• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Stylistyczna spójność kuchni i salonu

Marta Meresińska
21 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Koncepcja pierwsza. Dopasowany kolor i wzór podłogi w części kuchennej i wypoczynkowej oraz wykorzystanie tych samych materiałów w zabudowach sprawia, że pomieszczenie chociaż łączy funkcje, stanowi stylistyczną jedność. Koncepcja pierwsza. Dopasowany kolor i wzór podłogi w części kuchennej i wypoczynkowej oraz wykorzystanie tych samych materiałów w zabudowach sprawia, że pomieszczenie chociaż łączy funkcje, stanowi stylistyczną jedność.

Pokój dzienny oraz kuchnia funkcjonalnie stanowią całkowicie odrębne strefy, ale decydując się na ich połączenie, można stworzyć przestronne wnętrze. Przemyślana integracja obu pomieszczeń sprawia, iż kuchnia staje się miejscem reprezentacyjnym w takim samym stopniu, jak salon. Warto zatem zachować jednakową stylistykę, która wprowadzi do wnętrza harmonię.



Kształt i wymiary pomieszczenia. Kształt i wymiary pomieszczenia.
Kuchnia otwarta na pokój wypoczynkowy to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w przypadku domu jednorodzinnego, jak i niewielkiego mieszkania. Zlikwidowanie ścian oddzielających oba pomieszczenia optycznie powiększy przestrzeń, a także zagwarantuje komfort codziennego użytkowania. W takiej sytuacji umowną granicę pomiędzy strefami stanowią stół kuchenny, barek bądź wyspa. Istotną rolę odgrywa również podłoga, której odpowiedni dobór ułatwi subtelne, optyczne oddzielenie kuchni od salonu.

Z problemem sprawnego połączenia różnych funkcji w jednym pomieszczeniu zetknęli się nasi czytelnicy - trzyosobowa rodzina. Na niewielkiej powierzchni mieszkalnej postanowili połączyć pokój dzienny z aneksem kuchennym.

- Może pomiędzy kuchnią a pokojem powinna znaleźć się wyspa? Myśleliśmy także o barku, przy którym można zjeść szybkie śniadanie. Pod nim mogłaby się przecież znaleźć pojemna szafka, na przykład na warzywa - napisała w liście do redakcji Agnieszka. - Na pewno nie może zabraknąć tu wygodnego stołu.
W części wypoczynkowej nie może z kolei zabraknąć regałów na książki. Ulubiona kolorystyka rodziny to beże, szarości, biel. Dobrze czują się w otoczeniu drewna bukowego i postarzanego drewna na podłodze. Mile widziane byłyby elementy z metaloplastyki i okna bez zasłon i firan.

- Naszym marzeniem jest jedna ściana ceglana. Najlepiej czerwono-pomarańczowa lub jeśli przez to pomieszczenie stanie się zbyt ciemne - biała - podkreśla inwestorka.

Dwie propozycje aranżacji wspólnego pomieszczenia przygotowała Marta Meresińska z pracowni Niebyle. Obie wersje projektu mają na celu stworzenie przestronnego wnętrza o harmonijnym wyposażeniu, w którym granica pomiędzy kuchnią a salonem wytworzy się w delikatny, naturalny sposób. Miejscem oddzielającym strefy jest zróżnicowanie materiałów wykorzystanych na podłodze. W części kuchennej zaprojektowano gres w jasnoszarym kolorze, natomiast w pokoju dziennym jasne deski ułożone wzdłuż pomieszczenia. Taki układ podłogi sprawi, iż wnętrze będzie się wydawało dłuższe. Warto również zwrócić uwagę na odpowiedni dobór podłogi. Pomimo niewielkich rozbieżności w kolorystyce materiałów, zadbano o to, by wzory występujące na gresie i deskach były do siebie dopasowane.

Dotyczy to nie tylko materiałów wykorzystanych na podłodze, ale też całkowitej stylistyki wnętrza, która stanowi jednolitą całość - w pierwszej i drugiej koncepcji zabudowa kuchenna oraz wyposażenie części wypoczynkowej idealnie ze sobą współgrają.

Koncepcja pierwsza. Stół przylega do kuchennej wyspy

Myślą przewodnią jest tu wprowadzenie do wnętrza bieli i jasnego drewna. Na jednej ze ścian zastosowano bieloną cegłę. Jasna kolorystyka, mająca na celu optyczne powiększenie wnętrza, została wzbogacona o akcenty turkusu, błękitu i intensywnej szarości. Przewaga jasnego drewna w zestawieniu z innymi naturalnymi materiałami wprowadza do wnętrza sielski klimat, przez co pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne.

Zaprojektowane meble kuchenne dopasowano do wymiarów wnęki w kuchni. Szafki wiszące z frontami fornirowanymi nawiązują stylistyką do drewna wykorzystanego w pozostałym wyposażeniu wnętrza. Szafki stojące mają natomiast białe fronty lakierowane, które optycznie powiększają przestrzeń. Urządzenia AGD umieszczono w zabudowie, zapewniając ład i harmonię pomieszczenia.

Zgodnie z sugestiami inwestora we wnętrzu zaprojektowano wyspę kuchenną, będącą dodatkową przestrzenią roboczą. Do niej został dostawiony stół rozkładany. Takie rozlokowanie stołu działa integrująco - skupia domowników bądź gości w pobliżu miejsca, w którym przygotowywane są posiłki.

W części wypoczynkowej przewidziano zabudowę na wymiar. Odpowiednie dopasowanie mebla do wielkości wnętrza umożliwi umieszczenie tu zarówno sprzętu RTV, jak i książek czy dokumentów. Naprzeciwko regału znajduje się duży narożnik w kolorze grafitowym z białym lakierowanym stolikiem kawowym.

Mając na celu zapewnienie wystarczającego oświetlenia, w oknach przewidziano jasne, przepuszczające światło rolety. Nad aneksem kuchennym zaplanowano źródła światła wpuszczane w sufit. Dwie lampy wiszące zostały rozlokowane w taki sposób, aby zapewnić równomierne doświetlenie części jadalnianej oraz wypoczynkowej. Przewidziano również lampę stojącą o niewielkim natężeniu źródła światła, idealną dla budowania kameralnego nastroju.

W koncepcji przewidziano drugą wersję kolorystyczną. Zakłada ona połączenie bieli, jasnego drewna oraz błękitnych dodatków z elementami czerni. Przewaga jasnej kolorystyki sprawi, iż wnętrze będzie wydawało się większe. Wprowadzenie czarnych akcentów w tym przypadku nie pomniejszy optycznie przestrzeni, a doda wnętrzu wyrazistego charakteru. Wkomponowanie w pomieszczeniu cegły malowanej na biało przyczyni się do stworzenia niepowtarzalnego klimatu.

  • Przewaga jasnej kolorystyki i drewna sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne.
  • W części wypoczynkowej stanęła zabudowa na wymiar. Odpowiednie dopasowanie mebla do wielkości wnętrza nie przytłoczy go, a umożliwi przechowywanie niezbędnych przedmiotów.
  • Dostawiony do wyspy kuchennej i ustawiony na środku pomieszczenia stół pełni funkcję integracyjną - skupia domowników blisko miejsca, gdzie przygotowywane są posiłki.
  • Koncepcja pierwsza. Pomiędzy częścią kuchenną a jadalnianą znajduje się kuchenna wyspa. W części wypoczynkowej zmieściła się niewielka kanapa narożnikowa.

Koncepcja druga. Niewielki barek na przedłużeniu kuchni
Wyspa kuchenna zastąpiona została tu niewielkim stolikiem barowym wykonanym z jasnego drewna. Jako że nie zajmuje on wiele miejsca, idealnie nadaje się do małego mieszkania.

Zabudowa aneksu kuchennego jest zestawieniem białych i czarnych płyt lakierowanych, które dodają głębi pomieszczeniu, sprawiając, iż staje się ono optycznie większe. Podobnie jak w pierwszej wersji, pomiędzy częścią kuchenną a wypoczynkową przewidziano rozkładany stół z czterema krzesłami.

Zamiast wysokiej zabudowy na wymiar w części wypoczynkowej stanęła pojemna komoda z jasnego drewna oraz biały lakierowany regał na książki (jedno i drugie spójne jest z zabudową kuchenną). Ciemnoszary narożnik zastąpiono sofą z funkcją sypialnianą i wygodnym fotelem.

  • Wyspę kuchenną zastąpiono niewielkim stolikiem barowym z jasnego drewna. Zabudowa aneksu kuchennego jest zestawieniem białych i czarnych płyt lakierowanych, które dodają pomieszczeniu głębi i sprawiają, że staje się ono optycznie większe.
  • Ciemnoszary narożnik z koncepcji pierwszej zastąpiono sofą z funkcją spania w komplecie z wygodnym fotelem.
  • Zamiast wysokiej zabudowy na wymiar zaprojektowano komodę z jasnego drewna. Jest ona doskonale wyeksponowana na czarnej ścianie.
  • Koncepcja druga. Zabudowa kuchenna przedłużona została o niewielki barek, przy którym można zjeść szybkie śniadanie. W części wypoczynkowej narożnik zastępuje sofa i fotel.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl








Studio NiebyleMarta Meresińska

Opinie (42) 2 zablokowane

  • Brrrr (1)

    Szarość i zimno bije z tych '' salonów ''.

    • 9 1

    • Może nie szarość, bo byłoby przytulniej

      ale rzeczywiście chłód

      • 2 0

  • Pokój z aneksem czy pokój i kuchnia?

    Dlaczego gdy pojawia się temat kuchni otwartej na pokój dzienny od razu zza szklanego ekranu wije się sarkazm i niezadowolenie? Każdy mieszka jak chce i domniemam, że nie ma w tym ani krzty nakazu... Sama mam mieszkanie 2 pokoje i otwartą kuchnię ale z oknem.. Znam takich co tą kuchnię zamykają, i pozyskują oddzielną kuchnie, znam też takich co ten aneks kuchenny zamieniają na dodatkowy 3 pokój a aneks kuchenny przenoszą do pokoju dziennego, znam też takich co te dwa pokoje i aneks kuchenny zamieniają na jedno duże pomieszczenie z kuchnią otwartą - ile mieszkań tyle różnorodności. Nikt nie może negować funkcjonalności aneksu kuchennego ani ganić zamkniętej kuchni - każdy ma swój pomysł na to jak urządzić to swoje "EM" a te aranżacje..cóż - według mnie zazwyczaj mijają się z rzeczywistością (papier przyjmie wszystko) i powinno się je traktować tylko i wyłącznie jak subiektywne propozycje tego jak mogłoby to wyglądać - ale do poważnego projektu im daleko!!! Zawsze przyglądam się temu i przypomina mi się "projekt" gdańskiej firmy od aranżacji kuchni - gdzie pomimo zaznaczonego okna "projektant" a raczej powinnam napisać "osoba posługująca się programem CadKuchnie" umieściła szafkę w miejscu okna i nie widziała w tym nic złego!!!

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane