Teatralne oblicze Scali


Są w mieście lokalizacje, które skrywają w sobie ogromny potencjał i moc nieopowiedzianych historii. Choć dziś zapomniane i mijane bez emocji. Warto odkrywać te historie i podejmować się ich odnowienia. Po modernizacji miejsca te potrafią błyszczeć na mapie, urzekać pięknem i stają się siłą napędową miasta. Tak się właśnie dzieje z terenem po słynnym teatrze na Długich Ogrodach, na którym budowana jest Scala Moderny Holding. Warto zanurzyć się w jego historię.W 1861 r. Franz Joseph Selonke rozpoczął najciekawszą przygodę swojego życia - przygodę z teatrem. Nie był to zwykły teatr. W 'Selonkes Varieté Theater' wodewile i operetki przeplatały się z nocnymi walkami bokserskimi. Budynek mieścił się przy Długich Ogrodach 31/33A. Warto zapamiętać ten adres. Gdy w 1870 r. budynek spłonął, Selonke postawił bardziej imponujący budynek pod nazwą 'Selonke Theater'. Dwupiętrowy budynek z lożami na balkonach, sceną oddzieloną od widowni rampą, w której zainstalowano gazowe oświetlenie oraz miejscem na orkiestrę i budkę suflera, robił wrażenie.

Polecany przez wszystkie ówczesne przewodnikiRepertuar dobrany był do zamieszkujących w XIX i XX wieku mieszkańców: robotników i żołnierzy stacjonujących w sąsiadujących koszarach. Lekki, rozrywkowy charakter przyciągał objazdowych aktorów i sprzyjał restauracyjnemu charakterowi miejsca. Ściągali tu artyści z całego świata. W Scali występowali: iluzjoniści, połykacze ognia, "najsilniejsi ludzie świata" czy "niewiasty w jednej połowie". W teatrze odbywały się sztuki, o których rozpisywały się nie tylko gazety, ale i kroniki policyjne, o wielu ciekawych historiach można przeczytać na moderna.pl. W części parterowej teatru ustawiono stoliki restauracyjne, przy których serwowano dania oraz napoje. Magiczny był też ogród teatralny z podświetlaną altaną i stolikami. Teatr na Długich Ogrodach to XIX-wieczny "must have" - miejsce, które trzeba było zobaczyć. Polecały go wszystkie ówczesne przewodniki.

Pierwszy pokaz filmowyW 1877 r. Selonke sprzedał teatr Carlowi Gustavowi Hermann Meyer, który zmienił nazwę na Wilhelm Theater. Po śmierci Carla, rządy w teatrze objął jego brat - Hugo Meyer. Rozpoczęła się nowa era - odbył się tu pierwszy pokaz filmowy. To było przełomowe wydarzenie - wyświetlano filmy braci Lumiere. Podczas pierwszej wojny światowej, część teatru została wydzielona na szpital dla rosyjskich jeńców wojennych, mimo to teatr nadal działał. Był wtedy wyjątkowo potrzebny. W latach 20. XX wieku teatr przeszedł w ręce Paula Bansmanna, by 10 lat później zmienić nazwę na "Scala". Nowy właściciel przebudował budynek, dostosowując go do projekcji filmowych. Były to ostatnie teatralne lata tego wyjątkowego miejsca. W 1933 r. budynek spłonął i nie został już odbudowany.

Sztuka militarnaW II połowie XIX wieku tuż obok Teatru Scala wybudowano koszary. Żółte Koszary powstały w latach 1868-1873, obecnie mieści się w nich Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Tuż obok, przy ulicy Sadowej, wzniesiono w latach 1887-1889 budynek tzw. Czerwonych Koszar dla 1. batalionu 128. regimentu piechoty wojska pruskiego. Brzmi dumnie, podobnie jak dumna i dostojna jest architektura Koszar. Teren wojskowy powstał z połączenia kilku parceli - poza głównym gmachem w skład zespołu wchodził rozległy plac apelowy wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Stacjonujący na Długich Ogrodach żołnierze, wprowadzili w to miejsce życie i różnorodność, byli też głównymi widzami teatralnych sztuk.


Zniszczenia przy ucieczceOstatnie tygodnie II wojny światowej były tragiczne dla Długich Ogrodów. Obszar ten znajdował się na trasie ewakuacji niemieckich oddziałów w kierunku Wyspy Sobieszewskiej. W czasie odwrotu pod obstrzałem rosyjskiej artylerii znalazła się większość budynków, przez co zostały kompletnie zniszczone. Niegdyś obszar "mlekiem i miodem płynący" popadł w ruinę. Cudem przetrwały Czerwone Koszary, które dumnie stoją aż do dziś.

Współczesna ScalaDziś w miejscu, gdzie niegdyś stał słynny teatr, w sąsiedztwie Czerwonych Koszar, powstaje wyjątkowa inwestycja. Tworzona z poszanowaniem historii i teatralnego ducha miejsca. Scala swoją nazwą nawiązuje do ostatniej nazwy teatru. To najbardziej gdańska inwestycja Moderny.

Długie Ogrody: zobacz oferty mieszkań na sprzedaż

Spacerem na gdański Rynek
496 800 zł
Gdańsk Długie Ogrody
Apartament nieopodal mariny z widokiem na park
1 142 700 zł
Gdańsk Długie Ogrody
piękne mieszkanie w kamienicy / 3POK. / piwnica
830 000 zł
Gdańsk Długie Ogrody


Inspiracje w gdańskiej ScaliDeweloper wybrał najlepsze historyczne smaczki, by stworzyć współczesną wariację na ich temat. Scala nawiązuje elewacją ze szlachetnej cegły ceramicznej, układaną w różne wątki do okolicznej zabudowy. Projekt zieleni zaczerpnięty jest z teatralnego ogrodu. Całość założenia będzie naturalna i niewymuszona. Gdańska symbolika wnętrz stanowi punkt wyjścia do tworzonego projektu wnętrz. Źródłem inspiracji był kafel znaleziony podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie inwestycji.

- W latach 30. XX wieku na Długich Ogrodach mieszkał przedsiębiorca budowlany Albert Falk, który prowadził "pierwsze najstarsze przedsiębiorstwo budowlane" w mieście, reklamujące się "wykonywaniem nowoczesnych budynków pod klucz". W inspiracji tą działalnością oraz na podstawie wnikliwych obserwacji potrzeb naszych klientów postanowiliśmy wdrożyć również u nas takie rozwiązanie. Pierwszy raz Model M - wykończenie apartamentów pod klucz, wliczone w cenę metra kwadratowego wprowadziliśmy właśnie na Scali - opowiada Karol Mikulski, kierownik Moderna Design.

Przywracanie przestrzeni miejskichPrzestrzeń wokół Długich Ogrodów była przez ostatnie lata pominiętym miejscem na mapie Śródmieścia Gdańska. Teraz następuje moment, w którym ten niezwykle interesujący teren, położony 900 metrów od Neptuna odzyska swoje znaczenie, a nowi mieszkańcy Scali zapiszą nowe karty historii. To kolejny krok w bardzo dynamicznym rozwoju tej dzielnicy.

Więcej o stylach wykończenia i historycznych inspiracjach można znaleźć na stronie www.moderna.pl/scala.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Wydarzenia

Mieszkaniowe targi Gdynia Arena
Mieszkaniowe targi Gdynia Arena
targi
maj 15-16
sobota - niedziela
Gdynia, Gdynia Arena
Open House Gdynia 2021
Open House Gdynia 2021
spotkanie, wystawa, muzyka na żywo
maj 29-30
sobota - niedziela
Gdynia

Ogłoszenia

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
22850 zł/m2
Gdynia Gdynia Port
17000 zł/m2
Gdynia Orłowo
15400 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
14500 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
14150 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
14450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
13150 zł/m2
Sopot Górny Sopot
12900 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
12300 zł/m2
Gdańsk Zaspa
10950 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane