Wiadomości

Wygodny sen. Jak urządzić sypialnię osoby starszej?

Sen w wygodnym łóżku, na odpowiednio dobranym materacu może pomóc w ograniczeniu dolegliwości bólowych, z którymi mierzy się większość starszych osób.
Sen w wygodnym łóżku, na odpowiednio dobranym materacu może pomóc w ograniczeniu dolegliwości bólowych, z którymi mierzy się większość starszych osób. fot. 123rf.com/Mark Bowden

Starsze osoby często otrzymują w prezencie od rodziny farmaceutyki albo bony na zabiegi, które mają poprawić ich samopoczucie. Tymczasem komfort życia osoby, która odczuwa bóle stawowe czy mięśniowe może poprawić materac, który zapewni wygodny sen.Wygodny materac do spania:

mam i nie wyobrażam sobie snu bez niego 59%
mam, ale wymaga wymiany 15%
nie mam i nie potrzebuję 6%
nie mam możliwości, żeby go mieć 20%
zakończona Łącznie głosów: 149
Przy urządzaniu wnętrza dla seniora należy dopasować rozwiązania do jego możliwości, ograniczeń ruchowych czy niepełnosprawności. Szczególnie istotnym elementem jest łóżko - wystarczająco szerokie, z dobrą poduszką i z którego łatwo jest wstać.

- Przy urządzaniu sypialni przeznaczonej dla seniora należy bardziej skupić naszą uwagę na funkcjonalności i wygodzie niż na pozostałych aspektach. Nasze oczekiwania odnośnie wygody zmieniają się z wiekiem, dlatego ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem wyposażenia sypialni jest łóżko - mówi Magdalena Oleksiak z pracowni M-projekty.

Sypialnie. Znajdź w Trójmieście odpowiedni materacPodstawową kwestię stanowi wybór typu materaca. Dopasowanie go do potrzeb użytkownika będzie miało wpływ na łagodzenie bóli mięśniowych czy stawowych, ograniczy drętwienie kończyn czy ułatwi zasypianie.

- Dla osoby starszej najlepiej sprawdzą się te z pianki wysokoelastycznej lub sprężynowe. Najlepsze są sprężyny multi pocket, które dają odpowiednie podparcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, nie będą też powodowały zagłębiania ciała w materac, dzięki czemu zmiana pozycji ciała będzie komfortowa - mówi Seweryn Kuchta z Senpo. - Odradzałbym natomiast materace z pianki termoelastycznej. Pianka jest bardzo wygodna, ale będzie tworzyła zagłębienia i osoba starsza może mieć problemy ze zmianą pozycji i przemieszczaniem się na łóżku.
W salonach, które profesjonalnie zajmują się sprzedażą materacy na łóżka o doborze materaca odpowiedniego dla danej osoby dowiemy się znacznie więcej niż w markecie, gdzie sprzedawcy nie dysponują bardzo specjalistyczną wiedzą. Przed zakupem materaca warto pytać o szczegóły, by poczyniony wydatek zwrócił się satysfakcją z korzystania z materaca.

Dodatkowe rozwiązaniaWybierając łóżko czy materac dla osoby starszej można zdecydować się na maty do masażu lub stelaż regulowany elektrycznie.

- W przypadku mat do masażu warto pamiętać, że będzie to wykluczało stosowanie materaca sprężynowego i w takim przypadku warto zastosować taki wykonany z pianki wysokoelastycznej - dodaje Seweryn Kuchta.


Jeśli nie ma możliwości zakupu pełnowymiarowego łóżka, bo na przykład mieszkanie jest tak małe, że może znaleźć się w nim tylko rozkładana kanapa, komfort snu osoby starszej warto poprawić zakupując choćby cienki (2-3 cm grubości) materac z pianki, który nakładać będzie można na kanapę na noc, a chować w skrzyni na pościel na dzień. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, jakie zaproponować można osobie starszej, ale na pewno poprawi jej komfort.

Nie tylko materacOprócz samego materaca warto zwrócić uwagę na wysokość ramy łóżka, a także twardość stelaża oraz wysokość i nachylenie wezgłowia.

Czytaj także: jak urządzić łazienkę dla seniora- Ważnym udogodnieniem jest mebel w postaci pufa, ławeczki czy szezlonga. Należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Najlepiej zadbać o kilka punktów doświetlających strefy, tj.: szafę, stoliki nocne, toaletkę. Ważne jest też usytuowanie gniazd i włączników "w zasięgu ręki", czyli na odpowiednich wysokościach - podkreśla Magdalena Oleksiak.

Cykl życia mieszkania: zaplanuj wyposażenie mieszkania na jesień życiaWarto zwrócić również uwagę na kolorystykę sypialni dla seniora. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się stonowane, nienarzucające się barwy i wzory.

- Pomieszczenia wypełnione rodzinnymi zdjęciami, książkami i ciepłą energią stanowią spójną całość ze stonowanymi barwami i przytulnym oświetleniem - dodaje Magdalena Oleksiak.

Opinie (7) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.