• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spór o podwójne dno kanału Raduni w Forum Gdańsk

Katarzyna Moritz
11 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
  • Szerokie na 6 m, głębokie na od 80 do 105 centymetrów, z 25 centymetrową warstwą wody - tak ma wyglądać górne koryto przebudowanego kanału Raduni, na terenie Forum Radunia.
  • Szerokie na 6 m, głębokie na od 80 do 105 centymetrów, z 25 centymetrową warstwą wody - tak ma wyglądać górne koryto przebudowanego kanału Raduni, na terenie Forum Radunia.

Kanał Raduni, który przebiegnie przez powstające centrum handlowe Forum Gdańsk, zostanie przebudowany na odcinku 90 m. Miejscy aktywiści alarmują, że w efekcie zobaczymy sztuczną rzekę. Urzędnicy uspokajają, że wizualnie niewiele się zmieni, a przebudowa uchroni obiekt handlowy przed ewentualnym fetorem pochodzącym z zanieczyszczonej wody.



Czyje argumenty podzielasz w sporze o kanał Raduni w Forum Gdańsk?

W czerwcu minęły dwa lata od momentu, gdy na terenie Targów Siennego i Rakowego w Gdańsku ruszyła budowa olbrzymiego centrum handlowo-usługowego Forum Gdańsk. Przed uroczystością wmurowania kamienia węgielnego obiekt ten nazywano Forum Radunia, m.in. ze względu na płynący przez plac budowy kanał Raduni.

- Otwieramy na nowo Drogę Królewską. Udostępniamy część publiczną, w tym ciekawy plac spotkań dla gdańszczan. Będzie można w końcu usiąść przy kanale Raduni i napić się kawy - podkreślał dwa lata temu Andrzej Bojanowski, ówczesny zastępca prezydenta Gdańska.
W międzyczasie nazwę obiektu zmieniono na Forum Gdańsk, pojawiły się też sugestie - między wierszami i nieoficjalne - że ze względów sanitarnych i estetycznych nie zawsze będzie można wpuścić wodę z kanału Raduni pod dach obiektu handlowego.

Sprawę przypomnieli członkowie Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, którzy w czwartek ujawnili fragment projektu przebudowy kanału Raduni, na odcinku biegnącym przez Forum Gdańsk. Wynika z niego, że woda popłynie na dwóch poziomach i tylko poziom górny będzie wyeksponowany, dolny zaś będzie ukryty pod ziemią.

Fragment projektu pokazujący zakrycie kanału Raduni betonowymi płytami ujawniony przez FRAG. Fragment projektu pokazujący zakrycie kanału Raduni betonowymi płytami ujawniony przez FRAG.
FRAG opublikował oświadczenie, w którym taki projekt ocenił bardzo krytycznie.

Jednym z niewielu pozytywnych akcentów tego betonowego sarkofagu jest historyczny kanał Raduni. Ten wytyczony w 1338 roku i wybudowany przez Krzyżaków kanał płynął spokojnie przez ponad 600 lat. Do dzisiaj. Właśnie zaczyna się jego betonowanie na potrzeby galerii handlowej, której udziałowcem jest miasto Gdańsk. Jesteśmy w trakcie pisania odpowiednich pism/wniosków do właściwych organów z żądaniem wyjaśnienia sytuacji i wstrzymania budowy oraz pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które do takiej dewastacji obiektu zabytkowego dopuszczają.
Kanał Raduni jest chroniony prawnie wpisem do rejestru zabytków (nr 986 z 18 maja 1981 r.) oraz zapisami w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Na długo przez rozpoczęciem budowy, ówczesny konserwator zabytków Marian Kwapiński walczył o nieprzykrywanie kanału dachem galerii. Jednak na polecenie ministra kultury w 2011 roku zaakceptował koncepcję urbanistyczno-architektoniczną, w której na odcinku między ul. Armii Krajowej, a drzewem-pomnikiem przyrody, kanał Raduni będzie mógł być zadaszony na wysokości ok. 27 metrów.

Z kolei zgodę na przebudowę koryta wydał następca Kwapińskiego - Dariusz Chmielewski.

Dzień po publikacji oświadczenia stowarzyszenia FRAG, miasto zwołało konferencję prasową w tej sprawie.

- Projekt, który będzie realizowany, przeszedł całą procedurę, został uzgodniony z konserwatorami zabytków wojewódzkim i miejskim. Nie jest prawdą, że właśnie zaczyna się betonowanie kanału Raduni, nie znikają też z niego żadne mostki. Kanał nie zmieni się w kilkucentymetrowe koryto wyłożone kafelkami - dementował Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej.
  • Tak dziś wygląda kanał Raduni, biegnący przez plac budowy centrum handlowego Forum Gdańsk.
  • Tak dziś wygląda kanał Raduni, biegnący przez plac budowy centrum handlowego Forum Gdańsk.


Faktem jest, że na odcinku 90 metrów, kanał zostanie przebudowany. Stanie się tzw. kanałem dwudzielnym, w którym woda będzie mogła płynąć zarówno korytem dolnym, schowanym pod ziemią i jak korytem górnym - odsłoniętym.

Na co dzień, gdy woda w kanale Raduni będzie na swoim zwykłym poziomie ok. 25-30 cm i nie będzie zanieczyszczona, zostanie ona podczyszczona i skierowana pompami do koryta górnego. W takiej sytuacji w kanale dolnym nie będzie jej wcale lub będzie jej znacznie mniej.

Natomiast po intensywnych opadach deszczu, gdy do kanału Raduni spłynie woda burzowa, lub zanieczyszczona w inny sposób, trafi ona w całości do schowanego pod ziemią koryta dolnego. Widoczne dla gości centrum handlowego koryto górne jednak nie opustoszeje - trafi do niego wówczas woda ze zbiornika retencyjnego, powstającego wraz z Forum Gdańsk.

- Kanał Raduni zaczyna się w Pruszczu Gdańskim i przepływa przez tereny rolnicze, co może powodować, że w okresie opadów jego woda będzie zanieczyszczona, choćby nawozami - sztucznymi i naturalnymi. Wprowadzenie kanału z taką wodą na zadaszony i uczęszczany przez ludzi teren, byłoby ryzykowne - tłumaczył Andrzej Chudziak, dyrektor techniczny spółki Gdańskie Wody, która zarządza infrastrukturą hydrotechniczną w Gdańsku. - Zastosowanie koryta dwudzielnego pozwoli nam uniknąć zagrożenia, że któregoś dnia Sanepid zamknie centrum handlowe.
Na długości 90 metrów, nad znajdującym się pod dachem kanałem Raduni, mają znaleźć się dwie przeprawy w formie mostków. Grafika prezentuje materiały, z jakich wykonane zostanie koryto kanału. Na długości 90 metrów, nad znajdującym się pod dachem kanałem Raduni, mają znaleźć się dwie przeprawy w formie mostków. Grafika prezentuje materiały, z jakich wykonane zostanie koryto kanału.
Władze Gdańska i deweloper Forum Gdańsk, a więc firma Multi, zapewniają, że kanał dwudzielny nadal pozostaje kanałem, a jego historyczna struktura nie zostanie naruszona. Szerokość dolnego i górnego koryta pozostanie bez zmian i wyniesie ok. 6 metrów. Z kolei głębokość górnego koryta, widocznego dla odwiedzających centrum handlowe, wyniesie od 80 do 105 cm. Ma nim popłynąć woda o głębokości ok. 20 - 25 cm.

- Prace budowlane przy górnym korycie nie zostały rozpoczęte, bo wciąż pracujemy nad projektem wykonawczym. Zakładamy jednak, że obudowa ścian górnego kanału zostanie wykonana z kamienia, cegły i elementów stalowych, czyli z materiałów nawiązujących do przekazów historycznych. Projekt wykonawczy jest, był i będzie konsultowany z odpowiednimi organami - zapewnia Rafał Elżanowski z firmy Multi.
Przedstawiciele stowarzyszenia FRAG podkreślają, że w ich ocenie przebudowa kanału Raduni jest niezgodna z zapisami miejscowego planu zagospodarowania, który wymaga, by jego koryto pozostało otwarte.

Z kolei wiceprezydent Wiesław Bielawski ripostuje, że w świetle prawa koryto kanału pozostanie otwarte, bo w tym kontekście oznacza to, iż kanał ma swoje ujście.

- Będziemy podejmować działania, zmierzające do tego, by przebudowę i schowanie koryta kanału Raduni uznano za niezgodne z prawem - zapowiada Paweł Mrozek z FRAG.

Miejsca

Opinie (254) ponad 10 zablokowanych

  • Miało nie być dachu, kanał miał być otwarty, (2)

    ale 'ustalono', że dach jednak będzie (niestety), a skoro tak, to i koryto ma zostać zasłonięte i pozostanie tylko atrapa (niestety). Pięknie nas zrobili na szaro.
    A tłumaczenie p. Bielawskiego, że "otwarte koryto to takie, które ma ujście" jest szczytem bezczelności. Wiceprezydent ma już tak mieszkańców w d...e i/lub tak go ciśnie deweloper, że pozwala sobie na takie chamskie zagrania. Wstyd. Tylko co z tego?

    • 98 7

    • Szukaj pan pracy

      To nie prezydent to popychadło. Może szuka sobie nowej posady a w zasadzie już znalazł jak mu wyborcy nie przedłużą kadencji.

      • 12 4

    • Buczycie i buczycie.

      Miną dwa dni artykuł zniknie z pierwszej strony i sprawa ucichnie. A my i tak zrobimy swoje. Z trzodą trzeba krótko. Jak będzie wygodniej namalujemy wam ten ściek na kafelkach farbą. I tak nic nam nie zrobicie.

      • 12 3

  • hochsztaplerzy z miasta

    w mpzp jest "zachowanie otwartego przebiegu kanału raduni" a bielawski mówi że ok, bo kanał ma ujście, przepraszam bardzo a jak może nie mieć ujścia?
    chudziak mówi że sanepid może zamknąć centrum handlowe ale przecież samo miasto argumentowało że to nie będzie centrum handlowe bo te będzie się składało z 3 osobnych budynków. zrobiono to, aby obejść zapisy mpzp, a teraz sami przyznają że to jest jedno centrum. to jest skandal i sprawa dla prokuratory.

    • 84 7

  • Wpuszczają miasto w kanał.

    Dramatycznie słabe rozwiązanie. Ale prawdziwe. Bo to nie miasto, nie przestrzeń publiczna ale galeria handlowa gdzie 'fontanna na kafelkach" jest czymś oczywistym. To sztuczny świat przepełniony promocjami, łatwą muzyką, gdzie korporacje realizują zyski wcześniej zaplanowane w excelu. To nie jest miejsce dla prawdziwego kanału Raduni z wodną trawą, rybami, zmiennym przepływem, często specyficznym zapachem. Nic dziwnego że oni nie chcą Raduni. To coś nieobliczalnego, co może pokrzyżować plany. To Miasto którego nie chcą i nie rozumieją.

    • 90 5

  • Zarzad Miasta w kieszeni dewelopera. Jest to bardzo smutne.

    • 71 9

  • Najprawdopodobniej nigdy do tego "Forum" nie trafię, (tak jak do tej pory nie odwiedziłem superświetnej Galerii Metropolia) ale jestem bardzo ciekawy jak poradzą sobie z tym ściekiem Radunia i ile czasu im zajmie:
    1. Całkowite odcięcie od Raduni, lub
    2. Zakrycie tego szamba płytą szklaną lub betonową.

    • 21 17

  • Jeżeli kanał nie zostanie zakryty całkowicie, głębokość w tym momencie nie ma większego znaczenia. Ważne żeby było ciekawie, a w połączeniu ze szklanym dachem prezentuje się to całkiem nieźle.

    • 10 40

  • urzędników i firmy Multi .urzedasy trzymaja sztame z deweleoperem nie pierwszy raz bo dostaja w łape:)

    • 32 7

  • Bielawski to taki Stępa z Gdyni

    Według hasła "Wszystko dla deweloperów"

    • 33 6

  • (2)

    Oszuści.
    Ile jeszcze takich zmian nas czeka? Dlaczego inwestor nie zrobił otwartych konsultacji zanim zdecydował się na poważne zmiany projektu? Kto pozwala na zmianę zasad w trakcie gry bez konsultacji z pozostałymi jej uczestnikami? Pomijam tutaj fakt, że proponowane rozwiązania wydają się być skutecznym rozwiązaniem problemu brudnej wody w budynku. Skutecznym, ale nie odpowiednim w tym miejscu.
    Władze miasta nie reprezeują nas, mieszkańców, tylko interesy firm, których właściciele nigdy w Gdańsku nie byli, a przynajmniej nie mieszkają tutaj.

    • 59 8

    • Nieodpowiednim oczywiście razem ;)

      • 3 3

    • Dodam tylko, że jestem przeciwny zaślepionym Pisowcom, ale takie działania Adamowicza i jego ferajny szkodzą miastu. Paweł,
      Kradnij ile jesteś w stanie ukraść, ale proszę okradaj prywaciarzy conajmniej tak samo jak okradasz miasto z pieniędzy, resztek jego historii i komfortu życia jego mieszkańców.

      • 14 3

  • Na razie krytykujecie jak zwykle. Ale przyjdzie czas że, po zakupach będziecie się zajadać i gapić na ten kanał i wtedy wszystko będzie OK.

    • 15 45

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane