożały mieszkania od deweloperów - w Gdańsku o około 1,2 tys. zł na metrze, w Gdyni o około 1 tys. zł. Odwrotnie było w ubiegłym roku, kiedy w ujęciu rok do roku najbardziej podrożały mieszkania używane.

Czytaj także: w 2018 roku wzrosły ceny mieszkań z rynku wtórnego

- W ciągu ostatnich trzech lat średnia cena ofertowa mieszkań deweloperskich wzrosła na trójmiejskim rynku z 6,8 do 9,4 tys. zł za m kw., tj. o 38 proc. - czytamy w raporcie JLL. - Szczyt sprzedaży, podobnie jak w innych największych miastach Polski, przypadł tutaj na 2017 rok. Deweloperzy znaleźli wówczas chętnych na 10,2 tys. lokali. Jedną z głównych przyczyn odpowiadających za wzrost wolumenu transakcji było zwiększenie skali zakupów inwestycyjnych ze strony inwestorów indywidualnych, która sięgała wówczas w Trójmieście 38 proc.

Nieruchomości

Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w naszym portalu.


Kolejne lata 2018 i 2019 były dla rynku deweloperskiego słabsze, chociaż Trójmiasto pozostaje czwartym największym rynkiem mieszkaniowym w Polsce (po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu), a sprzedaż stale notuje wzrosty - o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. W tym samym czasie liczba nowych, gotowych mieszkań zmalała w Trójmieście o 23,9 proc.

Nieco inaczej jest na rynku wtórnym. Jeśli spojrzeć na ceny transakcyjne, to w związku ze (średnio) znacznym wzrostem cen na rynku pierwotnym teraz mieszkania na rynku wtórnym są (średnio) wyraźnie tańsze od nowych. Wydaje się to być wskazówką dla osób, które chcą kupić mieszkanie, a nie posiadają środków na wykończenie nowego lokum - mieszkania używane są tymczasem tańsze i często dają możliwość wprowadzenia się do nich od zaraz.

- Jeśli wziąć pod uwagę liczbę transakcji, nie ma mowy o spowolnieniu na rynku wtórnym. Listopad i grudzień należą do rekordowych pod tym względem miesięcy w 2019 roku. W końcówce roku zaobserwowaliśmy ustabilizowanie się cen ofertowych, ale też mniejszą skłonność sprzedających do negocjacji cen - podsumowuje Marcin Bystry z Biura Nieruchomości Pepper House.
Co ciekawe, do normy wrócił tradycyjny układ cen, tzn. przy porównaniu średnich stawek mieszkania w Gdańsku są teraz droższe od tych w Gdyni.


Dlaczego mieszkania drożeją?- Ceny nieruchomości w Trójmieście systematycznie rosną. Mamy tu do czynienia z czynnikami dotyczącymi całego kraju, takimi jak coraz mniejszy zasób ziemi pod budowę, rosnące koszty pracy, niski poziom stóp procentowych. Do tego dochodzą też lokalne uwarunkowania: dynamicznie rozwijająca się powierzchnia biurowa i związana z tym duża liczba nowych miejsc pracy. Trójmiasto stało się atrakcyjnym miejscem do życia, jak i idealną lokalizacją na zakup nieruchomości inwestycyjnych - wyjaśnia Marcin Bystry.
Analitycy z JLL w zakresie wzrostów cen na rynku pierwotnym zaznaczają, że poza dużym w Trójmieście zainteresowaniem inwestorów ważne jest także podnoszenie standardu, a co za tym idzie także ceny nowych mieszkań wprowadzanych do sprzedaży.

- Obok wysokiego popytu głównymi czynnikami odpowiedzialnymi za wzrost cen były obserwowane w całym kraju rosnące koszty budowy oraz istotne zwiększenie od końca 2017 roku - z 21 do 43 proc. - udziału mieszkań o podwyższonym standardzie i apartamentów w łącznej ofercie Gdańska, Gdyni i Sopotu - dowodzi Aleksandra Gałabuda, konsultant w dziale badań rynku mieszkaniowego JLL. - Wyniki sprzedaży, choć nieco słabsze niż w poprzednich latach, wydają się wciąż być dla deweloperów satysfakcjonujące, co wynika z rosnących cen, kompensujących wolniejsze tempo sprzedaży. Jest to niewątpliwą zasługą inwestorów kupujących mieszkania na wynajem.
Z dokonanych po III kwartale 2019 roku analiz JLL ukierunkowanych na trójmiejski rynek wynika, że rosnące ceny powodują, że nabywcy szukają też mieszkań coraz mniejszych. Jednocześnie w Trójmieście zdecydowanie częściej niż w innych miastach potencjalni nabywcy planują zakup własnego lokum za gotówkę. Taką formę finansowania zadeklarowało 44 proc. poszukujących mieszkania. Tak jest nie tylko w przypadku transakcji inwestycyjnych, ale także zakupów dokonywanych przez rodziny, pary i singli.


Rok 2020 nie przyniesie spadkówPrzedstawiciele branży nieruchomości zgodnie mówią o stabilizacji na rynku nieruchomości, a ewentualne spowolnienie nie powinno oznaczać załamania rynku.

- Wyraźna obecnie stabilizacja cen powinna się utrzymać w I kwartale 2020 r. Na wiosnę, kiedy wiele osób nachodzi większa potrzeba dokonania zmian w życiu, a co za tym idzie - na rynku nieruchomości pojawia się ożywienie, możemy jednak spodziewać się wzrostu cen. Otwartym pytaniem pozostaje dynamika tego wzrostu i ewentualne czynniki gospodarcze, które mogą mieć na niego wpływ - ocenia Marcin Bystry.
Taki scenariusz dla rynku deweloperskiego potwierdzają analitycy JLL.

- Perspektywy na rok 2020 są nadal dobre. Niskie stopy procentowe przy wyraźnie wyższej inflacji będą nadal stymulować zakupy o charakterze inwestycyjnym, a kredyty hipoteczne pozostaną relatywnie dostępne. Nie widać też zagrożenia pojawienia się nadwyżki podaży nad popytem - czytamy w zapowiedziach na 2020 rok.

Opinie (420) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Stabilizacja oznacza również korektę przesadzonych cen (40)

  W zeszłym roku sprzedaż siadła, ale leciała siłą rozpędu. W tym roku przy aktualnych cenach będzie dalsze wyhamowanie sprzedaży, wg mnie doprowadzi to do korekty. To co ciekawe to fakt, że w 2019 zakupy inwestycyjne były znikome a to dużo mówi o rynku. Córa więcej gotowych mieszkań deweloperskich jest na rynku.

  • 64 32

  • (9)

   Życzeniowe myślenie, niestety u nas tanio nie będzie. Trojmiasto jest jednym z najlepszych miejsc do życia w PL. Mieszkania kupują nie tylko Polacy ale tez i sporo obcokrajowcow. Niestety, po tańsze mieszkania to chyba do Mławy bo już nawet Olsztyn, Elbląg czy Nowy Dwór ciągnie strasznie do góry. Będzie jak na zachodzie, bogatszy ma. Biedniejszy wynajmuje.

   • 52 15

   • mieszkania w dobrej lokalizacji, czyli NIE Gdańsk Południe, nie będą taniały bo dotyka je opisany efekt (4)

    mieszkania w słabych lokalizacjach dotknie korekta, nie ma co się oszukiwać

    • 23 12

    • Tak jest , ale ... (1)

     ale zauważ, że ceny w lokalizacjach prestiżowych ulegają nieznacznym wahaniom , dobry przykład to Sopot gdzie zmiana pomiędzy 2018 i 2019 jest kosmetyczna, a mieszkania na osiedlu parkur na wtórnym dzisiaj można kupić taniej niż invest komfort żądał w 2006.
     Natomiast południe jest bardzo podatne na wahania cen i tak szybko jak ceny tam rosnął tak szybko zacznął lecieć na łeb.

     • 6 10

     • ceny ulegaja nieznacznym wahaniom, bo jest tam niewiele mieszkan, co innego obserwowac okreslona dzielnice w malutkim sopocie, a co innego np zaspe, gdzie jet duzo wiecej zroznicowanych mieszkan i sprzedajacych/kupujacych.

      • 9 1

    • (1)

     2016 jabłoniowa 4600 m/2, rok później rezerwowałem mieszkanie w tym samym miejscu 5100 m/2, 2 miechy temu odebrałem mieszkanie, teraz by kupić taki sam metraż w tym samym miejscu trzeba położyć 6450 m/2. Długo długo trzeba będzie poczekać żeby cokolwiek tam staniało.

     • 25 8

     • Jabłoniowa kup sobie maskę gazową.....trzeba było kupić od razu na smietniku

      • 15 12

   • dodam do tego inflację, która jest znacznie wyższa niż twierdzi NBP, ludzie to widzą i uciekają (3)

    z lokat do nieruchomości bo na lokatach tracą. To zapewnia cały czas wysoki popyt nanieruchomości i tym samym cena ich przynajmniej stabilna. Jak nadejdzie kryzys to może ybć trudniej, ale raczej nadal bedzie się bardziej opłacało niż lokaty.

    • 25 4

    • Kogo przy dużej inflacji będzie stać na wynajęcie mieszkania? (2)

     Tak na razie ceny rosną i jeszcze w tym roku możemy liczyć na wzrosty. Jednak bezgraniczna wiara w opłacalność inwestowania w nieruchomości może odbić się małym inwestorom czkawką. Ci co mają kilkanaście mieszkań a są tacy co mają ich po 100 nie muszą się martwić pod warunkiem, że zakupów nie kredytują. Mniejsi jak zwykle stracą. Gdańsk to nie Berlin to nawet nie Dublin, gdzie za tygodniową stawkę robotnika wynajmiemy kawalerkę.

     • 7 5

     • Taaaaa a gdzie będzie mieszkał ten co teraz wynajmuje co ?Będzie dojeżdzał z Kartuz albo Mławy ? (1)

      Zapomniałeś, że ta inflacja napędza nie tylko wzrosty cen w sklepach ale i zarobki.

      • 7 6

      • Ludzie wylądują u rodziców, na ulicy lub wyjadą z kraju.

       Jeśli ktoś chce wynajmować mieszkanie i nie ma znaczenia dla niego gdzie mieszka to znacznie lepszym rozwiązaniem jest Berlin i Dublin. Uwzględniając siłę nabywczą pracownika w Niemczech i Irlandii wynajęcie mieszkania jest kilka razy tańsze niż w Polsce.

       • 2 4

  • (12)

   moim zdaniem korekta będzie tylko w dalszych dzielnicach (morena itd), w centrum (wzdłuż skm: główny, wrzeszcz, zaspa, przymorze) niewiele się zmieni.

   • 13 4

   • Dokladnie tak !

    Te dzielnice zawsze będą najbardziej pożądane ze względu na praktycznie wszystko, bliskość wszystkiego, niższe koszty codziennego życia, brak długich dojazdów do pracy, bliskość atrakcji dla dzieci, pracy itd.

    • 7 4

   • Morena to dalsza dzielnica???

    Chyba myslisz o ul. Mysliwskiej a to juz nue Nirena ani Migowo ano Jasień

    • 5 8

   • teraz bliskosc pkm/obwodnicy/lotniska to atuty, sklepy sa wszedzie, a z centrum aby sie wydostać z miasta trzeba jechac przez korki ;)

    • 17 1

   • Myśliwska? Rowerem jadę do Wrzeszcza 12 minut, podobnie do głównego, do Oliwy 15, nad morze w Brzeźnie 25 (2)

    Do lasu w Matemblewie mam 5 minut, do Otomina 15, autobusy prawie pod klatką, PKM dwa przystanki autobusem, obwodnica samochodem 5 minut, piszę o części zaraz przy Bulońskiej. W życiu bym się stąd nie wyprowadził. Tylko na Niedźwiednik gdzie mieszkałem ale tam wszystko stare niestety i mało jest ofert z nowszych budynków.

    • 8 9

    • a do Otomina po co jeździsz? (1)

     • 4 1

     • Na grzyby !

      • 3 0

   • Mieszkałem na Przymorzu. (5)

    Obecnie mieszkam w okolicach ul. N.Bulońskiej i uważam, że jest to zdecydowanie lepsza lokalizacja. Sklepy są wszędzie nie tylko na Przymorzu, blisko do centrum, lotniska, szybki dojazd do obwodnicy dostępny z kilku lokalizacji. Przymorze, blok na bloku coraz wyższe kurniki, obok biurowce które powodują ogromne korki w godzinach szczytu. Przymorze było fajne 5 lat temu. To dobra lokalizacja między Gdynią a Gdańskiem, jednak komfort mieszkania jest coraz niższy w dodatku w nowych inwestycjach na Przymorzu większość mieszkań to lokale wynajmowane. Dziękuję.

    • 9 7

    • też uciekłem z przymorza na południe (2)

     Gdańszczanie już powoli wymierają w pasie nadmorskim, teraz to juz noclegownia imingrantów

     • 6 5

     • Twój mózg wymiera, Przymorze to obecnie najlepsza lokalizacja do zamieszkania w Gdańsku, Południe to jest właśnie noclegownia (1)

      • 5 3

      • Dla osób przyjezdnych które wynajmują mieszkanie może i tak.

       Dla gdańszczan mających rodziny to wątpliwa przyjemność mieszkać w drogich 7-17 piętrowych blokach gdzie 70% mieszkań jest wynajmowana. Przyjezdni weekendowi, obok agencje, imprezujący studenci-młodzi chcą się wyszumieć a za rogiem w starych blokach dilerka która odziedziczyła mieszkania po babci. Super, super. Przymorze to b. dobra lokalizacja w Gdańsku pod warunkiem, że nie przeszkadzają ci wyżej opisane "atuty" tej dzielnicy.

       • 6 2

    • (1)

     Najwazniejsza ta bliskość lotniska . wprawdzie latasz raz do roku ale samoloty słyszysz i widzisz kilkadziesiąt razy dziennie.

     • 15 0

     • Samoloty mniej przeszkadzają niż agencje towarzyskie w blokach na Przymorzu.

      No i weekendowi goście wynajmujący na Przymorzu bo to dobra lokalizacja i taniej niż w centrum. Jest doprawdy czego zazdrościć. Niestety większość mieszkań na Przymorzu to lokal (nie mieszkania) pod inwestycje. Wspólnota praktycznie w takim wypadku nie działa to fikcja, nikt nie sortuje śmieci bo on tylko jest tutaj na chwilę. Szkoda słów.

      • 5 1

  • (15)

   kocham internetowych analityków :)
   co smieszne 9/10 z nich w przypadku nieruchomosci zwiastuje kryzys, tak samo jak z giełdą - o recesji w usa slysze od lat, a tu prosze, nowe ATH

   • 13 5

   • no kiedyś nadejdzie, a wtedy będą mówić że oni to przewidzieli :) (7)

    • 16 0

    • Stwierdzenie typu "sprzedaż siadła ale leciała siłą rozpędu" jest chyba wzięte z psychiatryka... (6)

     • 12 3

     • Koleżanka w banku odpowiada za kredytowanie deweloperów. (5)

      W rozmowach potwierdza, że rynek powoli wychowuje. To nie jest kryzys ale inwestorzy stali się bardzo ostrożni.

      • 1 3

      • Jasne, bo wszyscy developerzy byli u twojej koleżanki po kredyt, na tej podstawie będziesz głosił spowolnienie w branży... (4)

       • 2 1

       • Nie ale jeśli obsługuje największe firmy to chyba coś wie. (3)

        • 2 3

       • Rekordowo wysokie statystyki sprzedaży nowych mieszkań i rozpoczętych budów mówią co innego... (2)

        • 2 1

       • Jakie rekordy? Gdzie? Deweloperzy mniej inwestują rekompensując to sobie wyższymi cenami mieszkań, staranniej dobranymi lokaliz (1)

        Ale to wszystko do czasu. Mieszkanie w mojej lokalizacji zdrożało w ciągu 2,5 roku o 120 tysięcy! To jest chore i nie ma żadnych podstaw ekonomicznych. To czysta spekulacja, ludzie inwestują w mieszkania bo to bardziej opłacalne niż lokaty. To dobre rozwiązanie dla bogatych ci co inwestują kredytem wkrótce obudzą się w ... tak jak frankowicze. Obecnie mamy najtańsze stopy kredytowe w historii Polski. Zapewniam was, że nie będzie to długo trwało. Dlatego rząd nie pomógł frankowiczom bo za chwilę musiałby to zrobić z kredytami złotowymi których skala jest nieporównywalnie większa. Przyjdzie kryzys i mieszkania na wynajem będą stały puste a kredyt zostanie. Ktoś napisał, że ludzie muszą gdzieś mieszkać. Tak za chlebem wyjadą zagranicę no chyba że właściciel z 2500 tysiąca złotych zejdzie do 500 złotych. Przecież wiadomo, że tego nie zrobi.

        • 4 3

       • Raport GUS z 22 listopada 2019 :

        W okresie dziesięciu miesięcy 2019 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym.

        Według wstępnych danych, w okresie styczeń-październik 2019 r. oddano do użytkowania 164,6 tys. mieszkań, tj. o 10,8% więcej niż przed rokiem. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 102,7 tys. mieszkań (14,8% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku), natomiast inwestorzy indywidualni 56,4 tys. mieszkań, tj. o 3,5% więcej niż w 2018 r. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 96,6% ogółu mieszkań oddanych do użytkowania. Mniej mieszkań niż przed rokiem oddano do użytkowania w budownictwie spółdzielczym (1866 wobec 2167); w pozostałych formach (komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) łącznie oddano 3701 mieszkań, tj. o 45,7% więcej.

        Zatkało kakao ?

        • 2 0

   • Czekaj, niech tylko któryś z kluczowych banków centralnych podniesie stopy procentowe (5)

    To się zacznie jazda bez trzymanki. Relokacja kapitału, złoty w dół, podniesienie stóp przez NBP, problemy ze zdolnością kredytową, problemy ze spłatą kredytów i będzie ciekawie. A znam takich co mają po 1,5 bańki w kredytach w mieszkaniach na wynajem. Pytanie nie jest czy, tylko kiedy.

    • 6 8

    • No USA podnosily kilka razy, Japonia podniosla, Czechy i kilka innych. I co ? I nic ! (4)

     Takze wymysl cos lepszego.

     • 6 3

     • nie porównuj się do krajów zamozniejszych.Polska dalej jest na dorobku.

      • 5 0

     • Nie pisz bzdur. Obecnie wszystkie kluczowe banki centralne utrzymują stopy poniżej inflacji. (2)

      Między innymi aby zdewaluować dług wewnętrzny i nakręcać kredytami konsumpcję

      • 8 0

      • jarek juz nawet mowi ze bedzie gorzej... (1)

       • 4 2

       • Jak wszystko rozdadzą to na pewno będzie gorzej...

        • 0 0

   • nw GPW tez nowe ATH?

    jakos jak patrze na GPW to nie widze ATH a konsekwentnie trend spadkowy...predzej czy pozniej kapital ucieknie z USA zgodnie z cyklami i przenisie sie na emerging markets.tak smao bedzie z mieszkaniami..nic nigdy nie rosnie nonstop...

    • 1 2

  • jest tyle powierzchni biurowej gotowej już teraz i do oddania w ciągu roku-dwóch, że taniej nie będzie

   • 7 0

 • Ale się porobiło ... (25)

  Jedni mogą sobie kupić kilka mieszkań, a inni całe życie spłacają jedno mieszkanie

  • 191 16

  • Jedni (16)

   całe noce zapiep**ali w książkach myśląc o przyszłości, inni mieli wszystko w głębokim poważaniu, wybrali imprezy i łatwe życie, a teraz uważają, że pińcet i mieszkania należą się im jak psu buda.

   • 74 81

   • Tak by było (6)

    gdyby pieniądze brały się tylko z ciężkiej pracy, a niestety tak nie jest.

    • 125 13

    • Tak, tak,

     znam tę śpiewkę. Ci, którzy coś mają, dostali od bogatych rodziców, resztę ukradli. A tak w ogóle to mają szczęście dzięki szerokiej siatce znajomości. Biedny suweren już wszystko to wyśledził.

     • 55 59

    • Oczywiście, że nie jest bo oprócz cięzkiej pracy potrzebny jest odpowiedni (4)

     intelekt, rzadziej talent (to sportowcy i artyści głównie). Tylko kombinacja tych 2 elementów pozwala zarobić duże pieniądze. Nie znam ani jednego leniwego i głupiego bogatego człowieka. Pomijam przestępców i ludzi, którzy odziedziczyli majątek bo to margines. Więc sorry, ale brutalna prawda jest taka, że ci co spłacają całe życie jedno mieszkanie są albo niewystarczająco pracowici albo niewystarczająco kumaci, albo jedno i drugie.

     • 35 37

     • jest jeszcze chytrość i chamstwo - też się dobrze sprawdzają jeśli chodzi o robienie pieniędzy.

      ale nie ma co narzekać tak działa świat, silniejszy zawsze zwycięża.

      • 40 4

     • Zazwyczaj,jedno i drugie ! (1)

      .....

      • 5 2

      • dajcie spokój

       po prostu trzeba mieć szczęście w życiu i korzystać z okazji. swoją sytuację bardzo ciężko zmienić, ale w sytuacji, w której jesteśmy, zawsze można spróbować znaleźć korzyści i okazje i chociaż odrobinę poprawić swój los

       • 8 0

     • Większość bogaczy w USA to potomkowie bogatych rodów to samo jest w Europie.

      Więc nie pisz głupot, jeśli doliczymy tych nowych bogaczy którzy dorobili się na układach z mafią, służbami i brakiem szacunku do ludzi to pozostaje nam garstka tych uczciwych którzy zawsze stawiani są za przykład twierdzenia, że wielki biznes to uczciwie zarobione pieniądze a tak niestety nie jest.

      • 8 3

   • (2)

    To nie do końca tak działa. Ale masz rację, że czasem wysiłek przynosi konkretne rezultaty.

    • 21 0

    • trzeba pracować mądrze, a nie ciężko - to bardzo duża różnica. Przykładowo jeśli zarabiasz (1)

     mało to się dokształcach w kierunku, w którym zarabia się dużo zamiast jęczeć w internetach.

     • 24 5

     • hahaha

      znam takich co się uczyli całe życie, więc są bardzo mądrzy, a jednak nie dorobili się milionów. nie tak to działa :) trzeba mieć szczęście i odpowiednie podejście, a nie próbować zrobić coś bardzo ciężkiego (np.: zmienić zawód na lepiej płatny) bez gwarancji rezultatów, bo nawet nie wiadomo, czy będziemy w tym dobrzy. a trzeba robić co się umie, a nie co się lubi!

      • 12 1

   • nie idzie to w parze

    • 7 1

   • i jedno z drugim nie ma wiele wspólnego niestety

    • 7 3

   • Drudzy

    Zahandlowali po znajomości działeczkami plus z biskupem to teraz się pasą na ludzkiej krzywdzie. A dla ciebie Polaku rada, jak mówił przy ośmiorniczkach w Sowie Premier #dojnej zmiany - tyraj za miskę ryżu

    • 17 4

   • (1)

    trochę uogólniasz.....jestem po studiach, cały czas także się rozwijam ale pracuję w takim sektorze, że w najbliższych 4 latach nie ma szans na 20% wkład własny.....coraz powazniej myślę o przekwalifikowaniu się ale to są kolejne koszty i zaczynanie od 0....

    • 26 1

    • No widzisz sam doszedłes do tego ze zawód który wybrałeś nie da ci pieniędzy jakie chciałbys zarabiać . Od 1969 roku cztery razy zmieniałem zawód nie mówiąc o kolejnych kursach i doksztalcaniu się a mieszkanie odziedziczyliśmy po teściach bo na wolnym rynku takich nie było a książeczka mieszkaniowa mi mieszkania nie dała bo system splajtował .Takie zycie. Dziś już jestem na szczęście na emeryturze i to co wypracowałem przez 51 lat mi wystarcza.

     • 10 4

   • ile masz lat?

    Ci, co całe noce zapiep**ali w książkach myśląc o przyszłości zostali bibliotekarzami.

    • 1 0

  • wynajmują

   • 4 0

  • Hektar ziemi sprzedany deweloperowi i można inwestować w mieszkania heh.

   • 7 0

  • To nie jest wina samego kapitalizmu (1)

   ...a zwykłego rozdawnictwa mieszkań komunalnych.
   Obecni 50-60-latkowie dostali mieszkanie za prawie darmo, dlatego kolejne mogą kupić za zaoszczędzoną gotówkę jako inwestycję.

   • 19 7

   • To samo

    dotyczy rolników, którym rozdano olbrzymie ilości gruntów w atrakcyjnych lokalizacjach praktycznie za darmoszkę.

    • 18 0

  • nie bój, rządząca komuna już zmierza do tego, żeby było jak dawniej

   zabrać bogatym wykształciuchom, dać biednym proletariuszom, przy okazji ich skłócając, wyrównać pensje.

   • 21 3

  • (1)

   Za komuny 20 lat płaciłeś za mieszkanie zanim je zobaczyłeś na oczy.

   • 14 1

   • He , ja zapłaciłem pełen wkład którym ktoś obracał a mieszkania nie dostałem , zwrócono mi jakieś pieniądze które były równowartością 5 m2 ceny mieszkania

    • 16 2

  • Współczesny system finansowy sprawia, że bogaci są coraz bogatsi i biedni biednieją

   Standard złota sprawiał, że społeczeństwo bogaciło się równomiernie. Niestety chciwym elitom było to nie na rękę.

   • 19 3

 • (28)

  Trójmiasto na tle innych miast w Polsce jest idealne do życia.

  • 103 70

  • Znasz tylko Warszawę i Gdańsk? (21)

   Są miasta np. małe miasto na granicy pomorskiego i zachodniopomorskiego, gdzie warunki do życia są dużo lepsze niż w Gdańsku,
   dobra praca- w zakładzie gdzie pracuje 130 osób (zarabiam dużo więcej niż proponowano mi w Gdańsku), tanie duże mieszkanie (bardzo tanie w porównaniu z cenami w Gdańsku), blisko do dużego miasta, szkoła bardzo dobra na miejscu (przywożą tu dzieci z dużego miasta), spokój, przyroda piękna. Komunikacja: pociąg, PKS, my akurat autem.

   • 29 23

   • hehehe
    Ciekawe co to za wiocha.
    Bo tam to raczej same dziury i wiochy po PGR.

    • 17 14

   • (4)

    A w tym małym sielankowym miasteczku jest inna firma, czy tylko ta jedna? Tak pytam, bo jak na przykład tu stracisz pracę, to gdzie zarobisz na utrzymanie tego pięknego mieszkania? Przyjdzie dojeżdżać do dużego miasta?

    • 32 4

    • (3)

     Ale po co utrzymywać, jak się wynajmuje? W małych miastach wynajem jest tani. Tracisz pracę, rozwiązujesz umowę najmu i jedziesz tam gdzie masz nową pracę.

     • 12 11

     • (1)

      bredzisz synku

      • 12 9

      • Bo?

       • 5 1

     • Jest to całkiem dobry system, w USA bardzo popularny (.. a ja... znam kogoś kto tam był :P) ale w PL jest póki co inaczej. Mieszkanie jest najważniejsze, trzeba mieć własne (taką mamy mentalność), a pracy nie szukasz tam gdzie jest tylko w promieniu ok. 10km od miejsca gdzie mieszkasz...

      • 1 0

   • (2)

    A czy jest tam np. filharmonia, teatr, kino, szpital, klub jazzowy, albo przynajmniej dobre sushi?
    Czy tylko Biedronex, wulkanizacja i sprzedaż dachówek?

    • 29 12

    • (1)

     Większość społeczeństwa nie potrzebuje tego o co pytasz.

     • 27 7

     • niestety, suweren wybrał, inna sprawa, że nie było na kogo głosować

      • 4 4

   • Jesteś zakompleksiona .Co robić po pracy w takim małym mieście ,czy wiosce po pracy ?

    • 5 15

   • Pełna zgoda, też mieszkałem na Szadółkach i całkwocie się z Tobą zgadzam

    • 3 2

   • Miastko, Szczecinek?

    • 6 5

   • (1)

    Darłowo

    • 5 3

    • Darłówko

     • 3 0

   • ..."blisko do dużego miasta"...

    I na tym własnie polega cała różnica. Dlatego mieszkania w Wejherowie, Redzie, Rumi, Baninie, Pruszczu czy Tczewie są tańsze - są "blisko, dobrze skomunikowane", ale nie są Gdańskiem, Gdynią czy Sopotem. A to znaczy wiele, bardzo wiele.

    • 17 2

   • Granica Województwa Pomorskiego i Zachodniopomorskiego - blisko (1)

    dużego miasta... Popatrzmy... Słupsk, Miastko Szczecinek, Wałcz, Piła. Dziękuję uprzejmie.

    • 10 2

    • Miałem na studiach sporo ludzi z tamtych okolic. Dziwnym trafem prawie nikt z nich nie planował powrotu do swojego raju.

     • 24 1

   • Szydłowiec

    • 6 2

   • Znasz powiezenie: każdy chwali swoje? (1)

    Mówi Ci cos słowo kultura? Teatry, kina, muzea, festiwale, ale też PLAŻA, morze, centra handlowe. Mieszkam na "wygwizdowie" - jak to ktos tu powyżej napisał, ale jestem zadowolona, bo od 1996 roku na Jasieniu. Były korki, ale teraz jest o NIEBO lepiej. Nie wybudowalismy się poza miastem tylko ze wzgledu na dzieci - do szkoły 5 minut pieszo.
    W Gdańsku też dajemy radę...:)

    • 8 2

    • kultury w GDańsku juz dawno nie ma

     nie bez powodu przegralismy z IKM na ESK2016

     • 0 1

   • A kluby są

    Chodzi o te dla swingersów ,bo my tu mamy

    • 2 0

  • hahaha

   • 2 1

  • zapytam od ilu lat w Trojmieście? (4)

   a nie przeszkadza, że nie ma lata, nie ma wiosny? tylko ciągła jesień średniowiecza?

   Ciężko to zrozumieć osobom które całe życie mieszkają na Pomorzu.

   • 13 7

   • (2)

    tęsknię za wiosną i zimą, ale przynajmniej od kilku lat mamy tutaj lato :)

    • 8 0

    • lato jest wtedy kiedy wieczorem po pracy można wyjść nie zastanawiając się czy brać bluzę czy kurtkę ze sobą bo będzie zimno (1)

     Niestety dni takie można policzyć na palcach jednej ręki.

     • 9 4

     • Wolę na letnie wieczory brać bluzę, niż w letnie dni zdychać ze skwaru, duchoty i stojącego powietrza.

      • 6 2

   • .

    • 1 0

 • ceny rosną bo kredyt dostępny prawie dla każdego /bez znacznego wkładu własnego/ ... (10)

  ...zobaczymy czy realna gospodarka długo pociągnie przy takim socjalizmie ...
  popcorn już kupiłem

  • 72 24

  • bez wkładu własnego? (2)

   trzeba mieć 20% czyli przynajmniej 100tys trzeba mieć odłożone.

   • 19 6

   • nikt tego nie przestrzeba w PL bo to bantustan i wszystko można obejść

    ...proszę sprawdzić osobiście ten wymagany wkład 20%

    • 19 6

   • To faktycznie

    majątek. Ludzie dali się wciągnąć w spekulację na rynku mieszkaniowym i pompują bańkę, która jest już mocno rozdęta. Kupowanie nieruchomości w Trójmieście miało sens np. na początku lat 2000 kiedy np. metr mieszkania w ścisłym centrum Sopotu kosztował 1000 USD. Teraz jest to dość ryzykowne. Mieszkania wcale się tak świetnie nie wynajmują, a opłaty są wysokie co miesiąc, kredyty też nie są za darmo. Każda bańka kiedyś pęka z hukiem.

    • 13 11

  • Czynsz (2)

   A ile chciałeś mieć wkładu? 90%? Jak masz pokój u rodziców, mieszkanie po dziadkach. Albo mieszkasz z treściami to może i te 20% nie jest wygórowane. Ale jak sam masz się dorobić bez pomocy, płacić za najem więcej niż za kredyt z czynszem to zanim odłożyć w Polskich realiach na wkład to kilka ładnych lat minie a to co byłeś na wynajmie jesteś w plecy.

   • 26 2

   • ale ceny nieruchomości nie szybowałyby tak jak teraz ...fersztejen?

    w normalnym systemie finansowym żaden bankier nie pożyczyłby pieniędzy swoich klientów na nieruchomość bez znacznego np 30%-50% wkładu własnego

    • 5 9

   • 50% było by zdrowym poziomem.

    • 0 0

  • Ile kosztuje zapas popcornu na 50 lat? (2)

   .

   • 8 2

   • Taki kredyt masz? Uuuu fatalnie (1)

    • 3 2

    • Nie mam żadnego, ale ten gość sie martwi kiedy to wszystko padnie :)

     .

     • 3 0

  • Osusci

   Po pierwszę nie każdy dostanie kredyt , a jak wystąpi deweloper w imieniu nabywcy to dostanie , z 350 tys trzeba spłacić 800 tys tak ze całe życie na uwiężi

   • 0 1

 • Ciekawi mnie, czy ktoś zarobił (7)

  na kondohotelach, poza deweloperem. Coraz większa oferta, ale już jest za dużo lokali dla turystów.

  • 74 0

  • A mnie ciekawi czy na wszystkich inwestycjach deweloper faktycznie zarobił (5)

   Widząc od kilkunastu miesięcy te same reklamy, gotowych wykończonych lokali na sprzedaż. Widać, że zainteresowanie takimi "inwestycjami" jest znikome

   • 15 2

   • gdzie takie reklamy widzisz? w dolnym tarasie nawet łopata nie jest wbita a mieszkania już sprzedane (4)

    • 12 4

    • Atal na Hallera na przykład

     • 5 0

    • mowa o condo/aparthotelach a nie o mieszkaniach (2)

     • 7 0

     • tyle, że typowych condohoteli w Trójmieście jest mało. (1)

      Dużo jest aparthoteli - a to spora różnica, np. w sposobie zarządzania i rozliczania.

      • 1 0

      • Sposób zarządzania i rozliczania określają akt notarialny i umowa z firmą zarządzającą

       Nazwa nie ma tu nic do rzeczy, apart i condo to w gruncie rzeczy chodzi o to samo, sam dobór nazwy nie ma tu znaczenia bo ani jedno ani drugie nie jest zdefiniowane w przepisach prawnych

       • 1 0

  • Sporo osób zarobiło w zeszłym roku na mieszkanie albo dom, to mocno napędza ceny nieruchomości w Polsce, giełda amerykańska wciąż rośnie, ale to się powoli kończy, pozdrawiam kumatych!

   • 8 1

 • Niech poprawi się estetyka budowanych mrówkowców, (25)

  Na Przymorzu straszydła koło Leclerca, koło Auchan, budynki koło Arkońskiej też nie lepsze- sąsiada sąsiadowi zagląda w okno. To są falowce- wieżowce w wydaniu XXI w.

  • 119 10

  • (2)

   O nie ! Proszę nie obrażać falowców. Tam nikt nikomu w okna nie zagląda.

   • 32 0

   • Fakt- zwracam honor. (1)

    • 17 0

    • Lepiej żonę mieć z falowca niż głosować na pisowca !

     • 12 4

  • Zazdrość bije po oczach. (20)

   • 7 15

   • Ale on ma rację. (18)

    Estetyka aktualnie budowanych budynków powoduje, że moje oczy krwawią, takie 4 oceany wyglądają jak wieżyczki strażnicze w zakładach karnych, brakuje tylko klawiszy. Tuż obok masz starszy Horyzont, który wygląda jakby czekał na chemioterapie. Nazwiska twórców tych "cudów" powinny być na elewacji budynków jako znak ostrzegawczy.

    • 23 8

    • Czyli tak jak wyzej. Zazdrość boje po oczach. (13)

     • 7 20

     • Mam wrażenie, że odcina ci dopływ krwi do mózgu, (11)

      albo masz syndrom słodkiej cytryny. Patrząc na osiedle oliwski park albo jaśkową dolinę 29, to będzie ciężko powiedzieć komukolwiek, że te straszydła na Przymorzu to ładne budynki lub pewnie jak wolisz "apartamenty" xD

      • 13 3

      • W 3 miescie nie ma prawie w ogole apartamentow a budynki jak budynki. (10)

       Te na Przymorzu wysmiewane przez Ciebie sprzedaly sie zanim budowa doszla do polowy wysokosci. Jaskowa 29 sprzedawana byla 3 lata po oddaniu do uzytkowania.
       Dziekuje za uwage.

       • 10 11

       • Pięknie zmieniłeś temat. (3)

        Wątek jest o wyglądzie budynków, a Ty wyskakujesz z czasem sprzedaży. A u Was murzynów biją. Pozdrawiam :)

        • 13 4

       • Na Przymorzu najładniejsze są Trzy Żagle, Czwarty Żagiel też całkiem niezły... (2)

        Cztery Oceany nie wyglądają najgorzej, rzeczywiście budynki Albatross Towers wyglądają raczej nieciekawie...

        • 12 2

       • Za to w nich najmocniej wzrosly ceny najmu i ceny mieszkan. (1)

        Znacznie lepszy biznes niz w 4 oceanach czy w szuflandii.

        • 3 0

       • A gdzie jest szuflandia ?

        • 2 1

       • (3)

        Mieszkam w Horyzoncie. Kupowałam łąkę, nie była nawet zaczęta budowa. Za 60 m2 z komórka i miejscem w garażu podziemnym zapłaciłam 300 tys. Mieszkam spokojnie, bez kredytu. Dzisiejsze ceny to nie są dla młodych ludzi na dorobku.

        • 5 0

       • (2)

        300 tysięcy to chyba na drugim piętrze kosztowało, horyzontu raczej nie zobaczysz...

        • 3 0

       • (1)

        Na 10 tym. Takie były ceny. Mieszkanie ciepłe, słoneczne .

        • 4 1

       • A za sąsiada miałaś Zachara czy on mieszkał wyżej ?

        • 4 1

       • Ciekawe jak się sprzedają Tarasy Bałtyku, dwunaste piętro już prawie gotowe...

        • 2 0

       • Apartamenta

        mieszam w starym PRL każde nowe osiedle to dla mnie getto

        • 0 0

     • Nie ma to jak usilnie

      przekonywać się, że naiwne i banalne wybory życiowe, inspirowane folderami i kiepskimi serialami, to najlepsze co mogłam/mogłem zrobić.

      • 3 2

    • Horyzont to polski Pentagon. (1)

     • 2 2

     • Horyzont to Szuflandia !

      • 2 0

    • Horyzont jest ok

     Quattro Towers za to ma odległości chyba poniżej wszelkiego minimum

     • 1 1

    • Za to falowce i inne twory z PRL to była architektoniczna klasa Premium !

     • 0 0

   • Zgrana piosenka i baaardzo nudna...

    Zastawiacie samochodami chodniki i powodujecie korki - zazdrość bije po oczach,
    Kupujecie mieszkania w molochach-mrowiskach - zazdrość bije po oczach,
    Po dwóch dniach Świąt atakujecie jak hordy centra handlowe - zazdrość bije po oczach...

    • 3 5

  • na najem się nadają

   .. bo do mieszkania to mało kto się decyduje z tych zorientowanych jak tam się mieszka

   • 6 4

 • Pod tym komentarzem możecie pisać, że to bańka mydlana i zaraz pęknie... (5)

  I trzeba jeszcze trochę poczekać, aż ceny spadną...

  • 45 12

  • Janusze biznesu

   I tak całe życie będą czekać he he :-D

   • 11 4

  • To musisz jeszcze dlugo czekac

   • 4 4

  • (1)

   14% rok do roku. tak to jest zupełnie normalne

   • 3 2

   • wzrost minimalnej krajowej 16% rok do roku

    tak, to nie jest normalne, ale prawdziwe

    • 3 0

  • Tacy pewni jak Ty byli tez w 2008. Pozniej im przeszlo.

   • 6 2

 • (20)

  maks 2-3 lata i ceny spadną o połowę.

  • 39 73

  • oczywiście, że spadną (7)

   to jest jedna wielka spekulacja. Zakładałem 2 lata temu, że spadek nastąpi już w tym roku. Zobaczymy. 50% to minimum.

   • 13 34

   • (6)

    Też tak myślę.
    Póki co spokojnie czekam u matki w kawalerce.
    Dziś na obiad gotuje mi pomidorówkę.

    • 70 5

    • jeżeli żyje tylko matka to bardzo dobrze że dziecko mieszka razem z nią....... (3)

     na starość dziecko opiekuje się matką a jak umrze matka dziecko sprzeda i kupi coś nowszego za gotówkę ....elementarz

     • 18 6

     • (2)

      Matka ma się dobrze i póki co opiekuje się mną, a mam już 35 lat.

      • 26 5

      • Ja mam 38 i nadal jestem na utrzymaniu rodziców i dobrze mi z tym (1)

       • 11 6

       • jesteś pasozytem i nieudacznikiem

        • 8 11

    • czekasz tak już od 2007? (1)

     • 27 2

     • Może on tak, ale ja nie, kupiłem w 2013 jak ceny były o połowę niższe niż w 2007. :)

      • 5 4

  • Spadki 20-30% na południu są realne (1)

   50% to było przy poprzedniej bańce ale wtedy wzrosty cen były też większe

   • 10 6

   • dzisiaj średnie zarobki w stosunku do ceny metra mieszkania są większe niż były przy poprzedniej bańce - co przekłada się m.in. na koszt budowy - a więc samo się napędza.

    • 9 1

  • O połowę? Co najmniej 85%..a moze nawet zaczna dopłacać

   Albo kupisz jedno to drugie masz gratis.
   Hahaha

   • 28 1

  • Jesteś pewny jeśli tak to poczekam i trzymam cię za słowo (2)

   • 4 2

   • (1)

    premier obiecał .. przecież ! tak jak obiecał że podwyżek prądu nie bedzie - 3 razy słyszałem - mam nagrane i idę do sądu bo zostałem oszukany

    • 18 0

    • A w bajki o milionie aut elektrycznych, stu tysiącach mieszkań i promie ze Szczecina również uwierzyłeś ? Nie glosuj więcej na PiS, sam widzisz jak oni oszukują...

     • 1 1

  • Wg mnie ceny w 2020 spadną o ok 40-80% w zależności od dzielnicy Gdańska. (1)

   Już obecnie deweloper dokłada nowego Mercedesa do zakupu mieszkania. WPrawdzie najtańszego Merca za ok 120 tys ale jednak. A cena mieszkania to jedyne ok 6 mln.

   • 3 9

   • spadną o 185%

    • 2 2

  • Spadną o 80%

   To na pewno, A możliwe że nawet o 100%

   • 8 3

  • (1)

   3 lata temu pisałeś to samo

   • 8 0

   • I 5 lat temu też...

    • 2 0

  • Puknij się w głowę

   • 3 0

 • Szkoda że za galopującymi cenami mieszkań nie nadążają wzrosty płac. (7)

  Realnie zarabiamy coraz mniej.

  • 136 7

  • (1)

   i dzieki pisowi koniec z zatrudnianiem na stałe - koszt utrzymania pracownika zbyt wysoki - samozatrudnienie i zlecenia - wracamy do tego z czym walczyło PO

   • 18 9

   • hahahaha.... nie wierze w to co widzę, wiesz wchodziłem na rynek pracy za czasów platformy. Nigdy nie zapomnę jak Komorowski przekonywał w TV, że zlecenia są super dla pracodawników bo dają elastyczność i trzeba iść z duchem czasu i być elastycznym! Co z tego,ze nie ma ubezpieczenia :).

    • 4 1