• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rynek nieruchomości. Sprzedajemy i kupujemy online

Ewa Budnik
8 maja 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Zamiast wizyty w budynku prezentacja oglądana we własnym domu. Tak wyglądają teraz transakcje nieruchomościowe. Tak będzie także w przyszłości. Zamiast wizyty w budynku prezentacja oglądana we własnym domu. Tak wyglądają teraz transakcje nieruchomościowe. Tak będzie także w przyszłości.

Wymuszone epidemią zmiany w naszym codziennym życiu i sposobie komunikacji dotyczą również obrotu nieruchomościami. Klienci dostają od pośredników i deweloperów coraz więcej narzędzi ułatwiających zdalne przeprowadzanie transakcji. Sprzedawcy, którzy oczekują "powrotu do normalności" oswajają się z myślą, że w tym zakresie powrotu tylko do tradycyjnych form sprzedaży już nie ma. Nowe sposoby komunikacji z klientem już z nami zostaną.



Spotkania i negocjacje przez internet przy ważnych życiowych zakupach:

Obrót nieruchomościami jest coraz bardziej powiązany z internetem. Zwykle to właśnie w serwisach ogłoszeniowych czy na stronach internetowych klient po raz pierwszy znajduje interesującą go ofertę. Do osobistego kontaktu dochodzi zwykle dopiero, kiedy pojawiają się pytania. Obywające się w Trójmieście od lat targi mieszkaniowe są tu dobrym przykładem - "kurczą się" rok za rokiem. Szalony popyt na nieruchomości powodował, że pośrednicy i deweloperzy mogli sobie pozwolić na rezygnację z tej formy prezentacji oferty, ale też klienci woleli najpierw "rozeznać się" w internecie, a dopiero potem kontaktować się z wybranymi sprzedawcami.

Wynikająca z epidemii konieczność ograniczenia osobistego kontaktu tę zasadę tylko nasiliła. Część biur sprzedaży jest zamknięta, a mimo to deweloperzy i pośrednicy nadal kompleksowo obsługują klientów. Jak to możliwe? Liczy się przede wszystkim kontakt telefoniczny i możliwość rozmowy online, z wideoprezentacją. To przypomina tradycyjne spotkanie w biurze sprzedaży. Tę możliwość zapewnia w tej chwili większość dużych deweloperów w Trójmieście, wciąż z taką ofertą dołączają kolejni. Możliwa jest przy tym prezentacja wszelkiej dokumentacji - umów, folderów, projektów, rzutów mieszkań. Taki dokument na swoim komputerze mają przed oczami jednocześnie obie strony spotkania.

- Zdalna sprzedaż nie jest nowością. Trójmiasto to popularny cel na mapie inwestorów, nasi doradcy już przed pandemią realizowali transakcje online z klientami z innych miast i państw. To doświadczenie pomogło nam szybko zbudować wygodny i praktyczny zdalny proces sprzedażowy - zauważa Piotr Tarkowski, dyrektor ds. sprzedaży w Allcon Osiedla.

Wirtualne spacery, prezentacje online



Oczywiście gotowe mieszkanie czy dom od dewelopera lub nieruchomość z rynku wtórnego klient chce zobaczyć, ale żeby ograniczyć przy tym kontakt, również na tym etapie, z pomocą przychodzą prezentacje online. W ciągu ostatnich tygodni na stronach pośredników i deweloperów pojawia się coraz więcej filmowych materiałów dobrej jakości. Bywa, że obejmują one ujęcia z drona, które pokazują okolicę, na pewno zobaczyć można sam budynek i wszystkie pomieszczenia w nieruchomości, z detalami. Przewodnikiem w prezentacji bywa sprzedawca.

- Każda oferta na naszej stronie posiada przycisk "zamów prezentację online". W ciągu dwóch dni od zgłoszenia klient otrzymuje gotowy, dobrej jakości filmik poglądowy z danej oferty. Potem można umówić się indywidualnie z opiekunem na dzień prezentacji. Agent dzwoni do klienta, będąc już na nieruchomości i poprzez aplikacje do wideorozmów odpowiada szczegółowo na wszystkie pytania. Można przy tym zobaczyć każdy interesujący nas kąt - opowiada Paweł Podbielski z White Wood Nieruchomości. - W ten sposób można zminimalizować liczbę prezentacji, a tym samym kontaktów z innymi ludźmi, co jest dziś szczególnie zalecane.
Wirtualny spacer to znacznie więcej niż zdjęcia - tu przemieszać się można po całym mieszkaniu, obejrzeć niemal każdy jego zakamarek. Za jednym kliknięciem możemy znaleźć się w innej części pomieszczenia czy mieszkania. Wirtualny spacer to znacznie więcej niż zdjęcia - tu przemieszać się można po całym mieszkaniu, obejrzeć niemal każdy jego zakamarek. Za jednym kliknięciem możemy znaleźć się w innej części pomieszczenia czy mieszkania.

Inną, nie taką nową formą prezentacji są wirtualne spacery po nieruchomości, która jest dokładnie ujęta, a przemieszczanie po niej możliwe jest po kliknięciu na umieszczony w przestrzeni punkt. Jakość takich materiałów jest różna - bywa, że są to sklejone zdjęcia, bywa, że niemal można poczuć się jak w domu. W zależności od biura sprzedaży, z usług którego korzysta sprzedający, musi on za przygotowanie takiej prezentacji zapłacić lub nie.

- Dobre jakościowo wirtualne spacery się sprawdzają. Sprzedaliśmy przy ich pomocy ostatnio dwie nieruchomości o wartości ponad 3 mln złotych. Dom w Straszynie kupiła klientka z Australii, a nabywcą mieszkania w Sopocie jest klient z Berlina. Z oczywistych powodów takie osoby nie mogą teraz przyjechać, by dokonać transakcji osobiście - mówi Paweł Podbielski.

Dni otwarte online



Poza spotkaniem online w składzie nabywca-sprzedawca na rynku pojawiają się także dni otwarte online. Ich data wyznaczana jest z wyprzedzeniem, po to, by zainteresowani klienci mogli zaplanować sobie "wizytę" w nieruchomości, tak jakby to miało miejsce w przypadku tradycyjnego dnia otwartego. Takie spotkania nie mają tak dobrej jakości jak np. wirtualne spacery, ale ich zaletą jest możliwość dotarcia do szerokiego grona klientów, a ci mają z kolei szansę w krótkim czasie zyskać dużo wartościowych informacji.  

Czytaj także: Dni otwarte nieruchomości sposobem na jej sprzedaż



Na tą formułę przestawiają się także deweloperzy. Pierwszy będzie tu Euro Styl, którego sprzedawcy w sobotę, 9 maja, spotkają się z klientami w biurze sprzedaży, by zaprezentować osiedle Zielony Południk w Gdańsku.

Prezentacja online rozpocznie się na Facebooku dewelopera o godz. 17 w sobotę, w czasie kiedy wszyscy zainteresowani mają więcej czasu na zapoznanie się z ofertą. Doradca klienta opowie o osiedlu, zaprezentuje makietę inwestycji i najnowsze wizualizacje. Przewidziana jest możliwość zadawania pytań - tak jak w czasie tradycyjnego dnia otwartego.  

Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.


Sprzedaj online



W czasie transakcji spotykają się oczywiście dwie strony. Dlatego pośrednicy tworzą także dodatkowe, łatwe w obsłudze narzędzia dla sprzedających. Na stronach pojawiają się zakładki "sprzedaj online".

W klarownej formule wyjaśnia to pośrednictwo Freedom Nieruchomości: najpierw wypełnia się formularz, w czasie umówionego wcześniej spotkania online pośrednik prezentuje zasady pracy, a następnie jej wycenę. W efekcie dochodzi do wystawienia oferty sprzedaży.

- Wycenę nieruchomości przygotowuje się na podstawie przesłanych przez klienta zdjęć i online - przy wykorzystaniu internetowych komunikatorów. To się sprawdza, bo w obecnej sytuacji więcej osób chce korzystać z usług pośredników, właśnie po to, by maksymalnie ograniczyć kontakt z osobami z zewnątrz - opowiada Joanna Jażdżewska, dyrektor gdyńskiego oddziału Freedom Nieruchomości. - Obecnie sprzedaż wymaga przygotowania większej ilości materiałów graficznych, ale dotychczasowe doświadczenia pokazują, że klienci są bardzo zadowoleni z tego, że mogą ograniczyć kontakty z oglądającymi i swój czas.
Proces sprzedaży nieruchomości, zwłaszcza na początkowym etapie, również wspomagany jest spotkaniami online, zamiast tradycyjnymi wizytami agenta w domu sprzedającego. Proces sprzedaży nieruchomości, zwłaszcza na początkowym etapie, również wspomagany jest spotkaniami online, zamiast tradycyjnymi wizytami agenta w domu sprzedającego.

Miejsca

Opinie (76) 1 zablokowana

  • Kto płaci Pani Ewie za te artykuły?

    Drogie trójmiasto.pl

    Czy Pani Ewa jest na Państwa etacie czy płacą jej za artykuły deweloperzy?

    Co tydzień łupiecie te artukuły ,czyżby sprzedaż nieruchomości aż tak spadła?

    Powodzenia w lobbingu.....

    • 14 3

  • Trzeba mieć jedną półkulę (1)

    Żeby kupić dom w internecie nie widząc go na własne oczy, na podstawie prezentacji przygotowanej przez speców marketingu i fotografii. Oni nawet kupę na patyku są w stanie tak zaprezentować żeby ludzie pragnęli jej posiadania.

    • 10 1

    • Zalezy od ceny

      • 1 1

  • Nikt o zdrowych zmysłach nic teraz nie kupuje

    Czas na oszczędzanie a nie wydawanie!

    • 7 4

  • Prawda jest taka ze teraz nikt nie sprzedaje, jesli nie MUSI (1)

    Mam znajomego agenta, ktory doradza mi w kupnie domu. Od czasu pandemii wszystko siadlo. Nowych ofert praktycznie nie ma, sa tylko stare oferty. Ludzie nie beda sie teraz pozbywac nieruchomoci, chyba ze na gwalt potrzebuja pieniedzy. Ale takich okazji jak na lekastwo, niestety, czesto jest to poczta pantoflowa...

    • 6 1

    • jeśli informacje które umieściłeś pochodzą od znajomego, który ci doradza przy zakupie domu to natychmiast zerwij z nim kontakt,
      albo specjalnie jesteś przez niego oszukiwany alby nie ma zielonego pojęcia o rynku nieruchomości

      • 3 3

  • pośrednicy latte

    Żeby jeszcze pośrednicy się tym zajmowali, ale pośrednik z licencją siedzi na lunchu z kolegą a za niego robotę odwala nic nie kumająca młoda lala na śmieciówce, która na każde pytanie ma jakieś zaokrąglone stwierdzenia. Nie wiem czy istnieje inna branża gdzie za 15 minut roboty ze wstawieniem zdjęć do portalu i wywieszeniem baneru na balkonie kasuje się 10-20 tyś zł. Po co się uczyć, po co ryzykować i inwestować w technologie, obracać nieruchomościami nie ponosząc żadnego ryzyka za transakcje.... La Dolce Vita się jednak właśnie skończyło. Przetrwa 1 na 10 firm, które albo są dobrze umocowane towarzysko u tłustych misiów albo rzeczywiście prowadzą rzetelną i jakościową robotę bo tacy też istnieją.

    • 6 0

  • ceny nieruchomości spadają i będą spadać (3)

    Kupiłem właśnie mieszkanie 87 m. Znany trójmiejski deweloper (krajowy kapitał) zszedł mi z ceny 2 500 zł na m2 + piwnica gratis, przy cenie wyjściowej 11 300. Ceny lecą na łeb. Masa, masa ludzi straciła pracę więc będzie źle, bardzo źle dla deweloperów. A i rynek wynajmu krótkoterminowego jest na glebie.

    • 7 6

    • (2)

      Przetrzyj oczy,to był tylko sen bidaku.Z 11,500 na 2.500 za m2?!Jak nas wywalą z UE dzięki wyczynom PiS może tak będzie.

      • 0 5

      • Dał rabat na 2.5, czyli 9 zapłaciła - nie dziękuj za tłumaczenie;)

        • 4 0

      • Janusz

        nie potrafisz liczyć to nie dziw się że masz kłopoty.
        nie 11.500 tylko 11.300
        nie na 2.500 tylko o 2.500
        11.300 odjąć 2.500 rabatu to 8.800 zł/m2 + piwnica gratis, pojmujesz?

        • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane