Wiadomości

stat

Teren Gedanii: boisko i usługi, a nie mieszkania

Nowy właściciel gruntów przy ul. Kościuszki we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska, należących jeszcze kilka miesięcy temu do spółki Gedania SA, deklaruje, że nie będzie wnioskował o zmianę planu miejscowego, który zezwalałby mu na wybudowanie mieszkań. Zamiast tego deweloper przekonuje, że wystąpi o pozwolenie na budowę pełnowymiarowego boiska - zgodnie z zapisami obecnego planu.Czy przy Kościuszki powinno powstać pełnowymiarowe boisko?

tak, to jedyny słuszny kierunek działania

22%

tak, ale ważne jest także co będzie w otaczających je budynkach

20%

lepiej żeby to był obiekt wielofunkcyjny

32%

nie, takie duże boisko nie jest tu potrzebne

16%

nie, bo kto będzie je utrzymywał?

10%
W kwietniu tego roku spółka Gedania SA za 16,5 miliona złotych sprzedała grunt przy ul. Kościuszki deweloperowi Robyg. Zawrzało, bo kupujący jest deweloperem mieszkaniowym i choć podkreślał, że nie ma określonych planów co do gruntu, to jasne było że pod takie budownictwo będzie on chciał wykorzystać nabytą działkę. Na wieść o sprzedaży Miasto Gdańsk skierowało zawiadomienie do prokuratury przeciwko zarządowi spółki Gedania SA, wskazując że sprzedaż gruntu oznacza, że spółka nie wywiązała się z umowy z miastem na mocy której udzieliło ono w 2005 roku znacznej 99 proc. bonifikaty na zakup użytkowania wieczystego przez spółkę - ze wskazaniem na działalność sportową.

Deweloper ogłasza swoje plany w mediach

W odpowiedzi na informację o zawiadomieniu prokuratury nowy właściciel przypomniał, że przecież jeszcze w 2013 roku przedstawiciele władz miasta mówili o możliwiej zmianie planu zagospodarowania przestrzennego tak, by mogła w tym miejscu powstać zabudowa mieszkaniowa. Po czasie Robyg zmienił jednak zdanie i w piśmie przesłanym do mediów ogłosił swoje plany:

"Nabycie przez spółkę z Grupy Robyg S.A. prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym miał swoją siedzibę Klub Sportowy Gedania S.A., nastąpiło w pełni zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Niezwłocznie po nabyciu spółka uporządkowała i zabezpieczyła teren, a także przystąpiła do prac projektowych. W przyszłym tygodniu wystąpi z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę. Wniosek ten będzie zgodny z obecnie obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje na przedmiotowym terenie budowę pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej. Robyg nie planuje złożenia wniosku o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu."

Dopytany o sposób w jaki zagospodarowana ma być pozostała część działki, zarząd firmy deweloperskiej przyznał, że o zabudowie mieszkaniowej w tym momencie nie ma mowy.

- Spółka Robyg występuje o pozwolenie na budowę pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej z trybunami. Na pozostałym terenie zamierza realizować zabudowę usługową - zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Szczegóły przyszłej zabudowy zostaną przedstawione przez spółkę na najbliższym posiedzeniu Radzie Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, które będzie miało miejsce na przełomie września i października. Spółka otwarta jest na dialog ze społecznością lokalną - odpowiada zarząd spółki Robyg.
Miasto wyda pozwolenie

- Oświadczenie Robyg S.A. przyjmujemy z dużym zadowoleniem. Cieszy nas, że tak ważny dla gdańszczan teren, który aktualnie jest w bardzo złym stanie, ma wreszcie szansę na zagospodarowanie. Cieszymy się także, że Robyg, który jest ważnym podmiotem na rynku nieruchomości w Gdańsku chce prowadzić dialog ze społecznością lokalną i jej przedstawicielami czyli Radą Dzielnicy - odpowiedziała Magdalena Kaczmarek, rzecznik prasowy Prezydenta Gdańska.
Przypomnijmy, że aktualny plan zagospodarowania przestrzennego został uchwalony w styczniu 2009 roku. Zgodnie z jego zapisami, teren nieruchomości, którą posiada obecnie Robyg został przeznaczony pod zabudowę usługową, usługi sportu, rekreacji, turystyki oraz pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej z trybunami. Ochronie podlega również historyczny sposób zagospodarowania wnętrza terenu Klubu Gedania w postaci boiska sportowego - w maju tego roku teren po klubie wpisany został do ewidencji zabytków.

- Deweloper nie przedstawił jeszcze projektu boiska i towarzyszącej mu zabudowy. Ale jeśli projekt będzie zgodny z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego, miasto wyda decyzję o pozwoleniu na budowę - podsumował Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska.
Zdanie gdańszczan podzielone

Ankieta z kwietnia 2017 roku.
Ankieta z kwietnia 2017 roku.
O przywrócenie sportowej funkcji terenom należącym do niedawna do spółki Gedania walczy grupa osób podpisująca się jako "Mieszkańcy ulicy Kościuszki", wspiera ją Kacper Płażyński. Działania grupy jednoznacznie opowiadającej się za budową boiska i zachowaniem pamięci o historii tego miejsca dokumentowane są na facebookowym profilu "Gedania - stop bezprawiu na historycznych terenach".

W sierpniu do Urzędu Miejskiego z inicjatywy "Mieszkańców ulicy Kościuszki" wpłynęła podpisana przez 2,2 tys. osób "Petycja przeciwko budowie osiedla mieszkaniowego na historycznym stadionie KKS Gedania Gdańsk. Postulująca o przywrócenie tego miejsca społeczności Wrzeszcza i Gdańska, jako miejsca sportu i rekreacji". Urzędnicy co prawda dopatrzyli się, że petycja ma braki formalne, które uniemożliwiają jej rozpatrzenie, ale poinformowali, że żadne pozwolenie na budowę osiedla mieszkaniowego nie zostało wydane.

Od lat słychać jednak głosy o tym, że budowa pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej w tym miejscu być może nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dobrze widziane byłyby tereny sportowe i rekreacyjne, ale pozwalające na uprawianie większej ilości dyscyplin i wypoczynek całych rodzin, również z małymi dziećmi. O planach takich i potrzebie konsultowania tego z mieszkańcami, Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny rozmawiała z deweloperem Euro Styl, który wcześniej był zainteresowany inwestowaniem w tym miejscu, również po to by budować tu mieszkania. Takie zapotrzebowanie (niemal na równi z potrzebą wybudowania pełnowymiarowego boiska) wskazują wyniki ankiety przeprowadzonej w portalu Trojmiasto.pl w kwietniu tego roku. Możliwe jest więc, że po konsultacjach mimo woli dewelopera, by boisko powstało, z wnioskiem o zmianę planu wystąpi strona społeczna.

Prokuratura wszczęła śledztwo
Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz w dniu 27 lipca 2017 roku wszczęła śledztwo w sprawie "doprowadzenia Prezydenta Miasta Gdańska do niekorzystnego rozporządzenia mieniem stanowiącym własność Skarbu Państwa o wartości 4 198 011 zł, poprzez zawarcie w dniu 16.05.2005 roku w Gdańsku umowy o oddanie Kolejowemu Klubowi Sportowemu Gedania Gdańsk w użytkowanie wieczyste działek grunt nr 441 i nr 443, położonych w Gdańsku przy ul. Kościuszki i ul. Legionów i sprzedaży znajdujących się na nich budynków, budowli i urządzeń z pominięciem procedur przetargowych i na preferencyjnych warunkach, za pomocą wprowadzenia Prezydenta Miasta w błąd, co do planowanego sposobu wykorzystania nieruchomości wyłącznie na cele sportowo-wychowawcze, tj. o czyn z art. 286& 1 kk w zw. Z art. 294 & 1 kk.

Wniosek o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego tych terenów i powrót ich do zasobu gruntów Skarbu Państwa, złożony do Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (organu, który jest właściwy ustawowo i reprezentuje Skarb Państwa przed sądem w sprawach majątkowych), nie został do chwili obecnej rozpatrzony - Prokuratoria nie podjęła działań w tej sprawie.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (169)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.