• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiele nowych planów i prawie gotowe studium Gdańska. Taki był 2017 r.

Krzysztof Koprowski
31 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Zasady dalszego rozwoju Śródmieścia Gdańska o tereny Motławy i Młodego Miasta były jednym z tematów poruszanych na dyskusjach publicznych w 2017 r. Zasady dalszego rozwoju Śródmieścia Gdańska o tereny Motławy i Młodego Miasta były jednym z tematów poruszanych na dyskusjach publicznych w 2017 r.

Mijający rok obfitował w wydarzenia dotyczące zagospodarowania przestrzennego w Trójmieście. Przygotowano szereg projektów planów dla atrakcyjnie położonych działek, zaś nowe studium zagospodarowania Gdańska jest w końcowej fazie procedowania. Gorące dyskusje o nowych projektach pokazują, że mieszkańcy Trójmiasta mają coraz większą świadomość wpływu na otaczającą ich przestrzeń.



Czy brałeś(aś) w mijającym roku udział w konsultacjach i debatach dotyczących planowania przestrzennego?

Najważniejszym i jednym z najszerszej konsultowanych dokumentów w ostatnich latach w Gdańsku jest nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W czerwcu poznaliśmy jego wstępny projekt, który w listopadzie tylko z drobnymi korektami został skierowany do publicznego wglądu. Na sesji Rady Miasta Gdańska zostanie poddany pod głosowanie przypuszczalnie w I kwartale przyszłego roku.

Zgodnie z założeniami studium, Gdańsk w 2045 r. ma być miastem "o wysokiej jakości przestrzeni publicznych, mieszkaniowych, usługowych i produkcyjnych, chroniący walory kulturowe i przyrodnicze, stanowiące o jego tożsamości, jednocześnie zapewniając wysoką jakość życia mieszkańców".

W opinii ekspertów dokument ten nie jest jednak rewolucją w podejściu do planowania przestrzennego w Gdańsku, choć zawiera kilka istotnych zmian w stosunku do studium z 2007 r.

Czytaj także: Rynek mieszkaniowy w Trójmieście. Podsumowanie 2017 roku

Poza dążeniem do uchwalenia nowego studium zagospodarowania w Gdańsku, na różnym etapie prac planistycznych są dokumenty, które uregulują zabudowę m.in. dawnego poligonu na Jasieniu, terenu zajmowanego obecnie przez zajezdnię przy al. Hallera oraz dawną zajezdnię w Brzeźnie, zlikwidowanego kilka lat temu ogrodnictwa Okaz na Strzyży, sklepu budowlanego na Przymorzu, kampusu Akademii Wychowania Fizycznego w Oliwie, 40-metrowego punktowca na działce Uniwersytetu Gdańskiego przy ulicy Bażyńskiego, Młodego Miasta w pobliżu Motławy, terenów przy ul. Św. Ducha (w tym roku całkowicie ją przebudowano) oraz Szerokiej, a także tzw. Centralnego Pasma Usługowego w Oliwe.

Plany dla Gdyni, Międzytorze w trybie nadzwyczajnym



W Gdyni przygotowano projekty planów m.in. dla Międzytorza, terenów dawnej stoczni Nauta oraz Orłowa - zarówno działki po klubie Maxim, jak i zrujnowanego sanatorium.

Szczególnie pierwszy z nich budził sporo kontrowersji ze względu na odrzucenie uwag lokalnych aktywistów miejskich. Dotyczyły one m.in. odstąpienia od budowy czteropasowej ul. Władysława IV. Ostatecznie do uchwalenia planu dla Międzytorza doszło w trybie nadzwyczajnym na kwietniowej sesji Rady Miasta Gdyni.

Spór o plan dla Młodego Miasta w Gdańsku



Plac czy dwunastometrowa zabudowa przed budynkiem byłej stoczniowej traserni? Ostatecznie wygrał wariant z zabudową. Plac czy dwunastometrowa zabudowa przed budynkiem byłej stoczniowej traserni? Ostatecznie wygrał wariant z zabudową.
Ze względu na spór z konserwatorem zabytków, niepowodzeniem zakończyły się prace planistyczne dotyczące terenów wzdłuż ul. Jana z Kolna. Plany zakładały utworzenie placu przed rozpoznawalnym budynkiem byłej stoczniowej traserni zobacz na mapie Gdańska, oznaczałoby to, że trasernia byłaby zasłonięta m.in. z kładki nad ulicą Jana z Kolna zobacz na mapie Gdańska. Projekt niedoszłego planu nie przewidywał też 97-metrowego wieżowca w pobliżu ul. ks. Popiełuszki (Nowej Wałowej).

Warto dodać, że w tym roku po raz kolejny zmienił się właściciel znacznej części terenów Młodego Miasta, który wraz innymi właścicielami działek po dawnej Stoczni Gdańskiej chce przygotować spójną wizję zabudowy tego terenu.

Dyskusje o terenach zieleni i rekreacji



We wszystkich miastach Trójmiasta pojawiły się dyskusje nad sposobem przekształcenia terenów pod zieleń i rekreację. W Gdyni mieszkańcy rozmawiali na temat przyszłości Parku Centralnego przy Urzędzie Miasta, w Gdańsku - obszaru Gedanii w Dolnym Wrzeszczu, zaś w Sopocie - placu Przyjaciół Sopotu, którego zazielenienie jest efektem projektu z budżetu obywatelskiego.

Także ze środków budżetu obywatelskiego sfinansowana zostanie przebudowa ulicy Abrahama w Gdyni, która będzie pierwszym trójmiejskim "podwórcem miejskim" (woonerfem), czyli wysokiej jakości przestrzenią publiczną dla pieszych z dopuszczeniem ruchu samochodów.

Kontrowersyjny Kanał Raduni, nowy LOT i Muzeum Gdańska



Medialną burzę w 2017 r. wywołała zapowiedź przykrycia koryta Kanału Raduni betonową niecką z wodą, która ma imitować "oryginalny" kanał, w ramach budowy centrum handlowego Forum Gdańsk.

Szeroko komentowane były też wyniki konkursu na nowy budynek, który miałby zastąpić pawilon LOT-u przy Bramie Wyżynnej oraz pomysł budowy nowego Muzeum Gdańska przy ul. Rycerskiej.

Przejścia naziemne w centrum Gdańska



Po wielu latach dyskusji podjęto ostateczną decyzję o budowie przejść naziemnych, które pozwolą scalić centrum Gdańska. Powstaną one przy dworcu głównym, Bramie Wyżynnej oraz przez Podwale Przedmiejskie. Na ich realizację przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać - przypuszczalnie jako pierwsze powstanie przejście naziemne na Wyspie Spichrzów.

Rewitalizacja dzielnic w Gdańsku i Gdyni



Makieta placu Nadwodnego w Nowym Porcie z pomysłami mieszkańców. Makieta placu Nadwodnego w Nowym Porcie z pomysłami mieszkańców.
Mijający rok to także przygotowania do rewitalizacji dzielnic w Gdańsku i Gdyni. W obu miastach odbyły się już spotkania z mieszkańcami: m.in. dotyczące zagospodarowania placu Nadwodnego w Nowym Porcie czy polany przy Osadzie Rybackiej na Oksywiu. Rozpoczęły się ponadto pierwsze prace budowlane: w Gdyni w zakresie kanalizacji deszczowej, zaś w Gdańsku - umacniania skarp na Biskupiej Górce.

Wciąż bez uchwały krajobrazowej



Mimo szumnych zapowiedzi włodarzy Gdańska, Gdyni i Sopotu nadal w żadnym z tych miast nie została przyjęta uchwała krajobrazowa, która pozwoliłaby opanować chaos reklamowy. Wydaje się, że najbliżej skierowania na sesję rady miasta są dokumenty w Gdańsku oraz Sopocie - odbyły się tam już przewidziane ustawą konsultacje społeczne.

Kongres Mobilności Aktywnej i Smart Metropolia



W marcu Gdańsk odwiedził Jan Gehl, który spacerował po Śródmieściu z członkami stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. W marcu Gdańsk odwiedził Jan Gehl, który spacerował po Śródmieściu z członkami stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.
We wrześniu w Europejskim Centrum Solidarności odbył się VIII Kongres Mobilności Aktywnej, niestety zabrakło na nim lokalnych aktywistów miejskich. Był za to obecny jeden z wiodących ekspertów projektowania miast przyjaznych komunikacji rowerowej, Mikael Colville-Andersen. W wywiadzie udzielonym naszemu portalowi przekonywał o potrzebie zmiany podejścia do organizacji transportu w miastach.

O rowerach dyskutowano też podczas VI Kongresu Smart Metropolia w Amber Expo. To właśnie podczas tego wydarzenia podpisano umowę na sfinansowanie Systemu Roweru Metropolitalnego. Poruszono również temat problemów wynikających z braku ustawy metropolitalnej dla Trójmiasta.

Wartym odnotowania wydarzeniem była wizyta światowej sławy urbanisty, Jana Gehla, w Gdańsku. Podczas dwudniowego pobytu, na zaproszenie Gazety Wyborczej Trójmiasto, zwiedził on Śródmieście Gdańska oraz wygłosił wykład w ECS-ie.

Nagrody dla Gdańska i Sopotu



Przestrzeń publiczna wokół nowego dworca w Sopocie została nagrodzona przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Przestrzeń publiczna wokół nowego dworca w Sopocie została nagrodzona przez Towarzystwo Urbanistów Polskich.
W mijającym roku doceniono kilka inwestycji z poprzednich lat. Towarzystwo Urbanistów Polskich przyznało nagrodę za udaną rewitalizację Dolnego Miasta oraz przestrzeń publiczną w obrębie nowego dworca w Sopocie. Przebudowaną ul. Stągiewną uznano Najlepszą Przestrzenią Województwa Pomorskiego, zaś oddana do użytku w czerwcu kładka na Ołowiankę wygrała ogólnopolski Konkurs Mostowy w kategorii "kładka dla pieszych".

Opinie (64)

  • w Gdyni wszystko robione w konflikcie z mieszkaniami. ich opinie nie są brane pod uwagę (2)

    Robienie z parku, parku pod inwestycję prywatnego inwestora to skandal! Miedzytorze o tym słyszę od szczurka od 20 lat. Szkoda Orlowa, bo powstaną kolejne zamknięte osiedla za wysokim płotem. Gdzie przestrzeń dla ludzi? Gdzie mieszkańcy???

    • 49 13

    • tylko po co tu mieszkać?

      Fajnie przyjechać na wakacje...
      Jak to mówi stare, amerykańskie przysłowie:
      "Każdy facet chece ciupciać królową.
      Ale żaden nie chce z nią żyć..."
      Żeby nie wiem jak się "pudło" pudrowało...

      • 7 1

    • Nie kłam trollu

      Miedzytorze dwa lata temu kupiło Semeko i to oni będą zabudowwywac. 20 lat temu nie było planów jeszcze co do tego miejsca. W Orłowie nie ma miejsca dla ludzi? To żeś walnął teraz. Słuchaj weź się w końcu ujawnij i powiedz kogo reprezentujesz bo wypisywanie tych głupot każdego dnia nie ma sensu. Przecież i tak nikt ci nie wierzy

      • 0 1

  • Nagroda za rybo-smietniki (3)

    Warto zauważyć iż w 2017 roku w Gdyni powstały rybo-smietniki. To wspaniała inwestycja, warta podkreślenia, godna tego miasta. Czekamy na rybo-przystanki w 2034

    • 35 7

    • 3 śmietniki za 22 tysiące złotych. gdyńskie studium dizajnu musi coś robić :)

      • 12 2

    • i rybiletomaty w 2041

      • 7 1

    • moze chociaz Rybo-pociag do obluza ? :) to przynajmniej przydatne

      • 7 1

  • urbaniści decydenci powinni czuć Gdańsk (4)

    posiadać związek emocjonalny z miastem, jego historią, przy czym być wizjonerami.
    Tymczasem decyduje opcja ludzi , którzy może byli by nadal dobrzy w Tczewie i okolicach, a tymczasem zarządzają tutaj w Gdańsku.

    • 40 6

    • Młode Miasto. (1)

      Rozumiem,że na terenie Młodego Miasta powinni wybudować następną Starówkę.

      • 2 14

      • źle zrozumiałeś

        Gdańsk nie ma Starówki, ale ma starówkę, a tzw. Młode Miasto warto by wybudować tak, by nie były to tylko nudne bloki-wieżowce, dobre na Przymorzu.

        • 13 3

    • Janusz zajmij sie tym ,ty wiesz najlepiej jak to zrobić

      • 2 5

    • Mieszkancy swoje a deweloperka swoje. Przyklad danziger hof, forum mauzoleum i wiele innych szklanobetonow na starym miecie

      • 4 2

  • Proponuję przejście naziemne po motlawie na wysokości Młyna (1)

    • 16 9

    • Gdy się nie ma argumentów to najprościej wyśmiać, nieprawdaż?

      Przejścia naziemne nie wpływają na ruch samochodów (to dla zaniepokojonych). I tak są tam skrzyżowania, na których pali się "czerwone". Błędnik, Hucisko, Okopowa, 3 maja i tak dalej. Co ciekawe - zrobiono światła przy wyjeździe w okolicach nowego hotelu przy Dworcu PKP i cichosza. Cicho bo te światła służą wygodzie kierowców. Gdy byłyby dla pieszych to mielibyśmy burze w internetach...

      • 0 3

  • Plany w Gdańsku sa robione pod deweloperów i dla deweloperów. Nic dla mieszkańców. Kasa musi sie zgadzać... (8)

    ...pytanie w czyjej kieszeni.

    Gdańsk to ciasna zabudowa, brak zieleni, brak infrastruktury dla mieszkańca.

    Czy CBA nie moze sie za to zabrac?

    • 43 23

    • (4)

      Napisz do generalnego prokuratora. Na pewno Cię zrozumie

      • 8 9

      • (3)

        Oby dobrali sie do lewych i prawych każdego kto jest przeciwko mieszkańcom i nie dla mieszkańców. Każdego kto w nie jasny sposób czerpie dziwne korzyści lub ułatwia pewne sparwy grupie deweloperów

        • 9 3

        • (2)

          "Nie jasny sposób" to określenie trochę nieprecyzyjne. Karać należy tych co łamią prawo ... ale skoro wolno łamać prawo rządzącym, poczynając od łamania konstytucji przez Prezydenta RP?

          • 10 3

          • (1)

            Dokladnie do paki z komoruskiem

            • 3 6

            • Więcej rozumu w nowym roku życzę

              • 5 2

    • w Gdańsku króluje beton, beton, beton. Piekne centra handlowe przy locie i wysokowciowce na mlodym miescie pozostawia ślad na kilkadziesiat lat. Slabej architektury ślad...

      • 13 7

    • Faktem jest, że infrastruktura towarzyszącąa (placówki kulturalnooświatowe, sportoworekreacyjne, drogi, transport) nie nadąża za miszkaniówką, ale mimo to w Gdańsku dzieje się ... co trzeba zauważać i warto pochwalić

      • 6 4

    • jak to z czyjej?

      Z naszej...

      • 1 2

  • (5)

    "Mimo szumnych zapowiedzi włodarzy Gdańska, Gdyni i Sopotu nadal w żadnym z tych miast nie została przyjęta uchwała krajobrazowa, która pozwoliłaby opanować chaos reklamowy."
    I tyle w temacie.

    • 41 4

    • u nas szczur jest zbyt zajęty inwestycjami :)))

      • 1 0

    • "...z członkami stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej" (2)

      A może by dopuścić do głosu nie tylko hipsterów? Nie dla każdego priorytetem są rowery z 1920, falafele, starbusie czy czinosy.
      Ja np. rozwój i potencjał widzę w stoczniach/portach (walorów geograficznych nikt nam nie zabierze i one będą tu zawsze), do barbera mogę se pójść w święto Kupały xD

      • 2 4

      • Sami oddajemy ten potencjał, oddając unikalne tereny pod zabudowę inną niż przemysłowa...

        I o to chodzi...
        Bariera otwarcia będzie tak duża, że nowych nie uświadczysz...
        Zawsze powtarzam Żonie, wyrzucaj jak będziesz mieć nowe...

        • 1 2

      • FRAG i falafele? :D Mylisz pojęcia :)

        Co ma rozwój stoczni i portu do porządku w mieście?

        • 0 0

    • a kiedy oficjalne potwierdzenie o wykluczemiu resztek terenow zielonych z pod jakiejkolwiek zabudowy ?

      Reklamy reklamami ale dramatycznie kurcza nam sie rezerwy pod nowe skwery.parki...nad tym moze niech sie ten uklad pochyli a nie sprzyja tylko dewelopera.

      • 1 2

  • O Międzytorzu i Młodym Mieście nie warto (już) dużo myśleć. (4)

    Ciągłe dyskusje, plany. Czas leci nieubłaganie, bez rezultatów. Marzenia.

    • 19 2

    • grasz na spadek cen?

      • 0 2

    • Myślę, że to bardziej realizm. (2)

      Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora na plecenie ministra Selina zamordowano możliwość rozwoju Młodego Miasta. Zemsta na Gdańsku się dokonała.

      • 1 5

      • Rzeczywistość społeczna nie jest tak (1)

        prostacka, jak ją opisujesz!

        • 3 1

        • Ale taki jest efekt.

          Miałeś chamie złoty róg, ostał ci się jeno sznur.
          Tyle w temacie.

          • 1 2

  • (7)

    Mam nadzieję jak wielu, że dojdzie do zabudowy Młodego Miasta. Utrzymywanie na siłę rozpadających się baraków praktycznie w centrum miasta to kretynizm!

    • 27 4

    • jakie to centrum miasta? (6)

      • 1 11

      • (5)

        Od dworca Gdańsk Główny masz 10 minut spacerkiem!

        • 9 1

        • i co z tego? (4)

          Ilu ludzi tam mieszka i jakie są tam centra ich aktywności? Co tam jest lub może być? Co konkurencyjnego może zaoferować ludziom? Kolejne stajnie dla "przeżuwaczy papieru"? Znam, przeżuwam, nie polecam...
          To jest miejsce kreowane na, powiedzmy, centrum...
          Jest to najlepszy sposób, aby wyłączyć je z jakiejkolwiek innej działalności. Na dodatek, po taniości, bo teren wszechstronnie uzbrojony... I o to chodzi...
          W odróżnieniu od Gdyni, Gdańsk ma mnóstwo terenów do ekspansji. "Centrum" typu "city", martwe po 17:00 jest zaprzeczeniem miasta...

          • 0 8

          • (3)

            I właśnie dlatego powinno powstać nowoczesne Młode Miasto!

            • 6 2

            • komunały, komunały, komunały... (2)

              "Komuna" również, dla ideologii, uwielbiała zmieniać bieg rzek. Na przekór wszystkiemu, głównie wbrew rozsądkowi...
              Skutki będą odczuwalne przez stulecia.

              • 0 7

              • (1)

                PiS to powrót komuny

                • 4 3

              • "komuna"

                to stan ducha i umysłu a nie kwestia barw i sztandarów

                • 1 0

  • (2)

    Martwi mnie zabudowa po Dalmorze w Gdyni. Mało spektakularna zabudowa! No i Miedzytorze i okolice dworca, jedno słowo, syf jakich mało!

    • 18 5

    • pójdze się aneksami...

      damy radę...
      Nie od parady w Gdyni budowlanką i urbanistyką zajmyją się prawnicy. Przecież to sól tej ziemi...
      I nie ważne co się zbuduje, grunt aby to była mieszkaniówka.
      Najlepsza metoda aby ten teren i okolicę wyeliminować z innego użytkowania...
      A ile takich terenów jest w Polsce?

      • 5 0

    • będzie łatwo burzyć... ;)

      • 2 0

  • (4)

    UM w Gdyni już dawno obiecywał wyburzenie d. sanatorium w Orłowie. Jak zwykle tylko obiecanki, plany i wizualizacje.

    • 14 3

    • ciężko znaleźć frajera na ten teren (2)

      Sanatorium było zagrożone zawaleniem przez pełzający grunt. Budowa stabilniejszych fundamentów będzie wymagała głębokiego palowania lub innych drogich technologii, a przecież jeszcze trzeba zapłacić ciężkie miliony za teren.

      • 3 2

      • Więc wyburzyć ten burdel i nic nie budować w tym miejscu.

        • 2 1

      • za dużo kombinatorstwa

        • 1 0

    • Te ruiny to sól w oku. Wstyd przed turystami z Polski i świata.

      • 2 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane