Wiadomości

stat

Własna elektrownia dzięki fotowoltaice? Stać was na to


Panele fotowoltaiczne? Tak, ale jakie. Warto zainwestować? Tak, ale skąd wziąć środki. Podobno są dotacje? Tak, ale jak je uzyskać. Pytań jest wiele, źródeł informacji też, a czasem - jak to mówią - od nadmiaru głowa boli. Dlatego nie warto tracić czasu, tylko skrócić drogę i skorzystać z usług firm, które kompleksowo podchodzą do tego zagadnienia. Zwłaszcza, że jest to inwestycja, na którą nas stać.Jeszcze niedawno mało kto potrafił wymówić słowo "fotowoltaika". Dziś o energii ze słońca, którą możemy czerpać dzięki specjalnym panelom zamontowanym na budynku przynajmniej słyszeliśmy. Coraz więcej osób szukając oszczędności zaczęło nawet zgłębiać ten temat, bardziej zainteresowani nawet coś słyszeli o dotacjach na rozwój energetytki niskoemisyjnej. Czy można tę drogę skrócić? Tak. Na rynku działają już firmy, które kompleksowo zajmują się fotowoltaiką. Od wyboru wariantu i odpowiedniej instalacji, przez pomoc w zdobyciu finansowania i dotacji, po sam montaż i uruchomienie, i co ważne, zgłoszenie do OZD (Operatora Sieci Dystrybucji). Taką firmą jest Sunny Roof z Gdyni należąca do Finance Consulting Group.

- Jako ekspert w zakresie fotowoltaiki działamy na rynku od 2016 roku. Zajmujemy się projektowaniem oraz montażem instalacji fotowoltaicznych. Wieloletnie doświadczenie w branży pozwala nam zagwarantować odpowiedni dobór instalacji fotowoltaicznej dla każdego. Fotowoltaika dla rolnika, biznesu czy domu? W Sunny Roof oferujemy rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb. Zapewniamy też kompleksowe doradztwo oraz obsługę w zakresie finansowania. Decydując się na współpracę z nami można liczyć na pełne wsparcie i profesjonalizm, który przyniesie realne korzyści - mówi Tomasz Krupski prezes Sunny Roof.

Czym jest fotowoltaika?Jest to pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca za pomocą paneli słonecznych, dzięki czemu produkcja energii odbywa się w 100 proc. bezkosztowo i przyjaźnie dla środowiska. Energia pozyskiwana ze światła nic nie kosztuje i nigdy się nie kończy. Panele słoneczne wytwarzają prąd, który może być wykorzystywany na bieżące potrzeby lub magazynowany u dostawcy prądu. Instalacje fotowoltaiczne produkują prąd przez cały rok - również zimą oraz w pochmurne dni. Co ważne, instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa, nie wymaga też żadnej konserwacji ani przeglądów.

O tym, że czerpanie energii z fotowoltaiki jest przyjazne dla środowiska, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Trzeba jednak mówić o tym, że stać nas na to. Panele fotowoltaiczne pozwalają znacznie ograniczyć wydatki na prąd, który z roku na rok jest coraz droższy, a według szacunków ekspertów w ciągu najbliższych 10 lat ceny prądu wzrosną aż o 30 proc.

- W ramach naszej działalności dla każdego możemy znaleźć dogodne finansowanie od rozwiązań kredytowych oraz leasingowych dla instalacji fotowoltaicznych, oferując pełne wsparcie na każdym etapie procesu kredytowego po proces uzyskania dotacji, jakich sporo się ostatni pojawiło. Dzięki temu nasi klienci mogą w wygodny i szybki sposób poznać pełną ofertę bez konieczności angażowania kilku instytucji - mówi Tomasz Krupski.
Biorąc kredyt okazuje się, że rata wynosi tylko tyle, ile płaciliśmy do tej pory za prąd. Płacimy tyle samo, spokojnie korzystamy z prądu, a tak naprawdę spłacamy instalację. Niby wychodzi na to samo, ale za kilka lat, po spłaceniu kredytu uwalniamy się od rat i od rachunków za energię. Kredyty to jedno, są jeszcze programy rządowe, czyli dotacje i ulgi. Administracja rządowa w ostatnim czasie przygotowała kilka możliwości, wychodząc z założenia, że pierwszą motywacją do montażu instalacji fotowoltaicznej są na ogół względy finansowe.

A teraz trochę konkretów, czyli jak sfinansować instalację fotowoltaicznąOd instytucji finansowych

Dla klientów indywidualnych:
 • kredyt ratalny do 60 tys. zł tzw. ratalki na 5, 7 lub 10 lat z preferencyjnym oprocentowaniem przez Bank Santander, BNP Paribas,
 • eko-pożyczka w Banku PKO BP,
 • kredyt gotówkowy na dowolny cel w innych bankach.

Finansowanie dla klientów indywidualnych prowadzących działalność gospodarczą:
 • do 60 tys. sprzedaż ratalna na preferencyjnych warunkach,
 • pożyczka leasingowa dla niepłacących VAT,
 • leasing dla podatników VAT.

Programy rządowe

 • Dofinansowanie w ramach programu "Mój Prąd": program skierowany jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, do 5 tys. zł dofinansowania dla nowych instalacji fotowoltaicznych, pomoc dla 200 tys. gospodarstw domowych, 1 mld zł do rozdysponowania, termin składania wniosków do wyczerpania alokacji środków. Firma Sunny Roof jako jedna z niewielu firm w Polsce może składać wnioski do programu "Mój Prąd" w imieniu klienta.
 • Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej: odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków związanych z termomodernizacją istniejącego domu jednorodzinnego, 53 tys. zł - maksymalna kwota, którą podatnik może odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, ulga obejmuje wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją termomodernizacji budynku, odliczeń dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono dane wydatki.


Dla gospodarstwa rolnego i firmyFotowoltaika dla rolnika:
 • możliwość skorzystania z programu "Agroenergia": 25 proc. zwrotu za instalację fotowoltaiczną, 200 mln zł do rozdysponowania, możliwość uzyskania pożyczki lub dotacji,
 • możliwość skorzystania z leasingu,
 • możliwość skorzystania z kredytu.

Fotowoltaika dla firm:
 • leasing na 5 lub 7 lat z wkładem własnym już od 10 proc.,
 • System Prosument dla MŚP - rozliczanie firm na zasadach osób fizycznych.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł