W Gdańsku trwa budowa biurowców Olivia Business Centre, Garnizon.biz, Opera Office, Nordika. Obejrzeliśmy te inwestycje z kamerą.
Do końca roku w Trójmieście oddanych ma zostać ponad 52 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Chociaż prace nad tymi budynkami trwają, to już dzisiaj widać, że zatrudnione tam osoby nie będą narzekały na komfort pracy.
Czy w Trójmieście powinny powstawać parki biurowe?
tak, koncentracja firm w jednym miejscu sprzyja pracownikom i pracodawcom
62%
nie wiem, ważniejsze jest, żeby w ogóle mieć pracę
14%
nie, to niczemu nie służy, tylko genereuje korki
2%
nie, powinny powstawać też inne miejsca pracy, przecież nie wszyscy będą siedzieć za biurkiem
22%
Na dzień dzisiejszy w budowie znajduje się kolejne 95 tys. m kw. biur, z czego ponad połowa - według deklaracji deweloperów - ma być oddana jeszcze w tym roku. Przestrzenie te niebawem wypełnią się pracownikami, którzy w biurowcach spędzać będą wiele godzin.
Rynek powierzchni komercyjnych w Trójmieście jest ciekawy, bo ciekawe jest zróżnicowanie lokalizacyjne powstających w Trójmieście projektów. Najwięcej biur powstaje teraz wzdłuż centralnej osi komunikacyjnej Trójmiasta - w Oliwie i we Wrzeszczu. Powstają też obiekty na tzw. górnym tarasie. Przykładem niech będzie tu Nordika Murapolu przy ulicy Jabłoniowej


Deweloperzy zlecają projektowanie i budują obiekty, które w coraz większym stopniu nastawione są na komfort przyszłych użytkowników.
- Z prowadzonych przez nas badań wynika, że pracownikom biurowym zależy na przestrzeni do rekreacji - mówi Maciej Grabski, inwestor Olivia Business Centre.
I takie udogodnienia są proponowane. Olivia Business Centre będzie miała wewnętrzne patio z drzewami i lokalami usługowymi (knajpki), Nordika zielony taras widokowy, biurowce Garnizonu.biz powstają w projektowanej jako multifunkcjonalna przestrzeni miejskiej, najdalej idzie deweloper Alchemii, bo tam będzie cała strefa rekreacji z basenem i boiskiem.
Standardem jest w tej chwili także budowa parkingu dla rowerów oraz szatni i łazienki z prysznicem dla rowerzystów. Znak czasów.
Budynki naszpikowane są nowoczesnymi technologiami, które z każdym kolejnym projektem są coraz bardziej innowacyjne. Pracownicy chodzą po wiszącej w powietrzu podłodze pod którą znajduje się całe okablowanie. Pod nogami nie plączą się przewody - ich końcówki wychodzą spod podłogi tuż obok biurek.
Na głowami z kolei pracownicy mają podwieszane sufity, gdzie ukryte są systemy klimatyzacji, a coraz częściej także nawilżania powietrza. Ich funkcjonowaniem zarządza system BMS, czyli inteligentny system, który wykorzystując dane z czujników i detektorów w budynku integruje i optymalizuje działanie różnych instalacji, co obniża koszty i podnosi komfort.
Wysokość pomieszczeń jest ponadstandardowa, a szklane elewacje zapewniają dobre doświetlenie.
Coraz istotniejsze dla deweloperów staje się także certyfikowanie biurowców jako budynki zielone - energooszczędne i powstające zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wszystko to wpływa na komfort pracy ludzi.
W pierwszym kwartale 2012 roku czynsze transakcyjne w najlepszych lokalizacjach Trójmiasta wahały się w przedziale od 12,5 do 15 euro za metr kwadratowy. Są to tzw. czynsze headline, często pomniejszane są o dodatkowe zachęty oferowane najemcom, np. miesiące zwolnienia z czynszu, wykończenie biura w pełnym standardzie, możliwość zamontowania swojego logo na dachu lub na elewacji budynku za darmo.
Nordika, ul. Jabłoniowa
fot. Trojmiasto.tv