• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Turyści jadą nad morze. Rezerwacji więcej niż rok temu

Michał Brancewicz
8 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (146)
W tym sezonie znów wielu turystów wybierze polskie morze i Trójmiasto na cel swoich wakacji. Wielu z nich zamieszka w wynajętych apartamentach. W tym sezonie znów wielu turystów wybierze polskie morze i Trójmiasto na cel swoich wakacji. Wielu z nich zamieszka w wynajętych apartamentach.

Zapytaliśmy firmy zajmujące się najmem krótkoterminowym o obłożenie rezerwacjami na tegoroczny sezon letni. Już teraz mają zarezerwowaną ok. połowę apartamentów w Trójmieście. Ceny wzrosły nieznacznie w stosunku do poprzedniego roku. Coraz częściej nad Bałtykiem pojawiają się Czesi.Od wielu dni jest słonecznie i ciepło. Pogoda jest taka, że wakacje mogłyby się zacząć już teraz, ale trzeba poczekać jeszcze dwa tygodnie.

Wiele osób już zdecydowało, że tegoroczne wakacje spędzi nad polskim morzem, a konkretnie w Trójmieście. Widać to po liczbie rezerwacji mieszkań i apartamentów.

Rezerwacje już nie z dnia na dzień, a z wyprzedzeniemNa wakacjach mieszkasz najczęściej:

- Tylko w tym tygodniu, od poniedziałku do środy, mieliśmy 30 rezerwacji - mówi Krzysztof Brzoski, koordynator ds. najmu w Acco Rent. - Średnio w tygodniu mamy ich około stu.
Agencja zarządza 90 apartamentami w całym Trójmieście, a najwięcej ma ich w Sopocie.

W całym zeszłym sezonie firma miała 322 rezerwacje, a w tym, tylko do 7 czerwca, już 411.

Wygląda na to, że Trójmiasto czeka w tym sezonie istne oblężenie.- Mamy obłożenie na poziomie ok. 60 proc. - informuje Krzysztof Szymański, menadżer z firmy Victus. - Jeszcze w zeszłym roku rezerwacji dokonywano z dnia na dzień, a w tym są z dużym wyprzedzeniem.
Agencja działa tylko w Sopocie, gdzie posiada 170 apartamentów.

Firma Sun & Snow zajmuje się obsługą wynajmu mieszkań w całym kraju. W samym Trójmieście ma ok. 300 apartamentów.

- Na pierwszy tydzień lipca mamy 40 proc. rezerwacji, ale największy ruch zacznie się w  okresie między 15 lipca a 15 sierpnia - wyjaśnia Mariola Skorupa, dyrektor sprzedaży i marketingu w Sun & Snow.
Zagraniczni turyści. Z jakich krajów  jest ich najwięcej? Zagraniczni turyści. Z jakich krajów jest ich najwięcej?

Ceny tylko trochę wyższeWiadomo, że cena apartamentu zależy od wielu czynników: lokalizacji, standardu oraz liczby osób, które mogą w nim zamieszkać.

Średnia cena mieszkania 4-osobowego w Śródmieściu Gdańska, który można zarezerwować w pierwszym tygodniu lipca przez Sun & Snow, waha się od 400 do 500 zł za dobę.

- Ceny nie wzrosły znacząco, nie więcej niż o 5-10 proc. i to tylko w stosunku do ofert, które były hitami - zaznacza Mariola Skorupa.
W podobnym tonie wypowiada się Krzysztof Brzoski:

- W tym sezonie ceny są lekko "muśnięte" w górę - mówi. - W 2022 r. średnia kwota za dobę najmu wyniosła 451 zł, a w obecnym jest to 461 zł.


Natomiast Krzysztof Szymański z Vitusa przyznaje, że ceny w Sopocie poszybowały.

- Wzrosły znacząco, jeśli porównamy je zarówno z rokiem poprzednim, jak i okresem przed pandemią.

Czesi coraz chętniej wypoczywają nad morzemNad Bałtyk wciąż najwięcej przyjeżdża Polaków, ale liczba obcokrajowców znów zaczyna rosnąć.

- Przed pandemią i wojną rynek opierał się na Skandynawach, którzy nagle przestali przyjeżdżać, ale teraz widać już, że wracają - zauważa Krzysztof Brzoski.
Turyści z innych krajów stanowią od 1/4 do nawet połowy wszystkich gości w apartamentach i mieszkaniach na wynajem krótkoterminowy.

Najwięcej przyjeżdża ich ze wspomnianej już Skandynawii oraz Niemiec. Co ciekawe, nad polskie morze zaczęli przyjeżdżać też Czesi. Wcześniej w Trójmieście nie było ich zbyt wielu, ale teraz ten trend jest wyraźny.

Wpływ na to ma zapewne dobry dojazd po otwarciu całej autostrady A1.

Z Trójmiasta dojedziemy do Czech. Autostrada A1 w całości gotowa Z Trójmiasta dojedziemy do Czech. Autostrada A1 w całości gotowa

- Czesi chętniej wjeżdżają w głąb Polski. Kiedyś ich zainteresowanie naszym krajem kończyło się na Szklarskiej Porębie - śmieje się Mariola Skorupa. - Teraz lubią wypoczywać nad Bałtykiem.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (146)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23550 zł/m2
Gdynia Orłowo
23350 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21100 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
21050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
33300 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16000 zł/m2
Gdańsk Oliwa
16000 zł/m2
Gdańsk Przymorze
14950 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane