To już koniec Mieszkania dla Młodych, ale deweloperzy nie obawiają się spadku sprzedaży

Kolejny rządowy program wspierający budownictwo mieszkaniowe to Mieszkanie Plus. Oparty jest jednak na zupełnie innych zasadach i póki co nie będzie wsparciem dla wielu mieszkańców Trójmiasta. Na zdjęciu osiedle Mieszkanie Plus powstające w Gdyni.
Kolejny rządowy program wspierający budownictwo mieszkaniowe to Mieszkanie Plus. Oparty jest jednak na zupełnie innych zasadach i póki co nie będzie wsparciem dla wielu mieszkańców Trójmiasta. Na zdjęciu osiedle Mieszkanie Plus powstające w Gdyni. fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Czytelnicy Trojmiasto.pl pytają czy jest jeszcze szansa na dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Niestety środki przewidziane na ten rok rozeszły się w pierwszych dniach tego roku. Więcej pieniędzy nie będzie. Poprosiliśmy trójmiejskich deweloperów o podsumowanie programu.Który program jest bardziej korzystyny dla młodych ludzi?

Mieszkanie Plus 22%
Mieszkanie dla Młodych 78%
zakończona Łącznie głosów: 639
Program Mieszkanie dla Młodych zaczął działać w 2014 roku. Po spełnieniu określonych kryteriów osoby, które kupowały pierwsze w życiu mieszkanie (od dewelopera) mogły liczyć na dopłatę do kredytu hipotecznego. W 2015 roku ustawodawca włączył do programu również rynek wtórny, ale z niższymi niż dla mieszkań nowych limitami cenowymi. W praktyce limity były na tyle niskie, że w Trójmieście trudno było znaleźć mieszkanie używane, które spełniałoby kryteria.

Czytaj także: 172 mieszkania w nowym programie Mieszkanie Plus są w budowie

2018 jest ostatnim rokiem, w którym możliwe jest uzyskanie dopłaty. Do rozdysponowania pozostało 381 milionów złotych, tymczasem chętnych na uzyskanie dopłaty było w tym roku znacznie więcej niż pieniędzy. Osoby, które liczyły na dopłatę były zatem doskonale przygotowane do rejestracji wniosku w systemie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), który dysponował środkami. Niestety system w związku z ogromną ilością rejestrowanych wniosków nie działał prawidłowo - trwa wyjaśnianie kto zawinił i czy ustalanie czy osoby, których wnioski z przyczyn technicznych nie zostały zarejestrowane otrzymają dopłatę. Nawet jeśli się to uda - kolejni chętni nie mają co liczyć na dopłatę. Chociaż formalnie program trwa do końca tego roku, środki uległy wyczerpaniu.

Kolejnym rządowym programem, który ma pomóc młodym ludziom w zapewnieniu sobie mieszkania jest program Mieszkanie Plus. Jest on jednak ukierunkowany bardziej na najem, niż zakup mieszkania na własność. Z rozmów z deweloperami wynika, że nie spodziewają się spadku sprzedaży w związku z zakończeniem programu, bo popyt na nowe mieszkania kształtują obecnie inne czynniki niż rządowe dopłaty.

Sebastian Barandziak
członek zarządu i dyrektor ds. sprzedaży w firmie Dekpol SA


Mieszkania kwalifikujące się do programu MdM w Trójmieście mieliśmy głównie w ramach dwóch inwestycji - Jaworowe Wzgórze'>Jaworowe Wzgórze oraz Osiedle Zielone. Około 75 procent mieszkań zostało tam sprzedanych w ramach programu MdM. Bardzo duże zainteresowanie klientów programem MdM spowodowało, że środki przeznaczone na ten cel bardzo szybko się wyczerpały. Mamy sygnały od klientów, że były problemy z systemem rejestracji wniosków i wiemy że sytuację obecnie wyjaśnia BGK, więc nie mamy jeszcze pewności czy wszytskim klientom udało się uzyskać dopłaty.

W 2017 roku sprzedaliśmy łącznie 802 mieszkania, co oznacza wzrost o blisko 50 proc. względem poprzedniego roku. W 2018 roku zakładamy utrzymanie wysokiego tempa wzrostu sprzedaży mieszkań - zakończenie programu MdM nie powinno mieć wpływu na realizację naszych planów. W nowych inwestycjach, które wprowadzamy do sprzedaży uwzględniamy fakt zakończenia na początku 2018 roku programu MdM - struktura naszej oferty jest zróżnicowana i taką strategię zamierzamy kontynuować. Potrzeby lokalowe w naszym kraju są nadal wysokie, a wzrost wynagrodzeń, spadek bezrobocia, czy utrzymujące się niskie oprocentowanie kredytów pomaga realizować marzenia dotyczące zakupu nowego mieszkania. W związku z tym nie spodziewamy się negatywnych efektów wynikających z zakończenia programu MdM.

Rafał Zdebski
dyrektor handlowy w Inpro SA


W ofercie Inpro mieszkania kwalifikujące się do programu MdM stanowiły jedynie 18 procent i wszystkie zostały nabyte przez klientów. Ponadto, praktycznie wszyscy nasi klienci, którzy ubiegali się o dofinansowanie w ramach programu MdM otrzymali je.

Miniony rok był dla Grupy Inpro [w jej skład wchodzi m.in. część spółki deweloperskiej Domesta - red.] rekordowy pod względem sprzedaży. Od stycznia do grudnia ubiegłego roku podpisaliśmy 739 umów, co stanowi wzrost aż o 90 procent w porównaniu do roku 2016. Nasza strategia zakłada umacnianie pozycji w segmencie mieszkań o podwyższonym standardzie oraz dalsze zwiększanie oferty mieszkań popularnych. Mamy w przygotowaniu szereg inwestycji w Trójmieście oraz okolicach, których zakres cenowy jest dopasowany do różnych grup klientów.

Zakończenie programu na pewno może wpłynąć na sytuację deweloperów, którzy mieli w swojej ofercie duży procent mieszkań kwalifikujących się do programu. W Inpro taka oferta była dość niewielka, dlatego też nie boimy się, że jego zakończenie wpłynie na nas niekorzystnie, ale też zawsze kibicujemy rządowym inicjatywom wspierającym zakup mieszkań dla młodych osób czy też rodzin. Na pewno warto rozważyć kolejny tego typu Program.

Monika Melcer
kierownik działu ds. kredytów hipotecznych W Euro Styl SA


Z ostatniej puli MdM skorzystało około 30 naszych klientów. Były to osoby, które czekały na możliwość zarejestrowania wniosku przez około pół roku, czyli od lipca zeszłego roku. Przez te pół roku około dziewięć procent umów miesięcznie było kierowanych na MdM. Pomimo że z dopłaty w tym roku można było skorzystać zaledwie przez dwa dni, to niemalże 99 procent naszych klientów otrzymało potwierdzenie zarezerwowania dopłaty.
 
W naszym przypadku zakończenie programu będzie oznaczało niewielki spadek sprzedaży. Dopłata MdM była w niewielu przypadkach jedyną możliwością wniesienia minimalnego wkładu własnego, której wymagały banki. Większość klientów posiadała oszczędności i nawet bez dopłaty w MdM mogłaby kupić mieszkanie. Jednak klienci dzięki dopłacie MdM mogli przeznaczyć swoje oszczędności na przykład na wykończenie mieszkania lub zaspokojenie innych potrzeb.

Zakończenie programu będzie miało jednak wpływ na pewną grupę klientów: aby kupić mieszkanie na kredyt należy posiadać wkład własny w wysokości minimum 10 procent ceny zakupu lokalu - taki wkład pokrywał w całości lub znacznej części program MDM. Osoby, które najczęściej z przyczyn niskich zarobków nie mogą zgromadzić oszczędności, nie mogą również kupić mieszkania. Szacujemy więc, że część takich osób nie zdecyduje się na zakup lub będzie musiało przez bardzo długi okres gromadzić wkład.

Opinie (171) 4 zablokowane

 • (17)

  Każda dopłata to atak na wolny rynek i cecha socjalistycznej gospodarki planowanej. To sie musi zle skonczyc

  • 126 26

  • (2)

   Trzeba promować prywatną własność mieszkań. Albo dopłaty albo ulgi podatkowe.
   Bloki socjalne to porażka. Wielka Brytania je burzy bo to siedlisko patologii a Francuzi topią miliardy euro na prozno

   • 12 14

   • ???? co Wielka Brytania burzy???? (1)

    może rozszerz swoją wypowiedź,
    chętnie się dowiem nowej sensacji XXI wieku

    • 17 4

    • ...

     Pan miał na myśli Mała Brytania po morzach wsród burzy od dawna bajduży. Tak tylko inaczej wyszlo.

     • 0 0

  • (2)

   Dziwne że zachód cały czas dopłaca i źle nie skończył, mało tego coraz więcej imigrantów mają, nie tylko z Polski

   • 2 13

   • (1)

    kto dopłaca? proszę cie ;)
    jak już to patolom bo nikt "normalny" tego nie tknie bo to wstyd...

    • 2 7

    • bo słyszałeś to od znajmego kolegi co 5 lat temu na wakacje na zmywak wyjechał?

     te zue socjalistyczne państwa europy zachodniej nie zostawią cię bez dachu nad głową

     na szczęście w poorlandii jest wolny ryneg!1!

     • 4 0

  • mogliby zamiast tego zmniejszyć VAT na mieszkania (2)

   • 15 1

   • (1)

    Vatu jest raptem 8%...

    • 1 4

    • To przy inwestycji w mieszkanie o wartości 300tys. daje 24tys podatku! Ile wyniesie dopłata z programu MdM przy takim mieszkaniu?

     • 0 0

  • Uwielbiam te niby wolnorynkowe bzdury (5)

   Tak naprawdę promują one tych co mają bogatych rodziców.
   Takich w większości stać na wkład, gdy muszą wystartować we własnym życiu.
   Zaraz usłyszę, że przecież mogę wynająć problem w tym, że u nas nie ma od kogo, bo ci co obecnie wynajmują zadają kwot umożliwiających spłatę kredytu na to mieszkanie. Kwota za wynajem jest równa kwocie kredytowej, wiec jeżeli ktoś chce mieszkać w tym miejscu to czemu ma komuś finansować biznes.

   Wynajem miałby sens gdyby można było wynająć mieszkanie za max 60% kredytu.
   Ale Póki co mieszkań jest na tyle mało, że ceny wynajmu mogą być tak windowane. Co do spadku cen gdy nie będzie już żadnego programu hmmm nie sądzę, po prostu ludzie będą się na wkład zadłużali. Bo to i tak będzie tańsze, niż wynajem.

   Zrozum jedno takie programy po prostu takie programy to wyrównanie szans w życiu dla ludzi, którzy przybywają z innych miast, często mniejszych i chcą wystartować w nowe życie.

   • 9 9

   • (2)

    Ja jakoś złotówki nie dostałam od nikogo na wkład własny a kokosów nie zarabiamy. Każdy powinien kupować mieszkanie na miarę swoich możliwości, nie stać Cię na nowe od dewelopera, kup z rynku wtórnego urządzone, lub dużo tańsze do remontu, mieszkań jest do wyboru, do koloru, każdy znajdzie coś dla siebie ... Nie jesteśmy na tyle bogatym państwem, żeby móc sobie na to pozwolić .... Nie jest to żadne wyrównywanie szans, to wszystko będzie trzeba spłacić, i Twoje i moje dzieci i wnuki będą to spłacać ...

    • 6 2

    • Ogólniki (1)

     Myślę, że cos jednak dostałeś od państwa. I dobrze. Od tego jest państwo między innymi;)
     Od rodziców tez dostałeś. Nie koniecznie chodzi mi o kasę;)

     • 2 3

     • Czytanie ze zrozumienie się kłania, to jest odpowiedź na powyższy komentarz. I nie, nie dostałam złotówki od rodziców na mieszkanie ani od państwa ...

      • 0 0

   • Nie mamy bogatych rodzicow, na wklad w rns wzielismy kredyt,ktory splacilismy od razu, bo rns sfinansowal 100% wartosci zakupu.

    • 0 0

   • Jesteś klasycznym prawicowym socjalistą. Cenę wynajmu nie kształtuje widzimisię wynajmującego

    a popyt/podaż. Cena za najem jest pochodną kredytu oraz zarobków. Wynajem zawsze będzie droższy niż zakup na kredyt 100%, na 30 lat tej samej nieruchomości. Wynika to z faktu, że najem jest bardziej elastyczny i nie obciążający jak kredyt. Dlatego jest droższy. Kredyt jest tańszy ale wiąże się z uwiązaniem na kilkadziesiąt lat. Także coś za coś.

    • 1 1

  • jaki wolny rynek

   raczej wolna amerykanka

   • 3 0

  • A gdzie jest ten mityczny wolny rynek?

   Cały ten bełkot przestał mieć sens, jak powstały dobra bardziej złożone, niż łopata.
   Czy może, jak nie podoba Ci się cena mieszkań, powinieneś zbudować sobie mały bloczek i sprzedawać taniej?

   • 1 0

 • Znaczy że z moich podatków państwo już nie bedzie sponsorowac mieszkan dla innych ? (16)

  • 137 17

  • Będzie z moich pieniędzy (2)

   Sponsorowac czarna watykanska Mafie

   • 19 5

   • (1)

    Toruńską...

    • 7 2

    • jeden diabeł

     • 1 1

  • (7)

   a jak z twoich podatków sponsoruje czyjeś leczenie, szkołę, albo drogę to też masz taki problem?

   • 13 11

   • tak (2)

    • 13 1

    • (1)

     a jak ktoś z jego podatków opłaca twoje?

     • 6 1

     • o ile nie pracuje w budżetowce to nie

      • 2 0

   • Nic nie rozumiesz. Od razu widac ze wyborca Pis

    • 7 10

   • Leczenie - wszyscy płacimy za ubezpieczenie zdrowotne. Droga, szkoły? To dobro wspolne. (2)

    Dalej nie widzisz róznicy?

    • 1 1

    • Nie wszyscy - bezrobotni nie placa, a opieke medyczna maja. (1)

     Droga do szkoly to nie dobro wspolne - ja nie korzystam.
     Niech sobie uczniowie sami zbuduja, albo niech placa za skorzystanie - jak wolny rynek to wolny rynek!

     • 0 0

     • Kiedyś korzystałeś

      Nie pamięta wół , gdy cielęciem był ! Teraz JUŻ nie korzystasz ALE kiedyś jako dziecko korzystałeś !!!!

      • 0 0

  • to nie z twoich

   ty tyle nie masz

   • 6 1

  • będzie (2)

   właśnie stawiają melina plus m.in. w Gdyni

   • 9 5

   • (1)

    Za 1500 plus opłaty na za..piu, gdzie tu plus ?

    • 8 0

    • ....."plus oplaty".

     • 0 0

  • Jakich Twoich

   Większość z was dopiero się uczy i żyje na garnuszku rodziców. Reszta za niby wolnym rynkiem to ci co nie udało się w życiu i płacą g...o, a nie podatki.
   Każdy, kto trochę popracował, założył rodzinę i osiągnął stabilizację szybko dostrzega, że wolny rynek to zwykła bujda, w większości jest to rynkowa zmowa będąca wspieraniem interesów własnych i spółek powiązanych.

   • 13 1

 • Żaden z tych programów... (13)

  Edukacja za darmo, zniżki dla studentów, mieszkania za darmo, a potem ludzie dziwią się, że pracy nie ma albo jest za minimalną krajową (której też nie powinno być...). NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK "ZA DARMO"

  • 115 14

  • (1)

   czegoś takiego wolny rynek też nie ma i co z tego

   • 12 1

   • Skądże, pójdą w górę i w tym parszywym kraju będzie jeszcze gorzej dla ludzi.

    • 6 0

  • (9)

   Ale minimalna krajowa NA POZIOMIE GODNYM z powodzeniem funkcjonuje w krajach rozwiniętych, Nikt nie narzeka, są to najbardziej rozwinięte regiony świata a ty masz pretensje o jakiś ochłap w postaci 1500 zł po aferach !?

   • 8 1

   • my nie jestesmy krajem rozwinietym (8)

    Najpierw trzeba przejść długa drogę kapitalizmu, aby pozwolić sobie na socjalne zachcianki. Po kilkudziesieciu latach komunizmu i ostatnich rzadach populistów jesteśmy w czarnej d***, a nie w momencie, w którym możemy pozwolić sobie na socjalne idiotyzmy

    • 7 3

    • (2)

     Socjalizm w tych krajach był od II wojny światowej więc nie marudź.

     • 1 6

     • (1)

      był też i kapitał a u nas komuna...

      • 1 0

      • bardziej socrealizm niż komuna

       • 0 0

    • Starcza (3)

     Pieniądze są, wystarczy nie kraść. Na 500 plus starczyło.

     • 1 5

     • (2)

      Starczyło? A deficyt skąd się wziął?

      • 4 1

      • deficyt (1)

       był zawsze , za PO również i to obromny, a co robili przewały.

       • 1 2

       • "ogromny"

        • 0 0

    • a 30 ostatnich lat dzikiego kapitalizmu to mało ?

     • 1 0

  • Co prace ci maja zalatwic?

   Rynek sie zmienil to nie z podatkow buduje sie nowe miejsca pracy bo sektor panstwowy praktycznie sie nie rozwija tylko pieniadze prywatnych przedsiebiorcow ,ktorzy buduja nowe miejsca pracy...Z ich firm jest czesc na nowe inwestycje i nowe miejsca pracy i na podatki,ktore nie wracaja do przedsiebiorstwa a do budzetu.Czy budzet wyda na edukacje,podwyzki dla wyjezdzajacych masowo juz lekarzy ,czy bezpieczenstwo i emerytury czy wyda na przyklad na budowe gigantycznych hal wiatrowych a pozniej jednym cieciem zmieni warunki i umowy korzystania z energii zielonej nie zalezy juz od studenta czy lekarki tylko od Mariana z wasem przy korycie z ukladu politycznego tego czy tamtego.....Edukacja powinna byc dotowana aby kraj dzieki mlodym,inteligentnym ludziom a jednak niezbyt zamoznym ..mial szanse rozwoju.To panstwo pozniej powinno zapewniac im po studiach prace lub mozliwosci i byc moze nie jako kredytowac ich studia ale dac mozliwosc dobrego,godnego zarobku by pozniej nie slyszec takich zazutow ze za darmo biora i wyjezdzaja.....a maja inny wybor jak sie ich traktuje jak niepotrzebne kolo u wozu?

   • 0 0

 • (1)

  No to teraz ceny mieszkań prawdopodobnie spadną o wysokość dopłaty...

  • 63 14

  • Mam taką nadzieję

   Nie załapałam sie na MdM ze względu na wiek, uważam, ze to dyskryminacja ograniczać dopłatę do 35 r.ż., czy 40. A co jeśli mam 42? zonk! A chcę kupić mieszkanie.!

   • 1 0

 • A ja kupiłam bez kredytu (18)

  Mieszkanie u rodziców przez tyle czasu opłacało się. Oszczedzalam 10 lat. Nie będę uwiązana kredytem, stać by mnie było na niego ale ominie mnie ten balast.

  • 84 21

  • Masz teraz 35 lat (10)

   Mieszkalas z mamusia, obiadki pod nos, gacie poprane, w wieku gdzie powinnas miec juz dzieci dopiero zamieszkasz z facetem o ile go masz... nie zazdroszcze

   • 40 54

   • ale niema petli na szyji. (3)

    • 48 12

    • (2)

     Jaka pętla? Rachunek jak każdy inny. Poza tym obserwowanie zer na koncie przez 10 lat to nie życie tylko wegetacja.

     • 16 26

     • (1)

      a rodziców się pytałaś?
      może woleliby, byś jednak z nimi nie mieszkała?

      • 20 14

      • Pewnie jak się wyprowadzała to starzy zrobili taka imprezę ze sąsiad z 6 do tej pory wspomina że na takim melanżu jeszcze nigdy nie był.

       • 7 2

   • tak, powinna miec dzieci, męża i kredyt jak prawdziwy polak katolik! (1)

    • 46 12

    • Bez sensu

     Dlaczego musi?

     • 5 0

   • dokładnie...

    .. gdybym mógł sobie na to pozwolić też wolałbym tak zrobić. mieć święty spokój, a nie raty do emerytury

    • 26 2

   • I dobrze. Po co pakować ciężko zarobione pieniądze banksterom jak u rodziców było miejsce.

    • 25 1

   • dlaczego uwazasz (1)

    ze powinna miec juz dzieci? A co to juz posiadanie dzieci i meza w pewnym wieku to obowiazek? A moze nie chce albo nie ma z kim? Zapewne skoro oszczedzala to mogla isc na wynajem albo kredyt ale swiadomie wybrala inaczej, bo miala takie mozliwosci. Zazdroscisz? Kazdy czlowiek ma mozliwosc wyboru jak prowadzi swoje zycie, nie ukladaj innym zycia, bo Ty tak masz to inni tez musza wziac kredyt czy miec dzieci. Nie musza, to ich wybor. Na szczescie ja tez nic nie musze :)

    • 37 1

    • Panna ups przepraszam Wolna?:P

     • 4 2

  • (6)

   A ja spłacam kredyt, i żyję normalnie. Planuję, oszczedzam, osiągam cel. Szkoda tracić 10 lat na odmawianie sobie wszystkiego i życiu pod jednym dachem z rodzicami. Relacje mam z nimi dobre ale młody dorosły człowiek potrzebuje własnej przestrzeni. Dla Ciebie kredyt to łańcuch a dla mnie decyzja ciułania mamony w twój sposób to strata 10 lat, w ciągu których mogłaś dużo zrobić i zobaczyć. Dobrze że mamy możliwości wyboru drogi do tego samego celu.

   • 28 17

   • (2)

    To mieszkając ze starymi nie można dużo zrobić i zobaczyć? Dzięki temu masz ze 2500 na koncie co miesiąc więcej. Za to można dużo zrobić i zobaczyć :)

    • 27 5

    • Nie można jeżeli się oszczędza na mieszkanie. Urlopów napewno sobie nie urządzała i nie szalała bo oszczędzała. Oczywiście nie ma słowa na temat zarobków i ceny mieszkania. Tak czy inaczej siedzieć rodzicom na karku i nie mieć żadnej prywatności przez tyle lat to nie jest dla mnie żadna zachęta do takiego stylu życia

     • 12 6

    • ZApytaj tych "starych" których tak "szanujesz"

     czy oni są zadowoleni z utrzymywania cię . Czy to oni przypadkiem nie mają łańcucha na szyi, i czy nie powinni pokazać ci jaśniej co powinieneś zrobić. ?

     • 9 2

   • (2)

    ja też za gotówkę, parę lat u rodziców, parę wynajem ze znajomymi, rok w delegacji (służbowe), rok u rodziców z częstymi wyjazdami służbowymi i mam własne m bez kredytu. (w 2013 kiedy kupiłem zapłaciłem 65% ceny z górki w 2007 kiedy miałem pierwszą stałą pracę). pozdr. dla rozsądnych.

    • 9 1

    • Gospodarka żyje w cyklach, teraz jest już późna faza cyklu rozpoczętego w 2009r.
     Przez ostatnie 2 lata banki centralne kupiły więcej długu niż rządy wyemitowały. W efekcie tego np. Grecja pożycza pieniądze taniej niż 2%, taniej niż USA. Rok temu było to prawie 10%.... W tym roku saldo skupu obligacji będzie ujemne. Powróci zmienność na rynki. IIkw 2019 może już być bessa.

     ale jak ktoś potrzebuje i dostanie dobrą cenę to można kupować

     • 1 0

    • Dokładnie jak ja

     • 1 0

 • Mieszkanie plus jest dla wielodzietnej patologi której nie chce się pracować. (32)

  Niestety nie ma programu dla młodych pracujących co chcą sami na siebie pracować. Przykład, mieszkam z dziewczyną zarabiamy razem 6 tysięcy. Za wynajem mieszkania płace z opłatami 2,5 tysiąca, skąd mam wziąć 70-80 tysięcy na wkład własny żeby pójść na swoje? Chciałbym mieszkać tam gdzie mam ochotę a nie z patologią za obwodnicą w programie melina plus.

  • 106 41

  • Uciekaj z tego kraju. Tu przy takich zarobkach nic się sam nie dorobisz (1)

   • 22 2

   • prawda

    miliony ludzi to potwierdzą

    • 10 0

  • (10)

   to co ty chcesz zamieszkanie za 700 tys?? bo wkłąd własny to 10%

   • 9 18

   • 20 procent... (1)

    • 27 1

    • juz nawet 25%...

     • 0 0

   • A jeśli tak, to co w tym złego? (2)

    A może chce mieszkanie za 700 tys. Tak żeby mieć w nim normalną kuchnię (a nie "kuchnię w pokoju zwaną powszechnie aneksem), salon, sypialnię i pokoje dla dwójki lub trójki dzieci. A nie gnieździć się w 5 osób na 40m^2!
    Czy to źle piąć się w górę, zamiast równać w dół?

    • 34 2

    • No to się pnij zamiast płakać

     • 0 0

    • Nie ma w tym nic złego. Nikt nie broni mu kupić mieszkanie nawet za milion.

     Tylko niech nie oczekuje, że społeczeństwo będzie dokładać bo jemu się należy.
     Ja też chcę mieć suva, a najlepiej dwa. Daj, daj bo chcę. Chcę piąć się w górę i jeździć suvem. Czekam na dopłatę. Po za tym, jak nie chce aneksu nawet, niech kupi 2-3 pokoje z aneksem kuchennym, wstawi sciankę działową pomiędzy aneksem i salonem i już ma oddzielną kuchnię. Koszt scianki z montażem to około 1000zł. W sr*jfonie i na facebooku nie uczą jak gospodarować pieniędzmi.

     • 1 0

   • A nie 20% (1)

    Wkładu własnego jest wymagane?

    • 12 0

    • oficjalnie 20 % wkłady własnego ale na 10-15% się zgodzą w banku - kredyt będzie odrobinę droższy bo będzie musiał być ubezpieczony na brakujący wkład

     • 1 1

   • 100 m2 w garnizonie (2)

    takie chcę

    • 5 3

    • Garnizon (1)

     To syf , hałas ,brak zieleni ,korki, dziękuję ja do galerii nie chodzę codziennie. Wcisnęli wam do łbów że to luksus i się łapiecie na lepsze jak głupie muchy. No i nie zapomnijcie o potoku Strzyża

     • 19 4

     • Ty nie chcesz, a on chce! Za to nie chce dojeżdżać z pod Gdańska codziennie godzinę do pracy! Macie inne marzenia i tyle!

      • 0 0

  • mdm było przez tyle lat to trzeba było się łapać zamiast biadolić po fakcie

   • 1 18

  • (3)

   Zgadzam się.
   Tak samo małe, rozkręcające się firmy są dobijane przez ZUS i podatki. Nasz kraj wspiera patologię zamiast tych, którzy chcą rozwinąć coś, co przyniesie mu później zysk:(

   • 22 7

   • (1)

    Przez pierwsze 2 lata zus wynosi 500 zł

    • 0 1

    • Miesięcznie oczywiście

     • 0 0

   • Nasz kraj dobijają Janusze biznesu kantujący na czym popadnie, a zwłaszcza na pracownikach.

    • 2 1

  • no sorry (3)

   ale mieszkanie z dziewczyną przed ślubem to mega obciach

   • 6 27

   • (1)

    a co Cię to interesuje? lepiej z dziewczyną niż z chłopakiem :P

    • 9 1

    • A czemu z chłopakiem nie? Taki jesteś postępowy, taki wolnościowy, ale geje niech spadają?

     • 0 2

   • W prawackiej Polsce i na wschodzie Europy to obciach. Musi być ślub kościelny.

    ale w zachodniej UE to norma.

    • 0 5

  • (1)

   A co mają powiedzieć pary co zarabiają 3000.

   • 23 2

   • Dla niego są patologiczne

    • 0 0

  • Jakie ty chcesz mieszkanie kupic ze 70 tys wkladu potrzebujesz banki srednio chca 10 -15% wkladu czyli z 6 tys chces brac kredyt na 700tys tyle ten program trwal dlaczego nie skorzystales

   • 0 5

  • Jesteś klasycznym należymisiem.

   Jesteście młodzi zapewne poniżej 30tki, zarabiacie razem 6k netto i nie posiadacie dzieci, a nie potraficie odłożyć kilkudziesięciu kilo na wkład na mieszkanie.
   Przy takich dochodach spokojnie można odkładać i zapomnieć o 2k miesięcznie. Z tego po 3 latach mielibyście odłożone już minimum 70k, które z powodzeniem można wykorzystać jako wkład własny na mieszkanie 2 - 3 pokojowe w sredniej lokalizacji. Np. 40 - 60m, za jakieś 250-350tyś w zależności od lokalizacji, metrażu i standardu. Czyli bierzecie kredyt na 180 - 280k i macie ratę zdecydowanie niższą niż placicie za wynajem. Mowa o mieszkaniu całkiem zacnym jak dla młodych. Zawsze można zacząć skromniej. Do tego, kiedy rozchodzicie się po kilku latach, opylacie mieszkanie, dzielicie się resztą i nara. Po za tym, jesteście klasycznym pokoleniem facebookowych roszczeniowców. Mieszkanie dla pary, 2pokojowe możecie wynająć z opłatami w średniej lokalizacji za 1800zł. Jeśli chcecie aż tyle płacić za wynajem, to wasza sprawa. Wiem coś o tym, bo sam jestem właścicielem mieszkania, które wynajmuje, 2 pokojowe, nowe budownictwo, przy przystanku tramwajowym, z opłatami całość zamyka się w 1800zł. Oczywiście całe wyposażenie ze zmywarką, mikrofalówką jest. A są tańsze opcje na rynku.

   • 10 5

  • Naucz się oszczędzać (3)

   My tyle mamy na rodzinę 4 osobową i jeszcze udaje nam się zaoszczędzić sporo. Przestań rozrzutnie żyć i naucz się oszczędzać

   • 6 8

   • (2)

    To że WY za tyle żyjecie i jeszcze oszczędzacie to znaczy niestety ze ciułacie ...
    A ludzie chcą ŻYĆ a nie wiecznie ciułać i oszczędzać na wszystkim, życie kosztuje, wyjście do sklepu po zakupy dobrej jakości kosztuje, wyjście do kina kosztuje, wakacje kosztują ... życie nie polega na wegetacji i zadowoleniem się minimum. Potem budzisz się na emeryturze i płaczesz, ze życie zmarnowałeś, nie tędy droga

    • 17 4

    • No pewnie. Jeden chce żyć, kupować iphone'a, auto zmieniać co rok i żyć na wynajmowanym (1)

     a inny za tę kwotę woli zmieniać raz na 10 lat auto, na inne 10letnie, do telefonu większe wagi nie przywiązuje i woli spłacać swoje mieszkanie, a nie cudze. Kwestia wyboru. Nie da się mieć wszystkiego za 6-10k netto. Trzeba wybrać.

     • 8 1

     • A potem umrzec na raka w wieku 45+ i zalowac, ze sie nie korzystalo z zycia.

      • 2 0

  • melina +

   nie wiem czy meliny+ ,będzie stać na czynsze po 20zł z m2 + inne opłaty. Ale głupich zarabiających po 3tys. zeta nie brakuje.

   • 2 0

  • No tak, to ta patologia powinna zrzucić się na twoje szczęście

   • 0 0

 • Jakie doplaty? Kto doplaca? Wszyscy sie na to zrzucamy

  • 47 6

 • Kupiłeś mieszkanie przegrałeś życie. (3)

  Teraz PiS każdemu chętnemu da mieszkanie za pół darmo.
  Wystarczy nie kraść i jest na mieszkania dla ludzi.

  • 22 73

  • XD

   • 13 2

  • Coś piłaś? (1)

   Za dużo wypiłaś, czy się nawciągałaś?

   • 13 8

   • Pewnie to samo bierze co komisja smoleńska.

    • 15 9

 • (5)

  Czy na pewno mieszkania powinny być własnością lokatora? A może zamiast mieszkanie+ zrobić system zniżek w podatkach dla osób inwestujących w mieszkania pod wynajem długoterminowy? Wolałbym mieć swobodę zmiany miejsca zamieszkania - jadę tam gdzie jest lepsza praca. Ale, żeby to zadziałało musE mieć możliwość szybkiego znalezienia mieszkania pod wynajem na które mnie stać. W innych krajach są takie programy. Inwestor buduje mieszkania, ma ulgi podatkowe ale w danych miejscowości obowiązuje maksymalna stawka czynszu, standardowa umowa najmu chroniaca lokatora jak i właściciela.

  • 15 25

  • Stefan, zapomnij...

   Tu jest Polska- tu ludzie wierzą, że hipoteka to to samo co własność, a wynajem jest dla frajerów. Nic z tym nie zrobisz: Polak lubi jak go się dojeżdża w **pę.

   • 14 3

  • (2)

   tylko wlasnosciowe zaden zlodziejski najem. Pracy w trojmiescie jest duzo mozna zmieniac az sie trafi ta wlasciwa. Przy najmie najczesciej trafisz na janusza ktory wynajmie ci rudere

   • 8 7

   • debil

    a raty w banku to czym są jak nie najmem
    ?

    • 6 1

   • Chyba nie widziałeś ile oddajesz bankowi pieniędzy za możliwość przebywania w bankowym mieszkaniu.

    • 0 0

  • Stefan, to co proponujesz to jest SOCJALIZM i INTERWENCJA PAŃSTWA. W kraju w którym wszyscy uważają że wszyscy inni ich okradają, podatków powinno nie być i wszystko powinno być prywatne i do tego za darmo, to nie przejdzie.
   Tu jest kraj milionerów in spe, którzy będą gardłować że 75% próg podatkowy od nadwyżki powyżej 500 000 złotych to złodziejstwo i komunizm, chociaż sami zarabiają 1/10 albo 2/10 tej kwoty bez realnych perspektyw na choćby dociągnięcie do tego 0.5 miliona..

   • 0 0

 • dopłaty dostały swojaki z dojnej zniany (2)

  • 21 10

  • Wymień przykłady (1)

   Ale konkretnie . Zajmiemy się sprawą. Jeśli tego nie uczynisz , zajmiemy się tobą.

   • 1 1

   • Nie strasz nie strasz. Internetowy mścicielu zero-zero-ziobro.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Forum Rynku Nieruchomości
Forum Rynku Nieruchomości
konferencja
wrz 2-3
czwartek - piątek
Sopot, Sheraton
Mieszkaniowe targi
Mieszkaniowe targi
targi
wrz 4-5
sobota - niedziela
Gdynia, Gdynia Arena

Ogłoszenia

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
22300 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
14350 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
14350 zł/m2
Sopot Górny Sopot
13550 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
13250 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl