Wiadomości

stat

Wnętrza. Mieszkanie zmienia się wraz z właścicielem

Pierwsze mieszkanie po wyprowadzeniu się z domu rodziców ma zapewniać swobodę, nie musi być aż tak praktyczne, za to zwykle wyraża temperament mieszkańca.
Pierwsze mieszkanie po wyprowadzeniu się z domu rodziców ma zapewniać swobodę, nie musi być aż tak praktyczne, za to zwykle wyraża temperament mieszkańca. fot. 123rf/Katarzyna Białasiewicz

Średni cykl życia mieszkania wynosi od 10 do 15 lat, potem zwykle decydujemy się na remont lub zakup innego lokum. Dla większości osób decyzja o zmianach jest ściśle powiązana z istotnymi wydarzeniami w życiu, takimi jak zawarcie małżeństwa czy narodziny dzieci.Mój dom lub mieszkanie:

jest dostosowany do moich potrzeb 48%
wielkościowo mi pasuje, ale wymaga remontu 18%
jest dla mnie i mojej rodziny za małe 27%
jest dla mnie i mojej rodziny za duże 7%
zakończona Łącznie głosów: 265
- Każdy wiek ma swoje prawa i oczekiwania. W myśl tej zasady zmieniają się też potrzeby i oczekiwania względem miejsca, w którym mieszkamy - mówi Joanna Wojciechowska z JMJ Interiors.
Zakup mieszkania stanowi jedną z najważniejszych decyzji w życiu i zazwyczaj jest uzależniony od konkretnych etapów w naszym życiu. Warto zdawać sobie sprawę z tej prostej prawidłowości, bo to pomoże nam w planowaniu zakupów nieruchomości oraz ich remontów - pozwoli lepiej dopasować mieszkanie do naszych potrzeb, a związane z tym wydatki nie będą zaskoczeniem.

Czytaj także: Łazienka "dorasta razem z rodziną"- Zakup mieszkania często jest uwarunkowany zaręczynami, ślubem, narodzinami dziecka albo awansem w pracy lub koniecznością przeprowadzki do innego miasta. Innymi powodami może być podjęcie studiów na prestiżowej uczelni i wiązanie z nową lokalizacją swojej przyszłości lub przejście na emeryturę, wyprowadzka dzieci. Powodów jest wiele, ale wszystkie prowadzą do nowego mieszkania. Niezależnie od przyczyny zmiany, za każdym razem chcemy, żeby była to nasza wymarzona przestrzeń: mała, większa lub bardzo duża, ale z pewnością dobrze dopasowana do potrzeb - mówi Dariusz Radtke, dyrektor ds. marketingu z firmy deweloperskiej Dekpol.

Pierwsze mieszkanie- Można przyjąć, że nasze mieszkanie żyje i zmienia się dokładnie tak jak my. Razem z nami rozwija się i starzeje. Załóżmy, że obserwację cyklu życia mieszkania rozpoczynamy od młodości, przykładowo od czasów studenckich. To ciekawy czas w życiu młodego człowieka, gdzie oczekiwania, ale też możliwości posiadania własnego "M" są z reguły niewielkie. W tym czasie istotne są kontakty społeczne, a do szczęścia potrzeba nam niewielkiego kąta. Standard wyposażenia i metraż mają tutaj drugorzędne znaczenie, również ze względu na fakt, że najczęściej młodych ludzi po prostu nie stać na zakup i utrzymanie mieszkania. Sytuacja zmienia się już kilka lat później, kiedy młodzi ludzie wchodzą w stałe związki i zaczynają szukać stabilizacji. Wówczas pojawia się potrzeba zakupu mieszkania lub myśl o budowie domu. To czas, kiedy wije się pierwsze gniazdo, które służy najczęściej przez kilka pierwszych lat wspólnego życia. Jest to moment tzw. "bycia na dorobku", więc kupowane mieszkania często nie są zbyt duże i z reguły nie spełniają wszystkich marzeń inwestorów, ale traktowane są przez nich z wielką troską i dbałością o szczegóły przy ich wykańczaniu i urządzaniu, pomimo iż z założenia są elementem przejściowym, do czasu zakupu tego "docelowego" mieszkania czy domu - mówi Joanna Wojciechowska.
Z pewnym bagażem własnych doświadczeń i w myśl powiedzenia, które mówi, że "pierwsze mieszkanie urządzamy dla wroga, drugie dla przyjaciela, a trzecie dla siebie" największą uwagę przykładamy do urządzenia "docelowego" mieszkania czy domu.

Aranżacje wnętrz. Znajdź pracownię, która pomoże urządzić mieszkanie- Z prośbą o pomoc w zaaranżowaniu funkcjonalnej i ergonomicznej przestrzeni zwracają się do nas najczęściej właśnie osoby, które kupują docelowe mieszkanie. W trakcie współpracy takie osoby dopracowują z architektem każdy szczegół wnętrza, myślą już zdecydowanie bardziej perspektywicznie. Nawet jeśli nie mają jeszcze dzieci, to często w mieszkaniowych planach przeznaczają dla nich miejsce. Niektórzy myślą też o swoich rodzicach, którzy w pewnym wieku mogą wymagać pomocy i z nimi zamieszkać. Przewiduje się też miejsce dla gości, często z noclegiem. Główny nacisk jest kładziony na zaaranżowanie przestrzeni domowników: funkcjonalną kuchnię, odpowiednią liczbę sypialni i łazienek, przestronny garaż, uwzględnia się także przestrzeń do przechowywania - wymienia Joanna Wojciechowska.
Wybudowanie domu lub oczekiwanie na mieszkanie od dewelopera i urządzenie wnętrza trwa zazwyczaj około dwóch lat. Zaplanowane rozwiązania muszą zatem uwzględniać, że rodzina w momencie przeprowadzki będzie starsza o dwa lata, co może być bardzo istotne w przypadku osób, które planują w tym czasie potomstwo.

Rodzina z dziećmiNajbardziej dynamicznymi zmianami charakteryzują się mieszkania osób z dziećmi. Sam pokój dziecięcy zmienia się początkowo co dwa lub trzy lata, potem proces zmian nieco zwalnia. Pokój dziecka w wieku szkolnym wymaga zmiany co cztery lub pięć lat aż do momentu, kiedy dziecko staje się nastolatkiem. Ten etap zamyka z reguły zmiany w pokojach dziecięcych, bo po kolejnych kilku latach dzieci wyprowadzają się i następuje kolejny przełomowy moment.

Kiedy właściciel mieszkania zakłada rodzinę, potrzeby się zmieniają. Małe mieszkanie przestaje być też wystarczające.
Kiedy właściciel mieszkania zakłada rodzinę, potrzeby się zmieniają. Małe mieszkanie przestaje być też wystarczające. fot. 123rf/ Evgeny Atamanenko

Mieszkanie "na starość"W momencie, kiedy dzieci opuszczają rodzinny dom, rodzice adaptują najczęściej ich dotychczasowe pokoje dziecięce na biblioteki, pokoje gościnne, biura domowe lub wyburzają ściany i powiększają swoje sypialnie. W innym wariancie, kiedy przestrzeń staje się zbyt duża dla dwóch osób, rozwiązaniem okazuje się przeprowadzka do mniejszego mieszkania lub domu, które po prostu łatwiej jest sprzątać. Osoby, które decydują się na przeprowadzkę na tym etapie życia wybierają najczęściej mieszkania na parterze lub niewielki dom na obrzeżach miast.

- Z moich obserwacji wynika, że najczęściej z dużego domu do nowego mieszkania przeprowadzają się osoby starsze, których dzieci już dorosły i z nimi nie mieszkają, a dla dwojga dorosłych osób dom jest zbyt duży i zbyt kosztowny w utrzymaniu. Zmiana mieszkania na mniejsze może być też podyktowana rozstaniem lub śmiercią partnera - mówi architekt Joanna Gostkowska-Białek.

Porady. Łazienka dla senioraPrzeprowadzka do mniejszego mieszkania bardzo często skłania też właścicieli do uwzględnienia potrzeb, które ułatwią życie za kilka lub kilkanaście lat.

- Na tym etapie niektórzy zaczynają już myśleć o udogodnieniach dla osób starszych. Nie należy tu jednak przesadzać i montować od razu poręczy, ale pewne kwestie, jak na przykład płaskie przestrzenie strefy prysznicowej z łatwym dostępem czy siedziska w strefie prysznica są już brane pod uwagę jako udogodnienia - dodaje Joanna Wojciechowska.
Łazienka dla osoby starszej nie musi mieć od razu poręczy, ale urządzając mieszkanie "na starość" warto uwzględnić bezprogową kabinę prysznicową i siedzenie, na którym można odpocząć po prysznicu.
Łazienka dla osoby starszej nie musi mieć od razu poręczy, ale urządzając mieszkanie "na starość" warto uwzględnić bezprogową kabinę prysznicową i siedzenie, na którym można odpocząć po prysznicu. materiały prasowe

Opinie (17)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.