Wiadomości

stat

Wiosna na balkonie. Jakie kwiaty wybrać?

Najnowszy artukuł na ten temat

Odbierz za darmo cebulki kwiatowe

Hiacynty, prymulki, żonkile - ich obecność oznacza wiosnę. W Trójmieście kupić je można w cenie od 2,50 do 8 zł.
Hiacynty, prymulki, żonkile - ich obecność oznacza wiosnę. W Trójmieście kupić je można w cenie od 2,50 do 8 zł. mat. prasowe

Słońce zaczyna mocniej przygrzewać, więc wiosna zaczyna nam w duszy grać. Czekamy na wybuch zieleni za oknem i rozglądamy się za zwiastującymi wiosnę roślinami. Jakie kwiaty o tej porze roku wybrać na balkon i do mieszkania, jak je pielęgnować?Jaką kwotę jesteś w stanie wydać na wiosenne kwiaty do domu, na balkon, do ogrodu?

do 10 zł 12%
10 - 50 zł 36%
50 - 100 zł 25%
powyżej 100 zł 27%
zakończona Łącznie głosów: 236
Pierwsze wiosenne kwiaty rozwijają swoje pąki i wraz z rosnącą za oknem temperaturą coraz bardziej przyciągają naszą uwagę. I chcemy je mieć. Na balkonie, w mieszkaniu, przed domem. Nie ma w zasadzie przeszkód, żeby zdecydować się choćby na małą kompozycję. Jedyne, co może pokrzyżować nam plany, to ewentualny przymrozek. Dlatego wybierać trzeba z rozwagą.

- Najlepiej na wiosenne dekoracje balkonów nadają się zimnolubne bratki, przylaszczki, pierwiosnki, stokrotki, wrzośce lub krokusy - mówi Marzena Wallerand z kwiaciarni Słonecznik.

Ich ceny wahają się od 2,50 zł do 8 zł za sztukę, w zależności od gatunku. Najbardziej odporne na zmienną pogodę będą bratki.

- Wytrzymują temperaturę do -2 stopni. Są odporne na wiatry, deszcze i pięknie będą ozdabiać nasz balkon do końca maja. To samo dotyczy prymulek - mówi Dorota Drawert z Kwiaciarni Maczek.

Lucyna Eichert z kwiaciarni Baccara wymienia również cyklameny, choć te, niestety, nie będą zbyt wytrzymałe na ewentualne przymrozki. Za cyklameny zapłacimy około 17 zł.

- W kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych pojawiają się też pierwsze turki, ale to zdecydowanie kwiaty letnie - mówi Lucyna Eichert.

Co jeśli temperatura spadnie nagle poniżej zera?

- Jeżeli pogoda się pogorszy i wystąpią przymrozki, należy okryć wiosenne rośliny balkonowe lekką włókniną (agrowłókniną) lub przenieść je do cieplejszego, ale nie bardzo nagrzanego pomieszczenia. Pielęgnacja wiosennych kwiatów balkonowych to przede wszystkim regularne, choć umiarkowane podlewanie oraz zasilanie raz w tygodniu płynnym nawozem do roślin kwitnących - wyjaśnia Marzena Wallerand.

Prymulki będą kwitły do początku maja, bratki do połowy czerwca. O ile bratek w czerwcu kończy swój żywot, to już cyklameny czy prymulki możemy z powodzeniem przesadzić do ogrodu.


Ale żeby nie martwić się o przymrozki i pielęgnację, ukwiecić można nie tylko balkon, ale także wnętrza mieszkalne. Jesteśmy przecież stęsknieni za tulipanami czy narcyzami.

- Najlepiej na wiosenne kompozycje nadają się kwiaty cięte: wiele odmian różnobarwnych tulipanów i żółtych żonkili. Kwiaty te, im bliżej wiosny, są coraz tańsze. Obecnie można je kupić w cenie od 1 zł do 2 zł za sztukę w zależności od odmiany - mówi Marzena Wallerand.

Wiosna to również w kwiaciarniach sezon na tańsze gerbery, storczyki tajlandzkie, frezje i irysy.

Warunki domowe doskonale wytrzymują wiosenne rośliny cebulowe w doniczkach: hiacynty, narcyzy, krokusy, szafirki i tulipany.

- Wiosenne kwiaty cebulowe będą długo nas cieszyły pod warunkiem, że zamiast podlewania cebulki co kilka dni, lekko zwilżać będziemy ją wodą - wyjaśnia ekspert.

Ciekawym pomysłem na aranżację z ciętych kwiatów jest kompozycja ułożona na gąbce, tak zwanym oasis (w kolorze zielonym, bo brązowe służy do kompozycji z kwiatów sztucznych czy suszonych).

- Gąbkę namaczamy, a kwiaty ścinamy po skosie, żeby dłużej stały. Kwiaty w gąbce utrzymują się dłużej również dlatego, że gąbki takie mają specjalne substancje odżywcze, które przedłużają żywotność kwiatów ciętych. Musimy jedynie pamiętać o podlewaniu gąbki od czasu do czasu - żeby nie wyschła - mówi Lucyna Eichert.

Żeby nacieszyć się wiosną, możemy również pozwolić sobie na zrobienie na przykład wianka ze świeżych kwiatów.

- W tej chwili gąbki do kompozycji florystycznych są dostępne w różnych kształtach: okręgów, serc czy podłużne, ergonomiczne, w których możemy zrobić kompozycję na stół - zauważa Eichert.

Koszt takiej kompozycji zaczyna się od 25 zł, samej gąbki od 3 zł.

Opinie (14) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.