• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ogród. Najlepszy czas na wiosenne nawożenie

Joanna Stolp
28 marca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najważniejsze jest naturalne nawożenie obornikiem. Jeśli zdecydujemy się na sztuczne nawozy, przy ich doborze kierujmy się gatunkiem roślin. Najważniejsze jest naturalne nawożenie obornikiem. Jeśli zdecydujemy się na sztuczne nawozy, przy ich doborze kierujmy się gatunkiem roślin.

Wiosną rośliny budzą się do życia, ale do intensywnego wzrostu potrzebują żyznej, obfitej w składniki odżywcze ziemi. Niezbędne jest zatem odpowiednie nawożenie, dzięki czemu zapewnimy roślinom siłę i warunki do rozwoju na cały letni sezon.
Czy dbasz o regularne nawożenie?

Wiosenne nawożenie jest najważniejsze w całym okresie wegetacji roślin. Jest pewnego rodzaju bazą, dzięki której ziemia będzie w stanie dokarmiać rośliny w czasie całego sezonu.

Jaki nawóz na wiosnę?Im wcześniej na wiosnę przeprowadzimy nawożenie, tym będzie to korzystniejsze dla roślin - wilgotna po zimie gleba szybko rozpuści nawozy, a rośliny szybciej ją pobiorą i będą lepiej się rozwijać.

- Wszystkie rośliny powinny otrzymać dawkę obornika granulowanego. Obornik granulowany zawiera białka konieczne dla rozwoju zieleni. W uzupełnieniu do obornika dodajemy nawozy mineralne. Dopiero taka kompozycja jest pełnym koniecznym nawożeniem dla naszych zielonych przyjaciół rosnących w naszym ogrodzie - tłumaczy Małgorzata Zjawiony z Centrum Szkółkarskiego Justyna.

Firmy. Gdzie kupić kwiaty i sadzonki w TrójmieścieWarto podkreślić, że jest to najlepszy sposób nawożenia, a obornik jest odpowiedni dla wszystkich gatunków roślin. Możemy kupić go w sklepach ogrodniczych. Ten dostępny w sklepach ogrodniczych występuje w workach i pojemnikach o wadze 5, 10 oraz 20 kilogramów.

- Nawozy mineralne, czyli sztuczne, tylko uzupełniają nawożenie organiczne, a nie odwrotnie. Nie są wcale potrzebne, gdy gleba jest racjonalnie wykorzystywana i wzbogacana w materię organiczną i składniki mineralne pochodzące z nawozów naturalnych - mówi Radosław Gromuł z Akacja Ogrody.
Kiedy sadzić tulipany? Sadzenie tulipanów jesienią Kiedy sadzić tulipany? Sadzenie tulipanów jesienią

Co to są nawozy mineralne i kiedy stosować?Nawożenie mineralne powinno uzupełniać nawożenie obornikiem, a nie go zastępować. W tym przypadku wybór preparatu powinien być dopasowany do rodzaju roślin. Najlepiej jednak sprawdza się forma granulowana, która stopniowo rozpuszcza się w glebie i może być pobierana przez rośliny adekwatnie do potrzeb.

- Rośliny iglaste i rośliny kwaśnolubne takie jak: rododendrony, hortensje, magnolie czy borówkę nawozimy takimi preparatami jak Osmocote granulat 6 miesięcy lub 3 miesiące, Florovit granulat, Target granulat oraz Fructus granulat - wymienia Małgorzata Zjawiony.
Informacja w nazwie dotycząca okresu sześciu lub trzech miesięcy odnosi się do czasu działania nawozu i jest wskazówką, kiedy powinniśmy dokonać kolejnego nawożenia.

Czytaj także: Szkodliwe pestycydy. Nie szkodź ptakom i owadom

Analogicznie do roślin iglastych i kwaśnolubnych, rośliny rosnące w podłożu alkalicznym powinny być nawożone preparatami zalecanymi do tej konkretnej grupy roślin.

- Do roślin rosnących w podłożu alkalicznym polecamy nawozy Osmocote granulat, Florovit granulat, Target granulat oraz Fructus granulat. Szczególnie cennym nawozem, który został wprowadzony na rynek granulowany jest nawóz mineralny z zawartością mączki bazaltowej - dodaje Małgorzata Zjawiony. - Jeżeli mamy dużą różnorodność roślin o jednostkowych ilościach poszczególnych gatunków to kupujemy dwa rodzaje nawozów: dla grupy kwaśnolubnych i dla grupy lubiących odkwaszony odczyn podłoża.
Czytaj także: Kiedy najlepiej siać warzywa?

Nawożenie trawy rządzi się swoimi prawami. Zanim zaaplikujemy preparat, powinniśmy ją skosić i przeprowadzić wertykulację. Nawożenie trawy rządzi się swoimi prawami. Zanim zaaplikujemy preparat, powinniśmy ją skosić i przeprowadzić wertykulację.

Jakie nawozy do trawy?Piękna, gęsta i miękka trawa to marzenie wielu osób, które posiadają przydomowy ogródek. Żeby tak jednak było, musimy o nią zadbać nie tylko specjalnymi zabiegami, ale też nawożeniem.

W tym przypadku ważne jest nie tylko skoszenie trawy przed nawożeniem, ale także wybór odpowiedniego terminu. Trawnik powinniśmy odżywiać trzy razy w roku: wczesną wiosną - zaraz po pierwszym koszeniu, w czerwcu oraz nie później niż w połowie sierpnia.

Tego rodzaju zabiegi powinny być wykonywane w czasie pochmurnego dnia, najlepiej przy temperaturze, która nie przekracza 15 stopni Celsjusza. Warto także wybrać dzień, kiedy ziemia jest lekko wilgotna.

Firmy. Utrzymywanie trawników w TrójmieścieKiedy robić wertykulację?Przed nawożeniem trawnika warto także wykonać wertykulację, czyli pewnego rodzaju napowietrzenie gleby, które umożliwia późniejsze wchłanianie składników odżywczych z nawozów.

- Po oczyszczeniu trawnika z pozimowych resztek i aeracji stosujemy koniecznie Dolomit i specjalistyczne nawozy trawnikowe granulowane 6 miesięcy oraz 3 miesiące z grupy Osmocote, Target, Fruktus i Florowit - dodaje Małgorzata Zjawiony.

Kalendarz prac ogrodniczych 2022. Marzec w ogrodzieAktualne ceny nawozów 2022W zależności od marki i wielkości opakowania, ceny obornika granulowanego kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Podobnie kształtują się ceny nawozów sztucznych do roślin iglastych i kwaśnolubnych, jednak górna granica cenowa jest tu znacznie wyższa.

W przypadku nawozów w większych opakowaniach (15-20 kg) o dłuższym czasie działania, musimy się liczyć z wydatkiem przekraczającym nawet 300 zł.

Nawozy do roślin rosnących w podłożu alkalicznym to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Rozpiętość cenowa nawozów do trawnika, podobnie jak w przypadku nawozów do roślin iglastych i kwaśnolubnych, jest bardzo duża. Zaczyna się od kilkunastu złotych i może przekraczać 200 zł. Duże zróżnicowanie w zakresie marek, czasu działania czy wielkości opakowań pozwala jednak wybrać optymalne rozwiązanie.


Miejsca

Opinie (10) 1 zablokowana

 • Potwierdzam

  Moja piwonia, która nie kwitła już z 8 lat jak dostała obornika baraniego to w ubiegłym roku miała chyba z pięć kwiatów znowu!

  • 6 1

 • raz na dwa - trzy lata obowiązkowa wertykulacja (2)

  inaczej rozprzestrzenią się mchy, a mrówki rozbudują podziemne mrowiska które będą się potem zapadać jak się na nich nogę postawi.

  • 3 1

  • sorry (1)

   ale jakim cudem wertykulacja ma zrobić coś mrówkom? a jak zwerykulujesz mech, to w gruncie rzeczy go rozsiewasz. wertykulacja to sciema, natura sie nie wertykuluje i daje radę.

   • 0 3

   • mrówki nie lubią bytować tam gdzie są odstraszane, po prostu

    poza tym wertykulując niszczysz im to co już zdążyły wybudować pod ziemią. Mchu natomiast nie rozsiewasz, tylko wertykulując sprawiasz że woda dostaje się w głębsze warstwy ziemii pobudzając do wzrostu trawę która jednocześnie wyciągając wodę z przypowierzchniowych warstw ziemii powoduje że mech nie ma dostępu do wody. Natura oczywiście daje radę bez wertykulacji ale wszystko rośnie po prostu wolniej. Wertykulując nie dość że napowietrzasz i spulchniasz to powodujesz że nawozy lepiej wnikają w glebę. Bez nawozów natura też sobie radzi... :) Ale trawka już tak nie rośnie.

    • 2 1

 • A gdzie informacja o kompoście

  Który można uzyskać za grosze z Szadółek lub Ekodoliny?
  Do roślin "spożywczych" można mieć wątpliwości ale do kwiatów czy trawnika to dużo lepszy środek niż jakakolwiek chemia. Jedyne co trzeba zrobić to przesiać przez sito bo sporadycznie można znaleźć kawałki woreczków plastikowych niebiodegradowalnych w których ktoś wyrzucił swoje bioodpady.
  A cena - 20 zł za TONĘ.

  • 9 2

 • Żadnej chemii w ogrodzie! (2)

  Najlepiej nawozić obornikiem granulowanym pomieszanym z mączką rogową - to jest mieszanka nawozu krótko- i długodziałającego. To nie jest tak drogie jak podają w wyliczeniach.
  I warto wszystkie rabaty ściółkować kompostem! Kompost można kupić w Szadółkach (co roku jest akcja, kompost za 1 zł/tona dla mieszkańców Gdańska, więc to już w ogóle wychodzi za darmo!) lub Ekodolina.

  • 2 4

  • jaka tam zaraz chemia (1)

   masz to co lubią rośliny czyli mikroelementy typu azotany, fosfor, potas i magnez. W kompoście jest to samo tylko mniejszej gęstości.

   • 3 2

   • hasło "chemi nie" swiadczy o niewielkiej wiedzy

    NPK w komposcie i nawozie sztucznym w paczce jest takie same, tyle ze w komposcie jest tego mniej, a z drugiej strony nawoz sztuczny nie posiada chyba najwazniejszej czesci - materii organicznej. to na niej "zyja" bakterie i mikroorganizmy w glebie. i to wlasnie bakterie glebowe przetworza NPK na substancje zjadliwe dla roslin, ktore wezma sobie ich tyle, ile potrzebuja (w ramach dostepnych oczywiscie). ciekawe, czy akcja szadolek bedzie takze w tym roku?

    • 0 0

 • U mnie trawnik dopiero będzie powstawał i trochę się stresuję czy będzie ładny, czy trawa dobrze wzejdzie itp. Pomyślałam też, żeby od razu zrobić takie profesjonalne obrzeża z palisad łupanych od jońca. To by takie estetyczne wykończenie było.

  • 0 0

 • Jakość

  Ktoś testował nawozy Ontrade? jak to wygląda cenowo i jakościowo?

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Premiera inwestycji Małokacka w Gdyni

dni otwarte

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35500 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24200 zł/m2
Gdynia Orłowo
23900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23800 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31200 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21450 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17750 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16550 zł/m2
Gdańsk Oliwa
16100 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane