• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejskie biurowce. Awaria prądu nie jest im straszna?

Ewa Budnik
25 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Wieża kontroli lotów niezależnie od wszystkich awarii, które mogą się zdarzyć... musi być w stałej łączności. Z pracownikami wielu firm najmujących powierzchnie biurowe w Trójmieście jest teraz często tak samo. Wieża kontroli lotów niezależnie od wszystkich awarii, które mogą się zdarzyć... musi być w stałej łączności. Z pracownikami wielu firm najmujących powierzchnie biurowe w Trójmieście jest teraz często tak samo.

Dwudniowy brak prądu w budynkach gdyńskiego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego i spowodowane tym komplikacje skłaniają do zadania sobie pytania: na ile pracownicy trójmiejskich biurowców mogą być spokojni o płynność swojej pracy?



Co byłoby dla ciebie najgorsze w sytuacji braku prądu?

Chociaż problemy z dostawą energii elektrycznej nie są bardzo częste, to jednak zdarzają się. A wtedy w biurze następuje... przerwa w pracy. Przez chwilę jest to okazja do miłego odprężenia, ale jeśli zasilania nie ma dłużej... zaczyna być nerwowo. Nie działa centrala telefoniczna, nie ma internetu, kontakt mailowy się urywa, w wielu przypadkach rośnie obawa o działanie serwerów. Spokojni mogą być tylko najemcy biurowców, w których zadbano o bezpieczeństwo energetyczne.

- Bezpieczeństwo energetyczne to kluczowa dla nas sprawa. Pracujemy w rozproszonym środowisku IT i znaczna część potrzebnych do produkcji rzeczy znajduje się na zewnętrznych serwerach. Jednak brak prądu, nawet krótkotrwały, oznaczałby przestój biura, a co za tym idzie wymierne straty. Wahania prądu mogłyby też spowodować uszkodzenia lokalnej infrastruktury IT prowadząc do całkowitego zatrzymania produkcji. Dlatego właśnie bezpieczeństwo energetyczne było dla nas jednym z kluczowych czynników wyboru lokalizacji - mówi Jakub Sienkiewicz z firmy Jeppesen A Boeing Company, mającej siedzibę w Arkońska Business Park w Gdańsku.

To, że najemcy pytają o to czy budynek jest bezpieczny pod względem energetycznym potwierdzają osoby, które prowadzą negocjacje.

- W przypadku większych najemców jest to akurat jedno z pierwszych pytań, które słyszę
- mówi Daria Zagożdżon-Dembicka z biurowca BCB w gdańskim Rębiechowie. - Firmy z branży IT nie mogą pozwolić sobie na przestoje związane z brakiem prądu. Nie ma z tym u nas problemu. Mamy agregat prądotwórczy, sieć jest zabezpieczona UPS-ami, a na dodatek jesteśmy podłączeni do tego samego podwójnego zasilania co lotnisko. Można więc powiedzieć, że jesteśmy tak samo bezpieczni jak wieża kontroli lotów.

W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa energetycznego w biurowcach projektuje się właśnie systemy zasilania awaryjnego oparte na dwóch niezależnych źródłach, UPS-ach (to zasilacze dużej mocy podtrzymujące pracę najważniejszych systemów i urządzeń w budynku do czasu uruchomienia się awaryjnego źródła) oraz własnych generatorach prądu (w Polsce głównie agregatach prądotwórczych).

W przypadku biurowców Omega i Gamma funkcjonujących w ramach gdańskiego Garnizonu rezerwowe źródło zasilania dla wydzielonych obwodów gniazd i serwerowni zapewnia agregat prądotwórczy. Na czas rozruchu agregatu energię zapewniają UPS-y. Takie zabezpieczenia ma również biurowiec Starter przy ul. Lęborskiej w Gdańsku oraz rozrastający się kompleks Olivia Business Centre. W tym ostatnim dodatkowo - na wypadek awarii - w budynku zapewniono dwustronną dostawę prądu.

