Wiadomości

stat

To już koniec Mieszkania dla Młodych, ale deweloperzy nie obawiają się spadku sprzedaży

Kolejny rządowy program wspierający budownictwo mieszkaniowe to Mieszkanie Plus. Oparty jest jednak na zupełnie innych zasadach i póki co nie będzie wsparciem dla wielu mieszkańców Trójmiasta. Na zdjęciu osiedle Mieszkanie Plus powstające w Gdyni.
Kolejny rządowy program wspierający budownictwo mieszkaniowe to Mieszkanie Plus. Oparty jest jednak na zupełnie innych zasadach i póki co nie będzie wsparciem dla wielu mieszkańców Trójmiasta. Na zdjęciu osiedle Mieszkanie Plus powstające w Gdyni. fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Czytelnicy Trojmiasto.pl pytają czy jest jeszcze szansa na dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Niestety środki przewidziane na ten rok rozeszły się w pierwszych dniach tego roku. Więcej pieniędzy nie będzie. Poprosiliśmy trójmiejskich deweloperów o podsumowanie programu.Który program jest bardziej korzystyny dla młodych ludzi?

Mieszkanie Plus 22%
Mieszkanie dla Młodych 78%
zakończona Łącznie głosów: 639
Program Mieszkanie dla Młodych zaczął działać w 2014 roku. Po spełnieniu określonych kryteriów osoby, które kupowały pierwsze w życiu mieszkanie (od dewelopera) mogły liczyć na dopłatę do kredytu hipotecznego. W 2015 roku ustawodawca włączył do programu również rynek wtórny, ale z niższymi niż dla mieszkań nowych limitami cenowymi. W praktyce limity były na tyle niskie, że w Trójmieście trudno było znaleźć mieszkanie używane, które spełniałoby kryteria.

Czytaj także: 172 mieszkania w nowym programie Mieszkanie Plus są w budowie

2018 jest ostatnim rokiem, w którym możliwe jest uzyskanie dopłaty. Do rozdysponowania pozostało 381 milionów złotych, tymczasem chętnych na uzyskanie dopłaty było w tym roku znacznie więcej niż pieniędzy. Osoby, które liczyły na dopłatę były zatem doskonale przygotowane do rejestracji wniosku w systemie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), który dysponował środkami. Niestety system w związku z ogromną ilością rejestrowanych wniosków nie działał prawidłowo - trwa wyjaśnianie kto zawinił i czy ustalanie czy osoby, których wnioski z przyczyn technicznych nie zostały zarejestrowane otrzymają dopłatę. Nawet jeśli się to uda - kolejni chętni nie mają co liczyć na dopłatę. Chociaż formalnie program trwa do końca tego roku, środki uległy wyczerpaniu.

Kolejnym rządowym programem, który ma pomóc młodym ludziom w zapewnieniu sobie mieszkania jest program Mieszkanie Plus. Jest on jednak ukierunkowany bardziej na najem, niż zakup mieszkania na własność. Z rozmów z deweloperami wynika, że nie spodziewają się spadku sprzedaży w związku z zakończeniem programu, bo popyt na nowe mieszkania kształtują obecnie inne czynniki niż rządowe dopłaty.

Sebastian Barandziak
członek zarządu i dyrektor ds. sprzedaży w firmie Dekpol SA


Mieszkania kwalifikujące się do programu MdM w Trójmieście mieliśmy głównie w ramach dwóch inwestycji - Jaworowe Wzgórze'>Jaworowe Wzgórze oraz Osiedle Zielone. Około 75 procent mieszkań zostało tam sprzedanych w ramach programu MdM. Bardzo duże zainteresowanie klientów programem MdM spowodowało, że środki przeznaczone na ten cel bardzo szybko się wyczerpały. Mamy sygnały od klientów, że były problemy z systemem rejestracji wniosków i wiemy że sytuację obecnie wyjaśnia BGK, więc nie mamy jeszcze pewności czy wszytskim klientom udało się uzyskać dopłaty.

W 2017 roku sprzedaliśmy łącznie 802 mieszkania, co oznacza wzrost o blisko 50 proc. względem poprzedniego roku. W 2018 roku zakładamy utrzymanie wysokiego tempa wzrostu sprzedaży mieszkań - zakończenie programu MdM nie powinno mieć wpływu na realizację naszych planów. W nowych inwestycjach, które wprowadzamy do sprzedaży uwzględniamy fakt zakończenia na początku 2018 roku programu MdM - struktura naszej oferty jest zróżnicowana i taką strategię zamierzamy kontynuować. Potrzeby lokalowe w naszym kraju są nadal wysokie, a wzrost wynagrodzeń, spadek bezrobocia, czy utrzymujące się niskie oprocentowanie kredytów pomaga realizować marzenia dotyczące zakupu nowego mieszkania. W związku z tym nie spodziewamy się negatywnych efektów wynikających z zakończenia programu MdM.

Rafał Zdebski
dyrektor handlowy w Inpro SA


W ofercie Inpro mieszkania kwalifikujące się do programu MdM stanowiły jedynie 18 procent i wszystkie zostały nabyte przez klientów. Ponadto, praktycznie wszyscy nasi klienci, którzy ubiegali się o dofinansowanie w ramach programu MdM otrzymali je.

Miniony rok był dla Grupy Inpro [w jej skład wchodzi m.in. część spółki deweloperskiej Domesta - red.] rekordowy pod względem sprzedaży. Od stycznia do grudnia ubiegłego roku podpisaliśmy 739 umów, co stanowi wzrost aż o 90 procent w porównaniu do roku 2016. Nasza strategia zakłada umacnianie pozycji w segmencie mieszkań o podwyższonym standardzie oraz dalsze zwiększanie oferty mieszkań popularnych. Mamy w przygotowaniu szereg inwestycji w Trójmieście oraz okolicach, których zakres cenowy jest dopasowany do różnych grup klientów.

Zakończenie programu na pewno może wpłynąć na sytuację deweloperów, którzy mieli w swojej ofercie duży procent mieszkań kwalifikujących się do programu. W Inpro taka oferta była dość niewielka, dlatego też nie boimy się, że jego zakończenie wpłynie na nas niekorzystnie, ale też zawsze kibicujemy rządowym inicjatywom wspierającym zakup mieszkań dla młodych osób czy też rodzin. Na pewno warto rozważyć kolejny tego typu Program.

Monika Melcer
kierownik działu ds. kredytów hipotecznych W Euro Styl SA


Z ostatniej puli MdM skorzystało około 30 naszych klientów. Były to osoby, które czekały na możliwość zarejestrowania wniosku przez około pół roku, czyli od lipca zeszłego roku. Przez te pół roku około dziewięć procent umów miesięcznie było kierowanych na MdM. Pomimo że z dopłaty w tym roku można było skorzystać zaledwie przez dwa dni, to niemalże 99 procent naszych klientów otrzymało potwierdzenie zarezerwowania dopłaty.
 
W naszym przypadku zakończenie programu będzie oznaczało niewielki spadek sprzedaży. Dopłata MdM była w niewielu przypadkach jedyną możliwością wniesienia minimalnego wkładu własnego, której wymagały banki. Większość klientów posiadała oszczędności i nawet bez dopłaty w MdM mogłaby kupić mieszkanie. Jednak klienci dzięki dopłacie MdM mogli przeznaczyć swoje oszczędności na przykład na wykończenie mieszkania lub zaspokojenie innych potrzeb.

Zakończenie programu będzie miało jednak wpływ na pewną grupę klientów: aby kupić mieszkanie na kredyt należy posiadać wkład własny w wysokości minimum 10 procent ceny zakupu lokalu - taki wkład pokrywał w całości lub znacznej części program MDM. Osoby, które najczęściej z przyczyn niskich zarobków nie mogą zgromadzić oszczędności, nie mogą również kupić mieszkania. Szacujemy więc, że część takich osób nie zdecyduje się na zakup lub będzie musiało przez bardzo długi okres gromadzić wkład.

Opinie (171) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.