Wiadomości

Rynek nieruchomości. Sprzedajemy i kupujemy online

Zamiast wizyty w budynku prezentacja oglądana we własnym domu. Tak wyglądają teraz transakcje nieruchomościowe. Tak będzie także w przyszłości.
Zamiast wizyty w budynku prezentacja oglądana we własnym domu. Tak wyglądają teraz transakcje nieruchomościowe. Tak będzie także w przyszłości. fot. 123rf/ belchonock

Wymuszone epidemią zmiany w naszym codziennym życiu i sposobie komunikacji dotyczą również obrotu nieruchomościami. Klienci dostają od pośredników i deweloperów coraz więcej narzędzi ułatwiających zdalne przeprowadzanie transakcji. Sprzedawcy, którzy oczekują "powrotu do normalności" oswajają się z myślą, że w tym zakresie powrotu tylko do tradycyjnych form sprzedaży już nie ma. Nowe sposoby komunikacji z klientem już z nami zostaną.Spotkania i negocjacje przez internet przy ważnych życiowych zakupach:

jestem za 11%
raczej tak, ale jeszcze tego nie praktykowałe(a)m 15%
raczej nie, to dla mnie zbyt mało wiarygodne 34%
nie, w ogóle sobie tego nie wyobrażam 40%
zakończona Łącznie głosów: 192
Obrót nieruchomościami jest coraz bardziej powiązany z internetem. Zwykle to właśnie w serwisach ogłoszeniowych czy na stronach internetowych klient po raz pierwszy znajduje interesującą go ofertę. Do osobistego kontaktu dochodzi zwykle dopiero, kiedy pojawiają się pytania. Obywające się w Trójmieście od lat targi mieszkaniowe są tu dobrym przykładem - "kurczą się" rok za rokiem. Szalony popyt na nieruchomości powodował, że pośrednicy i deweloperzy mogli sobie pozwolić na rezygnację z tej formy prezentacji oferty, ale też klienci woleli najpierw "rozeznać się" w internecie, a dopiero potem kontaktować się z wybranymi sprzedawcami.

Wynikająca z epidemii konieczność ograniczenia osobistego kontaktu tę zasadę tylko nasiliła. Część biur sprzedaży jest zamknięta, a mimo to deweloperzy i pośrednicy nadal kompleksowo obsługują klientów. Jak to możliwe? Liczy się przede wszystkim kontakt telefoniczny i możliwość rozmowy online, z wideoprezentacją. To przypomina tradycyjne spotkanie w biurze sprzedaży. Tę możliwość zapewnia w tej chwili większość dużych deweloperów w Trójmieście, wciąż z taką ofertą dołączają kolejni. Możliwa jest przy tym prezentacja wszelkiej dokumentacji - umów, folderów, projektów, rzutów mieszkań. Taki dokument na swoim komputerze mają przed oczami jednocześnie obie strony spotkania.

- Zdalna sprzedaż nie jest nowością. Trójmiasto to popularny cel na mapie inwestorów, nasi doradcy już przed pandemią realizowali transakcje online z klientami z innych miast i państw. To doświadczenie pomogło nam szybko zbudować wygodny i praktyczny zdalny proces sprzedażowy - zauważa Piotr Tarkowski, dyrektor ds. sprzedaży w Allcon Osiedla.

Ogłoszenia. Mieszkania od deweloperów w Trójmieście

Star Tower apartamentowiec w Letnicy
390 087 zł
Gdańsk Letnica
Star Tower apartamentowiec w Letnicy
564 813 zł
Gdańsk Letnica
Star Tower apartamentowiec w Letnicy
567 918 zł
Gdańsk Letnica

Wirtualne spacery, prezentacje onlineOczywiście gotowe mieszkanie czy dom od dewelopera lub nieruchomość z rynku wtórnego klient chce zobaczyć, ale żeby ograniczyć przy tym kontakt, również na tym etapie, z pomocą przychodzą prezentacje online. W ciągu ostatnich tygodni na stronach pośredników i deweloperów pojawia się coraz więcej filmowych materiałów dobrej jakości. Bywa, że obejmują one ujęcia z drona, które pokazują okolicę, na pewno zobaczyć można sam budynek i wszystkie pomieszczenia w nieruchomości, z detalami. Przewodnikiem w prezentacji bywa sprzedawca.

- Każda oferta na naszej stronie posiada przycisk "zamów prezentację online". W ciągu dwóch dni od zgłoszenia klient otrzymuje gotowy, dobrej jakości filmik poglądowy z danej oferty. Potem można umówić się indywidualnie z opiekunem na dzień prezentacji. Agent dzwoni do klienta, będąc już na nieruchomości i poprzez aplikacje do wideorozmów odpowiada szczegółowo na wszystkie pytania. Można przy tym zobaczyć każdy interesujący nas kąt - opowiada Paweł Podbielski z White Wood Nieruchomości. - W ten sposób można zminimalizować liczbę prezentacji, a tym samym kontaktów z innymi ludźmi, co jest dziś szczególnie zalecane.
Wirtualny spacer to znacznie więcej niż zdjęcia - tu przemieszać się można po całym mieszkaniu, obejrzeć niemal każdy jego zakamarek. Za jednym kliknięciem możemy znaleźć się w innej części pomieszczenia czy mieszkania.
Wirtualny spacer to znacznie więcej niż zdjęcia - tu przemieszać się można po całym mieszkaniu, obejrzeć niemal każdy jego zakamarek. Za jednym kliknięciem możemy znaleźć się w innej części pomieszczenia czy mieszkania. zrzut z wideoprezentacji/White Wood Nieruchomości

Inną, nie taką nową formą prezentacji są wirtualne spacery po nieruchomości, która jest dokładnie ujęta, a przemieszczanie po niej możliwe jest po kliknięciu na umieszczony w przestrzeni punkt. Jakość takich materiałów jest różna - bywa, że są to sklejone zdjęcia, bywa, że niemal można poczuć się jak w domu. W zależności od biura sprzedaży, z usług którego korzysta sprzedający, musi on za przygotowanie takiej prezentacji zapłacić lub nie.

- Dobre jakościowo wirtualne spacery się sprawdzają. Sprzedaliśmy przy ich pomocy ostatnio dwie nieruchomości o wartości ponad 3 mln złotych. Dom w Straszynie kupiła klientka z Australii, a nabywcą mieszkania w Sopocie jest klient z Berlina. Z oczywistych powodów takie osoby nie mogą teraz przyjechać, by dokonać transakcji osobiście - mówi Paweł Podbielski.

Dni otwarte onlinePoza spotkaniem online w składzie nabywca-sprzedawca na rynku pojawiają się także dni otwarte online. Ich data wyznaczana jest z wyprzedzeniem, po to, by zainteresowani klienci mogli zaplanować sobie "wizytę" w nieruchomości, tak jakby to miało miejsce w przypadku tradycyjnego dnia otwartego. Takie spotkania nie mają tak dobrej jakości jak np. wirtualne spacery, ale ich zaletą jest możliwość dotarcia do szerokiego grona klientów, a ci mają z kolei szansę w krótkim czasie zyskać dużo wartościowych informacji.  

Czytaj także: Dni otwarte nieruchomości sposobem na jej sprzedażNa tą formułę przestawiają się także deweloperzy. Pierwszy będzie tu Euro Styl, którego sprzedawcy w sobotę, 9 maja, spotkają się z klientami w biurze sprzedaży, by zaprezentować osiedle Zielony Południk w Gdańsku.

Prezentacja online rozpocznie się na Facebooku dewelopera o godz. 17 w sobotę, w czasie kiedy wszyscy zainteresowani mają więcej czasu na zapoznanie się z ofertą. Doradca klienta opowie o osiedlu, zaprezentuje makietę inwestycji i najnowsze wizualizacje. Przewidziana jest możliwość zadawania pytań - tak jak w czasie tradycyjnego dnia otwartego.  


Sprzedaj onlineW czasie transakcji spotykają się oczywiście dwie strony. Dlatego pośrednicy tworzą także dodatkowe, łatwe w obsłudze narzędzia dla sprzedających. Na stronach pojawiają się zakładki "sprzedaj online".

W klarownej formule wyjaśnia to pośrednictwo Freedom Nieruchomości: najpierw wypełnia się formularz, w czasie umówionego wcześniej spotkania online pośrednik prezentuje zasady pracy, a następnie jej wycenę. W efekcie dochodzi do wystawienia oferty sprzedaży.

- Wycenę nieruchomości przygotowuje się na podstawie przesłanych przez klienta zdjęć i online - przy wykorzystaniu internetowych komunikatorów. To się sprawdza, bo w obecnej sytuacji więcej osób chce korzystać z usług pośredników, właśnie po to, by maksymalnie ograniczyć kontakt z osobami z zewnątrz - opowiada Joanna Jażdżewska, dyrektor gdyńskiego oddziału Freedom Nieruchomości. - Obecnie sprzedaż wymaga przygotowania większej ilości materiałów graficznych, ale dotychczasowe doświadczenia pokazują, że klienci są bardzo zadowoleni z tego, że mogą ograniczyć kontakty z oglądającymi i swój czas.
Proces sprzedaży nieruchomości, zwłaszcza na początkowym etapie, również wspomagany jest spotkaniami online, zamiast tradycyjnymi wizytami agenta w domu sprzedającego.
Proces sprzedaży nieruchomości, zwłaszcza na początkowym etapie, również wspomagany jest spotkaniami online, zamiast tradycyjnymi wizytami agenta w domu sprzedającego. Freedom Nieruchomości

Opinie (76) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.