Podwójne zasilanie z niezależnych linii energetycznych będzie miało także Centrum Biurowe Neptun w Gdańsku Wrzeszczu. Jeśli jedna linia zawiedzie, z drugiej zasilany będzie cały budynek. Nie będzie więc problemu z dostaniem się windą na ostatnie - osiemnaste - piętro. Jeśli z jakiegoś powodu to zawiedzie, to ciągłość pracy wybranych instalacji zapewni generator. UPS-y znajdą się na każdym piętrze, po indywidualnych ustaleniach z najemcami.

Wśród istniejących biurowców takie zabezpieczenie ma także Łużycka Office Park w Gdyni.

Także każdy z dwóch budynków biurowych Alchemii powstających w pierwszym etapie inwestycji, posiadać będzie dwa własne transformatory i dwie niezależne linie dla każdego z nich. Co bardzo ważne, system tworzony w Alchemii w razie awarii nie tylko zapewni zasilanie z drugiej linii, czy własną produkcję energii, ale umożliwi też częściowe uzupełnianie mocy przez agregat, czyli równoległą współpracę dwóch źródeł (zewnętrznego i własnego).

- Będzie to innowacyjne rozwiązanie, do tej pory generatory awaryjne nie współpracowały bowiem synchronicznie z siecią. W Alchemii, po fazie testowej możliwa będzie pełna synchronizacja pracy zewnętrznego źródła energii z tą produkowaną przez agregat, a najemca w żaden sposób tego nie odczuje
- mówi Roman Sokołowski, główny inżynier w firmie Torus, będącej deweloperem Alchemii.

Wydajne systemy bezpieczeństwa to dodatkowe dziesiątki tysięcy złotych, które wliczyć trzeba do budżetu inwestycji.

- Deweloperzy z uwagi na wysokie koszty nie zawsze decydują się w początkowej fazie na inwestycje w generator, dodatkowe przyłącze i UPS-y. Temat bezpieczeństwa energetycznego wraca jednak jak bumerang i prędzej czy później deweloper decyduje się m.in. na dwustronne zasilanie, oczywiście jeśli taką możliwość daje mu dostawca energii
- komentuje Mariusz Wiśniewski, starszy negocjator z biura CBRE w Gdańsku.

Decyduje się na inwestycje w tym zakresie, bo nawet jeśli od "dnia narodzin" nie ma takich systemów, to rynek, czyli najemcy, wymuszają taką potrzebę. Wskutek tego nawet starsze budynki biurowe są zabezpieczane - chociaż w podstawowym zakresie. Tak jak gdański Zieleniak.

- Mamy własną stację transformatorową, jest zasilana z dwóch stron. W razie większej awarii jest możliwość przełączenia się na zasilanie z drugiej linii, ale nie działa to automatycznie. Od dawna mamy także agregaty, które są w stanie zabezpieczyć energię elektryczną na cele przeciwpożarowe. Trzy osobne agregaty zapewniają w razie sytuacji podbramkowej zabezpieczenie serwerowni naszych klientów
- tłumaczy Roman Wasiluk z Centrum Techniki Okrętowej, które jest właścicielem Zieleniaka.

Miejsca

Opinie (33)

  • A skąd informacja ze starter ma zasilanie awaryjne? (1)

    Prawda jest taka ze nie ma....

    • 0 1

    • jest generator o dużej mocy w hali garażowej

      • 0 0

  • PPNT WIELKA FUSZERKA

    Nowy obiekt,po odbiorach i awaria,która trwa dwa dni,jaki to jest dramat dla firm wiedzą wszyscy,oprócz oczywiście naszych decydentów.Ale ta awaria to pikuś w porównaniu z SERWEROWNIĄ tego podobno najbardziej nowoczesnego Parku w Polsce.Lokalizacja w piwnicy gdzie niema studzienek kanalizacyjnych,rury kanalizacyjne,które przechodzą nad serwerownią,to tylko drobne przykłady niekompetencji zarządzających PPNT.

    • 0 0

  • Innowacja w biurowcu Alchemii (1)

    System pracy równoległej z siecią, o którym mówi Pan Sokołowski z Torusa w jednym z biurowców w Gdyni pracuje już od 10 lat, więc nie wiem na czym polega innowacja.

    • 2 0

    • innowacja...

      innowacja to skuteczne porozumienie z energą.

      • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane