Gospodarzami tego odcinka cyklu Trójmiejskie Wnętrza są państwo Anna i Mateusz. Kupili oni mieszkanie w gdańskim Śródmieściu i podzielili je na dwa mniejsze. Dzięki temu osobne osobne cztery kąty mają i rodzice i dorastające córki.
Antresola z łóżkiem:
- Wspólne, bliźniaczo zaplanowane mieszkania mają umożliwiać rodzinne spędzanie czasu, natomiast podział jest ukierunkowany na przyszłość użytkowników i zapewnia mieszkańcom zachowanie prywatności - mówi architekt wnętrz Magdalena Oleksiak z M-Projekty.
Przede wszystkim funkcjonalność
Najistotniejsze przy aranżacji były kwestie techniczne.
- Nie wiedzieliśmy jak prawidłowo przeprowadzić podział mieszkania i jaka powinna być kolejność działań. Kolorystyka i wyposażenie miały nie przytłaczać, jednak to funkcjonalność odgrywała najważniejszą rolę - mówi pan Mateusz, właściciel mieszkania.
Ostatecznie układ funkcjonalny obu lokali został podyktowany obecnością ściany nośnej i doprowadzeniami instalacji. Kuchnia i łazienka pierwotnego mieszkania znajdują się aktualnie w odrębnych mieszkaniach. W jednym z lokali znajduje się bowiem część kuchenna i łazienka, do których woda została doprowadzona z kuchni, a w drugim natomiast woda została doprowadzona z łazienki.
Sprytne rozwiązania
Zastosowanie antresoli było możliwe dzięki wysokości wnętrza. Wszystkie pomieszczenia w tym mieszkaniu mają około 3,5 metra.
fot. Lucyna Pęsik/trojmiasto.pl
- Jeżeli decydujemy się na podział mieszkania i w obu częściach użyjemy różnych materiałów sprawimy, że wnętrza staną się małe i niekiedy bardzo przytłoczone - podkreśla Magdalena Oleksiak.
Jasna kolorystyka oraz jednolite materiały sprawiają, że wnętrze jest odczytywane jako spójna, wygodna do życia przestrzeń.
Pomimo niewielkiej powierzchni użytkowej wnętrze jest przestronne, a każde zastosowane rozwiązanie zostało dokładnie przemyślane. Część aranżacji wnętrza jest mobilna, co umożliwia zmianę ustawienia mebli w zależności od potrzeb.
Znajdująca się w centralnej części mieszkania kanapa jest rozkładana, dzięki czemu pełni zarówno funkcję dzienną, jak i - w razie wizyty gości - sypialnianą. Dodatkowe miejsce do spania zostało umieszczone na antresoli, nad częścią kuchenną.
Ważnym meblem w tym wnętrzu jest kuchenna wyspa. Została zaprojektowana tak, by pełnić rolę stołu jadalnianego, dodatkowego blatu roboczego czy miejsca do przechowywania. Dzięki ukrytym pod spodem kółkom, można ją bez większego wysiłku przesuwać.
Chcesz pokazać swoje mieszkanie w cyklu? Prześlij trzy próbne zdjęcia wnętrza na adres: dom@trojmiasto.pl. Skontaktujemy się tylko z wybranymi osobami.