• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Teatralne oblicze Scali

25 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
  • Dziś w miejscu, gdzie niegdyś stał słynny teatr, w sąsiedztwie Czerwonych Koszar, powstaje wyjątkowa inwestycja.
  • Wilhelm Theater
  • Wilhelm Theater
  • Wilhelm Theater
  • Wilhelm Theater

Są w mieście lokalizacje, które skrywają w sobie ogromny potencjał i moc nieopowiedzianych historii. Choć dziś zapomniane i mijane bez emocji. Warto odkrywać te historie i podejmować się ich odnowienia. Po modernizacji miejsca te potrafią błyszczeć na mapie, urzekać pięknem i stają się siłą napędową miasta. Tak się właśnie dzieje z terenem po słynnym teatrze na Długich Ogrodach, na którym budowana jest Scala Moderny Holding. Warto zanurzyć się w jego historię.



W 1861 r. Franz Joseph Selonke rozpoczął najciekawszą przygodę swojego życia - przygodę z teatrem. Nie był to zwykły teatr. W 'Selonkes Varieté Theater' wodewile i operetki przeplatały się z nocnymi walkami bokserskimi. Budynek mieścił się przy Długich Ogrodach 31/33A. Warto zapamiętać ten adres. Gdy w 1870 r. budynek spłonął, Selonke postawił bardziej imponujący budynek pod nazwą 'Selonke Theater'. Dwupiętrowy budynek z lożami na balkonach, sceną oddzieloną od widowni rampą, w której zainstalowano gazowe oświetlenie oraz miejscem na orkiestrę i budkę suflera, robił wrażenie.

Polecany przez wszystkie ówczesne przewodniki



Repertuar dobrany był do zamieszkujących w XIX i XX wieku mieszkańców: robotników i żołnierzy stacjonujących w sąsiadujących koszarach. Lekki, rozrywkowy charakter przyciągał objazdowych aktorów i sprzyjał restauracyjnemu charakterowi miejsca. Ściągali tu artyści z całego świata. W Scali występowali: iluzjoniści, połykacze ognia, "najsilniejsi ludzie świata" czy "niewiasty w jednej połowie". W teatrze odbywały się sztuki, o których rozpisywały się nie tylko gazety, ale i kroniki policyjne, o wielu ciekawych historiach można przeczytać na moderna.pl. W części parterowej teatru ustawiono stoliki restauracyjne, przy których serwowano dania oraz napoje. Magiczny był też ogród teatralny z podświetlaną altaną i stolikami. Teatr na Długich Ogrodach to XIX-wieczny "must have" - miejsce, które trzeba było zobaczyć. Polecały go wszystkie ówczesne przewodniki.

Pierwszy pokaz filmowy



W 1877 r. Selonke sprzedał teatr Carlowi Gustavowi Hermann Meyer, który zmienił nazwę na Wilhelm Theater. Po śmierci Carla, rządy w teatrze objął jego brat - Hugo Meyer. Rozpoczęła się nowa era - odbył się tu pierwszy pokaz filmowy. To było przełomowe wydarzenie - wyświetlano filmy braci Lumiere. Podczas pierwszej wojny światowej, część teatru została wydzielona na szpital dla rosyjskich jeńców wojennych, mimo to teatr nadal działał. Był wtedy wyjątkowo potrzebny. W latach 20. XX wieku teatr przeszedł w ręce Paula Bansmanna, by 10 lat później zmienić nazwę na "Scala". Nowy właściciel przebudował budynek, dostosowując go do projekcji filmowych. Były to ostatnie teatralne lata tego wyjątkowego miejsca. W 1933 r. budynek spłonął i nie został już odbudowany.

Sztuka militarna



W II połowie XIX wieku tuż obok Teatru Scala wybudowano koszary. Żółte Koszary powstały w latach 1868-1873, obecnie mieści się w nich Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Tuż obok, przy ulicy Sadowej, wzniesiono w latach 1887-1889 budynek tzw. Czerwonych Koszar dla 1. batalionu 128. regimentu piechoty wojska pruskiego. Brzmi dumnie, podobnie jak dumna i dostojna jest architektura Koszar. Teren wojskowy powstał z połączenia kilku parceli - poza głównym gmachem w skład zespołu wchodził rozległy plac apelowy wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Stacjonujący na Długich Ogrodach żołnierze, wprowadzili w to miejsce życie i różnorodność, byli też głównymi widzami teatralnych sztuk.

  • Scala Moderny Holding
  • Scala Moderny Holding
  • Scala Moderny Holding
  • Scala Moderny Holding

Zniszczenia przy ucieczce



Ostatnie tygodnie II wojny światowej były tragiczne dla Długich Ogrodów. Obszar ten znajdował się na trasie ewakuacji niemieckich oddziałów w kierunku Wyspy Sobieszewskiej. W czasie odwrotu pod obstrzałem rosyjskiej artylerii znalazła się większość budynków, przez co zostały kompletnie zniszczone. Niegdyś obszar "mlekiem i miodem płynący" popadł w ruinę. Cudem przetrwały Czerwone Koszary, które dumnie stoją aż do dziś.

Współczesna Scala



Dziś w miejscu, gdzie niegdyś stał słynny teatr, w sąsiedztwie Czerwonych Koszar, powstaje wyjątkowa inwestycja. Tworzona z poszanowaniem historii i teatralnego ducha miejsca. Scala swoją nazwą nawiązuje do ostatniej nazwy teatru. To najbardziej gdańska inwestycja Moderny.



Inspiracje w gdańskiej Scali



Deweloper wybrał najlepsze historyczne smaczki, by stworzyć współczesną wariację na ich temat. Scala nawiązuje elewacją ze szlachetnej cegły ceramicznej, układaną w różne wątki do okolicznej zabudowy. Projekt zieleni zaczerpnięty jest z teatralnego ogrodu. Całość założenia będzie naturalna i niewymuszona. Gdańska symbolika wnętrz stanowi punkt wyjścia do tworzonego projektu wnętrz. Źródłem inspiracji był kafel znaleziony podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie inwestycji.

- W latach 30. XX wieku na Długich Ogrodach mieszkał przedsiębiorca budowlany Albert Falk, który prowadził "pierwsze najstarsze przedsiębiorstwo budowlane" w mieście, reklamujące się "wykonywaniem nowoczesnych budynków pod klucz". W inspiracji tą działalnością oraz na podstawie wnikliwych obserwacji potrzeb naszych klientów postanowiliśmy wdrożyć również u nas takie rozwiązanie. Pierwszy raz Model M - wykończenie apartamentów pod klucz, wliczone w cenę metra kwadratowego wprowadziliśmy właśnie na Scali - opowiada Karol Mikulski, kierownik Moderna Design.

Przywracanie przestrzeni miejskich



Przestrzeń wokół Długich Ogrodów była przez ostatnie lata pominiętym miejscem na mapie Śródmieścia Gdańska. Teraz następuje moment, w którym ten niezwykle interesujący teren, położony 900 metrów od Neptuna odzyska swoje znaczenie, a nowi mieszkańcy Scali zapiszą nowe karty historii. To kolejny krok w bardzo dynamicznym rozwoju tej dzielnicy.

Więcej o stylach wykończenia i historycznych inspiracjach można znaleźć na stronie www.moderna.pl/scala.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Inwestycje

Miejsca

 

Wydarzenia

Odea Park | Dzień Otwarty na budowie osiedla kameralnych domów apartamentowych

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane