Wiadomości

Śródmieście Gdyni: przybywa nowych budynków

Budynek Transatlantyku zamyka oś widokową ulicy Świętojańskiej.
Budynek Transatlantyku zamyka oś widokową ulicy Świętojańskiej. fot. Maciej Gajda

W Śródmieściu Gdyni przybywa nie tylko nowych, stylistycznie dopasowanych do charakteru miasta budynków mieszkalnych. Dzielnica zyska też "nowy" teatr, galerię handlową i dworzec.Kamienica Moderna uzupełniła pierzeję Placu Kaszubskiego. Trwają ostatnie prace wykończeniowe.
Kamienica Moderna uzupełniła pierzeję Placu Kaszubskiego. Trwają ostatnie prace wykończeniowe. fot. Maciej Gajda
Metr kwadratowy w Villi Monaco na Kamiennej Górze kosztuje 11 880 zł.
Metr kwadratowy w Villi Monaco na Kamiennej Górze kosztuje 11 880 zł. materiały inwestora

Czy chciałbyś mieszkać w Śródmieściu Gdyni?

tak, rewelacyjna lokalizacja 28%
tak, ale nie stać mnie na zakup mieszkania czy apartamentu w tej okolicy 34%
nie, tam jest za głośno i zbyt tłoczno 38%
zakończona Łącznie głosów: 512
Najwięcej zmian w ostatnich latach zaszło na Placu Kaszubskim. Sam plac został przebudowany w 2006 roku. Wcześniej, w 2001 roku, przy Placu Kaszubskim 15 zobacz na mapie Gdyni Invest Komfort postawił budynek usługowo-apartamentowy, który przez kilka lat zamykał oś widokową Świętojańskiej.

Dziś podobną rolę pełni budynek Transatlantyku, który za sprawą firmy AB Inwestor stanął na rogu Placu Kaszubskiego (pod numerem 17) i ulicy Derdowskiego. zobacz na mapie Gdyni Bryła jedenastokondygnacyjnego budynku jest ciekawa, bo nieregularna. Ma mocną podstawę i urozmaicone górne kondygnacje. Projekt architektoniczny stworzyli Marcin Sienkowski, Marcin Pilch, Bazyli Domsta.

Pierwsze dwie kondygnacje to powierzchnie usługowe, na trzecim piętrze przewidziano biura, na kolejnych dziewięciu zaprojektowano 71 apartamentów o powierzchniach od 47 do 136 m kw. Prawie wszystkim rodzajom apartamentów nadano nazwy portów, będących na szlaku podróży dawnych transatlantyków z Gdyni do obu Ameryk. Można zamieszkać m. in. w Rotterdamie, Hawanie, Caracas, Santa Cruz...

Dachy zostały zaaranżowane na zielone ogrody. Na wysokości trzeciej kondygnacji znajduje się ogólnodostępny zielony taras z placem zabaw dla dzieci, na piętrach 6 i 7 dostępne są indywidualne tarasy zielone, a na 8 piętrze właściwie wszystkie apartamenty mają takie tarasy.

- Sprzedaliśmy około 60-70 proc. powierzchni mieszkalnych, ale wybór jest jeszcze praktycznie na wszystkich kondygnacjach - mówi Anna Nitkowska-Więc, specjalista ds. marketingu i sprzedaży w AB Inwestor. - Zostały także dwa biura, niecałe 140 m kw. Na sprzedaż lub wynajem jest także powierzchnia handlowa na parterze i pierwszym piętrze. Ceny od 7 500 zł za m kw. do prawie 18 na ostatniej kondygnacji, gdzie znajdują się penthousy.

Kilka kroków dalej, pod numerem 7 zobacz na mapie Gdyni pierzeję Placu Kaszubskiego uzupełniła Kamienica Moderna. Budynek zaprojektowała Pracownia Architektoniczna Wolski z Sopotu. Z górnych kondygnacji rozciąga się widok na nadmorską część Gdyni. Z kolei Plac Kaszubski można oglądać z przeszklonej windy, która dojeżdża do ostatniego, siódmego piętra, na którym zaprojektowano dwa, już sprzedane, penthousy. Odbiór lokali zaplanowany jest na listopad. W kamienicy są jeszcze wolne apartamenty. Metr na piątej kondygnacji kosztuje 11 900 zł. W sprzedaży zostały tylko wyższe kondygnacje, a ceny z zasady podawane są każdemu zainteresowanemu indywidualnie.

Sea Towers to już żadna nowość w krajobrazie Gdyni. Jego budowa zakończyła się w 2009 roku. Invest Komfort ma jednak nadal mieszkania i apartamenty na sprzedaż. Ceny mieszkań zaczynają się od 9,5 tys. za m kw, a apartamentów od 10,5 tysiąca. Najdrożej jest w penthousach, gdzie 1 m kw. kosztuje ponad 19 tys. Miejsce postojowe kosztuje ponad 47 tys. zł.

Osoby, które mają ochotę na lokal w Sea Towers, ale nie chcą podejmować się jego urządzenia mogą wybierać w ofertach z tzw. pierwotnego rynku wtórnego. Najprościej przejrzeć oferty w serwisie ogłoszeniowym Trojmiasto.pl. Na przykład wykończone i wyposażone 120 m kw. na 17 piętrze tego apartamentowca można znaleźć tu za za 2,5 mln złotych.

W bliżej nieokreślonej przyszłości Sea Towers nie będzie rodzynkiem na gdyńskim nabrzeżu. Plany miejskie przewidują powstanie na terenie Molo Rybackiego, terenach po stoczni Nauta i obszarze między Sea Towers, a Gemini gdyńskiej strefy prestiżu.

Czytaj więcej: Tak będzie wyglądało nowe gdyńskie nabrzeże

Trwa prywatyzacja terenów po Dalmorze. Marcowa runda prywatyzacji zakończyła się fiaskiem.

Czytaj więcej: Prywatyzacja Dalmoru: jedna oferta niższa od oczekiwań ministerstwa

Bardziej określona jest przyszłość terenu między Sea Towers, a centrum Gemini. Zagospodarowywać ten obszar ma firma SwedeCenter, która planuje tam zbudować czterogwiazdkowy hotel Marriott i siedzibę banku Nordea. Na przełomie lipca i sierpnia rozstrzygnięty został konkurs na projekt. Wygrała go gdańska pracownia Fort. Inwestor określa termin zakończenia prac na 2013 rok.

- Nic nie wskazuje, żeby termin zakończenia inwestycji nie został dotrzymany - mówi Mateusz Piotrowicz z firmy SwedeCenter. - Nie otrzymaliśmy jeszcze pozwolenia na budowę, dlatego nie możemy dokładnie określić kiedy rozpoczniemy. Trwają prace nad ostatecznymi planami budynków. W momencie kiedy ten etap prac zostanie ukończony przejdziemy do realizacji kolejnych.

Wygląda więc na to, że na prestiż w Gdyni trzeba będzie poczekać, a dzięki temu uda się wreszcie zakończyć sprzedaż lokali w Sea Towers. Na razie równie luksusowo co w Śródmieściu, ale w mniejszej skali, zamieszkać można w jednej z willi na Kamiennej Górze.

Villa Monaco przy ulicy Mariackiej 5 zobacz na mapie Gdańska to budynek trzykondygnacyjny. Standard wykończenia budynku i poszczególnych lokali przewiduje wykorzystanie materiałów wysokiej jakości (m.in. granit, afrykańskie drewno), będzie także panoramiczna winda. Za to jednak trzeba odpowiednio zapłacić. Metr kwadratowy kosztuje tu 11 880 zł. Dwa z czterech powstających tam lokali nie mają jeszcze właścicieli.

- Villa zostanie oddana do użytku na początku przyszłego roku - informuje Agnieszka Bartkowska z firmy Invest Sarko. - W tej chwili trwają prace wykończeniowe, zagospodarowywany jest teren wokół budynku.
Villę Madame postawiła ta sama firma, co Transatlantyk, czyli AB Inwestor. Stanęła przy ul. I Armii Wojska Polskiego 21 zobacz na mapie Gdańska w otoczeniu willowej zabudowy Kamiennej Góry. Został tu na sprzedaż jeden apartament na II piętrze. 79 m kw. kosztuje 797,5 tys. zł.

I jeszcze słowo o obiektach użyteczności publicznej, bo to one w tej chwili głównie tworzą obraz Śródmieścia Gdyni "w budowie". W oczy rzuca się przede wszystkim przebudowa gdyńskiego dworca. Prace trwają i mają zakończyć się wiosną przyszłego roku. Gotowa jest elewacja od strony torów. Przejeżdżający ulicą Morską mogą ją podziwiać. Całość projektu warta jest 40 mln zł, połowę środków wyłoży Unia Europejska i budżet państwa.

Zgodnie z harmonogramem posuwają się także prace przy rozbudowie Teatru Muzycznego. Również w tym wypadku inwestycję dofinansowuje Unia. Duża scena zostanie powiększona z 697 do 1070 miejsc, rozbudowane zostanie foyer, powstanie "nowa scena" dla 300 widzów. Powierzchnia teatru zwiększy się z 14 do 19 tys. m kw. Zakończenie realizacji przebudowy teatru zaplanowano na 30 kwietnia 2013 roku.

Po latach oczekiwania i oglądania ogrodzonej dziury w ziemi ruszyły prace przy rozbudowie Centrum Handlowego Wzgórze, bardzo blisko centrum miasta. Obiekt będzie miał 150 tys. m kw. powierzchni, a jego budowa zostanie ukończona pod koniec 2013 roku.

Czytaj więcej: Centrum Wzgórze rozrośnie się w 23 miesiące

Opinie (55)

 • Gdynia jest wyjątkowa (12)

  To jedyne mi znane duże polskie miasto gdzie zwraca sie szczególna uwage aby nowe inwestycje wpisywaly sie w charakter miasta, kolorystyka, nawiazaniami do historycznej zabudowy, skalą, materiałem. To naprawde wyjątkowa sytuacja w skali ogólnopolskiej (poza kilkoma niechlubnymi wyjatkami)!

  • 70 28

  • dziękujemy za PR Urzędowi Miasta Gdyni (3)

   będzie premia

   • 31 13

   • Spokojnie Pani Grajter czuwa ;)

    Spokojnie Pani Grajter czuwa ;)

    • 6 4

   • ...i nie jest prawdą że nad łóżkami dach przeciekał, szczególnie że prawie nie padało.

    • 2 0

   • Antyszczur

    Kolejny żenujący artykuł na tym portalu. Każdy normalny widzi, że z tą strefą prestiżu to debilny pomysł i dlatego trzeba bić pianę i prać mózgi, żeby motłoch wiedział, jakie dobra szykuje uśmiechnięty wódz, a że to będą zabawki dla wąskiego grona hegemonów finansowych, to nieważne. Sea Towers to był bezdennie głupi pomysł, czego dowodem jest to, że do dziś są tam wolne lokale, ale to nie martwi uśmiechniętego wodza - on zbuduje następne takie molochy.

    • 1 0

  • to dobrze, że tylko jedno miasto znasz

   zawsze warto opuścić własne opłotki, aby poznać świat

   • 14 7

  • . (1)

   "To jedyne mi znane duże polskie miasto" po tym stwierdzeniu przestałem czytać bo uznałem, że autor dalej też kłamie

   • 18 18

   • Potworne problem z logiką

    radze wróci do szkoly. jedyne miasto ktore znam w ktorym sie o to dba nie równa sie temu ze znam jedno miasto.Co za tępaki.Zreszata jestem Warszawiakiem i strasznie sie dziwie co Wy w tym 3miescie uprawiacie, chodzi mi o bluzgi Gda na Gdy i odwrotnie.Pozdrawiam normalnych mieszkancow 3miasta.

    • 8 1

  • To ON to sprawił

   Tu czuć JEGO Geniusz . Każdy się domyśla że to ON to zaprojektował ON jest prawdziwym Ojcem kolejnego Sukcesu Miasta Z Morza i Marzeń , podobnie jak to dzięku niemu fale falują a morz jest mokre. Niech żyje Gdynia - Kielce północy ( +morze). Nawet Starbucks otwierają na śiętojańskiej, nie wiedzą że tam już nikt niechodzi, teraz będą tam już 4 kawiarnie , łał !

   • 13 9

  • TAK WYJĄTKOWA.. (1)

   Że na całą polskę czuć śledziami ! :D

   • 2 16

   • lepiej śledziami niż tępakami bez mózgu :)

    • 7 2

  • maslo maslane zobaczcie boczne uliczki

   a zreszta nie chce mi sie juz wymieniac bo duzo tego jest, w gdyni bardzo lubi sie koloryzowac. ahhh ten "modernizm"

   • 5 3

  • jest wyjątkowo małomiasteczkowa

   trudno nie nawiązać do historycznej zabudowy jak miasto jest młodsze od mojej babci

   • 0 0

 • sea tolers to niezła finansowa wtopa (2)

  3 lat p oddaniu do użytku jeszcze pełno mieszkań do sprzedania.Dodać do tego rynek wtórny bo masa było kupione na zarobek.Generlnie ten martwy kloc bez tarasu widokowego jest wielką porazką inwstora i miasta

  • 68 14

  • Na spacerze zerknąłem na te balkony z wywieszonym praniem na sznurkach i wyrzuconymi gratami.

   Budynek europejski, ale mieszkańcy wciąż mają mentalność PRLowskiego bloku. Nawet jak by zjechali z cenami do poziomu jaki chcieli przed 2004, to nie chcę mieszkać w takim sąsiedztwie.

   • 25 5

  • Rynek wtórny się nie liczy

   Jak w temacie. Jeśli deweloper mieszkanie sprzedał, to znaczy, że zarobił. Zatem tego typu mieszkanie jest już tylko i wyłącznie zmartwieniem danego spekulanta.

   • 12 0

 • Łąbędzi śpierw "deweljoperów". Ten artykuł nic nie pomoże. I tak tego nie sprzedacie za taka kasę.

  • 47 3

 • Kamienic Moderna I Transatlatyk (5)

  nie wiem jak można płacic takie pieniądze za widok na szpital i plac kaszubski.

  • 47 17

  • Mozna... (4)

   A jak mozna tracic zycie na dojazdy do centrum z pieknych dzielnic typu Sokolka czy inna Dabrowka... Kazdy lubi co innego ale zawsze lokalizacja w centrum jest drozsza...pzdr

   • 9 5

   • (3)

    nie kazdy musi dojezdzac. Moze ktos musi do pracy jechac w innym kierunku lub w ogole nie musi jechac, bo pracuje na miejscu, w domu lub w ogole nie pracuje?

    • 8 3

    • (1)

     nie kazdy musi, ale wiekszosc dojezdza. i dobrze, bo miasto umrze.

     • 1 1

     • miasta sa dla ludzi, a nie odwrotnie. Niejedno miasto juz umarlo w dziejach ludzkosci.

      • 1 0

    • to ja wole dojeżdżać z Orłowa (nad morzem) zamiast mieć piękny widoczek

     na Pl. Kaszubski gdzie poziom hałasu nie spada niżej niż na dworcu Centralnym, czy lotnisku. Super sprawa :)

     • 0 0

 • Bo nie masz kasy to wiesz, jakbyśmy miał to byś wiedzial (3)

  Ale to trzeba wziąć się do roboty a nie wegetowac na garnuszku budżetu

  • 7 14

  • A ty pracowity pewnie masz kase i tam kopiłes mieszkanie. (2)

   To nie wiesz co z kasa robić, chyba ze interesują cie widoki na chorych i pijanych przechodzących przez plac kaszubski, świetne widoki ,naprawdę aż dech zapiera Ja za ta kasę mam 1400 m2 widok na las i polane cisza spokój bez zbędnych sąsiedzkich hałasow za darmo oglądam dzika przyrodę podchodzącą pod moj dom I JESZCZE RESZTA MI W KIESZENI ZOSTAŁA i to niecałe 6 km od miasta.I teraz kto zrobił lepszy interes

   • 4 2

   • hibbi (1)

    Jak ci zostala kasa to kup sobie slownik ortograficzny.I mam gdzies dzika przyrode i dymanie autem po kilo cukru.Cale szczescie, ze nie jestes moim sasiadem bo masz klase... jak twoje pole.

    • 2 4

    • Hibi

     Słownik ortograficzny też tobie się przyda.A po cukier nie trzeba jeżdżić samochodem ,wystarczy pójść do sklepiku .

     • 1 0

 • grunt po budynku Mors'u

  Aco z inwestycja na ul Zygmunta Augusta gdzie po dawnym Morsie została tylko dziura w ziemi? to jest scusłe centrum...

  • 16 0

 • Transatlantyk (2)

  Zamkniecie osi widokowej, ktora wczesniej z gornej czesci Swietojanskiej pozwala ujrzec luksusowe potezne statki! Do tego przekombinowana kiczowata bryla utrzymana w latach 90- tych.

  • 20 10

  • i apartamenty 47 metrów

   to brzmi dumnie.. Aczkolwiek mi bryła budynku się podoba, chociaż może 11 pięter to faktycznie przesada..

   • 0 0

  • sam jesteś oś widokowa. Jakie statki?

   Gdzieś ty to widział? chyba jak się upaliłeś....

   • 0 0

 • ja tylko do dam (2)

  ze zgadzam sie z powyzszym i to ze włodarzom wydaje sie ze skoro miasto jest ich (prawo ,pozwolenia itd.)to gdy na siwecie("bogatsze miejscowosci"...) jest zbyt rzekomo nowoczesnej archite./budynkow jako mieszkalnych ale i w sensie miejsca pobytu tymczasowego dla zamozniejszych to gdy zapewniaja w miesice tania(nie tanią) rozrywke to niby moga windowac ceny ....na kosmiczne..hahah. Załosne...........i tak własnie "rodzi"/ła sie gdynia.....hajs i interesy.....non postmodernistyczny tani park rozrywki ze szkła zelaz i betonu.......cudowne miasto.....gdyby nie sam fakt połozenia geograficznego ...lasy,morze,wzgorza.....to byłoby to jedno z tandetniejszych miasta i tak po czesci jest....niemniej jest tu wiele niszowych fajnych miejsc..ale najgorsze jest to ze wiele ciekawych miejcs zabudowywyuje sie własnie tym szajsem...., ktore nijak ma sie do uroku miejsc/a.....ech szkoda gadać....nie podobaja mi sie "domy ze szkła".....

  • 5 10

  • ja tylko do dam

   a do dżentelmenów nic ?ciekawy jestem twojego toku rozumowania, czy po przeczytaniu tego co napisałeś, kumasz cokolwiek ??

   • 1 0

  • :)

   Dawno nie czytałem większego bełkotu :)).

   • 4 0

 • (2)

  JESTEM DUMNY Z NASZEGO MIASTA JEDYNY MANKAMET TO BRAK MIEJSC PRACY ZA GODZIWE PIENIÁDZE BO ROBOTY ZA 1200 ZLOTYCH JEST DUZO ALE JA DZIÉKUJÉ ZA TAKIE ZAROBKI

  • 28 3

  • nie dziwie Ci sie

   1200 do 2000 tys czyli nie stac Cie nawet na pol metra kwadratowego w tych yjatkowych ofertach skierowanych do Polakow.Zenujacy kraj...

   • 7 1

  • ...

   A czyja to niby jest wina, że Twoje kwalifikacje pozwalają Ci na zarobienie tylko 1200 zl? Miasta? Jak nic więcej nie potrafisz to nie płacz na forum:)

   • 3 5

 • znowu artykuł sponsorowany

  przez urząd miejski w Gdyni i ich kolegów deweloperów. Ale bełkot.

  • 26 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.