• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wady i zalety mieszkań dwupoziomowych

Joanna Puchala
30 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
W mieszkaniu dwupoziomowym schody stają się elementem, który może posłużyć do kształtowania przestrzeni, muszą też wpisywać się w stylistykę wnętrza. W mieszkaniu dwupoziomowym schody stają się elementem, który może posłużyć do kształtowania przestrzeni, muszą też wpisywać się w stylistykę wnętrza.

Mieszkania dwupoziomowe stanowią niewielki procent rynku, jednak cieszą się niezmienną popularnością. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie takiego lokum warto wiedzieć, że wnętrze będzie miało swoje wady i zalety.



Co myślisz o mieszkaniach dwupoziomowych?

Mieszkanie dwupoziomowe 20 lat temu kojarzyło się z zachodnim luksusem. Jakiś czas temu można było je znaleźć w loftach i kamienicach. Aktualnie dwukondygnacyjne mieszkania można spotkać w wielu nowych inwestycjach. Nic dziwnego, że coraz częściej osoby planujące zakup nieruchomości rozważają również taki wariant. W Internecie możemy natknąć się na fora poświęcone tym rozwiązaniom. Dyskusje internautów potwierdzają, że chętnie zdecydowaliby się oni na ten model mieszkania, ale mają też pewne obawy. Opinie użytkowników są podzielone, dlatego zebraliśmy kilka najważniejszych argumentów, które warto znać przed zakupem mieszkania dwupoziomowego.

Czytaj także: Aranżacje wnętrz. Otwarta przestrzeń w mieszkaniu dwupoziomowym

Zalety

Jedną z największych zalet mieszkań dwupoziomowych jest rozkład przypominający dom jednorodzinny - przestrzeń dzienna na dole i prywatna na górze. Jednak mieszkania tego typu znajdują się często w bardziej dogodnej lokalizacji niż domy; bardzo często nawet w centrum miasta, gdzie dom kosztowałby krocie.

Co więcej, przy zakupie może okazać się, że taka nieruchomość będzie tańsza w przeliczeniu na m kw. niż standardowe mieszkanie jednopoziomowe o zbliżonym metrażu. Drugi poziom często jest zaprojektowany jako antresola lub ma skosy, co zmniejsza powierzchnię użytkową i bezpośrednio wpływa na cenę całkowitą mieszkania. W rzeczywistości taką przestrzeń możemy w interesujący sposób zaaranżować.

Mieszkania dwukondygnacyjne są też przeważnie ulokowane na ostatnich piętrach bloków, co wiąże się z ładniejszym widokiem za oknem oraz sprzyja lepszemu oświetleniu światłem dziennym. Szczególnie istotnym aspektem są strefy we wnętrzu. W przypadku tego rodzaju mieszkań mamy możliwość swobodnego podziału przestrzeni na strefy.

- Ogromną zaletą mieszkania dwupoziomowego jest oddzielona góra, która jest miejscem wyciszenia, niedostępnym dla odwiedzających nas gości - mówi Marta, która kilka lat temu kupiła takie mieszkanie na Ujeścisku.
W mieszkaniu Marty na dole znajduje się otwarta przestrzeń dzienna z częścią wypoczynkową i jadalnianą oraz kuchnia, wszystko to razem połączone z dużym tarasem. Wyższy poziom jest zarezerwowany dla mieszkańców jako ich strefa prywatna. To najczęściej stosowany podział w lokalach dwupoziomowych. Celem takiego działania jest wygospodarowanie jak największej intymności części prywatnej.

- Takie rozwiązanie jest komfortowe również dla rodzin z dziećmi, między innymi podczas wieczornych spotkań ze znajomymi. Akustycznie te dwie strefy są znacznie lepiej wydzielone niż gdyby znajdowały się na jednym poziomie - zauważa Marek Białkowski z A.P.A. Architektura i Wnętrza.
Obecność schodów i antresoli w mieszkaniu dwupoziomowym oznacza także poszerzenie możliwości aranżacyjnych lokalu. Przy odpowiednim rozplanowaniu wnętrza mamy możliwość zwiększyć wysokość salonu do dwóch kondygnacji, a podniesienie wysokości wnętrza oznacza wrażenie większej przestrzeni. Dzięki temu mieszkanie stanie się większe, niż może to wynikać z planu wnętrza.

- Często aranżacyjnym wyzwaniem jest wykorzystanie przestrzeni pod schodami. W zależności od konstrukcji i ich lokalizacji schody mogą stać się ciekawym elementem wnętrza, można zabudować je szafkami lub wykorzystać przestrzeń pod schodami na łazienkę lub garderobę - stwierdza Marek Białkowski.
Miejsce pod schodami może także stanowić dodatkową przestrzeń do przechowywania. Warto poświęcić uwagę na jej zagospodarowanie, żeby nie stała się składowiskiem zbędnych rzeczy.

- Dla mnie to rozwiązanie jest bardzo dobre. Nie muszę się martwić o wiele kwestii, które występują w przypadku domu jednorodzinnego. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie jest to rozwiązanie dla każdego - dodaje Marta.
  • Planując umieszczenie we wnętrzu schodów powinniśmy zadbać o dostosowanie ich do stylistyki wnętrza.
  • Monolame, Rintal kolekcja 2016/2017
  • Trio Bis, Rintal kolekcja 2016/2017
  • Futura Plus, Rintal kolekcja 2016/2017
  • Otto, Rintal kolekcja 2016/2017

Wady

Po stronie minusów zacząć trzeba od tego, że zakup takiej nieruchomości wiąże się z większymi wydatkami.

- Przy wykończeniu wnętrza trzeba zbudować schody, za które zapłacimy minimum dziesięć tysięcy złotych - zaznacza Ilona Paleńczuk, architekt wnętrz z IP-Design.
Należy się także liczyć z faktem, że równomierne ogrzanie mieszkania będzie generowało dodatkowe koszty. Jeśli druga kondygnacja mieszkania znajduje się pod dachem, niezwykle ważna jest właściwa izolacja termiczna dachu, która latem zapobiegać powinna przegrzewaniu wnętrza, a zimą jego wychłodzeniu. Niestety zdarza się, że właśnie na tym oszczędzają deweloperzy.

Oprócz dodatkowych kosztów, należy się liczyć także z większą powierzchnią służącą do komunikacji. W przypadku dwóch pięter mamy bowiem więcej korytarzy, które ograniczają nam przestrzeń do zaaranżowania jako przestrzeń zasadniczych pomieszczeń.

Czytaj także: Aranżacje wnętrz. Schody w mieszkaniu dwupoziomowym

Duże znaczenie mają nie tylko względy finansowe oraz aranżacyjne. Powinniśmy mieć także na względzie kwestie funkcjonalne. Dla wielu osób takie rozwiązanie będzie niekorzystne ze względu na usytuowanie mieszkań na trzecim i czwartym piętrze. Nie ma wątpliwości, że jest to duże utrudnienie dla osób z problemami ruchowymi czy niepełnosprawnością, zwłaszcza jeśli znajdują się one w blokach pozbawionych windy.

- Także samo mieszkanie dostarcza wiele ruchu! Przynajmniej dwa razy dziennie musiałam wejść na trzecie piętro, a poruszając się po mieszkaniu nabiegałam się jeszcze więcej - mówi nasza czytelniczka Ania, która przez kilka lat użytkowała tego rodzaju mieszkanie.
Najważniejszy element mieszkania dwupoziomowego - schody

W tego rodzaju mieszkaniu najistotniejszą kwestią jest zagospodarowanie przestrzeni w taki sposób, by schody nie zajmowały zbyt dużo miejsca.

- Do tego typu rozwiązań idealnie pasują lekkie konstrukcje schodów, wykonane najczęściej ze stali. Drewno pod względem wytrzymałościowym niewątpliwie jest gorszym materiałem i w związku z tym elementy konstrukcyjne z niego wykonane będą zajmowały więcej miejsca od stalowych - mówi Artur Meler z Flader Art.
KATALOG FIRM: GDZIE W TRÓJMIEŚCIE KUPISZ LUB WYKONASZ SCHODY

Bardzo ważnym czynnikiem w procesie wykonania schodów jest projekt. Powinien zakładać wygodę i bezpieczeństwo, cechy wizualne oraz optymalizację przestrzeni koniecznej do ich wykonania.

- Idealnym rozwiązaniem jest zaprojektowanie przestrzeni schodowej w konsultacji z ich wykonawcą jeszcze na etapie projektowania rozkładu mieszkania. Wtedy można dobrać schody biorąc pod uwagę wszystkie wymienione aspekty - dodaje Artur Meler.
  • Schody w mieszkaniu dwupoziomowym powinny zająć jak najmniej miejsca, żeby uzyskać maksymalnie dużo przestrzeni użytkowej.
  • Ściana z prześwitami sprawia, że do części komunikacyjnej dociera światło dzienne.
  • W tym mieszkaniu schody i kominek odseparowują część kuchenną od części dziennej.
  • Lekka konstrukcja schodów sprawia, że nie zabierają zbyt dużo miejsca.
  • Ciekawym pomysłem jest także oddzielenie schodów taflą szkła. Z jednej strony oddzielamy poszczególne strefy, a z drugiej nie blokujemy dostępu światła dziennego.
  • Przestrzeń pod schodami to miejsce, które warto zagospodarować. Umieszczenie schodów pod ścianą sprzyja aranżacji przestrzeni pod nimi.

Miejsca

Opinie (145) 3 zablokowane

  • Największy mankament - schody

    W domku przeważnie jest po prostu klatka schodowa. Normalna, szeroka, ze spocznikami, jak pan B. przykazał. W mieszkaniach dwupoziomowych na tym elemencie oszczędza się miejsce i stosuje się całą pulę dziwnych, niewygodnych rozwiązań - schody kręcone, zabiegowe, itp. Często bardziej to przypomina wyłaz na strych, niż schody między kondygnacjami. A weź potem wnoś na piętro jakieś duże, ciężkie rzeczy... Albo domek, albo wszystko na jednym poziomie. Mieszkanie dwupoziomowe to taka namiastka, jak wegański stek wołowy z soi.

    • 19 3

  • Dwupoziomowe mają więcej wad niż zalet

    • 17 4

  • Można było coś więcej napisać o mieszkaniach dwupoziomowych.

    Na rynku są dwa rodzaje, jedne z antresolą na ktorej jest jedno pomieszczenie i normalne dwupoziomowe z 2 lub 3 pokojami. Moim zdaniem te drugie są lepsze.

    • 10 0

  • tsza hajs na takie mieszkanie dwupoziom. (1)

    500 tysia albo lepiej., skund to brac co ?

    • 3 3

    • Jak będziesz robił jak wszyscy to będziesz miał jak wszyscy ;) 2 dzieci, kredyt i zarobki na poziomie 1500-200tys na osobę... To jak ma być?

      • 2 0

  • Mieszkam w takim.

    Mieszkam w mieszkaniu dwupoziomowym. Aby dwa poziomy miały sens, powierzchnia użytkowa musi wynosić minimum 100 m2 i to bez skosów. Ja mam 150m2 i jest OK. Dla mnie zaleta jest jest wyraźne oddzielenie strefy dziennej od sypialnianej oraz możliwość umieszczenia 2-3 łazienek bez straty rozkładu mieszkania.
    A potem same wady:
    1. schody - dobre schody to koszt 12-30 tys. zł w zależności od konfiguracji, chodzenie góra/dół, strata powierzchni na schody lub klatkę schodową;
    2. strata powierzchni, na powtórzenie ciągów komunikacyjnych na piętrze;
    Konkluzja jest taka, że zamiast tych 150m2 na 2 poziomach wolałbym 120m2 na jednym poziomie.

    • 11 1

  • Dwupoziomowe w..... Centrum - polecam

    Mieszkanie dwupoziomowe w centrum miasta - to zaoszczędzone cenne godziny na dojazdy do szkół, pracy, przedszkoli!!!
    Jeśli sie troszkę pokombinuje to można je świetnie zaaranżować, by było dużo przestrzeni i by schody były wygodne. Na gorze dzieci mogą mieć swój bezpieczny, cichy raj.
    Widoki!!! To dopiero super sprawa. Oczywiście, o ile kupi sie mieszkanie w odpowiednim miejscu.
    Mieszkam w takim już 20 lat i nie żałuję.
    A schody - sa czasem naszą jedyną gimnastyką....

    • 9 7

  • Dwupoziomowe Hossy nie polecam (1)

    Mieszkania powyżej 5m winny mieć specjalne ogrzewanie i okna. Hossa takich rozwiązań nie stosuje, przez co występuje wymiana zimnego i ciepłego powietrza i mamy wrażenie, że w mieszkaniu wieje i jest zimno. Hossa w tym problemu nie widzi, ani o tym nie informuje. Piszę z własnego doświadczenia.

    • 8 0

    • Antresola, czy drugi poziom?

      Skoro jest powyzej 5 m - to jest to pewnie nadal 1 poziom i antresola, a nie dwupoziomowe. Trzeba do tego podejsc z głową- stodołe wszak trudno ogrzać...

      • 2 0

  • W artykule sporo zalet i niewiele wad takiego mieszkania (1)

    .... od lat mieszkam w szeregowcu (wszystkie wady mieszkania z sąsiadami i wszystkie wady domu w jednym). Gdybym miał wybierać - albo duże jednopoziomowe mieszkanie, albo parterowy wolnostojący dom.
    Z wielkim każdy stopień w domu może być problemem (przypadek znajomej z połamane nogą "uwięzionej" na parterze).
    Najbardziej bawią mnie oferty typy mieszkanie 80 m2 dwupoziomowe.
    Schody i ciągi komunikacyjne zabierają z tego jakieś 20 m2.

    • 9 0

    • Oj tam oj tam są oferty mieszkań dwu poziomowych 50 metrów

      • 1 0

  • (2)

    Schody powinny być ukryte, niewidoczne, a nie tak - jak na zdjęciu z czerwonymi meblami - zajmować centralną część pomieszczenia. To niedopuszczalne i idiotyczne rozwiązanie. Już pomijam, że z dołu patrzy się dziewczynon na majtki :-) , ale lecą z góry: piasek, kurz, włosy - i to wszystko trafia gdzieś zaraz obok na stół czy do zupy. Obrzydliwość. Schody to jest element do schowania, tak jak łazienka - której nikt nie robi przeszklonej (a mógłby, bo więcej światła :-) ). Także niestety - ani piec, ani schody, ani toaleta - nie mogą być na "środku pokoju". Schody mają łączyć - a nie dzielić łączone pomieszczenia. Projektanty - myśleć!

    • 12 2

    • (1)

      Na tym zdjęciu widać dokładnie, jak schody dzielą pomieszczenie będąc centralnym jego punktem. Trzeba je obchodzić wkoło slalomem z obu stron, uważać ze schylaniem, bo wstając można usiąść z guzem :-) , albo sobie oko wybić na stopniu. Dzieciom do takiego wnętrza wstęp wzbroniony - bo oczywisty wypadek w każdym ich wieku - jest tylko kwestią czasu...no i zupa z kotami kurzu...mniam.... :-)

      • 3 0

      • Schody

        Czyli szukajcie mieszkań dwupoziomowych z dyskretnymi, (na boku), ale wygodnymi schodami. Ponadto uważam , ze schody powinny byc w przedpokoju, a nie byc częścią pokoju dziennego! Dobry projekt- to jest to!

        • 0 0

  • bajkowe opowieści o wspaniałym domu za miastem rodem z polskich, przecukrowanych filmów (2)

    a tak naprawdę też masz sąsiadów, okno w okno bo mało kto ma działkę 2000m2, dziurową drogę i wszędzie daleko, a potem dzieci upuszczają gniazdko i okazuje się, że mieszkanie na emeryturze w domu poza miastem, to udręka. O czasie dojazdu nie ma się co rozpisywać bo to jasne dla wszystkich. Takie to wspaniałe życie poza miastem gdy wyjeżdżasz do pracy o 6:30 a wracasz przy dobrych wiatrach o 18. To ja wolę mieszkać w bloku wychodzić do pracy o 7:30 wracać o 16:30 i ŻYĆ A NIE MIEĆ

    • 7 2

    • Po pierwsze to mieszkam w bloku - po drugie działka 1000m wystarczy żeby sobie w okna nie zaglądać, po trzecie obecne osiedla buduje się ultra blisko więc o tym zaglądaniu do okien coś wiem - jeśli chodzi o blok. Po trzecie na starość po 70 roku życia dom się sprzedaje bo na co komu tyle metrów jak się mieszka we dwoje lub samemu i kupuje mieszkanie w bloku z windą nowoczesne i dostosowane dla osób starszych. Po czwarte dziś już sporo osób nie pracuje 8h 8-16, tylko na zmiany, zdalnie w domu lub jedzie się do biura na 5h poza godzinami szczytu. Po czwarte są miłośnicy dziurawych dróg i spokoju pod lasem i połowa znajomych im się latem zwala na grilla w weekendy. Po piąte szkoła podstawowa jest w każdej większej wiosce teraz 8 letnia - więc tam do 15 roku życia smarka jest spokój. Tak więc nie mierz innych swoją miarą.

      • 0 2

    • Pełna zgoda

      Ja już mam odchowane dzieci i mieszkanie na peryferiach zamieniliśmy na mniejsze mieszkanie w centrum.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane