• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wnętrza. Jak połączyć różne rodzaje podłogi

Ewa Budnik
15 czerwca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
 • Bezlistwowe połączenie podłóg jest możliwe na granicy podłogi drewnianej i kafli. Jest najwyżej cenione, bo na podłodze nie ma żadnej nierówności.
 • Wydawałoby się, że miejsce łączenia rodzajów podłogi jest wybrane zupełnie przypadkowo. Tymczasem linia ta ma kontynuację na ścianie i suficie. Wybierając miejsce łączenia chodzi o to, aby odnajdywać taki kontekst.

W naszych domach i mieszkaniach w zasadzie nie ma już progów. Sprzedawcy podłóg podkreślają więc, że właściwie każdy klient szuka odpowiedzi na pytanie jak połączyć dwa rodzaje podłogi. Tymczasem znaleźć trzeba nie tylko właściwą technikę, ale też uważać, by nie popełnić błędu aranżacyjnego, za który zapłacimy estetycznym dyskomfortem.Jak połączyłeś różne rodzaje podłogi?

Decyzję o wyborze podłogi potraktować trzeba bardzo poważnie. W domu jednorodzinnym, a nawet małej kawalerce, jest ona na ogół jedną z największych i najtrwalszych inwestycji. Jeśli wykańczamy lub remontujemy mieszkanie, w którym będziemy mieszkać przez wiele lat, warto (nawet kosztem odsunięcia w czasie zakupu elementów wyposażenia) wydać na podłogę nawet sporą kwotę pieniędzy, ale za to jeden raz. Dlaczego? Bo każda jej wymiana czy odnawianie wiąże się z generalnym remontem całego pomieszczenia. Nie warto narażać się więc na dodatkowe wydatki i niepotrzebną pracę. W tym przypadku rozwiązanie tymczasowe ("położę lepszą, jak będzie mnie stać") nie ma sensu.

Nasze mieszkania, zwłaszcza te odbierane od deweloperów, mają otwartą przestrzeń pomiędzy korytarzem, częścią wypoczynkową, jadalnianą i kuchenną. Funkcje się przenikają, nie ma progów. Nie unikniemy więc połączeń różnych rodzajów podłogi. Najczęściej połączenia te powstają na linii kafli i parkietu lub desek albo paneli; rzadziej na linii z wykładziną dywanową.

Umieszczenie innego rodzaju wykończenia na podłodze w określonych funkcjonalnie częściach mieszkania ma znaczenie użytkowe. W strefie wejścia, gdzie podłoga na styczność z brudnym i mokrym obuwiem oraz w części kuchennej, gdzie na podłodze znaleźć się mogą najróżniejsze zabrudzenia - co oczywiste - lepiej sprawdza się terakota i gres lub kamień. Poza wartościami użytkowymi, architekci wnętrz podkreślają także, że rodzajem podłogi dajemy do zrozumienia jaką funkcję ma dana część pomieszczenia.

- Dobrze, jeśli linia połączenia nie jest przypadkowa. Jeśli układamy kafle w aneksie kuchennym, to niech linia łączenia powstanie tam, gdzie optycznie kończy się część kuchenna. Warto dobrze przemyśleć, gdzie to jest, aby potem podłoga nie kończyła się pod ostatnią szafką, albo nie przebiegała w innej płaszczyźnie niż na przykład zakończenie sufitu podwieszanego nad częścią kuchenną - uczula Dominika Batogowska-Słodkowska z Pracowni Projektowej Denika.

Czytaj także: Jak wybrać panele?

Warto zadbać także o to, by w jednym - zwłaszcza niewielkim - pomieszczeniu nie pojawiło się zbyt wiele rodzajów podłogi, bo to spowoduje jego optyczne pomniejszenie.

- Coraz częściej osoby, które wykańczają mieszkanie, między innymi z powodu jego wielkości, decydują się na zastosowanie w całym wnętrzu tego samego rodzaju podłogi. Są to kafle lub podłoga laminowana. Pamiętajmy, że panele mogą być układane również w części kuchennej, o ile mają odpowiednie parametry dotyczące wodoodporności
- mówi Dominika Batogowska-Słodkowska. - A jeśli zdecydujemy się na dwa rodzaje podłogi, to nie powinny one ze sobą konkurować wzorem. Jeśli deski są mocno usłojone, wybierzmy stonowane kafle, które będą dla nich tłem. Jeśli kafle są wyraziste, pozwólmy im grać pierwsze skrzypce obok łagodnych pod względem koloru i wzoru paneli czy jasnego drewna.
Do łazienki
W łazience uniwersalne będą kafle (lub kamień). Są użyteczne i estetyczne. Łatwo na nich utrzymać czystość i są szczelne - wylewka pod nimi nie jest zagrożona wilgocią. Dodatkowo doskonale nadają się do zastosowania ogrzewania podłogowego. Nie jest wykluczone zamontowanie w łazience podłogi drewnianej. Wtedy trzeba ją bardzo dobrze zakonserwować i zaimpregnować, oraz często odnawiać. Panele nie są polecane do wilgotnych pomieszczeń - po kontakcie z wodą mogą pęcznieć i pękać.
Od strony technicznej połączenie dwóch rodzajów podłogi bywa nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli do czynienia mamy z używanym mieszkaniem, gdzie trudno dopasować wysokość poszczególnych części podłogi. W takich przypadkach między pomieszczeniami często znajdują się jeszcze progi. W nowych mieszkaniach mówi się, że jeśli pojawia się próg, to wykonawcy coś nie wyszło...

- Współcześnie progów w zasadzie już się nie stosuje, a jeśli jest taka potrzeba, to ich rolę pełni niewielka listwa progowa. Najlepiej wygląda oczywiście łączenie bezlistwowe. Można je wykonać na granicy podłogi drewnianej i kafli. Pracę zaczyna się od układania kafli. Na tym etapie kafelkarz musi wiedzieć jakiej grubości jest parkiet czy deska, która położona zostanie obok. Dzięki temu może wtedy wyregulować wysokość części wykończonej płytkami odpowiednią ilością kleju pod nimi - tłumaczy Dominika Gwiazda, właścicielka salonu podłóg drewnianych Alfa Floors. - W drugiej kolejności do pracy zabiera się parkieciarz. Przy łączeniu podłóg ważnym zadaniem dla niego jest precyzyjna obróbka linii drewna przy łączeniu. Szczelinę wypełnia się masą elastyczną w odpowiednio dobranym kolorze, ma ona nie więcej niż pięć milimetrów szerokości.

Alternatywnie między podłogami znaleźć się może pasek naturalnego korka lub masa elastyczna zawierająca korek. Zawsze jednak linia podłogi drewnianej musi być bardzo dokładnie obrobiona. To ze względu na to utrudnienie, a nie koszt samej spoiny, za metr bieżący takiego połączenia zapłacić trzeba około 50-65 zł netto.

Czytaj także: Cyklinowanie. Jak odnowić podłogę drewnianą i ile to kosztuje w Trójmieście

Z kolei listwę mocuje się na granicy paneli (tzw. podłoga pływająca) i kafli, na granicy paneli lub drewna i wykładziny lub tam, gdzie z jakiegoś powodu pomiędzy podłogami powstała różnica wysokości. Na rynku dostępne są różne kształty i kolory listew, także listwy elastyczne, którymi zamaskować można dylatację pomiędzy podłogami na łuku. Takie łączenie jest tańsze - za jedną listwę zapłacimy od kilkunastu do ponad 20 zł.

Masa elastyczna pozwala na bezlistwowe połączenia pomiędzy płytkami a drewnem lub pomiędzy różnymi rodzajami drewna. Kolor masy można dobrać do płytek lub drewna. Masa elastyczna pozwala na bezlistwowe połączenia pomiędzy płytkami a drewnem lub pomiędzy różnymi rodzajami drewna. Kolor masy można dobrać do płytek lub drewna.
Jak dobierać?
Dobierając sąsiadujące ze sobą wykończenie podłogi kierujmy się zasadą: materiały naturalne z naturalnymi; sztuczne ze sztucznymi. Najłatwiej połączyć ze sobą kafle oraz parkiet czy też deski - ceramika oraz drewno to surowce naturalne. Inaczej sprawa wygląda w przypadku połączeń materiałów naturalnych ze sztucznymi. Niezbyt efektownie wygląda połączenie paneli i drewna czy wykładziny dywanowej z płytkami ceramicznymi. Jeśli planujemy umieścić w jednym mieszkaniu takie rodzaje podłogi, lepiej, aby zaistniała między nimi wyraźna granica. Bariera chłodnych, płaskich płytek ceramicznych i miękkiej wykładziny jest trudna do przekroczenia nie tylko dla wytrawnego projektanta wnętrz, ale chociażby dla naszych bosych stóp, które wyraźnie odczują taką różnicę.

Miejsca

Opinie (6) 3 zablokowane

 • Ale po co komu kafle? (4)

  • 2 28

  • są bardziej praktyczne w utrzymaniu czystości w kuchni (3)

   • 16 4

   • niekoniecznie... (2)

    mam uszczelnione panele wysokiej klasy i sprawdzaja się świetnie w całym mieszkaniu jak również w kuchni.
    W całym mieszkaniu mam jedną podłogę i powiększą optycznie wnętrze bez zbędnych połączeń i róźnić w kolorach i fakturze itp. Polecam takie rozwiązanie.

    • 7 8

    • Panele wysokiej klasy? Nie ma czegoś takiego. (1)

     Wysokiej klasy, to może być tylko parkiet.

     • 13 3

     • tak, ewentualnie deśki dębowe- pod warunkiem, że dobrze ułożone

      • 4 0

 • Okropne są różne rodzaje podłogi w jednym wnętrzu np. salonie z aneksem, chociaż czasem się to niektórym udaje...

  • 0 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty deweloper Yareal

dni otwarte

Forum Rynku Nieruchomości - Korekta Kursu

3590 zł
forum
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane