• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trendy na trójmiejskim rynku nieruchomości

13 czerwca 2024 
Opinie (29)
Po pomoc podczas zakupu mieszkania warto zwrócić się do fachowców z biur nieruchomości, jak chociażby do pracowników firmy Port Poszukiwacze Nieruchomości. Po pomoc podczas zakupu mieszkania warto zwrócić się do fachowców z biur nieruchomości, jak chociażby do pracowników firmy Port Poszukiwacze Nieruchomości.

Trwa oczekiwanie na nowy rządowy program "Mieszkanie na start". Póki co, ceny są wysokie, ale rosną powoli. To dobry moment na zakup mieszkania zanim wzrosną w związku z uruchomieniem rządowych dopłat.Zainteresowanie rynkiem mieszkaniowym wśród Polaków nie słabnie. Nadal zakup mieszkania traktujemy jako element najlepszej strategii inwestycyjnej bez względu na to, czy kupujemy mieszkanie dla siebie, czy z myślą o wynajmie.

Wzrosty median cenowych niższe niż wcześniej, ale same ceny wciąż wysokieNadal widać wzrosty median cen ofertowych m kw. opartych o dane z Serwisu Ogłoszeniowego Trojmiasto.pl. Co istotne, wzrosty są znacznie niższe niż wcześniej.

Ceny jednak nadal są wysokie. Jak wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego:

  • W Gdyni średnia cena za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego wynosi 13,6 tys. zł za m kw. a za m kw. mieszkania z rynku pierwotnego 15,4 tys. zł.
  • W Gdańsku te proporcje są odwrotne: średnia cena za m kw. mieszkania z rynku wtórnego wynosi 15,1 tys. zł, a z rynku pierwotnego 13,8 tys. zł za m kw.


Ceny rosną w rozwijających się dzielnicachMediany cen m kw. z serwisu ogłoszeń Trojmiasto.pl wskazują z kolei, że na rynku pierwotnym ceny rosną w dzielnicach, gdzie deweloperzy wprowadzili do sprzedaży nowe lokale. Tradycyjnie najdroższe dzielnice to w Gdańsku Oliwa, Przymorze, Brzeźno i Jelitkowo, a w Gdyni oprócz centrum to Orłowo i Mały Kack.

Nadal atrakcyjnymi lokalizacjami są te położone w pobliżu SKM i PKM i to nawet w oddalonych od centrum dzielnicach. Decydujące znaczenie ma dobre skomunikowanie. Sporo osób, których nie stać na to, by zamieszkać w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie, szuka mieszkania na obrzeżach Trójmiasta. Szczególnie widoczne jest w to w przypadku Gdyni, gdzie z powodu wysokich cen nabywcy szukają mieszkań na obrzeżach.

Nowy program mieszkaniowy rozrusza rynekRynek mieszkaniowy mogą rozruszać nowe propozycje rządu. Programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc." już nie ma, ale w planach jest uruchomienie nowego programu mającego wspomagać zakup mieszkania przez młode osoby.

Program "Kredyt na start" ma wystartować w drugim półroczu 2024 r. Wspomagane przez państwo hipoteki będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. Kwartalny limit przyjmowanych wniosków ma wynosić 15 tys., po jego przekroczeniu nabór ma być tymczasowo wstrzymywany do momentu, gdy rozpocznie się nowy kwartał. Limit w 2024 r. może wynieść 35 tys.

Kredyt będzie udzielany na zakup pierwszej nieruchomości. W przypadku dwuosobowego lub liczniejszego gospodarstwa domowego nie ma limitu wieku klienta. Wprowadzono za to kryteria dochodowe. W przypadku singla nie powinny przekraczać 7 tys. zł, dla gospodarstwa domowego 13 tys. zł, trzyosobowego 16 tys. zł, dla czteroosobowego 19,5 tys. zł oraz dla pięcioosobowego i większego 23 tys. zł.

  • Po pomoc podczas zakupu mieszkania warto zwrócić się do fachowców z biur nieruchomości, jak chociażby do pracowników firmy Port Poszukiwacze Nieruchomości.
  • Po pomoc podczas zakupu mieszkania warto zwrócić się do fachowców z biur nieruchomości, jak chociażby do pracowników firmy Port Poszukiwacze Nieruchomości.
  • Po pomoc podczas zakupu mieszkania warto zwrócić się do fachowców z biur nieruchomości, jak chociażby do pracowników firmy Port Poszukiwacze Nieruchomości.

Ostatni moment na zakup mieszkania na atrakcyjnych warunkachWedług przewidywań najbliższe miesiące oznaczają stabilizację na rynku, czyli powolny wzrost cen. Potrzeby mieszkaniowe Polaków są duże i niezaspokojone, a to dlatego, że lokali w Polsce jest zbyt mało i co częste - są przeludnione.

Deweloperzy zdają się dostrzegać ten niezaspokojony popyt i niezmiennie zwiększają ofertę. Rozpoczętych budów w lutym 2024 r. było niemal dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Koniunkturę może podtrzymać także wspomniany wcześniej program.

- Najbliższe tygodnie, gdy jesteśmy w przededniu ogłoszenia nowych zasad dotyczących dofinansowania do zakupu mieszkań, to idealny moment, by zakupić własne mieszkanie w atrakcyjnej cenie. Program "Mieszkanie na start" może zwiększyć popyt i przyczynić się do wzrostu cen - mówi Agata Japczyńska, zarządzająca Port Poszukiwacze Nieruchomości.

Skorzystaj z biura pośrednictwa nieruchomościamiZauważalnym trendem na rynku mieszkaniowym jest też coraz częstsze korzystanie przez klientów z biur pośrednictwa nieruchomościami. Pracownicy służą pomocą i fachową poradą, rozwiewając wątpliwości zdezorientowanych klientów.

Jedno z nich - Poszukiwacze Port Nieruchomości z okazji ósmych urodzin otworzyło swoje biuro w nowej lokalizacji. Świętowanie odbywało się wspólnie ze stałymi klientami i partnerami. Od piątku ze specjalistami z biura można umówić się i spotkać w centrum Gdyni przy ul. Świętojańskiej 70Mapka.

Więcej informacji na stronie internetowej Port Poszukiwacze Nieruchomości

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (29)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23550 zł/m2
Gdynia Orłowo
23350 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21100 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
21050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
33300 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16000 zł/m2
Gdańsk Oliwa
16000 zł/m2
Gdańsk Przymorze
14950 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane