Wiadomości

stat

Urządzanie mieszkania - z architektem czy bez?

Projektant pomoże zorganizować przestrzeń w sposób przemyślany, sprawi że będzie ona możliwie jak najbardziej funkcjonalna. Przed przystąpieniem do realizacji efekt końcowy zobaczyć można na wizualizacji - to pomaga utwierdzić się w przekonaniu, że dokonany wybór koloru będzie nam odpowiadał.
Projektant pomoże zorganizować przestrzeń w sposób przemyślany, sprawi że będzie ona możliwie jak najbardziej funkcjonalna. Przed przystąpieniem do realizacji efekt końcowy zobaczyć można na wizualizacji - to pomaga utwierdzić się w przekonaniu, że dokonany wybór koloru będzie nam odpowiadał. mat. prasowe

Urządzanie mieszkania, zwłaszcza tego pierwszego w życiu, kiedy trudno nam dokładnie określić potrzeby, przyprawia o zawrót głowy. Zapytaliśmy trójmiejskich architektów wnętrz dlaczego warto skorzystać z porady specjalisty i ile to kosztuje.Za poradę projektanta zapłaciłbyś:

do 100 zł 39%
do 200 zł 17%
do 300 zł 21%
powyżej 300 zł 23%
zakończona Łącznie głosów: 283
Anna i Maciej z Sopotu zdecydowali się na generalny remont mieszkania. Chcieli coś zmienić, unowocześnić, odświeżyć. Stwierdzili, że czas najwyższy pozbyć się starych mebli. Maciejowi podobały się odważne projekty, Anna wolała bezpieczne rozwiązania. Sami nie do końca umieli sprecyzować, w jakim stylu ma być ich mieszkanie. Niby beton na ścianach, ale może tapeta nawiązująca do klimatów Toskanii? Spokojne kolory, ale może czerwony przedpokój?

- Nie byliśmy w stanie dojść do porozumienia. Podobały nam się projekty, które oglądaliśmy we wnętrzarskich gazetach, ale ich realizacja na własną rękę wydawała nam się niemożliwa. Bo gdzie kupić takie, a nie inne dodatki, np. kryształową lampę, która nie będzie wyglądać tandetnie? - wspomina Anna.

Wreszcie ich myśl spotkała się w połowie drogi - postanowili skorzystać z usługi projektanta.

- Od razu wszystko się nam rozjaśniło - mówi Maciej, mąż Anny. - Niesamowite było, że mówiliśmy jaki kolor chcemy, a projektantka od razu wiedziała, jak go zakomponować. Meble i dodatki świetnie ze sobą grały - dodaje.

Kiedy myślą o tym, ile czasu spędziliby na szukaniu tego wszystkiego, prawdopodobnie nigdy nie zrobiliby remontu. Oboje pracują w dość wymagających zawodach.

- Na pierwszym spotkaniu szczegółowo wypytała nas o to, co nam się podoba, jak spędzamy dzień i co lubimy robić. To wszystko miało znaczenie dla projektu - wspomina Maciej.

Podobne doświadczenia ma Iza z Gdańska, w której mieszkaniu architekt wnętrz znalazł się przez przypadek.

- Planowałam akurat remont kuchni i czułam, że zaplanowanie tego wszystkiego na nowo to dla mnie ogromny przymus
- wspomina. - Na spotkaniu towarzyskim w domu jeden z gości okazał się zajmować projektowaniem. Rzucił okiem i od razu podsunął mi pomysł jak zmienić układ zabudowy. Teraz w mojej maleńkiej kuchni mam nawet stół! Swobodnie poruszać się tu mogą dwie osoby i plączące się pod nogami dziecko.

- Wnętrze można zaaranżować na milion sposobów. To oznacza, że wkraczając w krainę aranżacji możemy wejść na ścieżkę przygody i satysfakcji albo ścieżkę pułapek i frustracji. Architekt wnętrz to osoba, która wędrującym przez tę krainę inwestorom pomoże uniknąć pułapek i niemiłych emocji - mówi arch. wnętrz Magdalena Kozieł-Krzyżanowska z pracowni INNA Manufaktura.

W jaki sposób odbywa się ta wędrówka? Pomoc specjalisty od aranżacji wnętrz to nie tylko przygotowanie projektu urządzenia mieszkania.

- Architekci wnętrz proponują klientom udogodnienia związane z obsługą późniejszej realizacji. W zależności od potrzeb i możliwości klienta, jest to nadzór nad pracami wykończeniowymi, umożliwienie kontaktu ze współpracującymi z nami ekipami remontowymi, stolarzem, kamieniarzem czy dekoratorem okien. To również dobór oraz wycena elementów wyposażenia sanitarnego, płytek ceramicznych, grzejników czy oświetlenia oraz sprzętu AGD, łącznie z ofertą dostawy wybranych towarów na budowę. W zależności od potrzeb pomagamy w wycenie oraz doborze systemu nagłośnienia, instalacji alarmowej i monitoringu - mówi Małgorzata Dziedzia z firmy GT Projekt.

Oczywiście poszukujący tylko porady jak zaaranżować wnętrze, by było możliwie jak najbardziej funkcjonalne, czy jak połączyć ze sobą style, aby nie powstał niesmaczny zgrzyt, nie muszą zamawiać szerszej usługi.

- Architekci umawiają się z klientami także na konsultacje, czyli spotkanie i wstępną analizę na podstawie rzutu mieszkania. Powstaje wtedy sama koncepcja - pomysł, "kręgosłup" wnętrza. Projektant wnętrz to przecież też dekorator - doradzi dobór dodatków i dekoracji końcowych, takich jak dywany, poduszki, narzuty, obrazy... Klienci korzystają także coraz częściej z usługi home standing, czyli porad jak dobrać dekoracje i nieco zmienić mieszkanie, aby mieszkanie wyglądało atrakcyjnie do sprzedaży - mówi z kolei Magdalena Dyczak.

Panuje powszechna opinia, że korzystanie z usług projektanta wnętrz jest przeznaczone tylko dla zamożnych osób. Jednak ci, którzy z niej skorzystali, jak i sami projektanci, są zgodni, że taka współpraca może pomóc zaoszczędzić czas i pieniądze, a sumy wcale nie są bajońskie.

- Kwestia oszczędności jest mocno powiązana z uniknięciem błędnych, a w konsekwencji często kosztownych decyzji przy niepraktycznej lub nietrafionej aranżacji na własną rękę. Zmiany materiałów, kolorystyki czy przebudowy mogą wówczas znacznie przekroczyć koszty projektu. Przykładem mogą być rozwiązania funkcjonalne pomieszczeń, czy kuchni i łazienki, przy których trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, nie tylko oczywistych, ale również tych związanych z przyszłością inwestora. Na etapie realizacji trudno już coś zmienić. Inna kwestia to nietrafione zakupy towarów, w nieodpowiednim rozmiarze lub o nieodpowiednich rozwiązaniach technicznych, zwrot nie zawsze jest możliwy - mówi Małgorzata Dziedzia z GT Projekt.Są też korzyści niewymierne i nieprzeliczalne na pieniądze.

- Chodzi o komfort psychiczny w stresującym momencie remontu i urządzania mieszkania lub domu. Właściwie zrobiony projekt pozwala na spokojne zaplanowanie wydatków, merytoryczną rozmowę z wykonawcą oraz poczucie, że panujemy nad inwestycją - dodaje ekspert.

Korzyścią jest też takie zaplanowanie przestrzeni, aby całość wnętrza była spójna i trzymała się założonego budżetu.

- Jeśli z klientem ustalę i świadomie wybiorę każdą rzecz do wnętrza i klient będzie się konsekwentnie trzymał tego zestawienia to koszty nieprzewidziane pozostaną tylko i wyłącznie po stronie wykonawców. Szacuję, że maksymalnie koszty wykonawców mogą wzrosnąć o około 20 proc. - z nieprzewidzianych wcześniej przyczyn. Natomiast wybrane wyposażenie postanie takie, jak zaplanowaliśmy w projekcie - mówi Magdalena Dyczak.

Jeszcze wyraźniej zyski ze współpracy z architektem wnętrz widać we wnętrzach publicznych.

- Przemyślana przestrzeń biura wpływa na dobre samopoczucie pracowników, a co za tym idzie na efektywność ich pracy. Projektant potrafi pomóc też restauratorowi, który do swojego lokalu chce przyciągać klientów nie tylko oferując ucztę dla języka, ale też dla oka. Pacjentka bardziej będzie się niepokoić czekając na wizytę u lekarza w poczekalni banalnej, niż w takiej, w której dbałość o detale, oświetlenie, zestawienie materiałów i kolorów zasygnalizuje jej, że za chwilę w gabinecie zostanie tym bardziej otoczona fachową opieką lekarza. - tłumaczy architekt wnętrz Magdalena Kozieł-Krzyżanowska.

Ile pieniędzy musimy przeznaczyć na współpracę z projektantem? Ceny projektowania za metr zaczynają się od 50 zł u początkujących projektantów i dekoratorów, a kończą na kilkuset, w zależności od tego jak obszerna jest usługa, a czasem jak dużo doświadczenia i jakie "wzięcie" ma projektant.

- Kompleksowy koszt aranżacji zamyka się między 130 a 150 zł za metr kwadratowy. Jest uzależniony od wielkości powierzchni do zaprojektowania - im jest ich większa, tym cena jednostkowa będzie niższa. Cena nadzoru wykonawczego ustalana jest indywidualnie w zależności od miejsca budowy, ilości koniecznych konsultacji oraz wybranej ekipy remontowej - mówi Małgorzata Dziedzia z GT Projekt.

U Magdaleny Dyczak cena za godzinę konsultacji w biurze wynosi 300 zł. W niektórych firmach można też skorzystać z porady przez internet. Wtedy ceny zaczynają się od 100 zł.

Opinie (66) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.