Wiadomości

Wnętrza. Łazienka "dorasta" razem z rodziną

Wysokość wanny powinna być dostosowana do możliwości użytkowników. Warto przemyśleć, czy aktualne potrzeby nie będą kolidowały z tymi, które pojawią się za kilka lub kilkanaście lat.
Wysokość wanny powinna być dostosowana do możliwości użytkowników. Warto przemyśleć, czy aktualne potrzeby nie będą kolidowały z tymi, które pojawią się za kilka lub kilkanaście lat. materiały prasowe PHU Projekt

Łazienkę wykańczamy raz na wiele lat - każdy remont tego pomieszczenia to duży wydatek i totalna rewolucja. Oczywiście za każdym razem zależy nam na stworzeniu bezpiecznej i komfortowej przestrzeni, w której będziemy czuć się dobrze. Trzeba jednak przewidzieć także przyszłość tego pomieszczenia... a to jest ściśle powiązane z cyklem życia rodziny.Czy urządzając łazienkę bierzesz pod uwagę długotrwałe rozwiązania?

nigdy się nie zastanawiałem 12%
starałem się, ale niekoniecznie mi się to udało 12%
zawsze biorę pod uwagę wieloletnie użytkowanie i funkncjonalność na lata 59%
uważam, że nie da się dostosować wnętrza na tak długi czas 17%
zakończona Łącznie głosów: 167
Łazienka to wymagające pomieszczenie. Projektując ją trzeba połączyć ergonomię, trwałość rozwiązań, a także potrzeby estetyczne przyszłych użytkowników. Istnieją oczywiście rozwiązania, które pozwalają połączyć wszystkie te elementy. Zanim jednak je zastosujemy, musimy dostosować funkcjonalność łazienkowych urządzeń do potrzeb konkretnych mieszkańców. Kopiowanie wystandaryzowanych schematów i wzorców nigdy nie będzie dobrym wyjściem. Zamiast tego lepiej zabawić się we wróżkę - to pozwoli nam uniknąć kolejnego remontu w ciągu kilku najbliższych lat.

Cykl życia łazienki dopasowuje się bowiem do cyklu życia użytkującej ją rodziny. Z pomieszczenia, z którego korzysta singiel może stać się wnętrzem użytkowanym przez rodzinę z dziećmi. Jeżeli z kolei nastawiamy się na wnętrze przystosowane dla milusińskich, nie zapominajmy, że za kilka lat jej obecne zalety mogą być irytujące. A patrząc jeszcze bardziej dalekosiężnie okaże się, że wymyślne rozwiązania mogą się obrócić przeciwko nam - jeśli się okaże, że problemy zdrowotne utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Czasami estetyka i najnowsze trendy nie idą w parze z życiem.

Jak pokazują badania Akademii Roca, warto wziąć pod uwagę, że w 2030 r. prawie 25 proc. mieszkańców Polski będzie miało ponad 65 lat. Tak duża zmiana w strukturze naszego społeczeństwa powinna mieć wpływ także na wystrój łazienki.

Czytaj także: Jak urządzić łazienkę dla seniora

Co zrobić, by łazienka dostosowała się do rosnących czy zmieniających się potrzeb jej użytkowników?

- Łazienka musi być przemyślana i stworzona z zachowaniem określonych reguł. Nie bez powodu istnieją zasady, takie jak wysokość umieszczenia umywalki czy wolna przestrzeń wokół miski WC. Bezwzględnie ich przestrzegając zapewnimy sobie bezpieczne i komfortowe użytkowanie. Szeroka gama dostępnego na rynku wyposażenia łazienki pozwoli dostosować idealne rozwiązanie do każdych potrzeb - mówi Renata Arendt z PHU Projekt Gdańsk.
O ile estetykę wnętrza można modyfikować dodatkami jak np. ręczniki, wieszaki i inne akcesoria łazienkowe, o tyle problem z funkcjonalnością łazienki może okazać się niełatwy do zmiany.

Urządzając łazienkę dla singla warto wziąć pod uwagę założenie rodziny w ciągu kilku lat. Wybierając kabinę z odpływem liniowym musimy mieć świadomość, że kąpiel dziecka nie będzie przyjemną czynnością. Wiele urządzeń i rozwiązań w mieszkaniu traci na funkcjonalności, kiedy w domu pojawiają się dzieci. Warto więc zadbać nie tylko o ciekawy design, ale przede wszystkim o maksymalny poziom bezpieczeństwa oraz wygodę codziennego użytkowania.

- Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo warto rozważyć stosowanie właściwych antypoślizgowych rozwiązań, które eliminują ryzyko upadku na mokrej powierzchni. Minimalna antypoślizgowość to R9. Istotną kwestią jest także łatwość w utrzymywaniu czystości. Mniej wymagające są kolory monochromatyczne - podkreśla Marcin Seń ze Studio Dago.
Rodzina z dziećmi powinna mieć z kolei świadomość, że milusińscy szybko urosną, a całkowicie podporządkowane im wnętrze... zostanie. Ergonomiczna łazienka to miejsce dopasowane do wszystkich użytkowników.

Czytaj także: Łazienkowa ergonomia czyli jak urządzić wygodną łazienkę

Potrzeby osób starszych lub niepełnosprawnych są specyficzne. Mając świadomość tego, z jakimi problemami na co dzień spotykają się ludzie z ograniczeniami ruchowymi, należy zadbać, by choć w niewielkim stopniu ułatwić korzystanie z łazienki. I nie chodzi tu tylko o użytkowanie, ale także o utrzymanie w czystości! Jeśli mamy w pomieszczeniu wannę wpuszczaną w podłogę to choć pozornie użytkowanie jej będzie ułatwione, to już utrzymanie jej w czystości (mycie wanny położonej poniżej poziomu posadzki...) będzie w praktyce niemożliwe dla osoby z problemami ruchowymi czy zawrotami głowy. Warto o tym pamiętać na etapie projektowania. Z pomocą przychodzą wanny z udogodnieniami, profilowane siedziska, uchwyty czy zagłówki. Decydując się na brodzik, warto skorzystać z urządzeń bezprogowych.

- Trudno przewidzieć, w jakim stanie zdrowotnym będziemy za kilka bądź kilkanaście lat, ale jeśli podejdziemy do urządzania łazienki rozsądnie, nic złego nam się w niej nie przydarzy - dodaje Renata Arendt.
Planowanie wyposażenia zgodnie z cyklem życia rodziny pomoże nam uniknąć nieprzewidzianych utrudnień, a korzystanie z łazienki będzie funkcjonalne przez lata.

Opinie (15)

 • kabina z odpływem liniowym problemem gdy jest dziecko? (4)

  Dla dziecka to przecież plastikowa wanienka

  • 25 4

  • (2)

   Plastikowa wanienka jest OK ale dla max 3 latka. Później już tylko do prawdziwej wanny. Prysznic się nie sprawdzi.

   • 4 6

   • sprawdzi się jednak prysznic z głębszym brodzikiem...

    o ile nie ma starszych ludzi w domu, dorosły spokojnie do niego wejdzie. Starczy tak do 7 roku życia;)

    • 9 0

   • bez przesady, jak komuś wygodniej z prysznicem niech kupi wiekszą miskę jeśli dziecko jest za małe na prysznic. Swoją drogą - sporo ludzi chodzi z dziećmi na baseny- tam przecież w standardzie sa natryski spod których jakims cudem dzieci wychodzą żywe.
    Dzieci szybko rosną i dostosowywanie całego mieszkania do ich potrzeb jest bez sensu. Urodziłam się w latach 80-tych i pamiętam ze w jednym z wynajmowanych przez rodziców mieszkań w ogóle nie było łazienki tylko ogólnodostepny prysznic na końcu korytarza. Jakoś to przeżyłam,Teraz to oczywiście nie do pomyślenia i pewnie zaraz bylibyśmy w programie typu 'uwaga' jako patologia.

    • 19 2

  • Nigdy nie miałam wanny tylko 15cm głęboki brodzik , dzieciaki czasem miały "basen" w tym brodziku teraz już 5 i 7 łatki biorą prysznic -sami i żyją, wejście to tylko delikatny schodek wiec i osoba starsza by sobie poradziła, a na 3m2 mam wszystko i jest wygodnie i ergonomicznie- mi to brakuje rozdzielenia łazienki i WC ale to dłuższy temat a tak naprawdę brakuje mi porostu drugiego WC ;)

   • 1 0

 • Poproszę o artykuł (6)

  Jak urządzić bezpieczną łazienkę będąc kawalerem (przepraszam! singlem...) z myślą o dzieciach i starości jednocześnie, mając do dyspozycji 4 m2.

  • 61 1

  • Chcesz przezyć bez remontu całe życie od okresu rozpłodowego po schyłkowy? Ciekawa koncepcja. (1)

   • 14 5

   • taka jest koncepcja artykułu ;)

    'nie wiadomo, czy za rok nie zostaniesz ojcem, za 10 lat kaleką, a za 20 nie odwiedzą cię schorowani rodzice'... zupełnie jakby łazienkę remontowało się co 30 lat... no powiedzmy, że niektórzy robią to jeszcze rzadziej, więc warto pomyśleć o wszystkich życiowych ewentualnościach podczas pierwszego remontu ;)

    • 21 3

  • Proszę mi wierzyć: to jest możliwe:)

   • 5 1

  • Wziął byś łopatę i wykopał sobie TPK coś większego (1)

   • 4 2

   • wziąłbyś

    • 5 0

  • niegdyś kąpali my sie w jednej misce, najpierw dzieciaki, potem ociec

   i czy ludzie mniej zdrowi byli ?

   • 2 0

 • Niektore super rozwiazania, sprawilbym sobie

  ale pewnie by musial wygrac w totka.

  • 8 6

 • Deska z możliwoścą podmywania...

  ... jak przedstawiona na zdjęciu na dole artykułu, to nie jest produkt dla osób niepełnosprawnych! Co znaczy odpowiednie wymiary misy? Są standardowe - do korzystania przez człowieka, oraz wersje XXL dla obywateli USA... Dla osób niepełnosprawnych misy są - uwaga - w standardowych wymiarach! Są inaczej dostępne, bardziej wysunięte, z wzmocnionymi deskami sedesowymi, itd.
  Autor się nie popisał znajomością tematu....

  • 12 1

 • jak dobrze że mam prysznic bo do wann sie już w ogule nie mieszcze

  no dobra mieścić się mieszczę tylko nogi za nie wystają a siedzieć mogę w nich tylko ze zgiętymi nogami nawet z wyprostowanymi nie usiądę

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.