• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wtórny rynek nieruchomości. Więcej ofert, ceny nie spadają

Dawid Menard
22 stycznia 2023, godz. 10:00 
Opinie (494)
Popyt na mieszkania spadł. Dotyczy to także rynku wtórnego. Popyt na mieszkania spadł. Dotyczy to także rynku wtórnego.

Wtórny rynek nieruchomości w Trójmieście - jest mniej chętnych na zakup, a przybywa nowych ofert sprzedaży. Jedna z głównych przyczyn takiej sytuacji, czyli wysoka cena, spada minimalnie. Według prognoz nie zmieni się to w najbliższym czasie, gdyż spadać ma zacząć także podaż.
Czy rozważasz sprzedaż nieruchomości w najbliższym czasie?

Analiza liczby ofert o sprzedaży mieszkań i domów używanych zamieszczonych w Serwisie ogłoszeniowym Trojmiasto.pl wyraźnie wykazuje wzrost oferty pomiędzy trzecim a czwartym kwartałem ubiegłego roku. Najwięcej nowych ofert pojawiło się w Gdańsku.

Rynek wtórny w Trójmieście - nieznaczne spadki cen mieszkań i wzrost cen domówOdnotowaliśmy w tym samym okresie nieznaczne spadki cen mieszkań oraz wzrost cen domów. Wyraźnie widać, że za sytuacją na rynku pierwotnym podążają spadki na rynku wtórnym.

Rabat, wykończenie, miejsce postojowe? Na co mogą liczyć klienci deweloperów Rabat, wykończenie, miejsce postojowe? Na co mogą liczyć klienci deweloperów

- Niestety od ponad roku bezskutecznie usiłuję sprzedać swoją nieruchomość - mówi Agnieszka z Gdyni. - Pomimo dobrego stanu mieszkania (generalny remont dwa lata temu), dogodnej lokalizacji oraz dwukrotnej obniżki ceny nadal nie znalazłam nowego nabywcy. Zapewne jest to spowodowane postępującą inflacją, problemami z otrzymaniem kredytu, a także tym, że ludzie wolą kupić nowe, a nie używane mieszkanie. Jeśli do wiosny sytuacja nie ulegnie zmianie, zwrócę się o pomoc do biura nieruchomości. Jeżeli i to nie pomoże, jedyną opcją, jaką dostrzegam, będzie wynajęcie lokalu, choć tej sytuacji wolałabym uniknąć - dodaje.


Popyt na nieruchomości wyhamowałPodobnych historii, jak opisana powyżej, jest zapewne więcej. Klienci borykający się ze sprzedażą swojej nieruchomości przez dłuższy czas zlecają to w końcu profesjonalistom. Pośrednicy niestety także zauważyli znaczny spadek popytu.

- Niewątpliwie rynek nieruchomości w ostatnich miesiącach mocno wyhamował, liczba zapytań o oferty jest znikoma. Klienci potrzebują więcej czasu na podjęcie decyzji - mówi Sylwia Wróblewska, agent i właściciel biura nieruchomości Dom Hunter. - Na rynku brakuje klientów z kilku powodów: podwyżki stóp procentowych, wzrost kosztu kredytu, spadek aktywności indywidualnych inwestorów i flipperów spowodowany wydłużonym czasem sprzedaży, atrakcyjne oprocentowanie lokat bankowych pozwalające na ochronę wartości kapitału i przeczekanie kryzysu - wymienia Sylwia Wróblewska.

Nieruchomości

Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w naszym portalu.

Nie oznacza to jednak, że transakcji nie ma wcale. Jest ich po prostu mniej, analogicznie do mniejszej dostępności kredytów hipotecznych.

- Zdecydowana większość to transakcje bez kredytu, za gotówkę, na własne potrzeby mieszkaniowe - mówi Paweł Zaleski, właściciel Zaleski Nieruchomości. - Największym zainteresowaniem cieszą się atrakcyjne lokalizacje. Nie brakuje również osób, które kupują nieruchomości, żeby na nich zarabiać. Wybuch wojny na Ukrainie i duża emigracja do Trójmiasta, koniec obostrzeń związanych z pandemią, powrót do pracy i nauki stacjonarnej spowodowały wzrost cen najmu. Opłacalność inwestycji w nieruchomości znacznie się zwiększyła - dodaje Paweł Zaleski.

Wysyp ofert małych domów jednorodzinnych na rynku pierwotnymWarto przypomnieć, że popyt na nieruchomości w Trójmieście zaczął spadać już pod koniec 2021 r., kiedy to zaczęto podnosić stopy procentowe. Dotyczy to w takim samym stopniu rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Trochę inaczej sytuacja wyglądała na obrzeżach Trójmiasta.

Jakie nieruchomości w Trójmieście wciąż cieszą się zainteresowaniem?- Nieustannie zainteresowaniem cieszą się nieruchomości gruntowe na obrzeżach Trójmiasta, domy letniskowe czy apartamenty rynku premium w pasie nadmorskim, bez względu na ich powierzchnię. Znacznie spadło zainteresowanie zakupem apartamentów sezonowych. Aktualnie popyt na rynku nieruchomości generowany jest przez klientów lokalnych. W mojej ocenie wzrost stóp procentowych nie był bezpośrednio przyczyną spadku popytu na rynku nieruchomości. Przyczynił się do tego m.in. wybór innych form lokowania pieniędzy oraz fakt, że nieruchomości osiągnęły górną granicę cen nieruchomości, które przestały być akceptowalne przez potencjalnych nabywców - mówi Rafał Orfin, właściciel Orfin Nieruchomości.
Część klientów stanowią także nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy, którzy kupują mieszkania ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu - na taki zakup nie jest wymagana zgoda ministra. Czy osiągnięcie górnej granicy cen sprawi, że zaczną one w końcu spadać? Niestety na razie się na to nie zanosi.Mimo większej liczby ofert nieruchomości ceny nie spadająCeny na rynku wtórnym nieruchomości w Trójmieście spadły ostatnio maksymalnie o 5 proc.

Według pośredników klientom nie zależy na szybkiej sprzedaży, dlatego nie są zmuszeni do drastycznych obniżek. Ulokowany w ten sposób kapitał pozwolił ochronić jego wartość, a dodatkowo bardziej opłacalny stał się obecnie wynajem.

- Realny koszt życia wzrósł (według różnych źródeł) o 30 proc., dlaczego ceny nieruchomości miałyby spadać? - pyta retorycznie Paweł Zaleski. - Przy tak dużym wzroście kosztów zatrzymanie się cen już jest faktycznym spadkiem. Obecnie banki obniżają oprocentowanie kredytów. W lipcu bieżącego roku rusza program wsparcia "Pierwsze Mieszkanie", który umożliwi osobom do 45 roku życia nabycie pierwszej nieruchomości z oprocentowaniem kredytu przez 10 lat na poziomie 2 proc. Czy będzie on równie atrakcyjny jak program "Mieszkanie na swoim"? To się okaże, ale z pewnością "ożywi" rynek - mówi Paweł Zaleski.


Trójmiejski rynek nieruchomości - jakie są prognozy?Nic nie zapowiada, by ceny mieszkań miały w najbliższym czasie mocno spaść. Deweloperzy wstrzymują nowe inwestycje. Według analizy danych jest ich rok do roku o ok. 70 proc. mniej, co oznacza, że w 2024 r. będzie o ok. 70 proc. mniejsza podaż.

Taka sytuacja na pewno nie przyczyni się do obniżek na rynku pierwotnym, który jest wiodący, jak i wtórnym, który podąża za pierwotnym. W chwili obecnej obserwujemy wzrost liczby ofert, ale może to być spowodowane wydłużonym czasem sprzedaży.

- Licza ofert jest na tym samym poziomie co wcześniej. Wydłużył się jedynie czas ich sprzedaży. Do niedawna sprzedaż następowała po miesiącu, obecnie po czterech miesiącach. Sytuacja nie jest niepokojąca - mówi Paweł Zaleski.
- Ofert przybywa nie tylko dlatego, że wydłużył się czas sprzedaży pojedynczej nieruchomości, ale też dlatego, że na rynek trafia coraz więcej ofert mieszkań i domów z dużym metrażem - stają się one obciążeniem ze względu na wysokie koszty utrzymania oraz wysokie raty kredytów. Ceny tych nieruchomości najszybciej będą spadać, a ich właściciele najbardziej będą skłonni do upustów - zapowiada Sylwia Wróblewska.

Nieruchomości

Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy Ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

19:20 22 STYCZNIA

Pustki na osiedlu w centrum Gdyni (91 opinii)

Dlaczego nikt tam nie mieszka? Miejscówka świetna. Mieszkania służą do czego? Do mieszkania? W nawiązaniu do dzisiejszego artykułu na Trójmiasto.pl
Dlaczego nikt tam nie mieszka? Miejscówka świetna. Mieszkania służą do czego? Do mieszkania? W nawiązaniu do dzisiejszego artykułu na Trójmiasto.pl

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (494)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi mieszkań i domów

targi

Trójmiejskie Targi Mieszkaniowe

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
32500 zł/m2
Gdynia Orłowo
20350 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
20300 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17950 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20050 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
19500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
17300 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16000 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
12150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane