• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Szklana ściana między sypialnią a łazienką

Denika, Dominika Batogowska-Słodkowska
20 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Koncepcja druga. Szklane pustaki jako część ściany wyglądają sprawiają, że łazienka staje się niebanalna. Dodatkowo zmieniają się nieco proporcje pomieszczenia. Koncepcja druga. Szklane pustaki jako część ściany wyglądają sprawiają, że łazienka staje się niebanalna. Dodatkowo zmieniają się nieco proporcje pomieszczenia.

W większości realizacji deweloperskich łazienka jest pomieszczeniem wewnętrznym, pozbawionym okna. Jej rozjaśnienie i odpowiednie doświetlenie wymaga często zastosowania wielu punktów oświetleniowych. Można także spróbować doświetlić ją światłem naturalnym - z okna sąsiedniego pomieszczenia. Jest to do pewnego stopnia możliwe, jeśli tradycyjną ścianę zastąpimy szkłem.Deweloperska propozycja aranżacji łazienki i całego mieszkania. Deweloperska propozycja aranżacji łazienki i całego mieszkania.
Nad takim rozwiązaniem zastanawia się Jarosław. Szuka sugestii w zakresie aranżacji łazienki.

- Zastanawiam się nad zamianą ścianki działowej od strony sypialni na pustaki szklane bądź szkło mleczne. Nie wiem czy rozsądnie jest wstawić takie szkło czy luksfery na całą ścianę czy tylko w górnej części - zastanawia się w liście do redakcji nasz czytelnik. - Chcę wykończyć całą łazienkę kaflami w kolorach białym i niebieskim bądź turkusowym, na wysoki połysk.

Jarosławowi zależy na dobrym oświetleniu i rozjaśnieniu pomieszczenia, dlatego myśli o umieszczeniu tu dużego lustra, które odbijałoby światło ze ściany z pustaków oraz mebli z lustrami i płytami lakierowanymi na połysk.

- Myślę też o umieszczeniu w suficie punktów ledowych lub halogenów - napisał o swoich pomysłach Jarosław. - Najważniejsze aby łazienka była jasna i robiła wrażenie przestrzennej.

Trzy propozycje aranżacji tej łazienki przygotowała Dominika Batogowska-Słodkowska z pracowni Denika.

Łazienka jest miejscem, które zwykle kojarzy się z czystością i ładem. Nic dziwnego, że jednym z pierwszych kolorów, które przychodzą na myśl jest biel. Wybór podświadomy, ale bardzo trafny również z punktu widzenia funkcjonalności i głównego założenia - wrażenia przestrzenności.

Na niewielkich przestrzeniach (tutaj 4 m kw.), gdzie muszą znaleźć się podstawowe elementy wyposażenia, trzeba wykazać się wyczuciem, aby połączyć funkcjonalność i dobry wystrój. Oprócz białej ceramiki w łazience musi znaleźć się miejsce na składowanie chemii i kosmetyków.

W tym przypadku zagospodarowanie przestrzeni ułatwia prostokątny kształt pomieszczenia oraz drzwi umiejscowione na środku ściany. Utrudnieniem architektonicznym może być komin wentylacyjny w lewym rogu, który komplikuje projektowanie i rozmieszczenie funkcji.
Chcąc z małego zrobić duże, musimy oszukać zmysły. Od zawsze stosuje się biały do optycznego powiększania wnętrz. W przypadku łazienki dochodzi kolejny, równie ważny, powód: biel wywołuje wrażenie czystości.

Stosowanie materiałów na wysoki połysk, to kolejna ze sztuczek dodawania optycznych metrów kwadratowych. Dla osób, którym pomieszczenie może wydać się zbyt mdłe, doradza się przełamanie koloru niebieskimi akcentami. Dodatkowo duże, doświetlone z góry lustro sprawi, że łazienka zyska na przestronności.

I jeszcze jedno. Wykorzystanie panelu szklanego z grafiką jest nie tylko wizualną sztuczką, zmieniającą perspektywę, ale i ciekawym pomysłem na stylistyczne wzbogacenie pomieszczenia. W mało urozmaiconym kolorystycznie pomieszczeniu będzie to mocny, przyciągający uwagę akcent. Także w związku z tym, że zmianie ulegnie rodzaj płaszczyzny - nie będą nią tak jak na pozostałych ścianach kafle, a tafla szkła.
Zanim wybierzemy luksfery
1. Dają efekt doświetlenia światłem naturalnym pomieszczenia bez okna. Ale od strony pomieszczenia z oknem nie mogą być zastawione meblami! Na małym metrażu (tu od strony sypialni) tracimy cenne miejsce na komodę, szafę czy biurko do pracy.
2. Szklana ściana najlepiej prezentuje się wolna od otaczającego ją umeblowania i dobrze wyeksponowana, a więc w przestrzennym mieszkaniu. Pomimo praktycznej funkcji doświetlenia pomieszczenia bez okna efekt może nie być zadowalający.
3. Zamiast luksferów warto zastanowić się nad wykorzystaniem łatwego do wykonania przy obecnej dostępności elementów oświetleniowych elementu w postaci podświetlanej ściany czy sufitu. Takie elementy również dają efekt lekkości.

Koncepcja pierwsza
Koncepcja pierwsza. Propozycja z kabiną prysznicową. Koncepcja pierwsza. Propozycja z kabiną prysznicową.
W oczy rzuca się tu brak pralki. Przeniesienie jej do kuchni, pozwoliło "uwolnić" jedną ścianę, która w całości zbudowana może być z luksferów. Dzięki usunięciu pralki łazienka zyskała dodatkowe miejsce na przechowanie środków czystości, ręczników, kosmetyków itd.

W pierwszym wariancie tej koncepcji oczy przykuwa duża, szklana zabudowa kabiny oraz turkusowe wstawki. Szkło, bez ciężkich okuć i wykończeń sprawia, że pomieszczenie jest lekkie i nie sprawia wrażenia przeładowanego. Ściana pomiędzy łazienką a sypialnią w połowie wykończona jest białymi kaflami, w połowie wykonana jest z luksferów. To umożliwi wykorzystanie połowy ściany od strony sypialni.

W wariancie drugim tej koncepcji zagospodarowania łazienki zaprezentowano wykorzystanie luksferów na całej ścianie. Doświetlenie z sypialni i akcent dekoracyjny składają się na zalety tego rozwiązania. Osoby o bardziej pragmatycznym podejściu mogą skrytykować je za niewykorzystanie miejsca. Podkreślić jednak należy, że aby ta część łazienki była atrakcyjna, musi zostać odsłonięta, a zamierzony efekt będzie w pełni czytelny w jasne słoneczne dni.

Wariant trzeci pokazuje, w jaki sposób zrezygnowanie z  przeszklenia ściany wpłynie na wnętrze łazienki. Widać wyraźnie efekt, jaki daje zastosowanie mocnego oświetlenia padającego z góry na wykończoną białą, błyszczącą ceramiką ścianę. Taki efekt będzie niezależny od tego czy przez okno w sypialni wpada mniej czy więcej światła (np. dzień słoneczny czy pochmurny).

 • Wariant pierwszy. Połowa ściany między sypialnią a łazienką wykonana została z luksferów. Pozwoli to wykorzystać część ściany od strony sypialni, a łazience zapewni dobre doświetlenie.
 • Wariant pierwszy. Zamontowanie luksfer wymusi przeniesienie grzejnika na ścianę z drzwiami. Jeśli mają one pełnić swoją funkcję nie powinny być niczym przesłonięte.
 • Wariant pierwszy. Kabina bez okuć i metalowych elementów niknie we wnętrzu, nie ma tak dużych gabarytów.
 • Wariant drugi. Cała ściana z lukserów. Od strony sypialni nie może stanąć żaden mebel. Podobnie wewnątrz łazienki. Jednak efekt jest oczywisty - za dnia do wnętrza docierało będzie światło naturalne.
 • Wariant drugi. Grafika na ścianie pod prysznicem wprowadza perspektywę. Dzięki temu pomieszczenie jest większe, a jego stylistyka ciekawsza.
 • Wariant trzeci. Ściana pełna, wykończona białą, błyszczącą ceramiką. Oświetlona z góry, jasnym światłem płynącym z załamania w suficie i zamontowanych w nim punktów oświetleniowych odbija światło i rozjaśnia pomieszczenie.
 • Wariant trzeci. Wyraźnie widać jak od białej płaszczyzny odbija się światło. Ważne jest tu odpowiednie dobranie temperatury źródła światła, aby łazienka nie nabrała charakteru laboratorium.
 • Wariant trzeci. Efekt rozjaśnienia potęgowany będzie przez odbicie we wklejonym na dużej części ściany lustrze.
 • Wariant trzeci. Wzór drewna na części płyt meblowych wpłynie na "ocieplenie" wnętrza, a lazurowe akcenty dodadzą mu charakteru, sprawią że wnętrze nie będzie monotonne.

Koncepcja druga
Koncepcja druga. Propozycja z wanną i pralką w zabudowie. Koncepcja druga. Propozycja z wanną i pralką w zabudowie.
Przewiduje umieszczenie w łazience wanny, a nie kabiny prysznicowej oraz pralki w zabudowie.

Pierwszy wariant tej koncepcji jest z pełnymi ścianami, w których biel złamana została turkusem. Aby optycznie powiększyć przestrzeń - podwieszony sufit podświetlony jest ledami od strony ściany oraz na środku. Oświetlone lustro wklejone na całą ścianę za umywalką i geberitem dodatkowo potęguje wrażenie przestrzeni.

Wariant drugi z wykorzystaniem granatowych dodatków
dodaje morskiego smaku. Propozycja z wtopionymi luksferami na osi wanny(opcja z podświetleniem i bez tematycznie pasują do ogólnego charakteru łazienki i pobudzają wyobraźnię.

Nadanie lekkości zabudowie wanny, osiągnąć można stosując podświetlenie. Wprowadzenie światła LED pod wannę, optycznie oddziela ją od podłogi.

Innymi sztuczkami zastosowanymi w tej koncepcji jest ograniczenie ilości punktów świetlnych na środku sufitu oraz zamontowanie ich dużej ilości na jego obrzeżach. Odbijanie się światła od lakierowanych, białych powierzchni powoduje zatracenie granic między krawędziami, co tym samym poszerza pomieszczenie. Biel zestawiona z turkusem lub mocnym granatem nie przytłacza, a wydobywa perspektywę wnętrza.

 • Wariant pierwszy. Oświetlenie białych powierzchni dużą ilością światła powoduje, że w odbiorze nikną krawędzie w pomieszczeniu, a to optycznie je powiększa.
 • Pomieszczenie wykończone w jednym kolorze nie musi być monotonne. Wystarczy odpowiednio dobrać kolorowe dodatki. Pomaga także wprowadzenie elementów drewnianych lub imitujących drewno.
 • Wariant drugi, biały pas płytek nad wanną. Zabiegiem, który dużej gabarytowo wannie nada lekkości, jest umieszczenie pod jej krawędzią ledowego paska, który optycznie "uniesie" ją do góry.
 • Wariant drugi, biały pas płytek nad wanną. Granatowy motyw powtarza się tu w obudowie geberitu i nad umywalką. Jego ilość w pomieszczeniu zwiększona została dzięki odbiciu w lustrze ściany nad wanną.
 • Wariant drugi, pas luksferów nad wanną. Szklany element wyeksponowany pomiędzy dwoma pasami granatowych płytek jest tu niebanalną ozdobą pomieszczenia.
 • Wariant drugi, pas luksferów nad wanną. W słoneczne dni łazienka doświetlona światłem naturalnym nabierała będzie zupełnie innego charakteru.

Koncepcja trzecia
Koncepcja trzecia. Propozycja z prysznicem i długim blatem z umywalką. Koncepcja trzecia. Propozycja z prysznicem i długim blatem z umywalką.
W tej koncepcji zagospodarowania pomieszczenia zmieniono układ. Na tyle ile można było - odsunięto się z geberitem od pionu instalacyjnego i przeniesiono toaletę bliżej wejścia.

Pion instalacyjny po raz kolejny obudowano frontem i połączono z zabudową pralki.

Wstawienie lustra naprzeciw wejścia oraz ciekawej grafiki przedstawiającej perspektywę na całej ścianie spowodowało optyczne wydłużenie łazienki.

Ten sposób zagospodarowania stwarza trudno dostępne miejsce za prysznicem. Wąskie, otwarte półki, które tam przewidziano, świetnie sprawdzą się do przechowywania drobnych, podręcznych rzeczy.

Tu również zastosowane zostały podstawowe triki związane z oświetleniem - mocne oświetlenie lustra z góry, podświetlany sufit oraz bardzo dobre oświetlenie górne. Dzięki temu ponownie uzyskano jasne lekkie pomieszczenie (mimo że niedoświetlone naturalnie przez szklaną przegrodę) z akcentem kolorystycznym.

 • Toaleta została maksymalnie odsunięta od pionu instalacyjnego. Dzięki temu jest ona schowana na drzwiami wejściowymi do pomieszczenia.
 • Zabudowa obok pionu instalacyjnego ukrywa pralkę. W związku ze zmianą układu funkcjonalnego konieczne było także przeniesienie grzejnika. Nie jest to problem, o ile zostanie to zaplanowane odpowiednio wcześnie.
 • Obok, umieszczonej naprzeciwko wejścia, umywalki znajduje się poręczny blat a obok niego półki, które pomieszczą dużą ilość łazienkowych drobiazgów.
 • Ukryty za szklanym panelem motyw można dobrać zgodnie ze swoimi upodobaniami. Warto jednak, aby tak jak na wizualizacji, miał on perspektywę. To optycznie powiększy pomieszczenie.

Podsumowanie
Dobre doświetlenie to połowa sukcesu przy powiększaniu zamkniętych, małych pomieszczeń. Jasne i równomierne oświetlenie lustra nie tylko sprawi, że łazienka "powiększy się", ale także ułatwi wykonywanie codziennych czynności, jak golenie czy robienie makijażu.

Podświetlenia dekoracyjne, typu taśmy LED pod półkami, podwieszanymi sufitami, wanną tworzą charakter miejsca, sprawiają, że staje się bardziej intymne, klimatyczne np. podczas relaksujących kąpieli.

Oświetlenie główne, sufitowe: rozłożone równomiernie oraz dobrana odpowiednia moc źródeł światła, wyeliminuje ciemne kąty, które wizualnie zmniejszają pomieszczenie.

Duże lustro nad umywalką podwaja optycznie wnętrze, a długi biały blat i gładkie powierzchnie szafek porządkują przestrzeń.
Denika, Dominika Batogowska-Słodkowska

Miejsca

Opinie (59) 1 zablokowana

 • (5)

  Szklane pustaki swoim nieregularnych kształtem sprawiają, że bardzo trudno będzie z nich usunąć wodę po wziętym prysznicu. Zagrzybione będą na pewno fugi a same pustaki zmatowieją od nalotu kamiennego.

  • 87 6

  • Pomysl, co sie stanie z szafką obok .... (1)

   • 11 1

   • podstawowa zasada projektanta wnetrz

    ma byc ladnie a nie uzytecznie :D stad te wszystkie bezmyslne projekty

    • 24 0

  • (2)

   czy wy w ogóle nie czyścicie łazienek? brud, kurz czy kamień osadzają sie na wszystkim i wszystko trzeba co jakiś czas umyć a nie czekac aż osadzi się tego tyle że trzeba robic remont.

   • 5 10

   • (1)

    no właśnie kiedy ktoś dba o czystość, to sprząta często, jeśli sprząta często, to woli, żeby powierzchnie były łatwe do uprzątnięcia, w tym przypadku - gładkie.

    • 14 3

    • yhm, przykład czarnych szklanych tafli najlepszym przykładem....

     • 0 0

 • (6)

  Szklana ściana może byłaby fajna w większym mieszaniu gdzie sypialnia miałaby oddzielna łazienkę i tworzyłoby to jakby jedno pomieszczenie. Łazienka i sypialnia to pomieszczenia gdzie człowiek potrzebuje odosobnienia a w takiej sytuacji nigdy nie czułby się swobodnie..

  • 57 6

  • ale to są luksfery, przez nie nie widać dokładnie co człowiek robi, tak jak przez zwykłe szkło (5)

   • 4 8

   • ale po co ma byc widac cokolwiek? Widac pewien cien czlowieka (4)

    Gdyby to byl pokoj kapielowy to czemu nie.

    W takim wypadku jedynie swiatlo z lazienki bedzie budzic spiacych. Mieszkalem w mieszkaniu z takimi rozwiazaniami. Nic fajnego.

    Jesli jednak ktos ma ochote - prosze bardzo.

    • 13 1

    • (3)

     chodzi raczej o doświetlenie łazienki naturalnym swiatłem z sypialni. Co samo w sobie jest fajnym pomysłem ale tez nie wyobrażam sobie żeby mnie partner w nocy budzil światłem w łazience;/

     • 13 0

     • akurat jak ci dobrze zrobi to ci nic niebedzie przeszkadzac:) (1)

      po zatym możesz se kupić opaskę na oczy do spania :)

      • 0 10

      • mózg se lepiej kup

       • 3 0

     • Do tego dojdzie hałas z łazienki, ponieważ szklana ściana słabo je wygłusza.

      • 3 0

 • Przerost formy nad treścią ...

  ... oryginalnie, niebanalnie, ciekawie, intrygująco ALE niepraktycznie.

  • 60 1

 • (1)

  Chyba deweloperska propozycja podoba mi się najbardziej - chociaż sama nie wiem...
  można tak w ogóle przenosić z miejsca na miejsce łazienkę czy aneks kuchenny?

  • 3 11

  • mea

   Spojrz raz jeszcze na plany mieszkania - oni nic nie przenosza. Plan zostal po prostu odwrocony (drzwi wejsciowe ulatwiaja poglad)

   • 10 0

 • Czyszczenie (6)

  Bardzo proszę o podpowiedź. Jakie są najskuteczniejsze środki do czyszczenia kabiny prysznicowej? Mam nowa (pół roku ) zahartowaną, myję ją 2 razy w tygodniu ale nie jest ona już jak nowa. Może jest jakiś cudowny środek?

  Odpowiedź redakcji:

  Więcej na ten temat: http://dom.trojmiasto.pl/Akrylowa-wanna-ceramiczna-umywalka-Czym-czyscic-n83351.html

  • 7 3

  • cudownych nie ma, ale warto starać się spłukiwać kabinę po kąpieli, aby nie zostawały na szkle kropki piany od szamponu czy mydła.
   dość dobry jest środek w piance (fioletowe opakowanie)

   • 2 2

  • Jak miałem kabinę, to po kąpieli (1)

   ściągałem resztki wody z szyb kabiny za pomocą gumowej ściągaczki do mycia okien ... Sprawdza się bardzo dobrze. A do mycia kabin używałem takiego preparatu - chyba winogronowy Froscha - i się sprawdzał

   • 3 1

   • awel

    zgadzam się z poprzednikiem, ściągaczka w dłoń, minuta pracy po każdej kąpieli i zawsze pięknie wyglądająca kabina.

    • 5 3

  • roztwory o odczynie kwaśnym.

   • 3 1

  • Cilit bang, taki fioletowo pomarańczowy

   spryskaj poczekaj a potem przetrzyj gąbką i spłucz. No i tak raz w tygodniu. Nalot będzie mniejszy jak po każdym prysznicu oblejesz panele zimną wodą. :)

   • 3 1

  • płyn winogronowy oraz rezygnacja z mydła na rzecz żelu.

   • 1 0

 • Bardzo ładnie ale... (1)

  czy z punktu widzenia fizyki.... Ciepło w łazience przy kąpieli, chłodniej w sypialni - czy luxfery nie roszą się w sypialni....?

  • 5 2

  • jeśli chłodniej w sypialni to rosa w łazience, nieprawdaż "inżynierze"?

   • 9 3

 • Projekt a rzeczywistość (1)

  Architekci niestety swoje projekty (mimo że nierzadko ładnie wyglądające) robią zupełnie w oderwaniu od życia codziennego i są one niepraktyczne. Szklana ściana - można powiedzieć "Ok, oryginalny pomysł", ale przy metrażach mieszkań, na które stać "statystycznego" Polaka taka ściana szklana zabiera sporą powierzchnie sypialni, na której mogłaby stać np. szafa. Manewrowanie meblami tylko po to, żeby mieć luksfery pomiędzy sypialnią i łazienką wydaje się pozbawione na dłuższą metę sensu. Poza tym przeważnie wszystkie ładnie wyglądające bajery architektów szklane powierzchnie, mozaiki itd. są potem w użytkowaniu non-stop brudne i trudne do wyczyszczenia. Poza tym podzielam wcześniejsze opinie o "intymnym" charakterze zarówno sypialni, jak i łazienki.

  • 32 4

  • Przecież to właściciel chciał szklaną ścianę.

   • 4 0

 • (1)

  Kiedy szklane stropy w blokach?

  • 23 2

  • I ubikacje jako aneksy w kuchniach?

   • 10 0

 • Luksfery (4)

  były modne 15 lat temu, litości.
  Poza tym nie ten metraż, jakby to było 100m to można stawiać ściany szklane do łazienki, osobistej łazienki, ale nie, przychodzą goście idą do łazienki a gospodarzowi głupio wejść do sypialni po coś bo przecież kontury widać jak ktoś korzysta z toalety,
  no i kto te fugi będzie co chwile czyścił z grzyba miedzy tymi zakrzywionymi luksferami
  masakra.

  • 45 12

  • 15 lat temu? (1)

   Luksfery to były modne za Gomułki, w czasach sprzed wielkiej płyty - to wtedy często w pomieszczeniach wspólnych wstawiano luksfery. Uchowały się chyba jeszcze w niektórych klatkach schodowych na Witominie, w centrum praktycznie znikły.

   • 17 5

   • Przecież obecnie w wieżowcach na Grabówku i w Chyloni zamienia się okna na luksfery na klatkach schodowych. Jest o wiele ładniej.

    • 6 8

  • Tak, a antyki były modne w swoich czasach, a jednak je ludzie do domów wstawiają.

   • 9 6

  • A nie za czasów Bauhausu?

   Taki choćby dom Waltera Gropiusa w Lincoln...

   • 2 0

 • No cóż... (4)

  rolą architekta jest nie tylko zaaranżować wnętrze w taki sposób, aby Klient był zadowolony, ale również podsunąć Klientowi alternatywę, która wyeliminuje nieergonomiczne "pomysły". Szklaną ścianę można zastosować pomiędzy pomieszczeniami użytkowymi kuchnia/przedpokój/salon/ łazienka, a nie wypoczynkowymi, w których potrzebny jest spokój. Spokój nie tylko w sensie dźwiękowym, ale i oświetleniowym. Klient chyba nie zdaje sobie sprawy, że szklana ściana będzie przepuszczała światło również z łazienki do sypialni. Jeśli mieszkają min 2 osoby to takie rozwiązanie będzie problemem.
  Poza tym na żadnej wizualizacji nie ma odpowiedniego oświetlenia strefy nad umywalką - tu musi być umieszczona oprawa rozpraszająca światło.

  • 16 1

  • (3)

   rolą architekta jest nie tylko zaaranżować wnętrze w taki sposób, aby Klient był zadowolony, ale również podsunąć Klientowi alternatywę, która wyeliminuje nieergonomiczne "pomysły".

   Z tekstu i obrazków wynika, że jednak są alternatywy.

   • 1 1

   • nie do końca (2)

    na każdym z projektów widzę ścianę przepuszczającą światło do sypialni, tu nie ma alternatywy (czegoś zupełnie odmiennego) tylko kilka wariantów tego samego rozwiązania.

    • 2 1

    • (1)

     Zdjęcia od 21-24 proszę pokazać ścianę przepuszczającą światło.
     W tekście Koncepcja 1 - Wariant 3. Dalej klikać i czytać samemu.

     • 2 1

     • zgadza się

      na wizualizacjach są ściany bez luksferów, zwracam honor autorce (!),

      choć na rzutach i w tekście nie jest to takie jasne,

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Turniej Piłkarski Gedania Wrosystem Cup 2024

turniej
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane