• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sopot. Będą regulacje najmu krótkoterminowego

Ewa Budnik
11 maja 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Zarówno na nowych osiedlach, jak i w starych sopockich kamienicach dużo jest mieszkań wynajmowanych turystom. Trwają prace nad uporządkowaniem rynku najmu tych lokali na doby. Zarówno na nowych osiedlach, jak i w starych sopockich kamienicach dużo jest mieszkań wynajmowanych turystom. Trwają prace nad uporządkowaniem rynku najmu tych lokali na doby.

O zmianach dotyczących rynku najmu krótkoterminowego mówi się od dawna. Projekt nowego prawa powstaje na szczeblu rządowym, a w jego tworzenie zaangażowane jest miasto Sopot. Współpracują z nim sopockie agencje zajmujące się obsługą najmu krótkoterminowego, które otwarcie mówią, że potrzebne jest wprowadzenie szczegółowych regulacji dla właścicieli nieruchomości.



Regulacje dotyczące najmu krótkoterminowego:

Najem krótkoterminowy to dobre źródło dochodu dla właścicieli mieszkań i apartamentów w atrakcyjnych dla turystów lokalizacjach. Najemcami są nie tylko rodziny, które chcą spędzić czas nad polskim morzem, ale także obcokrajowcy, dla których polskie miasta są doskonałym miejscem na zakupy, korzystanie z usług medycznych i kosmetycznych, a także oddawania się rozrywce i rekreacji. Gości nie brakuje, a na rynku nieruchomości w ostatniej dekadzie powstał nowy segment - nieruchomości budowanych, kupowanych i urządzanych tylko z myślą o wynajmowaniu ich na doby.

Tymczasem najem krótkoterminowy rodzi wiele konsekwencji społecznych i finansowych, które ponoszą nie tylko właściciele mieszkań na wynajem, ale także zwykli mieszkańcy miast i całe lokalne społeczeństwo:

  1. Podatki - wciąż w wielu przypadkach właściciele mieszkań nie odprowadzają podatku od najmu; między organami podatkowymi a prawnikami reprezentującymi właścicieli mieszkań toczy się także dyskusja, czy najem to działalność gospodarcza oraz jaka stawka podatku powinna być w tym przypadku stosowana. Nieopłacone (lub zaniżone) podatki i opłaty środowiskowe to straty także bezpośrednio dla miasta, które ponosi koszty, a nie ma wpływów z tytułu zwiększonego ruchu turystycznego.
  2. Komfort mieszkańców miasta - turyści w wynajmowanych mieszkaniach, zwykle po alkoholu, zachowują się głośno, zdarza się, że do mieszkań takich zapraszają prostytutki, nie segregują śmieci, bywają uciążliwi na różne sposoby.
  3. Bezpieczeństwo - miejsca noclegowe tworzone są często z pominięciem prawa budowlanego, które narzuca też pewne wymogi bezpieczeństwa m.in. pożarowego, stanowią więc zagrożenie dla mieszkańców całego budynku.
  4. Wyludnianie śródmieścia - w centralnych dzielnicach miast, gdzie jest wiele mieszkań na wynajem ludzie nie chcą mieszkać na stałe; zatem centrum miasta staje się jednym wielkim hotelem a lokalna społeczność przestaje istnieć.
  5. Straty dla obiektów kategoryzowanych - hotelarze, właściciele pensjonatów i innych obiektów noclegowych - często mali i średni, lokalni przedsiębiorcy zatrudniający na stałe wielu pracowników - ponoszą straty.
  6. Zmniejszanie liczby mieszkań wynajmowanych długoterminowo - mieszkania wynajmowane krótkoterminowo zmniejszają pulę mieszkań na wynajem długoterminowy, przez co czynsze za taki najem rosną.


W Sopocie powstaje projekt Białej księgi



Od ubiegłego roku w Ministerstwie Sportu i Turystyki trwają prace nad nowym prawem, które najem krótkoterminowy ma uporządkować. Tworzony jest projekt Białej księgi regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce. Przewiduje się powstanie między innymi centralnego systemu ewidencji obiektów noclegowych, który będzie prowadzony przez gminy i w którym będzie istniała możliwość dodawania nie tylko obiektów kategoryzowanych, ale również innych obiektów noclegowych, w tym kwater prywatnych (bez względu na to, czy ich właściciele prowadzą działalność gospodarczą, czy są osobami fizycznymi). Turysta ofertę wybierałby więc spośród sprawdzonych i zarejestrowanych ofert. Rozważane jest także - wzorem innych krajów - aby numery z tej ewidencji musiały być prezentowane przy każdej ofercie na platformach rezerwacyjnych (jak np. Booking.com czy Airbnb).

Związek Miast Polskich wyznaczył Sopot i Kraków, by uczestniczyły w pracach nad nowymi regulacjami. To tu, w oparciu o lokalne doświadczenia, powstać ma projekt nowego prawa. W Sopocie odbyło się spotkanie władz miasta z przedstawicielami Sopockiej Organizacji Turystycznej i firm obsługujących najem krótkoterminowy.

- Będziemy pracować nad optymalnymi rozwiązaniami. Najważniejsze dla nas jest, by system ewidencji był połączony z możliwością weryfikacji i kontroli właścicieli nieruchomości - podkreśla Magdalena Jachim, naczelnik Biura Promocji i Komunikacji Społecznej, która koordynuje prace nad projektem w Sopocie. - Chcielibyśmy wprowadzić odpowiedzialność właścicieli nieruchomości za zachowanie ich gości, tak aby podmiot, który jest wpisany do rejestru mógł zostać z niego wykreślony lub w jakiś sposób ukarany, jeśli goście, którym wynajmuje swoje mieszkanie czy apartament zakłócają spokój, nie przestrzegają zasad i norm.

Cel: uporządkowanie, a nie likwidacja



Wszystkie strony zaangażowane w tworzenie nowego prawa podkreślają, że ich celem jest uporządkowanie rynku najmu krótkoterminowego, a nie jego ograniczenie czy likwidacja.

- Nie chcemy w żadnym stopniu ograniczać najmu krótkoterminowego - deklarował na spotkaniu z przedstawicielami branży Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Ale widzimy zdecydowanie potrzebę uregulowania tej kwestii i wprowadzenia odpowiedzialności właścicieli za zachowanie gości.
Podobnego zdania są przedstawiciele firm wynajmujących apartamenty na terenie Sopotu. Nie chcą oni radykalnych rozwiązań, ale - podobnie jak właściciele hoteli - dążą do tego, by mieć narzędzia pozwalające na zachowanie porządku.

- Sopot jest zbyt małym miastem, by wprowadzić tu rozwiązania, jakie stosowane są w Berlinie czy Barcelonie [najem części mieszkania tylko w czasie, gdy obecny jest w nim właściciel lub ograniczenie liczby dni w roku, kiedy może być prowadzony najem - red.]. Regulacje zdecydowanie muszą być wprowadzone, ale nie możemy sobie pozwolić na eliminację najmu krótkoterminowego - mówi Krzysztof Szymański z firmy Victus Apartamenty Sopot, która obsługuje najem krótkoterminowy i jest zaangażowana w tworzenie nowych regulacji.

Ogłoszenia Trojmiasto.pl Oferty najmu dla turystów



- Wszystkim zależy na tym, aby ruch turystyczny w Sopocie się rozwijał, ale chcemy, by był to rozwój zrównoważony. Chcemy, by turyści korzystali z wszystkich walorów naszego miasta i jego oferty, ale też by szanowali nasze miasto i nie zakłócali spokoju, a z tym bywa bardzo różnie. Dlatego potrzebne jest wypracowanie jasnych i klarownych zasad. Jeśli one będą znane turystom, to wszystko będzie układało się dobrze - ocenia Anna Golec-Mastroianni, prezes Sopockiej Organizacji Turystycznej.
Kolejny rok z rzędu w Sopocie prowadzona jest kampania społeczna, która ma turystom uświadamiać, że nie są na bezludziu, gdzie można robić wszystko. Kolejny rok z rzędu w Sopocie prowadzona jest kampania społeczna, która ma turystom uświadamiać, że nie są na bezludziu, gdzie można robić wszystko.

Szkolenia, certyfikaty, licencje dla wszystkich



Sopocki samorząd i sami praktycy rynku obawiają się, że ewidencja podmiotów to za mało. Weryfikacja rynku musi być pogłębiona, a prawo powinno dawać możliwości wyciągania konsekwencji od właścicieli, którzy nie angażują się w nadzór nad gośćmi.

- Dużo mówi się o tym, że turyści robią awantury w wynajmowanych mieszkaniach, śmiecą, zakłócają spokój. My jako firma staramy się różnymi swoimi działaniami ograniczać te przypadki, na przykład mamy podpisaną umowę z dużą trójmiejską agencją ochrony - mówi Krzysztof Szymański. - Problemem nie są firmy, które profesjonalnie obsługują najem, a osoby prywatne, które wynajmują mieszkania i nie mają ani potrzeby, ani narzędzi do tego, by przestrzegać zasad współżycia ze wspólnotami mieszkaniowymi.
Firmy obsługujące mieszkania dla turystów podpisują np. z gośćmi regulaminy zachowania podczas pobytu, często również przekazują sąsiadom całodobowy kontakt do osoby, która jest w stanie podjąć natychmiastową interwencję, czy wręcz do wynajętej agencji ochrony. To jednak działania wynikające z dobrej woli, a nie z prawa.

- Wiele osób w mieście chce unormować zasady, ale gotowych rozwiązań jeszcze nie ma. Spotykamy się w gronie naszej branży, by o tym rozmawiać, Urząd Miasta udostępnia nam salę w tym celu - mówi Krzysztof Szymański. - Wstępne propozycje są takie, by powstało stowarzyszenie, które będzie zajmowało się szkoleniem i certyfikacją właścicieli nieruchomości. Przyznawana by im była licencja, która byłaby odbierana, jeśli zostanie udokumentowane, że ustalone zasady nie są przestrzegane.
Władze miasta mówią z kolei, że takie uprawnienie dla właściciela nieruchomości mogłyby działać na podobnych zasadach, jak koncesja na alkohol. Po którejś interwencji policji w wynajmowanym mieszkaniu gmina mogłaby taką "koncesję" odebrać.

- Zaczynamy nowy proces dialogu. Przygotowujemy kodeks dobrych praktyk, z którym będziemy docierać do wszystkich podmiotów zajmujących się najmem dla turystów. W tym roku po raz kolejny prowadzić będziemy także kampanię "Turysto, szanuj Sopot!", która ma uświadamiać osoby odwiedzające nasze miasto, że konieczne jest przestrzeganie ciszy nocnej, spożywanie alkoholu w lokalach, a nie miejscach publicznych czy na plaży, korzystanie z toalet oraz parkowanie w wyznaczonych miejscach - mówi Anna Golec-Mastroianni.
Szczegółowy harmonogram prac nad nowym prawem na szczeblu samorządowym ani rządowym nie jest znany, ale mówi się o tym, że projekt gotowy będzie w tym roku. Jest szansa, że nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego sezonu turystycznego.

Sopot według Airbnb


Popularny serwis z ofertami najmu mieszkań i apartamentów Airbnb skonstruował własne narzędzie analityczne, które pozwala ocenić rynek najmu prywatnego w danym mieście - AirDNA.

Wynika z niego, że w Sopocie jest 724 aktywnych wynajmujących, z czego 627 oferuje całe mieszkania, a 94 pokoje. W całej tej puli 42 procent dostępne jest tylko przez 30-90 dni w roku, 31 proc. przez 120-180 dni w roku. 44 proc. sopockiej oferty w tym serwisie to lokale z jedną sypialnią.

Statystyczny właściciel mieszkania w Sopocie wg. tego serwisu najwięcej zarabia w lipcu - 1928 dolarów (obłożenie 70 proc.), najmniej w lutym - 443 dolary (obłożenie 25 proc.).

Miejsca

Opinie (369) 10 zablokowanych

  • (26)

    czy chodzi o ograniczenie konkurencji dla hoteli, moje mieszkanie i robię w nim co chcę i nikt mi nie może zabronić chyba ze przepisy ogólnopolskie zmienią

    • 33 75

    • Piszesz bzdury. (12)

      Jeżeli masz mieszkanie na bezludnej wyspie - to tak. Ale jeżeli zamieniasz moje życie w piekło, a do tego jeszcze na tym zarabiasz ( płacąc śmieszny podatek, albo żaden) - to nie jest tylko Twój problem.
      Właściciele lokali na tzw. najem krótkoterminowy nie mają ochoty ponosić odpowiedzialności za swoich gości, zniszczenia itp.
      Z jakiej racji mieszkańcy mają to znosić ?
      Jeżeli uważasz, że możesz robić co chcesz, to pamiętaj, że wkraczając w moją własność, poczucie bezpieczeństwa i komfortu - dajesz mi prawo do tego, że mogę robić co chcę, żeby tego bronić - bez ograniczeń, nawet przy użyciu siły!!!!! To w końcu moja własność, czyż nie?

      • 53 7

      • Z tym pieklem to sciema (9)

        Przez wiele lat ciagne tem biznes i nie bylo problemow tzw trzody. To sa bajeczki powtarzane przez lobby hotelarzy

        • 14 36

        • Piszesz bzdury (5)

          Jak piszesz - ciągniesz biznes. To oznacza, że nic Cię nie obchodzi sąsiad. Ja mieszkam obok takiego "lokalu" - właściciel tez nie widzi problemu.
          W tym sezonie będe wzywać Policję co noc. Do tego zrobię taką antyreklamę w necie, że aż się zakurzy. Napiszę o brudzie, robactwie i że właściciel jest oszustem.
          Jak nie mam wyjścia, to muszę stosować paskudne metody sąsiada, który ma gdzieś mój komfort życia.
          I uwierz mi - to jest piekło.

          • 36 9

          • Nie być problemu, ja mieć kropelka

            Co kropelka sklei sklei tylko ślusarz to rozklei. Szczególnie zamek o 4 nad ranem gdy goście wrócą z libacji. Raz, drugi, trzeci... W końcu ty też nie śpisz po nocy, nie?

            • 19 4

          • Obys nie dostal rykoszetem (3)

            Pozew za utracone przychody i masz pozamiatane. Nekanie to tez art karny.

            • 4 22

            • Wszystkie oskarżenia trzeba najpierw udowodnić, ale na pewno nie ze względu na utracone przychody, przecież to mieszkanie jest, a nie lokal usługowy

              • 16 3

            • (1)

              Pozew za co?:))))

              • 16 0

              • Za pstro

                Znaffco kc.

                • 1 3

        • Dokładnie, statystycznie problem nie istenieje

          Od 12 lat miałem dwa razy problem. Raz to iralndczycy na euro2012 i raz polska firma. W żadnym wypadku nie byli to turyści. 2 pobyty 2 dniowe na 12 lat.

          • 11 20

        • bzdura (1)

          Ten horror z najmem krótkoterminowym to rzeczywistość !
          Dom mieszkalny to mieszkania dla mieszkańców a nie tani hostel dla prostytucji,
          dla wstawionych Norwegów, dla złodziei. dla imprezowiczów ! My chcemy mieszkać w spokoju i będziemy bronić tego prawa ! Hieny takiego najmu doigrają się ...

          • 11 4

          • Nie żal się tylko wystąp przeciwko awanturnikom do sądu

            To jest Twoje prawo!

            • 4 8

      • jaka jest różnica (1)

        najem krótko i długo terminowy ? najem jest najmem, nie wiadomo na kogo trafisz. Równie dobrze, obok Ciebie mieszkanie kupi śmieciarz znęcający sie psychicznie na rodziną.

        • 14 18

        • Jest różnica

          Zupełnie inaczej gdy policja przyjeżdża ciągle do tej samej osoby, bo po wielokrotnych zgłoszeniach koleś jest znany i notowany i coś zaczyna się dziać. Gdy goście ciągle się zmieniają i wyjeżdżają po tym jednym spisaniu to nic się nie zmienia.

          • 22 4

    • Ja tez mam własne

      A co własność własnosci nie równa ?!! Ja w swoim mieszkaniu chcė mieć ciszę i spokojnie w nocy spać ! A nie co rusz spotykac na klatce obcych osiłków

      • 36 7

    • (4)

      Frajerze rób zgodnie z prawem.Masz podpis Komendanta Straży Pożarnej.rzeczoznawcy budowlanego,Sanepidu?To co pyszczysz?

      • 17 9

      • Mam (1)

        • 3 11

        • peposz w sopockiej kamienicy - ciekawe. Sądze, że nawet z korytarzami min 120cm. było by ciężko.

          • 0 0

      • (1)

        Jeśli deweloper uzyskał pozwolenie na użytkowanie to zakładam, że dopełnił wszystkich formalności.

        • 5 9

        • tak ci się wydaje

          Deweloper dopełniał formalności na funkcję mieszkaniową, a nie usługową, a Ty tam nie mieszkasz tylko prowadzisz hotel, więc nie masz dopełnionych żadnych formalności i nie cwaniakuj.

          • 18 5

    • (3)

      Mieszkanie to nie hotel.

      • 17 8

      • Edku (2)

        Pamiętaj tylko o tym jak rodzina będzie chciała u ciebie przenocować i odeślij ich do hotelu

        • 12 19

        • serio nie widzisz różnicy między przenocowaniem rodziny, a zorganizowaną działalnością?

          1) rodzina nie przyjeżdża codziennie
          2) rodzina się zachowuje, bo nie chce robić wstydu przed sąsiadami
          3) rodzina to z reguły te same osoby, w jakiś sposób właścicielom znane i zaufane, a nie rotujący obcy ludzie

          • 18 5

        • boszzzzz ale d**il z ciebie, normlanie w głowie mi się nie miesci jak można być tak tępym

          • 4 2

    • jest też inny kłopocik

      Otóż ktokolwiek zarabia na turystyce,,, to musi się dzielić dolą względem pozostałych mieszkańców miasta (.....). Ba, wspólnota mieszkaniowa też może żądać należnej doli (...).

      I to już się dzieje... A więc kto nie wpłacił na rzecz pozostałych inwestorów ( tj. mieszkańców ), to musi się liczyć, że będą wezwania (...). W Gdyni technologia jest wdrażana.

      Pragnę przypomnieć, ze na pomorzu jest Uniwersytet, a więc łatwo dowieźć owej niby tylko tezy.
      Ba, do urzędu miasta w Gdańsku wpłynął wniosek: że w zamian za monetę o nominale 2 zł ( ze złotego kruszcu ), zostaną podjęte czynności na rzecz wprowadzona technologii poboru należnej doli (...).

      • 2 4

    • Jeżeli jesteś członkiem wspólnoty mieszkaniowej czyli Twoje mieszkanie nie jest "wolnostojące", bez żadnych sąsiadów i części wspólnych budynku to tak, zgadzam się - Twoje mieszkanie i masz prawo robić z nim co chcesz. Niestety mieszkania to najczęściej cześć jakiegoś większego budynku z sąsiadami, częściami wspólnymi, wspólnymi umowami (np na sprzątanie, ubezpieczenie czy wywóz śmieci) - wtedy niestety musisz się podporządkować do reszty wspólnoty. Jeżeli Twój gość codziennie rzyga na klatce schodowej to dlaczego i nie sąsiedzi.mają się zrzucać na sprzątanie tego.

      • 18 3

    • następny nowobogacki kretyn który nie rozumie ze mieszkanie to nie hotel...

      • 4 3

  • W Gdańsku niema na to szans bo to miasto deweloperów mieszkanc na wynajem! (1)

    Dzieki POlitykom Dogoniliśmy w cenach Warszawkę

    • 39 9

    • Po błędach ortograficznych widać jaka opcja polityczna

      PiSzesz niema, czytasz tez pewnie bez zrozumienia.

      • 4 2

  • Ooo, ktos się boi konkurencji :) (1)

    .

    • 21 17

    • Dokładnie. Najlepszy w ogóle jest

      Monopol.

      • 4 4

  • wynajem mieszkan (1)

    To nic nie zmienia co planuje wladza. Smieszne. Tu powinno sie zakazac wynajmowania mieszkan turystom/co co proponuje wladza to smiech,chodzi aby tylko kasa wplynela do miasta/ Mieszkaniec w budynku sie nie liczy,znam przypadek,ze mlodzi ludzie wzieli kredy aby kupic mieszkanie w atrakcyjnej czesi Gdanska,a po pol roku zorientowali sie ze mieszkaja jedyni na klatce na stale.Reszka to wynajem po prostu hotel. Diable mnie biora. Kiedys nie byloby to dopuszczalne. Prosze w tym kierunku myslec o ludziach.Nich przyjezdni korzystaj az koteli a nie prywatnych mieszkan. mieszkanka gdanska

    • 55 14

    • ta

      przestan marudzic

      • 0 0

  • (1)

    Karnowski tylko widzi krzyki,hałasy,wódkęnarkotyki.My mieszkańcy mówimy o realnym zagrożeniu życia i mienia s starych sopockich kamienicach.Będziemy walczyć o zakaz najmu w nich.Czemu ten kombinator nie pyta mieszkańców,tylko bezprawne firmy,które wdarły się we wspólnoty.

    • 56 11

    • ?

      Bezprawne firmy? Dlaczego nie pyta mieszkańców? Przecie cała ta sytuacja z wprowadzeniem licencji jest odpowiedzią na głosy mieszkańców. Zakaz wynajmu? Niby jak? Równie dobrze możemy zamknąć każda inną formę działalności bo za głośno, bo mi się nie podoba, bo tak....

      • 8 12

  • Opinia wyróżniona

    Regulacja=likwidacja (20)

    Beda licencje, wysokie podatki, senepid, obowiazkowy Zus, zalozenie dzialalnosci... Tak z 4 tys za mies to ludzie zrezygnuja.

    • 73 17

    • i super ! już nawet nie ma gdzie kupić mieszkania, bo wszystko na około jest wynajmowane... nie ma jak normalnie mieszkac ! (1)

      • 51 13

      • a czy to jest problem że wszystko jest wynajmowane?

        problem z wynajmem krótkoterminowy to mit stworzony przez zazdrośników

        • 2 11

    • regulacja=wyższe czynsze (10)

      Jeżeli właściciel mieszkania będzie ponosił wyższe koszty, to siłą rzeczy będzie musiał sobie wyrównać straty podnosząc czynsz. Nikt nie będzie dokładał do interesu.
      Będą najemcy, którzy zgodzą się na wyższe czynsze. Ci, których nie będzie na to stać, będą tracić godziny na dojazdy. Cała, ta regulacja jest po to, żeby było na kolejne pisowe "plusy". Są ludzie, którym po prostu mieszkanie w trójmieście na własność jest niepotrzebne i będą wynajmować tak, czy siak

      • 14 17

      • (9)

        Jak będą wynajmować długoterminowo to nie będzie większych podatków, o to chodzi

        • 16 1

        • (8)

          Długoterminowo, tzn. ile? Przyjeżdżamy w kilka osób systematycznie do trójmiasta na 2-5 dni w tygodniu w celach biznesowych. Hotele są drogie i nie oferują takiego komfortu i swobody jak samodzielne, dobrze wyposażone mieszkania. Wynajęcie mieszkania długoterminowo odpada gdyż bywają tygodnie, kiedy do trójmiasta nie przyjeżdżamy.

          • 10 25

          • Biednych mamy biznesmenów (1)

            jak nie stać ich na hotel

            • 27 6

            • Naoglądałeś się filmów amerykańskich, więc jak przeczytasz "biznes", to z automatu masz skojarzenia z setką najbogatszych. Musisz wiedzieć, że bogactwo przychodzi z czasem. W tym roku wynajmuję mieszkanie, żeby za kilka lat zacumować własnym jachtem

              • 4 6

          • Pytanie do ciebie (5)

            Jakiego komfortu i swobody brakuje ci w hotelu? Nie możesz spać, wykąpać się, zaprosić gościa do pokoju, wypić? Możesz. Drzeć się na korytarzu i wymiotować po ścianach nie możesz.

            • 17 4

            • (1)

              W hotelu nie bedzie darł ryja przez pół nocy nie walnie pawia przez balkon

              • 11 5

              • ale kogo to jest wina wlasciciela czy tego co pawie puszcza i drze ryja. I dlatego placimy pdatki zeby policja interweniowala. Jak ktos nie umie sie zachowac to policia powinna go nauczyc , dowalic dotkliwa kare i druga kare na poczet wspolnot i tym sposobem wspolnota bedzie miala na remonty, a gamonie w krotkim czasie by sie nauczyli zeby czyjes szanowac i sie zachowywac jak nalezy

                • 0 1

            • (1)

              W hotelu nie można sobie nic ugotować, za pranie trzeba dodatkowo płacić. Mieszkanie jest dużo wygodniejsze. Wielu to zauważyło, dlatego jest popyt.

              • 9 6

              • Wszystko można, po prostu nie w każdym

                • 3 3

            • ddv

              hotel to mafijna kaszana, nie bede sponsorowal sopockiej mafii . poprostu chca konkurencje wykosic i podnosic cene bez granic

              • 0 1

    • I dobrze (2)

      Won z turystami do hoteli.
      My chcemy mieszkać...

      • 17 3

      • ...i wydaje Ci się, że gość z hotelu nie może obsikać drzwi do Twojej klatki lub przed nimi zwymiotować? Ale jak wdepniesz w psią kupę to raczej pupila współmieszkańca.

        • 4 10

      • nick mówi o takim człowieku dużo Zwyklak

        Indywidualiści nie muszą być niewolnikami zwyklaków

        • 1 1

    • Obyś nie musiał pracować ...

      ...w branży uzależnionej od turystów. Wtedy szybko zmienisz pogląd...

      • 5 2

    • co żal ci d..ę ściska że nie masz nic na wynajem i musisz harować 12 h. w biedrze

      • 2 9

    • zlodziej

      po przeciez o to chodzi zeby ludzie zrezygnowali bo dla grubych ryb wyrosla konkurencja i nie moga teraz podnosic cen w hotelach jak wczesniej i lupic turystow.

      • 0 4

    • nie bedzie

      deweloperzy chodza za tym zeby nie ucieli zbyt mocno

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Sopot (2)

    A jak ma się sprawa lokatorow mieszkających na stałe ? Czy budynek mieszkalny gdzie na 5 mieszkań 4 są wynajmowane krótkoterminowo .Czy to jest jeszcze budynek mieszkalny czy hostel ? Jak widnieje w Urzędzie Miasta Jako hostel czy budynek mieszkalny? Budynek stary ponad 120 lat !! Stropy drewniane cała klatka schodowa drewniana. A co w tej sprawie ma do powiedzenia PINB ? Czy w takim budynku powinna i czy może być prowadzona działalność gospodarcza ? Gdzie bezpieczeństwo mieszkańców którzy mieszkają na stałe?

    • 122 17

    • Przecież ty Januszyu

      czy Grażyno też możesz spowodować pożar. Budynek jest bezpieczny albo nie a mieszkać w moim mieszkaniu może każdy... czyż nie?

      • 2 6

    • bzdura

      daj my na to że w tym domu jest 4 właścicieli tych 4 najmowanych mieszkań a ty z Grażyną nie jesteście właścicielami tylko najmujecie tak samo od miasta lub kogoś na stałe to wy jesteście takimi samymi ludzmi jak ci najmujący te nieruchomości na krótki okres nierozumiem czy to jakaś zawiść czy wyższość mieszkających na stałe przecież taki stary budynek nie powinien być w ogóle zamieszkiwany co ma bezpieczeństwo do tej całej sytuacji

      • 1 3

  • Duże lobby hotelarskie ciśnie władze (1)

    Oczywiście potrzebne są regulacje. Najbardziej bolesne - syf i hałasy turystów. Z tym jakoś należałoby walczyć, tylko jak? Może dotkliwe kary dla zakłócających porządek. Odpowiednie nowe służby na czas wakacji? Najem krótkoterminowy ogólnie bdb alternatywa dla drogich hoteli.

    • 31 21

    • A wiesz dlaczego hotele są droższe? Bo tam ktoś jest zatrudniony na recepcji i pilnuje tego grajdołka, żeby goście się nie rozbrykali. Ty za to chcesz funkcję porządkową zrzucić na sąsiadów, żeby oni ci za darmo gości pilnowali.

      • 20 4

  • Przez ten najem ubywa (2)

    Mieszkańców! Mieszkania są skupowane jedynie na wynajem, a miasto i tak ma to gdzieś!

    • 54 8

    • NO kudłaty ma że 3

      • 5 1

    • Tylko, że właśnie przybywa.

      Coś słabo śledzisz wiadomości.

      • 1 8

  • Trzymam kciuki. W tej chwili mieszkanie w dolnym Sopocie staje się niemożliwe. (4)

    Właściciele (pseuo-firmy wynajmujące) są głusi na apele mieszkańców, interwencje Policji kompletnie nieskuteczne. Dzicz wrzeszczy i puszcza głośną muzykę całą dobę. Wulgarne krzyki i śmiecenie to codzienność mieszkańców.
    Wczoraj mieszkańcy mojego budynku dzwonili dwa razy na Policję, po interwencji śmiechów (ze strony pijanej hołoty) nie było końca.

    • 70 7

    • Wspolczuje (2)

      A gdzie ty miszkasz? U nas cisza

      • 0 7

      • Chrobrego, dolny Sopot. (1)

        • 12 0

        • Jasne

          Obok jest slynny bar i pewnie to tam ryki...

          • 0 7

    • Wysmaruj im z rana klamkę g*wnem i tak po każdej głośniejszej nocy, oraz wstań mega rano i dzwoń im dzwonkiem do drzwi. Sprawdzone działa.

      • 16 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane