W ramach tegorocznej, siódmej edycji Weekendu Architektury odbył się konkurs na projekt wnętrza Współczesnego Atelier - miejsca do pracy i mieszkania. Do środy 30 sierpnia projekty można oglądać w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Przez kolejne dwa tygodnie będą wystawiane w Centrum Designu Gdynia.
Czy mieszkanie i praca w jednym miejscu to dobry pomysł?
W zeszłorocznej edycji konkursu mieliśmy okazję zapoznać się z projektami mieszkalnymi - tematem był Współczesny Salon Gdyński.
W tym roku przedstawione propozycje zawierały aranżacje wnętrz mieszkalnych, pełniących jednocześnie funkcje kreatywnego miejsca pracy. Wśród nadesłanych prac znalazły się zarówno wnętrza jednoprzestrzenne, jak i wielokondygnacyjne, poddasza i klasyczne mieszkania przeznaczone dla osób reprezentujących różne zawody. Wszystkim projektom towarzyszyły opisy uzasadniające podjęte przez autorów decyzje oraz wyraźne wskazanie dla kogo mieszkanie jest projektowane.
Jury w składzie: dr hab. Marek Jóźwicki, dr Radosław Czerniejewski, Jacek Debis, Agnieszka Gruszczyńska-Hyc oraz Paulina Kisiel wyłoniło sześć prac najpełniej odpowiadającym warunkom konkursu i zawierających najciekawsze rozwiązania estetyczne, funkcjonalne i formalne.
I miejsce zespół: Agata Karolczuk, Piotr Maciański i Anna Orchowska z pracowni Studio Architektury Anna Orchowska
Na potrzeby aranżacji zostały wprowadzone zmiany. Od strony południowej w części elewacji zastosowano dodatkowe przeszklenia. Zgodnie z duchem awangardy, w elewacjach uwidacznia się fakturalne zestawienie siatki szkieletu konstrukcyjnego, o barwie betonu, która jest zestawiona prostokątną pomarańczową, licową cegłą ceramiczną.
mat. prasowe AOS
II miejsce Martyna Wróblewska
Mieszkanie architekta. Jasne i przestronne wnętrze łączy pastelowe barwy i proste formy z mocnymi akcentami. Miejsce do odpoczynku, pracy i spotkań zarówno zawodowych jak i towarzyskich skomponowane w duchu funkcjonalnego minimalizmu.
mat. prasowe Martyna Wróblewska
III miejsce Tomasz Maciejewski
Atelier konstruktora latawców jest miejscem stworzonym do pracy i jednocześnie do zamieszkania.
mat. prasowe Tomasz Maciejewski
Jury przyznało także trzy wyróżnienia.
I wyróżnienie Marcin Kasprowicz
Projektowane atelier powstało z myślą o młodym projektancie mody, który ceni sobie minimalistyczną estetykę, porządek i niezależność, a inspiracji do swoich prac szuka w naturze.
mat. prasowe Marcin Kasprowicz
II wyróżnienie Ewa Greczkowska i Anna Habasińska z Pracowni Do Milimetra oraz Katarzyna Zaleska z Pracowni Moje
Mieszkanie dzieli się na trzy części - prywatną, dzienną z kuchnią i salonem oraz atelier do pracy.
mat prasowe Pracownia Moje oraz Do milimetra
III wyróżnienie zespół projektantek: Aleksandra Józefiak, Martyna Florkiewicz i Paulina Kubicz
Atelier jest przeznaczone dla projektanta zieleni. Inspiracją podziału przestrzeni stał się detal z posadzki klatki schodowej Kamienicy Reicha i Birnbauma przy ul. Abrahama 28 w Gdyni. Wzór na spoczniku został przeniesiony do projektu jako przekrój kompozycji. Przestrzeń została podzielona na 3 kondygnacje.
mat. prasowe Aleksandra Józefiak, Martyna Florkiewicz i Paul
I miejsce zespół: Agata Karolczuk, Piotr Maciański i Anna Orchowska z pracowni Studio Architektury Anna Orchowska
Projekt atelier zlokalizowanego w jednej z komór historycznego budynku Chłodni Śledziowej w Gdyni, po niezbędnych dla nowej funkcji pracach adaptacyjnych, stał się pretekstem do zaprezentowania wnętrza o charakterze industrialnym, uwzględniającego najwyższe wymagania konserwatorskie oraz oczekiwania współczesnego odbiorcy. Szkielet historycznej konstrukcji stanowi jedną z najważniejszych cech wnętrza, nadając projektowi rasowy charakter industrialny, z silnym odzwierciedleniem idei konstruktywizmu oraz modernizmu. Nie tylko jednak dbałość o zabytek stanowi silną stronę projektu. Właściwie każdy detal - od mebli, zwłaszcza regałów wyspy kuchennej, przez eleganckie rozwiązanie oświetlenia, po koncepcje siedzisk (z nutą ekstrawagancji w części sypialnej) - został dopracowany niezwykle starannie.
Wnętrze wywołuje wrażenie przytulności i przyjemności, a jednocześnie silnie aktywizuje do intensywnej pracy i twórczego gotowania. Obie strefy - do pracy i do wypoczynku, płynnie się przenikają, a zarazem nie wywołują dysonansu. Właściciel takiego atelier ma pełną swobodę w twórczych poszukiwaniach kulinarnych, a równocześnie warunki do organizowania spotkań, pokazów kulinarnych dla kilku osób lub nawet dla większej grupy gości.
II miejsce Martyna Wróblewska
Projekt mieszkania-atelier i biura złożonego z trzech funkcji, został zaaranżowany w przestrzeni budynku mieszkalnego. Projekt jest przykładem harmonijnie zakomponowanej prywatnej strefy, przenikającej się w interesujący sposób z przestrzenią pracy architekta.
Projekt odznacza się kameralną i współczesną interpretacją modernizmu. Subtelność i lekkość zastosowanych środków składa się na wnętrze pełne powietrza i światła o zrównoważonych cechach stylistycznych, budujących dyskretne odniesienia do nastroju Gdyni jako nadmorskiego miasta. Dopełnienie stanowią intrygujące rozwiązania funkcjonalne, które nawiązują do idei mieszkania-maszyny. Logiczny i efektowny sposób podziału przestrzeni pracy i relaksu, stanowi esencję ducha modernizmu, a wyrafinowana prostota zaprojektowanych mebli, detali i powierzchni ścian oraz posadzki dodaje wnętrzu smaku. Na uwagę zasługuje przemyślany układ funkcjonalny mieszkania, z wyraźnie zdefiniowanymi strefami oraz praktyczne rozwiązania dla - ważnych w projekcie - zwierząt właściciela.
III miejsce Tomasz Maciejewski
Projekt mieszkania-atelier przeznaczony dla konstruktora latawców jest nowoczesnym wnętrzem, które stanowi spójną koncepcję przestrzeni mieszkalnej z miejscem do pracy twórczej.
Inspiracją dla tego rozwiązania, była forma latawca pudełkowego. Idea kubików i konstrukcyjnych ram konsekwentnie wypełnia pomieszczenia, budując charakter przestrzeni. Śmiała koncepcja czytelna jest w najdrobniejszych detalach, takich jak autorskie meble i wykończenia. Rytmiczne, stalowe ramy, wydzielające poszczególne funkcje mieszkania, nadają dynamikę przestrzeni, jednocześnie podkreślając wrażenie przestronności. Praca wyróżnia się konsekwencją w prowadzeniu narracji, odpowiednimi proporcjami podziałów i umiejętnością kształtowania przestrzeni.
I wyróżnienie Marcin Kasprowicz
Zaprezentowany projekt pełni funkcję atelier i garsoniery projektanta mody, tak zwanego houseboat'a, zacumowanego przy gdyńskim nabrzeżu.
II wyróżnienie Ewa Greczkowska i Anna Habasińska z Pracowni Do Milimetra oraz Katarzyna Zaleska z Pracowni Moje
Trzy autorki we współpracy przygotowały projekt logicznie i interesująco zaaranżowanego, dwukondygnacyjnego atelier o pogodnym nastroju, przeznaczonego dla projektantki lalek.
III wyróżnienie Aleksandra Józefiak, Martyna Florkiewicz i Paulina Kubicz
Trzyosobowy zespół przygotował projekt przestrzeni trzykondygnacyjnego atelier projektanta zieleni, której podział inspirowany był detalem graficznym posadzki klatki schodowej Kamienicy Reicha i Birnbauma, przy ul. Abrahama 28 w Gdyni. Wzór, znajdujący się na spoczniku schodów, wykorzystany jako przekrój w kompozycji, zaowocował powściągliwym i dynamicznym rozwiązaniem o czytelnej idei.
Organizatorem konkursu była Agencja Rozwoju Gdyni. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano bon o wartości 1500 zł do jednego ze sklepów on-line z wyposażeniem wnętrz. Laureatowi drugiego miejsca przypada rejs promem do Szwecji dla dwóch osób w kabinie z oknem. Za zajęcie trzeciego miejsca przysługuje voucher o wartości 300 zł do dwóch restauracji Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni. Osoby, które otrzymały wyróżnienia, dostaną dyplom oraz pamiątki Szlaku Modernizmu Gdyni.
W publikacji przedstawione zostały prace nagrodzone w konkursie. Wszystkie prace, które dopuszczone zostały do konkursu można zobaczyć na wystawie, która od piątku trwa w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego (pl. Grunwaldzki 2). Oglądać je można do najbliższej środy. Przez następne dwa tygodnie prace będzie można zobaczyć w Centrum Designu Gdynia w PPNT Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98).