• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sześć okien opóźnia wydanie miejskich mieszkań

Ewa Budnik
16 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Szczygla 4. Budynek, który oczekuje tylko na wstawienie okien.  Szczygla 4. Budynek, który oczekuje tylko na wstawienie okien.

21 mieszkań w zrealizowanym przy ul. Szczygła 4 na Dolnym MieścieMapka budynku jest od sierpnia gotowych do wydania mieszkańcom. Nie ma on jednak oficjalnego odbioru i lokale stoją niezamieszkane, ponieważ opóźnia się produkcja i wstawienie okien w fasadzie budynku. - To tysiące złotych strat po stronie miasta i najemców - wylicza czytelniczka, która zgłosiła nam problem.- Nabyłam partycypację w TBS Motława na mieszkanie przy ul. Szczyglej. Już powinnam tam mieszkać, bo mieszkania miały być wydane do zasiedlenia w sierpniu tego roku. Byłoby to nawet możliwe, bo budynek jest gotowy, wykończony i wyposażony, klucze leżą w TBS-ie do przekazania mieszkańcom. Niestety budynek nie ma odbiorów i nie wiadomo, kiedy będzie je miał - informuje mieszkanka Gdańska, która zgłosiła sprawę redakcji. - Z tego co wiem, całą procedurę blokuje kwestia okien w ścianie frontowej, na wstawienie których zgody wciąż jeszcze nie wydał konserwator zabytków.
Czytelniczka w swoim mailu wylicza straty, które wynikają z opóźnienia:

- Mieszkania mogą zostać oddane nawet z półrocznym opóźnieniem. Wynikające z tego przybliżone straty można łatwo wyliczyć: powierzchnia użytkowa wynosi tam około 1 tys. m kw. Czynsz wynosi prawie 19 zł za m kw. To 19 tys. zł miesięcznie, a przez pół roku - 114 tys. zł - wylicza nasza czytelniczka. - Do tego należy doliczyć straty po stronie najemców, którzy wynajmują mieszkania na wolnym roku oraz w zapewne w znacznej części, tak jak ja, zaciągnęli kredyty na wpłatę partycypacji. To kolejne dziesiątki złotych. Czy nas wszystkich stać na takie marnotrawstwo w imię wielomiesięcznych ustaleń wyglądu okien?

Okna w oryginalnej fasadzie mają być odtworzoneBudynek przy Szczyglej 4 to fragment większego projektu realizowanego od lat w kwartale ulic Wróbla-Szczygla-Reduta Wyskok-KieturakisaMapka przez TBS Motława. To miejska spółka, która zajmuje się budową mieszkań na wynajem w formule TBS-ów, ostatnio głównie na Dolnym Mieście i w Letnicy.

Nowe życie zapomnianych kamienic na Dolnym Mieście. Powstaną mieszkania TBS Nowe życie zapomnianych kamienic na Dolnym Mieście. Powstaną mieszkania TBS

Tadeusz Mękal, prezes TBS Motława, przyznaje, że zgodnie z harmonogramem budynek miał być gotowy pod koniec sierpnia.

- Budynek znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. To oznacza, że nawet jeśli nie jest zabytkiem rejestrowym, prowadzone tu prace muszą być konsultowane z konserwatorem zabytków. Dodatkowo w tym przypadku istotne jest, że nowo powstała struktura połączona jest z oryginalną, zachowaną i wzmocnioną fasadą kamienicy, która stała w tym miejscu - opowiada Tadeusz Mękal. - Zalecenia konserwatorskie, które uzyskać musieliśmy jeszcze przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę, zawierały wymaganie przygotowania tzw. okna referencyjnego przed zamówieniem całej partii okien do zamontowania w tej fasadzie - tłumaczy.
Zalecenia te wydał konserwator miejski, jeszcze w czasie, kiedy podejmował decyzje dotyczące Dolnego Miasta (w listopadzie 2018 roku kompetencje te przejął konserwator wojewódzki). Nadzór nad wykonaniem decyzji sprawuje już konserwator wojewódzki.

9 miesięcy ustalania wyglądu oknaW fasadzie zamontowanych ma zostać 6 drewnianych okien trójdzielnych i 24 okna dwudzielne. Decyzja przewiduje przygotowanie przez inwestora tylko okna referencyjnego trójdzielnego, ale pozostałe dwudzielne nie mogą być produkowane, zanim nie będzie na pewno wiadomo, jak będą wyglądały trójdzielne - chodzi o zachowanie spójności.

  • Szczygla 4. Budynek, który oczekuje tylko na wstawienie okien.
  • Szczygla 4. Budynek, który oczekuje tylko na wstawienie okien.
  • Szczygla 4. Budynek, który oczekuje tylko na wstawienie okien.
  • Szczygla 4. Budynek, który oczekuje tylko na wstawienie okien.
- W styczniu, kiedy tylko pozwalało na to zaawansowanie prac, wyprodukowaliśmy okno referencyjne i zostało ono zamontowane w fasadzie. Na początku lutego zgłosiliśmy do urzędu konserwatora gotowość uzgodnienia. 17 marca, po półtora miesiąca, przyszło pismo z prośbą o przesłanie kopii decyzji konserwatora miejskiego. Odesłaliśmy je bez zwłoki. 17 maja, po niemal kolejnych dwóch miesiącach, dowiedzieliśmy się, że okno nie zostało zaakceptowane i konserwator prosi o przygotowanie tzw. okna skrzynkowego, czyli o innej konstrukcji. To wymagało zbadania, czy takie okno nie zakłóci przewidzianego w projekcie systemu oddymiania. Projekt takiego okna został wysłany 13 czerwca. Zaczęliśmy tym razem od wysłania do akceptacji samego projektu, żeby nie zlecać produkcji okna, które mogło okazać się niewłaściwe - opowiada ze szczegółami historię Tadeusz Mękal.

Smutny los "panien" z Kamiennej GrodzyPo kolejnych 38 dniach od wysłania projektu (3 sierpnia) okazało się, że projekt po raz kolejny nie jest odpowiedni, a urząd konserwatora uzupełnił wskazania o szczegółowe wymiary okien. TBS po sześciu dniach odesłał poprawiony projekt. Do spotkania na budowie i ustalenia, że na podstawie tego projektu ma powstać okno referencyjne, doszło 20 września, a więc po kolejnym półtora miesiąca od wysłania projektu.

- Wykonawca okien, Okland z Rusocina, dostarczy to okno na początku listopada. Tym razem mamy zapewnienie z urzędu konserwatora, że do jego oględzin dojdzie bez zbędnej zwłoki. Jeśli zostanie ono zaakceptowane, producent obiecuje, że dostarczy okna tak szybko, jak to możliwe. Wierzę też, że straż pożarna i inspektor nadzoru przychylą się do naszej prośby o szybkie procedowanie pozwolenia na użytkowanie. Nadal są szanse, że klucze uda się przekazać w tym roku. Nie mamy żadnych pretensji do urzędu konserwatora, że stawia wymagania dotyczące tych okien, bo było od początku wiadomo, że mają one powstać po uzgodnieniu z konserwatorem. Problemem jest w tym przypadku natomiast udzielanie odpowiedzi i reakcje urzędu po przekroczeniu albo znacznym przekroczeniu terminów administracyjnych - wyjaśnia przyczynę wydłużenia procedury Tadeusz Mękal.
Ten mankament działania urzędu konserwatora wojewódzkiego akcentowany był także w styczniowym raporcie z kontroli przeprowadzonej w urzędzie konserwatora wojewódzkiego.

Budynek musi zostać przekazany w całościNasza czytelniczka, nawiązując do kosztów społecznych i indywidualnych wydłużania procedury, nie może zrozumieć, dlaczego budynek nie może być zamieszkany częściowo.

- Nawet jeśli mieszkania od frontu nie mogą zostać oddane, bo nie mają okien, to nie rozumiem, dlaczego większość gotowych lokali w tym budynku nie może zostać przekazana najemcom - denerwuje się nasza czytelniczka.
W budynku jest 21 mieszkań, na wstawienie okien czeka tylko 5.

- Wszystkie mieszkania są gotowe, wyposażone. Tylko w tych lokalach, gdzie nie ma okien, ściany czekają na wykończenie po obróbce okien, a wykładzina na położenie po zakończeniu tych prac. W takim przypadku jak ten nie ma jednak prawnej możliwości uzyskania pozwolenia częściowego. Sprawdzaliśmy to - wyjaśnia prezes TBS Motława.

Pasjonaci odtwarzają plan dawnego GdańsskaBudynek przy Szczyglej 4 to nowa zabudowa, wyjątkiem jest tylko wzmocniona ściana frontowa. Pod budynkiem znajduje się hala garażowa, wszystkie instalacje są tu zgodne ze współczesnymi standardami stosowanymi w budownictwie.

- Koszty utrzymania budynku ponosi w tej chwili TBS. Nie liczyliśmy na razie tych kosztów, liczę na to, że normalna eksploatacja rozpocznie się jak najszybciej - mówi Tadeusz Mękal.
Najemcy partycypacje w wysokości 15 proc. wartości inwestycji od TBS-u zakupili w sierpniu. Czynsz jest tu nieco wyższy niż w innych budynkach komunalnych, wynosi 18,70 zł za m kw. i uwzględnia możliwość korzystania z miejsca postojowego w podziemnej hali. Część najemców uzyska dopłaty do czynszu z programu Mieszkanie na Start.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (154)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni otwarte Osiedla Urzeka

dni otwarte

Premiera trzech wyjątkowych apartamentów w Sercu Gdańska

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23150 zł/m2
Gdynia Orłowo
22700 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20150 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
26000 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17650 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
16000 zł/m2
Gdynia Orłowo
15700 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15250 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane