Wiadomości

stat

Największe budynki ukończone w 2018 roku

Dwie pływalnie, ogromny obiekt handlowy, kolejne biurowce oraz hotele - tak w jednym zdaniu można streścić obiekty, których budowa została ukończona w mijającym roku w Trójmieście.A teraz czas na konkrety:

Centrum handlowe w sercu Gdańska


Największą, najbardziej kosztowną i wzbudzającą najwięcej kontrowersji inwestycją, która została zrealizowana w mijającym roku, było Forum Gdańsk, czyli kompleks handlowo-usługowy na terenie Targu Siennego i Rakowego zobacz na mapie Gdańska.

Obiekt, który raz na zawsze zmienił oblicze miasta oraz sposób poruszania się po nim, powstał przy współpracy Gdańska z partnerem prywatnym - spółką Multi Poland. Jego otwarcie nastąpiło pod koniec maja tego roku. W budynkach obiektu, który zajmuje powierzchnię 62 tys. m kw., znalazło się ok. 200 sklepów i restauracji oraz kino.

Czytaj więcej na temat Forum Gdańsk

W ramach inwestycji powstaje również Kunszt Wodny - nawiązujący do historycznej konstrukcji budynek, który pełnić będzie funkcję miejskiego centrum turystyczno-kulturalnego.

Według szacunków budowa pochłonęła ok. 800 mln zł.

Baseny w dzielnicach


W tym roku mieszkańcy Gdańska mogli cieszyć się z otwarcia dwóch basenów: na Oruni i na Stogach. To inwestycje o nieporównywalnie mniejszym budżecie niż Forum Gdańsk, ale z pewnością bardziej wyczekiwane.

Baseny w Trójmieście

W styczniu pierwsi chętni skorzystali z pływali na Stogach przy ul. Stryjewskiego zobacz na mapie Gdańska, gdzie powstał m.in. 25-metrowy basen. Z kolei pod koniec lipca otwarta została pływalnia na Oruni przy ul. Smoleńskiej zobacz na mapie Gdańska. Obiekt jest bliźniaczo podobny do innych basenów budowanych przez miasto.

Każdy z nich kosztował po kilkanaście milionów złotych.

Hotele w Śródmieściu


W tym roku doszło do otwarcia dwóch obiektów hotelowych przy głównym trakcie spacerowym Gdańska, czyli ul. Długiej i Długim Targu.

Jako pierwszy swoje powoje otworzył hotel IBB Hotel Długi Targ. Mieści się on w trzech odnowionych kamienicach przy Długim Targu zobacz na mapie Gdańska oraz nowej części wzdłuż ulicy Mieszczańskiej. Znajduje się w nim 89 pokoi oraz restauracja na piątym piętrze. W czterogwiazdkowym obiekcie planowane jest też kasyno.

Oferta hotelowa w Trójmieście

Z kolei w czerwcu pierwszych gości przyjął Hampton by Hilton Old Town, który powstał w miejscu wyburzonego kina Neptun pomiędzy ulicami Długą i Piwną zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. W 3-gwiazdkowym obiekcie znalazło się miejsce na 174 pokoje oraz salę kinową nawiązującą do historii tego miejsca.

Czytaj też: Inwestycje ukończone w 2017 roku

Biurowiec w Gdyni


5-kondygnacyjny obiekt o powierzchni użytkowej 3,5 tys. m kw., który powstał przy ul. Sportowej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni jest uzupełnieniem kompleksu biurowego Sportowa Centrum. W lutym zeszłego roku zapowiadaliśmy budowę tego biurowca, która ostatecznie rozpoczęła się w kwietniu 2017 i zakończyła pod koniec maja 2018.

Inwestorem jest spółka Sportowa Centrum powiązana z firmą Sanipor.

Biurowce w Oliwie


A skoro o biurowcach mowa, to Gdańsk też ma się czym pochwalić w tej materii. Rozrastający się kompleks Olivia Business Centre w Oliwie zobacz na mapie Gdańska doczekał się kolejnych obiektów. W lipcu zakończyła się budowa siódmego budynku pod nazwą Olivia Prime A.

"Siódemka", która oferuje 29,3 tys. m kw. powierzchni do wynajęcia, w niedalekiej przyszłości zostanie połączona z budowanym właśnie budynkiem Prime B.

Z kolei na przełomie marca i kwietnia zakończyła się oficjalnie budowa Olivii Star - najwyższego, bo 156-metrowego budynku w Trójmieście. Jego powierzchnia najmu wynosi 43,7 tys. m kw.

Opinie (114) 18 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.