• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sprawa trójmiejskich spółdzielni doprowadzi do zmian w prawie?

Ewa Budnik
19 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Członkowie SM Ujeścisko, którzy oczekują na wydanie mieszkań budowanych z dużym opóźnieniem (na zdjęciu budynek Przy Oczkach, którego budowa jest opóźniona o 22 miesiące) do dzisiaj nie uzyskali dostępu do dokumentów finansowych spółdzielni. Nawet pomimo tego, że nakaz w sprawie dokumentacji opóźnionej inwestycji Płocka Park orzekł sąd rejonowy i prawie w całości podtrzymał sąd okręgowy. Członkowie SM Ujeścisko, którzy oczekują na wydanie mieszkań budowanych z dużym opóźnieniem (na zdjęciu budynek Przy Oczkach, którego budowa jest opóźniona o 22 miesiące) do dzisiaj nie uzyskali dostępu do dokumentów finansowych spółdzielni. Nawet pomimo tego, że nakaz w sprawie dokumentacji opóźnionej inwestycji Płocka Park orzekł sąd rejonowy i prawie w całości podtrzymał sąd okręgowy.

Przybywa informacji o nieprawidłowościach w działaniu spółdzielni mieszkaniowych. Coraz wyraźniej widać, że konieczne są zmiany w prawie, które chronić mają interesy spółdzielców. Do Senatu trafiła petycja w sprawie wprowadzenia takich zmian. W uzasadnieniu podane są przypadki niejasnych sytuacji w dwóch gdańskich spółdzielniach: Ujeścisko i Morena.



Czy potrzebne są zmiany w prawie spółdzielczym?

Trojmiasto.pl opisywało sprawę opóźnień na budowach prowadzonych przez Spółdzielnię Ujeścisko. W tym roku opisywaliśmy także kontrowersyjny sposób przygotowania zebrania członków spółdzielni, podczas którego m.in. zmieniony został statut spółdzielni oraz przyjęte sprawozdanie finansowe.

Podobny problem dotyczy LWSM Morena, gdzie w czasie zebrania głosowały osoby, które najpierw uzyskały pełnomocnictwa do głosowania od starszych członków spółdzielni, a następnie głosowały według otrzymanych wytycznych. Dowody na to przedstawia w swojej publikacji Radio Gdańsk.

Potrzebne zmiany w Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych



Powyższe sytuacje spowodowały, że radny Miasta Gdańska, Kacper Płażyński, przygotował petycję do Senatu RP, w której postuluje zmiany w Ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Najważniejsze z nich to:

  • ograniczenie katalogu osób mogących zostać pełnomocnikami członków spółdzielni do małżonków, wstępnych, zstępnych oraz innych członków spółdzielni mieszkaniowej (teraz może to być dowolna osoba);
  • obowiązek informowania o zebraniach spółdzielni na głównej stronie internetowej spółdzielni mieszkaniowej pogrubioną czcionką wielkości minimum 14 oraz wprowadzenie kar za niewłaściwe poinformowanie (to w nawiązaniu do zaniedbań na Ujeścisku, które spowodowały, że informacja o zebraniu w ogóle nie dotarła do części członków);
  • wprowadzenie kary ograniczenia wolności za nieudostępnienie członkom spółdzielni kopii dokumentów, do których dostęp jest im gwarantowany przez prawo oraz za nierozliczanie kosztów budowy w terminie;
  • zakaz piastowania funkcji zarządczych i nadzorczych w spółdzielniach mieszkaniowych przez osoby skazane prawomocnym wyrokiem za powyższe czyny.


Nastolatkowie wyposażeni w pełnomocnictwa



- W kwietniu br. na prośbę mieszkańców osobiście uczestniczyłem w Walnym Zgromadzeniu Spółdzielni Mieszkaniowej "LWSM Morena" i byłem świadkiem, jak grupa niezwiązanych w żaden sposób ze spółdzielnią nastolatków, wyposażonych w pełnomocnictwa do występowania na zgromadzeniu, skutecznie zdominowała wszystkie głosowania, forsując rozwiązania zgodnie z otrzymaną wcześniej od niewiadomych osób instrukcją - napisał w uzasadnieniu swojej petycji Kacper Płażyński. - Mimo, że jest to zgodne z prawem, to możemy się tylko domyślać, z jakich względów ok. 200 bardzo młodych osób zdecydowało się przybyć w sobotę o godzinie 8 rano na zgromadzenie spółdzielni. Żadnych wątpliwości nie pozostawiały odpowiedzi owych pełnomocników na pytania zadawane w kuluarach - mówili oni wprost, że otrzymali gratyfikacje finansowe za odpowiednie zachowanie podczas zgromadzenia. Efektem była sytuacja, w której około 50 rzeczywistych członków spółdzielni, mieszkańców osiedla zainteresowanych jego codziennym funkcjonowaniem, którzy przybyli na walne zgromadzenie, zostało de facto pozbawionych wpływu na jego przebieg i wybór organów spółdzielni.
O podobnych sytuacjach od lat opowiadają członkowie Spółdzielni Ujeścisko, którzy dodatkowo próbują uzyskać dostęp do dokumentacji. Członkowie spółdzielni, którzy mieli zamieszkać w domkach z opóźnionej o dwa i pół roku inwestycji Płocka Park uzyskali nawet wydany przez sąd rejonowy nakaz w tej sprawie. Mimo odwołania spółdzielni postanowienie w tej sprawie prawie w całości zostało podtrzymane przez sąd. Dokumentacja nie została jednak nadal wydana.

- Innym przykładem niezgodnego z prawem działania Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej "Ujeścisko", którego sam byłem świadkiem, jest odmowa udostępniania członkom spółdzielni dokumentów, co do których zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych dostęp powinien być zagwarantowany. Mam tu na myśli m.in. umowy zawierane z wykonawcami kolejnych inwestycji spółdzielni oraz rachunków z wykonywanych przez te firmy zleceń - pisze w uzasadnieniu Kacper Płażyński. - Takie działanie zagrożone jest niską sankcją karną, co zachęca do nagminnego łamania prawa. Podobnie jest w przypadku niewłaściwego trybu zwoływania i przeprowadzania zgromadzeń. W tym przypadku członkowie spółdzielni mogą liczyć jedynie na dochodzenie swych praw na drodze cywilnej, co biorąc pod uwagę długotrwałość i kosztowność postępowania, właściwie mija się z celem. Tym bardziej, że mimo zapadających wyroków cywilnych na korzyść skarżących, zarządy później nadal postępują w dokładnie ten sam sposób.

Sprawy spółdzielni w prokuraturze



  • Pełna treść petycji
  • Pełna treść petycji
  • Pełna treść petycji

Przypomnijmy, że w przypadku obu spółdzielni toczą się postępowania. Aktualnie prokuratura prowadzi dwa postępowania w sprawie Spółdzielni Ujeścisko - jedno z nich, dotyczące nieuprawnionego przejęcia zarządu i działania na szkodę spółdzielni toczy się aż od 2015 roku. Drugie wszczęte zostało w kwietniu tego roku na podstawie dwóch publikacji w mediach (w tym jednej w portalu Trojmiasto.pl) i dotyczy nadużycia uprawnień przez zarząd SM Ujeścisko.

Postępowania dotyczące nieprawidłowości przy organizacji zgromadzeń członków są w toku także w przypadku LWSM Morena.

- Śledczy umorzyli postępowanie, ale ja się nie poddaję i już złożyłem odwołanie. Prokuratura zdecydowała się przyjrzeć mojej sprawie jeszcze raz. Sądzę, że wpływ na to miała inna sprawa dotycząca spółdzielni, ale prowadzona przez Centralne Biuro Antykorupcyjne - powiedział Radiu Gdańsk Ryszard Kłos, członek LWSM Morena.
Kacper Płażyński ma nadzieję, że "doprecyzowanie przepisów pozwoli na wyeliminowanie możliwości nadmiernej ingerencji w działalność spółdzielni mieszkaniowej osób z nią niezwiązanych (a być może podstawionych), a jednocześnie zachowa w mocy słuszną ideę możliwości działania członków spółdzielni poprzez pełnomocników."

- Petycja została złożona do komisji w Senacie z bardzo pragmatycznych powodów, tam takich spraw wpływa mniej. Liczę na to, że w ciągu miesiąca będzie konkretna odpowiedź, czy petycja może liczyć na kontynuację - mówi Kacper Płażyński.

Miejsca

Opinie (264) ponad 50 zablokowanych

  • Rząd nie publikuje wyroków Trybunału konstytucyjnego (2)

    Sejm nie respektuje wyroków sądu nakazujących ujawnienie popierających kandydatury do pisowskiej KRS to czego wy oczekujecie od spółdzielni ?
    Chcieliscie mieć wschód głosując na bolszewików to go macie.

    • 12 16

    • (1)

      Wow a za PO to mieliśmy jak pączki w maśle i wszystko było jawne, czyste i klarowne :) brawo!

      • 4 4

      • i tak naprawde polska rzadzi koscio

        • 1 6

  • Nie od dzisiaj wiadomo, że...

    ...spółdzielnia Morena i Ujeścisko to najgorsze spółdzielnie w Gdańsku. Na terenie tej pierwszej mieszkam, a na terenie drugiej pracowałam.

    • 20 5

  • (1)

    Brawo Panie Kacprze! Zycze cierpliwosci w walce z kolesiostwem w malej Sycyli.

    • 28 8

    • funkcjonariusz duzej sycylii mialby walczyc z kolesiostwem? ha ha ha!

      • 4 4

  • (1)

    A co ze zwrotem pieniędzy za członkostwo. Spółdzielnia w Rumii przywłaszczyła sobie nasze pieniądze!!!!! 6

    • 6 1

    • To chyba pytanie do ustawodawcy, który uniemożliwił wypłaty udziałów byłym członkom. Trzeba zmienić prawo w tym zakresie.

      • 4 1

  • Morena- rachunki za ogrzewanie (1)

    Pierwsze nasze rozliczenie ogrzewania na Morenie opiewało na ponad 2800zł (mieszkanie 64 m kw., środkowe- zarówno w pionie, jak i w poziomie). W dodatku podzielnik w kuchni też naliczył jednostki mimo, że na tym kaloryferze nie ma nawet termostatu i grzejnik jest cały czas wyłączony. Pisałam reklamacje (odwołując się do praw fizyki- zgodnie z moim wykształceniem), żądałam sprawdzenia poprawności działania podzielników oraz udostępnienia zestawienia zużycia energii w całym bloku, rozmawiałam kilka razy z zastępcą prezesa. Z zestawienia wynikało, że dwa mieszkania w naszym pionie nad nami nie grzeją wcale. A średnią temperaturę w mieszkaniu mieli zbliżoną do naszej. Jak to możliwe, zwłaszcza na 4 ostatnim pietrze? Tych z 3 piętra ogrzewaliśmy całą zimą, bo ciepłe powietrze jest lżejsze i idzie do góry. A może sąsiedzi w jakiś sposób oszukują podzielniki? Poprawności działania podzielników nikt nie sprawdził. Przyszedł jedynie jakiś młody człowiek i pomachał kamerą termowizyjną. Od tej pory nie grzejemy prawie wcale. Strach odkręcić termostat, bo jednostki na podzielnikach naliczają się w zawrotnym tempie. W mieszkaniu mamy zimą 19-20 stopni i siedzimy w swetrach i pod kocami. A i tak 1400zł trzeba zapłacić.

    Mieszkałam już w różnych miejscach- w tym na ostatnim piętrze w wieżowcu i w dodatku w mieszkaniu szczytowym. Nigdzie nie było takich rachunków za ogrzewanie, jak na Morenie.

    • 19 5

    • to samo na chełmie

      Wg mnie sprawa do prokuratury / CBA

      • 5 1

  • Morena to grupa przestępcza Prezes Zastępca Główna księgowa wszyscy dogadani z jedną firmą wyprowadzają strumieniami za łapówy kasę zwłaszcza z funduszu remontowego i ubezpieczenia

    • 20 5

  • Panie prokuratorze wstyd !!! jeśli pan nic nie znalazł to opcje są dwie: albo pan się nie przyłożył, albo wziął też w łapę - średnio inteligentny urzędnik znalazł by tam masę dokumentów dowodzących przestępstw, których dokonują Prezesi z Główną Księgową i Zarządem wszyscy w kieszeni Bartka B. pół Moreny o tym wie ludzie mają dokumenty a pan to wszystko pod dywan. WSTYD!!!!

    • 16 5

  • Talaśka nadal rządzi stary komuch ze znajomościami w milicji, prokuraturze itp. Brodziński kasę daje to spraw są umarzane - ale wszyscy twierdzą, że nie potrzeba nam zmian w sądownictwie i krzyczą patałachy "Koń Ty tu Ja"

    • 18 4

  • przecież spółdzielnie mieszkaniowe to pierwowzór funkcjonowania samorządu (1)

    Bezczelny i bezkarny zarząd, cwany radca prawny tworzący własne prawo, grono klientów do głosowania na walnym.
    Tak słuszna idea wyradza się dialektycznie. Patologia systemu przedstawicielskiego. Wszystko przez brak odpowiedzialności i konsekwencji w stosowaniu prawa. Przez oderwanie litery prawa od jego ducha i podporządkowaniu go partykularnym interesom niewielkiej grupy wynajętych (!!!) do wykonania pracy, ludzi.
    Bez nadzoru i konsekwencji a na dodatek, za pieniądze (podatki) ofiar!

    • 16 0

    • Piszesz o GSM ?

      Piszesz o GSM . Zgadza się 100/100

      • 4 1

  • SM Bałtyk w Gdyni i SM Karwiny (1)

    W SM Bałtyk mieszkania przejęte za długi są sprzedawane w trybie przetargu. I teraz... najlepsze. Koperty z ofertami są otwierane za zamkniętymi drzwiami bez udziału oferentów, przez Radę Nadzorczą spółdzielni i prezesa. Dopiero na końcu zapraszani są oferenci, którym są przedstawiane wyniki. Na koniec okazuje się, że mieszkania kupiła (2 z 3 ) żona wieloletniego pracownika spółdzielni- pana Piotra. Nie ma możliwości zaskarżenia takiego postępowania.
    SM Karwiny - prezes opłaca RN i robi co chce. Jest bezczelny, arogancki, ludzi traktuje jak śmieci.
    koniecznie trzeba umożliwić łatwe zakładanie wspólnot, a spółdzielnia powinna występować wyłącznie jak członek wspólnoty i mieć głos proporcjonalny do posiadanego udziału. Bez tego będą dalej wypłacać sobie po 10-15 tys. wynagrodzenia z pieniędzy spółdzielców.

    • 17 4

    • najbardziej boli to wynagrodzenie ,prawda?

      • 3 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane