• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pytanie do notariusza. Kurator zamiast właściciela nieruchomości

19 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Kurator osoby nieobecnej będzie chronił jej interesy, ale biorąc pod uwagę interesy osób, które pozostają z nim w stosunku prawnym.  Kurator osoby nieobecnej będzie chronił jej interesy, ale biorąc pod uwagę interesy osób, które pozostają z nim w stosunku prawnym.

Nie zawsze wszyscy współwłaściciele nieruchomości interesują się swoim mieniem, bywa że nie ma z nimi kontaktu. W takim przypadku możliwe jest ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej. Może on w imieniu tej osoby podejmować decyzje dotyczące zarządu nieruchomością, a nawet sprzedać majątek.



Czy ktoś z twoich bliskich zerwał kontakt z rodziną?

- Jestem jednym z pięciu współwłaścicieli domku otrzymanego w spadku. Chcemy sprzedać ten dom, ale właścicielem 1/9 nieruchomości jest mój brat. Od wielu lat przebywa on za granicą i nie ma z nim stałego kontaktu, nie mamy nawet do niego adresu. Czy i jak możemy dokonać tej sprzedaży? Wszyscy pozostali spadkobiercy zgodnie podjęli decyzję, że trzeba to zrobić - pyta w liście do redakcji pani Stanisława.

Odpowiada Elżbieta Jurewicz-Szulc, notariusz w Gdańsku



Zakładam, że postępowanie spadkowe już zostało przeprowadzone, więc kolejnym etapem będzie dział spadku po spadkodawcy, który może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.

Dział spadku może polegać na przyznaniu poszczególnych przedmiotów wchodzących w skład spadku poszczególnym spadkobiercom. W ramach tego podziału dopuszczalne jest ustalenie dopłat na rzecz niektórych współspadkobierców, jeżeli majątku spadkowego nie da się podzielić w taki sposób, aby wartość przedmiotów przyznanych poszczególnym osobom odpowiadała wielkości ich udziałów.

Drugim sposobem jest tak zwany podział cywilny. Przedmioty należące do spadku zostają sprzedane, a uzyskana kwota ulega podziałowi między współspadkobierców w stosunku do przysługujących im udziałów.

Jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość, umowa o dział spadku powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Do każdego z tych postępowań - czy to w drodze umowy między wszystkimi spadkobiercami, czy w drodze orzeczenia sądu - konieczna jest odpowiednia reprezentacja uczestników postępowania, w tym nieobecnego brata.

W przypadku trwałej nieobecności jednego ze spadkobierców, na przykład brata przebywającego za granicą, który na dodatek nie ustanowił pełnomocnika do działania, w jego sprawie możliwe jest ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej. Takiego kuratora ustanawia sąd opiekuńczy (art. 145 § 2 w związku z art. 178 §2 KRO) miejsca ostatniego zamieszkania lub pobytu osoby nieobecnej (art. 601 KPC).

Aby można było ustanowić takiego kuratora muszą być spełnione trzy przesłanki, to jest:
1) nieobecność osoby, dla której kurator ma być ustanowiony, powodująca niemożność prowadzenia przez nią swoich spraw;
2) brak jej pełnomocnika;
3) konieczność ochrony praw nieobecnego.

Kuratela ma przede wszystkim na celu ochronę interesów nieobecnego, ale w rachubę wchodzi także, jako przesłanka ustanowienia takiego kuratora, interes osób trzecich, które chcą zrealizować swe uprawnienia wynikające ze stosunków prawnych z nieobecnym. Z odpowiednim wnioskiem o ustanowienie kuratora może wystąpić osoba, która ma w tym interes prawny.

Zakres obowiązków i praw kuratora określa każdorazowo sąd opiekuńczy. Kuratela absentis ma charakter instytucji zabezpieczającej, dlatego z reguły w jej zakres wchodzi dokonywanie czynności jedynie zwykłego zarządu. Zależnie jednak od okoliczności kurator nieobecnego może być upoważniony także do dokonywania czynności wykraczających poza taki zarząd, czyli między innymi do zawarcia umowy o dział spadku czy umowy sprzedaży nieruchomości, której nieobecny jest współwłaścicielem. Obowiązkiem szczególnym takiego kuratora jest również ustalenie miejsca pobytu osoby nieobecnej i zawiadomienia jej o stanie jej spraw.

Podstawowym warunkiem ustanowienia takiego kuratora jest wykazanie przed sądem, że faktycznie miejsce pobytu strony jest państwu nieznane. W praktyce sądowej przesłanki ustanowienia kuratora dowodzone są przy pomocy takich dokumentów, jak pisemne informacje biur adresowych lub organów ewidencji ludności.

Sugerowałabym przeanalizowanie dotychczas posiadanych informacji, gdyż już na etapie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku powinniście państwo posiadać dane adresowe/kontaktowe spadkobierców, którzy byli wskazani czy to w postępowaniu sądowym, czy przed notariuszem. Dane te powinny zawierać miejsce zamieszkania. Jeśli postępowanie spadkowe było przeprowadzane w sądzie, to może pani udać się do sądu właściwego dla tego postępowania i poprosić o przejrzenie akt (po podaniu sygnatury sprawy). We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku widnieją adresy uczestników tamtego postępowania.

Podsumowując, jeśli nadal nie uda się skontaktować państwu z bratem zamieszkującym za granicą, to po ustanowieniu kuratora i uzyskaniu zgody sądu opiekuńczego na czynność przekraczającą zwykły zarząd majątkiem nieobecnego, w tym do zawarcia umowy o dział spadku i umowy sprzedaży nieruchomości, możliwe będzie dokonanie czynności, na których pani zależy.
Pytanie do notariusza Pytanie do notariusza

Zamierzasz kupić lub sprzedać nieruchomość, wydzielić jej część, dokonać darowizny lub spisać testament, ale masz wątpliwości co do związanych z tym formalności? Prześlij swoje pytania mailem: notariusz@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą notariusze z Izby Notarialnej w Gdańsku. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Dom portalu Trojmiasto.pl.

Miejsca

Opinie (15) 1 zablokowana

  • Dużo zamieszania z ustanowieniem kuratora. I faktycznie może umknąć informacja, że owa strona,z którą nie ma kontaktu ma 130 lat (3)

    • 25 1

    • Kuratora musi "przyklepac" sad (1)

      Zatem sedzia podzielil zdanie, ze 118 lat to "sila wieku".

      • 10 1

      • Takie cuda to tylko w Warszawie.

        i co do cudów to są nagminne jak chodzi o kasę. Ale są możliwe przykład 118 latka i jego kuratora! Co ciekawe sąd nie miał wątpliwości w tej sprawie.

        • 0 0

    • dużo powielania bzdur

      w Warszawie nie było żadnego dokumentu z datą urodzin właściciela - tylko imię i nazwisko.
      Dopiero kurator z pomocą archiwisty odszukała faktyczną datę urodzin.
      Z jak odszukała to sąd zawiadomiła.

      Przestańcie powielać chwytliwe bzdury...

      • 0 0

  • Mnóstwo jest takich sytuacji. Właściciel umiera, spadkobierców 10, z tych 10 umrze jeszcze ze 2 i w efekcie robi się 20. Potem mijamy domy czy działki w fajnych dzielnicach, wszystko pozarastane i w ruinie, a poziom skomplikowania sprawy z roku na rok coraz większe.

    • 33 0

  • (1)

    Notariusz... zawód zaufania publicznego? Po ostatniej opini gdańskiego towarzystwa adoracji zawodowej w sprawie notariuszy zamieszanych w przejmowanie mieszjan!? Buaha ha ha ha ha.......

    • 26 1

    • Takie czasy, ze

      nie ma juz zawodow zaufania publicznego. Kazdy moze byc oszustem, zwlaszcza jak ma gwarancje, ze mu to ujdzie plazem.

      • 7 0

  • Podsumowując (2)

    Przez lata nic nie możecie zrobić bo wszędzie będzie się to wlokło latami. Ciekawe czemu o tym pisze rejentka a nie przykładowo radca prawny? Rejent nie jest od udzielania porad prawnych.

    • 2 0

    • (1)

      Art. 80 § 3 Prawa o notariacie :) W tym wypadku po prostu wyjaśnienie zostało opublikowane na stronie WWW.

      Pozdrawiam i miłej niedzieli wszystkim!

      • 1 1

      • To znaczy jest i może?

        Te wasze paragrafy zostawmy mędrcom z tsue i sn itp. A ja taką odpowiedź usłyszałem.od jednej notariusz z gda. Prawda jest taka że z prawa spadkowego była cieniutka nawet cieńsza ode mnie cieniasa.

        • 0 0

  • (2)

    Ja z nieco innej beczki. Obiecałem sobie, że nie będę wypowiadał się źle na temat innych ludzi, nawet jeśli będą mnie irytować i jeśli będę w ścisłej do nich opozycji. To takie moje autozobowiązanie. Będę się tego trzymał.

    So help me God.

    • 6 0

    • Bardzo dobrze

      • 2 0

    • dr Gut tylko biorąc ciągle leki na uspokojenie możesz się poważnie rozchorować.

      trzymaj się tego postanowienia tak jak szrek umowy i kultury politycznej

      • 0 1

  • ja kupilam dom wspolnie z corka ja sprzedalam mieszkanie a ona wziela porzyczkie mieszkaniowa ja moja czesc chce zapisac tylko synowi zeby ini nie roscili prawa do mojej czesci a corka mowi ze do poki nie splaci niemorzemy isc do notariusza by moja plowe zapisac synowi a cale pieniadze dalam z mieszkania na dom co mam zrobic pomuscie mi

    • 0 2

  • pomuscie morze ktos ma pomysl co zrobic teraz jestem w kropce a syn nie ma mieszkania a chce moja czesc zapisac tylko jemu mam papier ze z mojego mieszkania firma przelala moje pieniadze na dom i na jej konto i mam papier ze sprzedalam mieszkanie ktos wie co zrobic teraz martwie sie ze ona synowi nie da po smierci mojej

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane