Wiadomości

Urządzamy łazienkę bezpieczną dla dziecka

Stopień przy umywalce umożliwi dziecku korzystanie z niej, będzie mogło robić przed lustrem to samo, co rodzice i nie będzie próbowało wspinać się po armaturze.
Stopień przy umywalce umożliwi dziecku korzystanie z niej, będzie mogło robić przed lustrem to samo, co rodzice i nie będzie próbowało wspinać się po armaturze. fot. fotolia/JenkoAtaman

Dzieci bywają bardzo ruchliwe i niekiedy trudno uchronić je przed drobnymi wypadkami. Dlatego też użytkowane przez nie pomieszczenia powinny odznaczać się bezpieczeństwem i funkcjonalnością. Także łazienka.Czy dbasz o bezpieczeństwo dziecka w łazience?

oczywiście, mam obsesję na tym punkcie 12%
raczej tak, staram się nie zostawiać niebezpiecznych rzeczy w zasięgu dziecka 50%
nie wiem, nie zastanawiam się nad tym 3%
nie przywiązuję do tego uwagi 14%
nie dotyczy mnie ta kwestia 21%
zakończona Łącznie głosów: 66
Materiały wykończeniowe

Szczególną uwagę warto przywiązać do zastosowanych materiałów. Dobrze dobrane płytki podłogowe są w tym przypadku kluczowe. Ważne, żeby podłoga nie była śliska, a jednocześnie łatwa w czyszczeniu. Poślizgnięcia na mokrej podłodze to jeden z najczęstszych łazienkowych wypadków.

- Ściany powinny być albo wykończone płytkami albo farbą zmywalną i odporną na wilgoć. Szczególną uwagę należy zwrócić na wykończenie wanny. Dobrze, aby ewentualna obudowa nie kończyła się płytkami o ostrym narożniku, ale raczej była albo wyoblona albo wchodziła pod krawędź wanny - mówi Ilona Paleńczuk z IP-design.
Nie bez znaczenia pozostaje też unikanie ostrych krawędzi ceramiki. Urządzając łazienkę należy wyeliminować niepotrzebne kanty, a także stopnie i podesty. Jeśli nie da się uniknąć tych ostatnich, stopnie nie mogą być zbyt wysokie ani zbyt wąskie - idealnie jeśli są dużo szersze niż długość stopy.

Dostępność i ergonomia

Ogromną rolę w łazience, z której korzystają dzieci, odgrywają wysokości, na których umiejscowione są umywalki z szafkami. Warto zadbać, aby pod meblem znalazło się miejsce na postawienie podnóżka dla dziecka, które w razie potrzeby będzie wysuwane. Półki powinny być przystosowane do wzrostu dziecka w taki sposób, aby z łatwością sięgało po swoje zabawki albo bezpieczne kosmetyki.

Jak przewidzieć, które miejsca będą newralgiczne? Wczujmy się w ciało użytkownika. Jeśli użyjemy wyobraźni, łatwo będzie nam zrozumieć, które miejsca są niedostępne.

Czytaj także: Łazienka "dorasta" razem z rodziną

Wszystkie szafki, które znajdują się w zasięgu dziecka, powinny być zabezpieczone stosownymi zatrzaskami. Produkty niebezpieczne dla dzieci - takie jak leki czy środki czystości - muszą znaleźć się wysoko lub w miejscu zamykanym na klucz. Warto przewidzieć miejsce przechowywania kosmetyków i urządzeń elektrycznych na górnych półkach. Pokrywa deski klozetowej również powinna zostać zabezpieczona przed dzieckiem. Można zdecydować się na deski wolnoopadające albo zabezpieczenia uniemożliwiające otwarcie toalety bez nadzoru osoby dorosłej. Pomocne w tym przypadku okażą się specjalne opaski.

Miejsce kąpieli

Wybierając wannę lub kabinę prysznicową należy zwrócić uwagę na solidność ich wykonania. W przypadku brodzików szczególnie istotne są właściwie wykonane elementy okuć - bywa że w tych miejscach urazu doznają dziecięce paluszki.

Kolejnym istotnym aspektem są baterie łazienkowe. Warto wybierać te z termostatem, gdzie ustawiamy temperaturę wody. Taki wariant zmniejsza ryzyko, że dziecko w trakcie kąpieli w wannie lub pod prysznicem przestawi temperaturę.

Czytaj także: Remont łazienki dla seniora

Rozwiązania oferowane przez producentów ceramiki łazienkowej dają możliwość wyboru wanny lub brodzika z dnem antypoślizgowym. Możemy też wybrać specjalne nakładki na dno. Należy także uważać na wybierane kabiny prysznicowe - trzeba dobrać takie, które będą miały solidnie wykonane elementy okuć.

Pod żadnym pozorem nie można zostawiać dziecka samego w wannie. Kosmetyki potrzebne do kąpieli powinny być przyszykowane już wcześniej, co znacznie usprawni wszelkie czynności i zapobiegnie nieprzewidzianym sytuacjom.

Oświetlenie

Ważnym aspektem poprawiającym bezpieczeństwo jest odpowiednie oświetlenie łazienki, które nie może być ani zbyt oślepiające, ani też nie za ciemne. Lampy i halogeny powinny mieć odpowiednie atesty dopuszczające zastosowanie w łazience, takie jak hermetyczność czy stopień ochrony źródła. Odpowiednie oświetlenie dla miejsc narażonych na działanie wilgoci powinno mieć co najmniej IP44 w zależności od odległości od bezpośredniego zagrożenia.

- Wszelkie gniazda elektryczne powinny być hermetyczne albo z klapką i powinny być zlokalizowane poza zasięgiem wzroku dziecka. Warto też pamiętać o pozwalaniu dziecku na używanie suszarki tylko pod nadzorem osoby dorosłej - mówi Dominika Batogowska-Słodkowska z Pracowni Denika.
Największe łazienkowe zagrożenia: podłoga, wanna i piec gazowy
Krystyna Sztajkowska-Leszczyńska - pediatra, specjalista medycyny rodzinnej.

- Do najczęstszych wypadków dzieci w łazience zalicza się uderzenia, upadki i poślizgnięcia, które są spowodowane zbyt śliskimi płytkami podłogowymi. W skrajnych przypadkach mogą zdarzyć się także utonięcia, bowiem nie potrzeba wiele wody, by zagrażała życiu dziecka. Wanna generalnie jest miejscem, gdzie bardzo często dochodzi do wypadków. Zwykłe poślizgnięcie się może skutkować połamaniem żeber. Warto też przywiązać uwagę do piecyków i sprzętu elektrycznego w łazience, który bardzo często zagraża bezpieczeństwu dzieci.


Wanna, zwłaszcza wypełniona wodą, to najbardziej niebezpieczne miejsce w łazience. Wcale nie musi być pełna, żeby doszło do tragedii.
Wanna, zwłaszcza wypełniona wodą, to najbardziej niebezpieczne miejsce w łazience. Wcale nie musi być pełna, żeby doszło do tragedii. fot. fotolia/gekaskr

Opinie (45) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.