• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Strefa RTV w pokoju dziennym. Jak ją urządzić?

Joanna Stolp
6 czerwca 2022, godz. 08:00 
Opinie (45)
Planując strefę RTV, trzeba pamiętać nie tylko o odpowiedniej odległości telewizora od mebli wypoczynkowych, ale także zaplanować liczbę gniazd czy sposób schowania kabli. Planując strefę RTV, trzeba pamiętać nie tylko o odpowiedniej odległości telewizora od mebli wypoczynkowych, ale także zaplanować liczbę gniazd czy sposób schowania kabli.

W większości domów telewizor jest oczywistym elementem pokoju dziennego, a część z nas spędza na jego użytkowaniu wiele godzin. Przy urządzaniu tzw. strefy RTV oprócz dopasowania szafki do stylistyki wnętrza, warto zwrócić uwagę na kwestie techniczne - począwszy od dopasowania wielkości telewizora, przez jego odległość od kanapy, na liczbie gniazd elektrycznych czy sposobie schowania kabli skończywszy.Czy masz w domu telewizor?


Jak ukryć kable od TV?Na poradzenie sobie z ogromną liczbą kabli, które wokół telewizora i urządzeń RTV zawsze się pojawiają, są dwa sposoby: wybór bloku gniazd powielających prawie wszystkie wyjścia do urządzeń zewnętrznych telewizora, takich jak m.in. sieć, HDMI, audio, USB, albo przygotowanie w ścianie specjalnego kanału, który będzie się zaczynał na wysokości telewizora, a kończył za miejscem do przechowywania sprzętu, czyli z reguły za szafką RTV.

- Przy wyborze drugiego rozwiązania trzeba jednak zaplanować odpowiednią wielkość kanału, najlepiej żeby miał rozmiar co najmniej największej wtyczki - wyjaśnia Piotr Żydowski z Jaśniej.
Tak samo powinno być z dopasowaniem liczby gniazd elektrycznych. Dobrym rozwiązaniem jest policzenie, z ilu sprzętów na co dzień korzystamy w tej strefie, i oprócz nich uwzględnienie dodatkowych - na ewentualne przyszłe potrzeby.

Oświetlenie w TrójmieścieJaka odległość od telewizora?O ile telewizory starszej generacji wymagały oglądania telewizji z większej odległości, to korzystanie z nowszych telewizorów znacznie skraca tę odległość.

Dla przykładu: w przypadku telewizora o przekątnej 46 cali odległość od sofy lub foteli powinna wynosić około 193 centymetry, w przypadku telewizora 55 cali - około 231 centymetrów, a w przypadku ekranu o przekątnej 65 cali - 273 centymetry.

Czytaj także: Najmniejsze meble do strefy dziennej

Odległość telewizora od sofy zależy nie tylko od wielkości pomieszczenia, ale także rozmiaru ekranu. Odległość telewizora od sofy zależy nie tylko od wielkości pomieszczenia, ale także rozmiaru ekranu.

Jak prawidłowo oświetlić telewizor?Odpowiednie oświetlenie strefy RTV przyczynia się nie tylko do lepszego komfortu widzenia, ale także wpływa na nasze zdrowie.

Częstym rozwiązaniem jest podświetlenie telewizora lub miejsca, w którym jest umieszczony, przy pomocy taśmy LED. Na rynku są też już dostępne modele telewizorów wyposażonych w funkcję tylnego oświetlenia.

- Alternatywą dla tego rozwiązania jest ustawienie w tej strefie lampki stołowej lub podłogowej. To przecież świetne, eksponowane miejsce do ulokowania jakiegoś modelu, który nie tylko będzie ulgą dla wzroku, ale i ozdobą wnętrza. Pamiętajmy jednak, by lampa nie świeciła bezpośrednim światłem lub by źródło było przysłonięte rozpraszającym światło kloszem - doradza Piotr Żydowski.
Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem będzie system inteligentnego oświetlenia. Takimi możliwościami może poszczycić się m.in. Philips Hue. Lampami z tej kolekcji można sterować z każdego miejsca w domu lub poza nim.

- Zdalne sterowanie to komfort i wsparcie bezpieczeństwa. Takie lampy współpracują także z innymi elementami inteligentnego systemu, takimi jak: kamery, czujniki dymu, dzwonki do domu. Przy telewizorze można uzyskać pożądany odcień oświetlenia, dopasować oświetlenie w zależności od filmów, muzyki, gier, pory dnia czy aktualnego nastroju - wyjaśnia Edyta Pękala z Koma Oświetlenie.
  • Przy telewizorze powinno znaleźć się także miejsce na lampę stołową lub podłogową.
  • Niektóre wzory lamp mogą być prawdziwą dekoracją wnętrza.
  • Duża różnorodność lamp stołowych pozwala na dopasowanie ich do stylistyki wnętrza.
  • Inteligentny system umożliwia m.in. zdalne sterowanie kolorami oświetlenia wokół telewizora.

Miejsca

Opinie wybrane


wszystkie opinie (45)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
28500 zł/m2
Gdynia Orłowo
20400 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
19450 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19100 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
18500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24550 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
17900 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17800 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17050 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
12600 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl