• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wycinanie drzew. Kiedy potrzebne jest zezwolenie, a kiedy zgłoszenie?

Joanna Puchala
19 maja 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm nad ziemią przekracza 50 cm (65 lub 80 cm w przypadku kilku gatunków drzew) to jego wycięcie będzie wymagało zgłoszenia do urzędu. Jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm nad ziemią przekracza 50 cm (65 lub 80 cm w przypadku kilku gatunków drzew) to jego wycięcie będzie wymagało zgłoszenia do urzędu.

Przepisy dotyczące wycinania drzew kilkukrotnie zmieniały się w ostatnich latach, najnowsza nowelizacja miała miejsce 1 stycznia 2019 roku. Do redakcji spływają zapytania o aktualny stan prawny. Sprawdziliśmy, na jakie prace można sobie pozwolić i z jakimi obowiązkami się to wiąże.



Wycinka drzew 2023. Jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia?



Wycinanie pojedynczych drzew obok domu lub bloku:

Zgodnie z aktualnymi zapisami ustawy z 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz.U. 2018.1614), usunięcie drzew lub krzewów z nieruchomości lub jej części może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia, które jest wydawane przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. W sytuacji, kiedy planujemy usunąć drzewa lub krzewy z nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestrów zabytków, zezwolenie wydaje wojewódzki konserwator zabytków.

- Wniosek o wydanie zezwolenia składa posiadacz nieruchomości za zgodą właściciela. Zgoda właściciela nie jest wymagana m. in. w sytuacji, kiedy wnioskodawca jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości, na której rosną drzewa lub krzewy - mówi radca prawny Maciej Kozdryk z Kancelarii Radcy Prawnego Mateusza Jasińskiego.

Znajdź firmę w Trójmieście, która usunie drzewa i krzewy



Drzewa owocowe obok prywatnego domu bez zezwolenia



Występują jednak wyjątki od tej ustawy. Nie ma konieczności ubiegania się o zezwolenie w przypadku, kiedy jest planowane usunięcie drzew lub krzewów owocowych, chyba że rosną one w miejscu wpisanym do rejestru zabytków lub na terenach zielonych.

- Zezwolenie nie jest wymagane do usunięcia drzew lub krzewów owocowych za wyjątkiem przypadku, gdy rosną one na nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni - podkreśla radca prawny Maciej Kozdryk. - Zezwolenie nie jest również wymagane w przypadku drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomości, stanowiącej własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Należy mieć na uwadze, że istotny jest niezwiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej cel wycinki drzew rosnących na nieruchomościach osób fizycznych nie zaś to, przez kogo ta działalność jest prowadzona.
Będzie łatwiej wyciąć drzewa z własnej działki Będzie łatwiej wyciąć drzewa z własnej działki

Wyjątek jeśli drzewo jest duże i stare



Aby reguła mogła być regułą musi posiadać wyjątek: zgłoszenie zamiaru wycinki drzewa do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta bywa konieczne, nawet jeśli rosną one obok prywatnego domu. Dzieje się to w sytuacji, kiedy obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:


  • 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
  • 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
  • 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.


Zgłoszenia może dokonać jedynie właściciel nieruchomości. Poprawnie wypełniony dokument powinien zawierać dane wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte, rysunek lub mapę określającą usytuowanie drzewa na działce.

- W ciągu 21 dni od złożenia poprawnego i kompletnego zgłoszenia, odpowiedni organ przeprowadza oględziny w celu ustalenia gatunku drzewa oraz obwodu pnia. W terminie 14 dni od oględzin organ może także wnieść sprzeciw. Usunięcie drzewa jest możliwe, gdy sprzeciw nie został wniesiony w 14-dniowym terminie lub przed upływem tego terminu zostało wydane zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Jeżeli drzewo nie zostanie usunięte przed upływem sześciu miesięcy od przeprowadzonych oględzin, to w celu usunięcia drzewa należy dokonać ponownego zgłoszenia - dodaje radca prawny Maciej Kozdryk.
Ustawa o ochronie przyrody przewiduje opłaty za usunięcie drzew lub krzewów, jednak są sytuacje, w których opłata nie jest naliczana. Należy do nich m.in. wycięcie drzew lub krzewów, na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie.

O terenach gminy decyduje marszałek



Biorąc pod uwagę art. 90. 1. wspomnianej wcześniej ustawy oraz ustawę z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw wprowadzających zmiany m.in. do ustawy o ochronie przyrody oraz Prawa Ochrony Środowiska marszałek województwa od 1 stycznia 2016 r. stał się nowym organem właściwym do wydawania zezwoleń na usuwanie drzew i krzewów w przypadku nieruchomości należących do miast na prawach powiatu.

Zmiana w ustawie była związana z tym, iż prezydent miasta wydawał sam sobie decyzje dotyczące wycinki na swoich terenach, teraz jest to podzielone. Marszałek wydaje decyzje na tereny gminne miasta Gdańska, Gdyni, Sopotu i Słupska. Niezależnie czy to jest pas drogowy drogi publicznej, czy teren dzierżawiony od miasta przez Wspólnoty Mieszkaniowe czy osoby fizyczne lub wszelakie inwestycje na terenach gminnych, musi być wydana decyzja dotycząca wycinki drzew lub krzewów.

Decyzja nie dotyczy terenów dzierżawy wieczystej.

Miejsca

Opinie (53) 3 zablokowane

  • czerwony las

    komuno ty jeszcze zyjesz?

    • 0 2

  • Czy mogę zapytać się w urzędzie miasta o wycinkę choinek

    Które mają z 5 metrów.Są na działce przez osobę która to dzierżawi.Ale sam fakt że zasłania światło dzienne i czy to jest argument dla osoby której można zgłosić ten problem drzew?

    • 0 0

  • Ech, nieuki

    "Aby reguła mogła być regułą musi posiadać wyjątek". Co za bzdura. Po pierwsze, nie "posiadać" - posiadać można portfel, albo stół i krzesła. Reguła co najwyżej ma wyjątki. A po drugie- nie, reguła nie musi mieć wyjątków. Reguła może mieć wyjątki, które wówczas po prostu ograniczają zakres stosowania reguły.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane