• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sposoby usuwania grzybów pleśniowych w mieszkaniach

TeBe
29 kwietnia 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu może powodować bóle głowy, senność, nudności. Pleśnie oddychają tlenem i wydzielają dwutlenek węgla zwiększając jego zawartość w powietrzu.

Gdy zauważymy na ścianie zaczątki pleśni musimy niezwłocznie podjąć kroki chroniące nasze zdrowie:

a) grzyb pleśniowy o niewielkim skupisku:
- sprawdźmy czy przyrasta do tynku, czy osadził się tylko na powierzchni
- pleśń usuwamy delikatnie szczotką o sztywnym włosiu, na mokro lub sucho woda z dodatkiem detergentów (w przypadku zastosowania Pleśniotox E) lub bez detergentów (w przypadku zastosowania BORAMONU)
- na zainfekowane miejsce nanosimy preparat pleśniobójczy zgodnie z zaleceniami producenta

b) duże skupiska pleśni:
- przebarwienia i spękanie tynku świadczy o tym, że pleśń przerosła tynk
- skuwamy tynk w miejscu zaatakowanej ściany i w odległości 1,0m wokół
- oczyszczamy cegły, pustaki szpachelką lub szczotką drucianą
- oczyszczone miejsca pokrywamy preparatem pleśniobójczym (3x BORAMON lub PLEŚNIOTOX E)
- gdy preparat wniknie w ścianę, można przystąpić do nanoszenia nowego tynku

Wszelkie preparaty do zwalczania grzybów pleśniowych są szkodliwe dla zdrowia.
Używając ich chronić należy skórę i oczy. Po zakończeniu należy wywietrzyć pomieszczenie. Niektóre preparaty zawierają związki chloru, tworzące z kwasami lub środkami czystości trujące gazy. Część preparatów ma zastosowanie jedynie na zewnątrz pomieszczeń

Przykładowe preparaty:

PLEŚNIOTOX E - emulsyjny środek do zwalczania grzybów pleśniowych
(atest higieniczny PZH nr B-2236/96, aprobata techniczna ITB nr AT-15-2714/97)
Szerokie spektrum działania biobójczego w stosunku do grzybów pleśniowych, bakterii, drożdży i glonów. Roztwór roboczy penetruje w głąb tynków i murów, niszcząc zarodniki pleśni i korzenie glonów. Nie przebarwia tynków i powłok malarskich. Środek praktycznie nie toksyczny (V klasa toksyczności) a w postaci roztworu roboczego nieszkodliwy.
Zabiegi wykonuje się 3-krotnie porcjami po 0,1l roztworu roboczego na 1m2.

BORAMON - wielofunkcyjny impregnat do drewna oraz środek grzybobójczy do murów, tynków i powłok malarskich
(atest higieniczny PZH nr B-674/95, aprobata techniczna ITB nr AT-15-2238/96)
Przeznaczenie
- na murach zwalcza grzyby domowe, pleśnie, glony występujące powierzchniowo na ścianach. Zastosowanie na tynkach, powłokach malarskich w tzw. pomieszczeniach mokrych (sanitariaty, pralnie, myjnie samochodowe)
- na drewnie - działają zwalczająco i profilaktycznie w stosunku do grzybów domowych, pleśniowych i glonów. Zabezpiecza przed bakteriami i owadami. Stosowany pod farby i lakiery zwiększa odporność biologiczną drewnianych elementów budowlanych. Trwale łączy się z drewnem, nie podnosi stopnia palności drewna, jest niekorozyjny wobec stali.

PP BIOWASH jest roztworem opartym na wodzie, zawierającym kompleksową kombinację wodnego roztworu amoniaku i chloru. Produkt ten jest całkowicie biodegradalny (rozkłada się w ciagu 48 godzin w zakładzie oczyszczania). PP BIOWASH przeznaczony jest do zatruwania aktywnych pleśni, zarodników bakteryjnych i grzybicznych oraz chlorofilu zawierającego organizmy takie, jak mech, porosty i glony przed zastosowaniem podkładów PP i systemów powłokowych. W przeciwieństwie do wielu innych systemów konwencjonalnych PP BIOWASH pozostaje aktywny po jego zastosowaniu, dając zabezpieczenie przed infekcją przez okres dwóch lat.

Często pleśń mimo naszych działań powraca (dot. to mieszkań na parterze). Z dużą dozą prawdopodobieństwa jest to wina braku izolacji poziomej i pionowej. Ściany naszych domów mają budowę kapilarną, powodującą podciąganie wilgoci z gruntu lub wód opadowych. Części budynku narażone na kontakt z wilgocią przy dobrze pojętej "sztuce budowlanej" zostają oddzielone izolacją. Gdy jej brak lub została uszkodzona podczas wykonywania robót budowlanych - materiał ścienny zostaje nasycony wodą wraz z zawartymi w niej solami - i od wewnątrz następuje atak grzybów i pleśni. Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia takiej ściany jest odtworzenie izolacji (przepony) poziomej oddzielającej drogę przenikania wilgoci. Przeponę taką uzyskuje się przez wstrzyknięcie w mur środków, które w wyniku reakcji chemicznych tworzą nieprzepuszczalną warstwę. Aby dotrzeć do wnętrza przegrody wykonujemy w niej szereg otworów o średnicy 20mm i głębokości 75% grubości muru, w odległościach -10 do 15cm. Następnie tak przygotowany otwór wypełniamy środkiem iniekcyjnym.

TeBe

Opinie (52) 10 zablokowanych

  • witam... (1)

    też mam grzyba w domu w kuchni sypialni łazience mam też małe dzieci czy od grzybów często można łapać infekcje gardła czym to zlikwidować na dłuższą mete

    • 19 4

    • Grzyb, wilgoć powoduje choroby.

      Poczytaj o chorobotwórczym działaniu grzyba i usuń go jak najprędzej bo cierpią dzieci ale i dorośli.
      Nie lekceważ tematu.

      • 1 0

  • (1)

    mam wielki problem kiedyś przemakał nam dach(juz jest zrobiony) w domu i zrobiła sie wilgoć co doprowadziła do grzyba,grzyb jest w całym domu i nie da sie go pozbyc zadnymi zwyczajnymi srodkami grzybobójczymi mam tylko takie pytanie słyszałam kiedyś że jeżeli nałożyć na ściany styropian 2cm od środka to pleśń nie przejdzie przez styropian i grzyb nie wejdzie na ściany i tak jakby wypcha sie ja na zewnatrz,i jeżeli tak bym zrobiła i w domu każde pomieszczenie wyłozyła stryropianem to czy ta pleśń(grzyb) nie wejdzie juz spowratem na sciany i czy wypcha sie go na zewnatrz. prosze tylko osoby ktore sie na tym konkretnie znają i czy potwierdzi taka osoba moja teorie bo jak mowie ja to tylko slyszalam i nie wiem czy tak to naprawde dziala wiec bardzo prosze o rade jezeli ktos sie na tym zna to niech mi doradzi jak mam zrobic. z gory dziekuje .

    • 58 15

    • ocieplenie od zewnątrz

      niestety nie jest to dobry pomysł, obłożenie ściany styropianej spowoduje przesunięcie punktru przemarzania do wewnątrz budynku, niedogrzne ściany będą zawilgocone a pod styropianem zakwitnie grzyb, powinno się ocieplić elewację od zewnątrz, poza tym styropian w środku t mało bezpieczny pomysł (pożar itp) ocieplenie wewnętrzne stosuje się rzadko przy użyciu specjalnych płyt.

      • 1 0

  • mayki

    mam grzyba na ścianie którego próbowałem usunac go czyscikiem i szczotka lecz zaczal sie pojawiac spowrotem1nie wiem co moze byc przyczyna powstawania tego grzyba!moze nowe plastikowe okna?plesn osadza sie nawet na oknach w samych naroznikach szyb jak i pod oknami a parapetem!po nocy okna sa mokre!najwiekszy grzyb jest w samym narozniku za telewizorem a mieszkamy na parterze tez w narozniku wiec ten grzyb znajduje sie w narozniku pokoju ktory pokoj znajduje sie w narozniku budynku!ten pokoj byl remontowany w grudniu zeszlego roku a okna byly wstawiane w lipcu lecz nie pamietam kiedy ten grzyb wyszedl czy po remoncie czy po wymianie okien!pozdrawiam i dziekuje za pomoc

    • 32 16

  • ma oytanie

    jakimsrodkiem ma usunoć wilgoc w mieszkaniu i co ma zrobić

    • 27 1

  • mam wilgo w domu (1)

    witam podobnie jak w poprzednich przypadkach przeczytanych na waszej stronie borykam się z podobnym problemem mam małe dzieci i niestety mam wilgoć w domu mieszkam w domku jednorodzinnym i wypróbowałam już różnych preparatów pochłaniaczy wilgoci ale wilgoć powraca .Bardzo proszę o skuteczne porady na usunięcie wilgoci.

    • 0 0

    • Grzać i wietrzyć.

      • 2 0

  • mam wilgoć w domu

    Witam wszystkich którzy borykają się z wilgocią.Straciłam nadzieję,że może być lepiej. Czy istnieją jakieś sposoby na pozbycie się wilgoci w bloku ? Mieszkam na parterze,do tej pory nie wiedziałam co to znaczy wilgoć.Od chwili wprowadzenia w blokach podzielników ciepła,lokatorzy zaczęli oszczędzać ciepło ,zakręcają grzejniki ,a po sezonie grzewczym mają duże nadpłaty,a ja wilgoć!!!!Nie potrafię grzać się cudzym kosztem.W mieszkaniu jest ciepło,często wietrzę,a wilgoć nie z tej planety!!!.Co robić?..Pomóżcie.

    • 0 11

  • plesn

    mam strasznego grzyba i nie moge go usunąc podajcie jakies srodki ale skuteczne bo juz tyle uzywałam i zadne nie skutkuja.

    • 13 3

  • Grzyb

    Witam. Mam problem jak każdy z grzybem i pleśnią ;-( Kupiłem mieszkanie 2 lata temu (. W tamtym roku nic nie nie wychodziło ale w tym roku to masakra ;-( . Mieszkam na 1 piętrze w bloku i każdy narożnik jest w grzybie od góry do dołu a w 2 narożniki są mokre aż cieknie po nich ;-( Okna w 1 pokoju są plastikowe w drugim są drewniane i w łazience też są drewniane. Narożniki były spryskane środkiem grzybo i pleśnio zabójczym i wszystko znikło ale znowu zaczyna wychodzić u córki gdzie są drewniane okna. Mury nie są ocieplone bo niestety ale inni sąsiedzi nie zgadzają sie na ocieplenie gdyż nie stać ich na wydatki wspólnoty ;-( Używałem też ACE rozrobiony z wodą ale to też nie skutkowało ;-( W tym roku będe chciał zrobić remont mieszkania i jak są tu doradcy w tych sprawach to co powinienem zrobić by grzyb nie pojawił sie z nowu w sezonie zimowym ;-(
    A czy ktoś może słyszał o niemieckich środkach ? bo słyszałem że są niby lepsze.

    • 15 6

  • Zwalcz grzyba w domu

    Wykonanie rzetelnej ekspertyzy mykologicznej umożliwia prawidłową i trwałą likwidację zagrzybienia i przywrócenie budynkowi prawidłowych warunków użytkowania. Ni zagwarantują tego żadne maskujące prace doraźne (np. zamalowanie zagrzybienia).

    §322.Pkt.3 Przed podjęciem przebudowy, rozbudowy, modernizacji lub zmiany przeznaczenia budynku, w wypadku stwierdzenia występowania zawilgocenia i oznak korozji biologicznej, należy wykonać ekspertyzę mykologiczną i na podstawie jej wyników, odpowiednie roboty zabezpieczające.

    Wyżej wymieniony paragraf stanowi podstawę prawną do żądania ekspertyzy mykologicznej od właściciela / administratora budynku. Masz do tego prawo.

    Zapraszam: osuszenie.pl, Jarosław: 502 663 909

    • 0 0

  • Nie walcz tylko z grzybem lecz tez z przyczyna!!!

    Jak już było pisane przez innego użytkownika to powodem grzyba jest nadmierna wilgoć w domu. Niestety jest to nie tylko wynik niedocieplonych budynków i zlej wentylacji. Tez docieplone domy (a szczególnie te styropianem) maja skłonność do tworzenia grzybów.Teraz można temu zapobiec!!! Nowatorski i naturalny system izolacji termicznej (nie tylko docieplanie ale i ochrona przed opalami latem) i akustycznej firmy UNGER-DIFFUTHERM.Dowiedzcie się więcej na stronie www.uditherm.pl lub pytajcie prosto u mnie pod info@uditherm.plNaprawdę warto sprawdzić. Dzięki temu ze dajemy nawet 15 lat gwarancji można bez obaw finansować ten system nawet w 100% (bez wpisu do gruntu) i wiadomo że się będzie miało po upływie kredytu elewacje jak nową.

    • 4 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane