Wiadomości

Sposób na upały. Klimatyzacja w domu lub mieszkaniu

Coraz więcej osób przyzwyczajonych do komfortu m.in. w biurze decyduje się na montaż urządzenia, które powietrze schłodzi także w domu.
Coraz więcej osób przyzwyczajonych do komfortu m.in. w biurze decyduje się na montaż urządzenia, które powietrze schłodzi także w domu. fot. 123rf/ Andriy Popov

Zastosowanie systemu klimatyzacji, nawet tylko w jednym pomieszczeniu domu czy mieszkania, może okazać się w upalne dni zbawienne. Takich dni tego lata nie brakuje, dlatego firmy zajmujące się montażem takich urządzeń zanotowały zwiększone zainteresowanie systemami chłodzenia domowych wnętrz.Klimatyzacja w domu czy mieszkaniu:

bez przesady, to fanaberia 13%
to się nie opłaca 7%
chciałbym mieć takie urządzenie 41%
poważnie rozważam zakup i montaż odpowiednich urządzeń 34%
nie zastanawiałem się na tym 5%
zakończona Łącznie głosów: 1170
Jeśli tylko jest taka możliwość, to na etapie budowy domu czy budynku wielorodzinnego lub też ich generalnego remontu warto pomyśleć o kompleksowym rozwiązaniu, które pozwoli uniknąć obecności w domowych wnętrzach dodatkowych elementów. Aby było to możliwe, wykorzystuje się wentylację z systemem rekuperacji, która posłużyć może nie tylko do odzysku ciepła, ale także chłodzenia pomieszczeń.

- Przyjmijmy dom o powierzchni około 160 m kw., dwukondygnacyjny, z jednym salonem z kuchnią oraz czterema sypialniami. Dobór systemu wentylacji z rekuperacją do domu jednorodzinnego powinien opierać się na wyliczeniu odpowiedniej ilości powietrza w stosunku do kubatury domu - wyjaśnia Dariusz Stefanowski z firmy Klimor. - Montaż urządzenia należy przewidzieć w wydzielonym pomieszczeniu - na poddaszu, w garażu czy pralni. Wyciąg należy przewidzieć z każdego pomieszczenia domu, a nawiew do salonu i sypialni. Instalację kanałową prowadzi się w przestrzeni międzystropowej, a jeżeli nie jest to możliwe, to w zabudowach lub w posadzce. Ważną cechą jest organizacja przepływu powietrza przez każde pomieszczenie. Należy dbać, aby elementy nawiewne i wyciągowe były od siebie odsunięte, przy czym mogą one być - przy zastosowaniu odpowiednio skonstruowanych nawiewników i elementów wyciągowych - umieszczone na stropie.

Klimatyzacja, wentylacja, chłodnictwo. Znajdź firmę w TrójmieścieRozwiązanie kompleksowe, które komfort temperaturowy zapewni w całym domu, jest najwygodniejsze, a przy tym energooszczędne. Jednak, jeśli nie ma możliwości, by z niego skorzystać, to ulgę przynosi już zamontowanie urządzeń w wybranych pomieszczeniach. Klimatyzatory najczęściej wybierane są do pokoi dziennych, pomieszczeń od strony zachodniej lub południowej oraz wnętrz znajdujących się na poddaszu.

Komfort użytkowaniaWybierając system klimatyzacji do domu warto zwrócić uwagę na energooszczędność urządzenia, jego cichą pracę oraz komfort nawiewu chłodnego lub ogrzanego powietrza. Bardzo ważny jest również system gwarancyjny klimatyzacji. Liczy się nie tylko udzielenie gwarancji na klimatyzator i instalację, ale również dostępność części zamiennych czy czas reakcji serwisu.

- Wśród kryteriów komfortu, które warto wziąć pod uwagę znajdują się takie czynniki jak niski poziom hałasu, efektywny sposób dystrybucji powietrza, skuteczna filtracja powietrza, funkcjonalność, obniżenia nocne, indywidualne nastawianie temperatur, centralne sterowanie, zarządzanie przez internet, niskie koszty, wysoka efektywność, kompaktowa zabudowa, niezawodność, łatwy dostęp serwisu, niskie koszty serwisowania, tanie materiały eksploatacyjne i części zamienne, a także długa gwarancja - mówi Michał Zalewski z KlimaTherm.

Rodzaje urządzeń klimatyzacyjnychJednym z najprostszych rozwiązań klimatyzacyjnych jest klimatyzator ścienny typu split. Urządzenie wewnętrzne - jak sama nazwa wskazuje - jest montowane na ścianie, a jednostka zewnętrzna montowana jest np. na balkonie.

Oprócz tego możemy zdecydować się m.in. na:


  • klimatyzator kasetonowy, który jest montowany w przypadku podwieszanych sufitów
  • klimatyzator kanałowy, który stosuje się w momencie, kiedy nie można zastosować tradycyjnego ściennego klimatyzatora typu split,
  • klimatyzator typu konsola, do pomieszczeń, w których urządzenie nie może być stosowane na górnej części ściany,
  • multi-split, czyli system uwzględniający obsługę kilku jednostek wewnętrznych przez jedną jednostkę zewnętrzną.


Ochroń wnętrza przed słońcem. Plisy, rolety, żaluzje- Przykładowo, dla naszego modelowego domu o powierzchni 160 m kw. najlepszym systemem w ofercie Fujitsu domu będzie system Multi Split 5. Dlaczego? Moc chłodnicza wynosi 10 kW. System składa się z jednej jednostki zewnętrznej oraz pięciu ściennych jednostek wewnętrznych o mocach 4 kW do pokoju dziennego z kuchnią oraz 2 kW do poszczególnych sypialni. Poziom hałasu jednostki zewnętrznej to 53 dB(A). Dodatkowo w funkcji tzw. obniżeń nocnych urządzenie pracuje o połowę ciszej, a hałas od jednostek wewnętrznych, znajdujących się na ścianach, na minimalnym biegu utrzymuje się na niesłyszalnym poziomie 21 dB(A). Dystrybucja powietrza w płaszczyźnie poziomej i pionowej zapewniająca skuteczną cyrkulację w każdym pomieszczeniu. W komplecie znajdują się dodatkowe filtry jonowe i polifenolowe, które są odpowiednie dla alergików - opowiada o prostym systemie domowej klimatyzacji Michał Zalewski.

Ceny klimatyzatorówUśrednione ceny klimatyzatorów typu split wahają się pomiędzy 2000 a 4500 zł netto. W przypadku klimatyzatorów sufitowych musimy liczyć się z wyższym kosztem. Cena jednego urządzenia waha się od 5000 do 13500 zł netto. Stawki VAT w przypadku osób prywatnych uzależnione są od tego, czy kupujemy samo urządzenie (23 proc.), czy decydujemy się również na montaż (8 proc.).

Opinie (89) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.