• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

To już koniec Mieszkania dla Młodych, ale deweloperzy nie obawiają się spadku sprzedaży

Ewa Budnik
21 stycznia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Kolejny rządowy program wspierający budownictwo mieszkaniowe to Mieszkanie Plus. Oparty jest jednak na zupełnie innych zasadach i póki co nie będzie wsparciem dla wielu mieszkańców Trójmiasta. Na zdjęciu osiedle Mieszkanie Plus powstające w Gdyni. Kolejny rządowy program wspierający budownictwo mieszkaniowe to Mieszkanie Plus. Oparty jest jednak na zupełnie innych zasadach i póki co nie będzie wsparciem dla wielu mieszkańców Trójmiasta. Na zdjęciu osiedle Mieszkanie Plus powstające w Gdyni.

Czytelnicy Trojmiasto.pl pytają czy jest jeszcze szansa na dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Niestety środki przewidziane na ten rok rozeszły się w pierwszych dniach tego roku. Więcej pieniędzy nie będzie. Poprosiliśmy trójmiejskich deweloperów o podsumowanie programu.



Który program jest bardziej korzystyny dla młodych ludzi?

Program Mieszkanie dla Młodych zaczął działać w 2014 roku. Po spełnieniu określonych kryteriów osoby, które kupowały pierwsze w życiu mieszkanie (od dewelopera) mogły liczyć na dopłatę do kredytu hipotecznego. W 2015 roku ustawodawca włączył do programu również rynek wtórny, ale z niższymi niż dla mieszkań nowych limitami cenowymi. W praktyce limity były na tyle niskie, że w Trójmieście trudno było znaleźć mieszkanie używane, które spełniałoby kryteria.

Czytaj także: 172 mieszkania w nowym programie Mieszkanie Plus są w budowie

2018 jest ostatnim rokiem, w którym możliwe jest uzyskanie dopłaty. Do rozdysponowania pozostało 381 milionów złotych, tymczasem chętnych na uzyskanie dopłaty było w tym roku znacznie więcej niż pieniędzy. Osoby, które liczyły na dopłatę były zatem doskonale przygotowane do rejestracji wniosku w systemie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), który dysponował środkami. Niestety system w związku z ogromną ilością rejestrowanych wniosków nie działał prawidłowo - trwa wyjaśnianie kto zawinił i czy ustalanie czy osoby, których wnioski z przyczyn technicznych nie zostały zarejestrowane otrzymają dopłatę. Nawet jeśli się to uda - kolejni chętni nie mają co liczyć na dopłatę. Chociaż formalnie program trwa do końca tego roku, środki uległy wyczerpaniu.

Kolejnym rządowym programem, który ma pomóc młodym ludziom w zapewnieniu sobie mieszkania jest program Mieszkanie Plus. Jest on jednak ukierunkowany bardziej na najem, niż zakup mieszkania na własność. Z rozmów z deweloperami wynika, że nie spodziewają się spadku sprzedaży w związku z zakończeniem programu, bo popyt na nowe mieszkania kształtują obecnie inne czynniki niż rządowe dopłaty.

Sebastian Barandziak
członek zarządu i dyrektor ds. sprzedaży w firmie Dekpol SA


Mieszkania kwalifikujące się do programu MdM w Trójmieście mieliśmy głównie w ramach dwóch inwestycji - Jaworowe Wzgórze'>Jaworowe Wzgórze oraz Osiedle Zielone. Około 75 procent mieszkań zostało tam sprzedanych w ramach programu MdM. Bardzo duże zainteresowanie klientów programem MdM spowodowało, że środki przeznaczone na ten cel bardzo szybko się wyczerpały. Mamy sygnały od klientów, że były problemy z systemem rejestracji wniosków i wiemy że sytuację obecnie wyjaśnia BGK, więc nie mamy jeszcze pewności czy wszytskim klientom udało się uzyskać dopłaty.

W 2017 roku sprzedaliśmy łącznie 802 mieszkania, co oznacza wzrost o blisko 50 proc. względem poprzedniego roku. W 2018 roku zakładamy utrzymanie wysokiego tempa wzrostu sprzedaży mieszkań - zakończenie programu MdM nie powinno mieć wpływu na realizację naszych planów. W nowych inwestycjach, które wprowadzamy do sprzedaży uwzględniamy fakt zakończenia na początku 2018 roku programu MdM - struktura naszej oferty jest zróżnicowana i taką strategię zamierzamy kontynuować. Potrzeby lokalowe w naszym kraju są nadal wysokie, a wzrost wynagrodzeń, spadek bezrobocia, czy utrzymujące się niskie oprocentowanie kredytów pomaga realizować marzenia dotyczące zakupu nowego mieszkania. W związku z tym nie spodziewamy się negatywnych efektów wynikających z zakończenia programu MdM.

Rafał Zdebski
dyrektor handlowy w Inpro SA


W ofercie Inpro mieszkania kwalifikujące się do programu MdM stanowiły jedynie 18 procent i wszystkie zostały nabyte przez klientów. Ponadto, praktycznie wszyscy nasi klienci, którzy ubiegali się o dofinansowanie w ramach programu MdM otrzymali je.

Miniony rok był dla Grupy Inpro [w jej skład wchodzi m.in. część spółki deweloperskiej Domesta - red.] rekordowy pod względem sprzedaży. Od stycznia do grudnia ubiegłego roku podpisaliśmy 739 umów, co stanowi wzrost aż o 90 procent w porównaniu do roku 2016. Nasza strategia zakłada umacnianie pozycji w segmencie mieszkań o podwyższonym standardzie oraz dalsze zwiększanie oferty mieszkań popularnych. Mamy w przygotowaniu szereg inwestycji w Trójmieście oraz okolicach, których zakres cenowy jest dopasowany do różnych grup klientów.

Zakończenie programu na pewno może wpłynąć na sytuację deweloperów, którzy mieli w swojej ofercie duży procent mieszkań kwalifikujących się do programu. W Inpro taka oferta była dość niewielka, dlatego też nie boimy się, że jego zakończenie wpłynie na nas niekorzystnie, ale też zawsze kibicujemy rządowym inicjatywom wspierającym zakup mieszkań dla młodych osób czy też rodzin. Na pewno warto rozważyć kolejny tego typu Program.

Monika Melcer
kierownik działu ds. kredytów hipotecznych W Euro Styl SA


Z ostatniej puli MdM skorzystało około 30 naszych klientów. Były to osoby, które czekały na możliwość zarejestrowania wniosku przez około pół roku, czyli od lipca zeszłego roku. Przez te pół roku około dziewięć procent umów miesięcznie było kierowanych na MdM. Pomimo że z dopłaty w tym roku można było skorzystać zaledwie przez dwa dni, to niemalże 99 procent naszych klientów otrzymało potwierdzenie zarezerwowania dopłaty.
 
W naszym przypadku zakończenie programu będzie oznaczało niewielki spadek sprzedaży. Dopłata MdM była w niewielu przypadkach jedyną możliwością wniesienia minimalnego wkładu własnego, której wymagały banki. Większość klientów posiadała oszczędności i nawet bez dopłaty w MdM mogłaby kupić mieszkanie. Jednak klienci dzięki dopłacie MdM mogli przeznaczyć swoje oszczędności na przykład na wykończenie mieszkania lub zaspokojenie innych potrzeb.

Zakończenie programu będzie miało jednak wpływ na pewną grupę klientów: aby kupić mieszkanie na kredyt należy posiadać wkład własny w wysokości minimum 10 procent ceny zakupu lokalu - taki wkład pokrywał w całości lub znacznej części program MDM. Osoby, które najczęściej z przyczyn niskich zarobków nie mogą zgromadzić oszczędności, nie mogą również kupić mieszkania. Szacujemy więc, że część takich osób nie zdecyduje się na zakup lub będzie musiało przez bardzo długi okres gromadzić wkład.

Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Opinie (171) 4 zablokowane

  • Koniec dopłat być może spowoduje spadek cen

    • 2 3

  • (1)

    W 2014r. kiedy zaczynałem studia można było wynająć mieszkanie 2pok. w standardzie "współczesnym" we Wrzeszczu za ok. 1500zł z wszystkim. Obecnie ceny skoczyły do jakiś absurdalnych poziomów 1600zł za kawalerkę i 1800-2000zł za mieszkanie 2pok. Nie mogę tego pojąć, mam nadzieje, że w jakiś sposób uda się zbić te ceny, bo obecnie właściciele urządzają sobie castingi, w których można być 10 w kolejce jadąc kilkaset kilometrów aby tylko obejrzeć mieszkanie i dowiedzieć się, że cena wzrosła już o x zł bo jest duże zainteresowanie. Poza tym nieruchomości jako takie (jako np. inwestycja przedsiębiorców) nie tworzą PKB i na tym Polski nie zbudujemy...

    • 22 2

    • Niech nabudują wiecej biurowców w oliwie to ceny w promieniu 5 km jeszcze wzrosną proste prawo jest popyt cena rośnie jeszcze wiecej słoików nam tu trzeba

      • 2 0

  • (3)

    I bardzo dobrze, że nie ma. Szkoda, że w ogóle były. To rozdawanie i marnowanie kasy, podobnie jak 500+. Tego typu programy powinno się zaorać. Bo niby z jakiej racji ma się komuś rozdawać pieniądze z podatków? Do roboty niech się wezmą, a nie tylko dopłaty, sr*ty, zapomogi itd.

    Przecież to śmiech na sali, że ludzie nie są w stanie odłożyć kasy na mieszkanie albo przynajmniej na wkład własny + wziąć kredyt. To jak ci ludzie chcą zakładać rodziny? Ich na nic nie stać.

    • 5 8

    • Po to, że Państwo powinno pomagać ludziom, którzy chcą na nie zarobić. Nie oznacza to, że powinni rozdawać pieniądze każdemu, ale zawsze to jakiś początek. Jeszcze wiele z tych programów jest do dopracowania.

      • 3 1

    • (1)

      Widzisz, mielismy wielkie G, ale wzielismy kredyt na wklad, i sie udalo w rns. Teraz jest duzo lepiej finansowo, chociaz wtedy pracowalismy oboje, a od 3lat tylko mąż. Sytuacja w życiu się zmienia, na szczescie zazwyczaj ludzie dążą do lepszego bytu i się rozwijają za czym idą tez lepsze zarobki.

      • 0 1

      • No i?

        • 0 0

  • MDM (5)

    Dobra sprawa sama kupiłam tak mieszkanie, w wieku 25 lat mam kredyt na 20 gdzie przy pensji w okolicy 3000 netto wystarczy na opłacenie wszystkiego plus zostaje na życie. Na szczęście rodzice jeszcze odrobinę dorzucą - odkładam wszystko co dostanę na wcześniejszą spłatę- aby spłacić siostrę dla której zostanie dom z działką. Po 5ciu latach mogę podnająć pokój. Kwestia po prostu zaradności bo przez rok czasu odłożyłam ok 10000 żeby mieć na kredyt - a z rodzicami nie mieszkam od 7 lat.

    • 3 6

    • Prawie idealny przepis i rozwiązanie, ale... (1)

      ...jest jedno ale - podnajmujesz komuś pokój. Czyli nie zakładasz rodziny, ale masz kochanka, który czasem Cię... i ten układ Ci odpowiada. Uwierz mi jednak, że są na tym świecie ludzie, którzy się szanują, zakładają rodziny ze swoją połową i nawet przez myśl nie przechodzi im podnajem pokoju, bo mają inny sposób myślenia o życiu. Także nie ma idealnej sytuacji.

      • 5 0

      • Nie wiem gdzie widzisz problem - będzie chciała zamieszkać z chłopakiem to po prostu chłopak będzie się dokładał do interesu. Poniekąd chłopak będzie osobą, która wynajmuje pokój w tym mieszkaniu. Dla mnie jest to jasna sprawa, że gdybym mila zamieszkać z chłopakiem to dokładałabym się do wszystkich opłat. Jeżeli chłopak w tej chwili też coś wynajmuje, to i tak wyjdzie mu taniej płacić dziewczynie niż wynajmować mieszkanie.

        • 0 0

    • (1)

      I to jest patologia, bo pracując normalnie i tak musisz liczyć na wieczna pomoc rodziców. Co w sytuacji gdzie takiej pomocy niema.

      • 2 0

      • Pisząc patologia mam na myśli sytuacje do której państwo dopuściło

        • 0 0

    • To zastanów się dlaczego zarabiasz tylko tyle i dlaczego mieszkania są tak drogie

      a nie, że "dobra sprawa", bo ci dodali 10%. Przecież to grosze. Tu trzeba szerszego spojrzenia!

      • 0 0

  • Pieniadze szybko sie znajda.

    Wystarczy nie dawac imperium Rydzyka 70 mln i przeznaczyc je wlasnie na mieszkaia.

    • 8 1

  • (1)

    Szkoda, że z tych dopłat korzystają ludzie, którzy mieszkają z rodzicami a zakupione mieszkania wynajmują... nikt tego potem nie sprawdza, nie kontroluje, może warto by się za to wziąć. Sama mam kredyt mieszkaniowy bez żadnych dopłat, nie miałam już czasu na zabawę z papierologią i czekaniem. Mam jednak znajomych, którzy są w stanie spłacać kredyt, ale nie mają na wpłatę własną czy notariusza

    • 4 1

    • Znajomi są w stanie spłacać 30 letni kredyt, a nie mogą uzbierać na wkład własny i notariusza?:)

      • 0 0

  • Mieszkanie DLA mlodych

    Pogonic budynia,a środki sie znajda. Przeciez on trzyma z deweloperami a nie z mlodym.

    • 1 1

  • Taki kraj

    Osobiście jestem dość mocno zdegustowany całym rozdawnictwem pieniędzy przez Państwo. Daj tu daj tam, a potem patologia się burzy, że nie dostaliśmy czegoś, a przecież nam się należało. Natomiast ludzie pracujący uczciwie, płacący podatki nie dostaną od Państwa nic bo maja „za dobrze” na dofinansowanie się nie załapiesz bo kupujesz za duże mieszkanie/dom, 500 nie dostaniesz bo masz jedno dziecko. Ale wiadomo kiełbasa wyborcza musi być dana

    • 3 4

  • Dopłata do kredytów? (2)

    Czy zwolnienie z odsetek od kredytu przez osiem lat? To chyba jest różnica?

    • 1 1

    • chyba nie sądzisz, że te odsetki daruje ci bank w prezencie :P

      • 0 0

    • Były różne wersje mdm, wiec to ty nie blysnales.

      • 0 0

  • Moge sie zalozyc, ze bez tego programu mieszkania tez beda drozaly. (1)

    Na nic czekanie, ze bez niego ceny spadna. Robocizna drozeje i bedzie drozec. Do tego w roku 2017 weszly nowe wymogi energooszczednosci. Jeszcze mocniejsze wymogi beda od 2021 roku. Dopiero wtedy ceny wzrosna o dobre 10%.

    Takze jak ktos czeka na obnizki to sobie poczeka.

    • 5 3

    • Załamanie na rynku...

      ... kiedyś zawsze przyjdzie. Ale to okazja dla cierpliwych i gotowych na szybką decyzję gdy rynek jest w dołku. Można na prawdę oszczędzić sporo pieniędzy.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane