• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyjątkowy hotel na Wyspie Spichrzów

11 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Wizualizacja wnętrz nowego hotelu na Wyspie Spichrzów. Wizualizacja wnętrz nowego hotelu na Wyspie Spichrzów.

W pochodzących z XVI w. spichlerzach Daleka Droga na Wyspie SpichrzówMapka w Gdańsku powstaje nowy hotel łączący odważne elementy z klasyką i postmodernizmem. - Chcemy stworzyć "nowy styl gdański", który czerpiąc z tradycji i klasyki, idzie z duchem czasu i odważnie korzysta z rozwiązań oferowanych przez współczesny design - mówią architekci projektujący powstający hotel.



O nowym hotelu w dawnych wnętrzach spichlerzy Daleka Droga na Wyspie Spichrzów rozmawiamy z Adamem Krausa, prezesem Litus Invest (inwestorem zastępczym), oraz Janem Sikorą, architektem z pracowni Sikora Wnętrza Architektura.

Co wyróżnia spichlerze Daleka Droga spośród licznych zabytków w tym miejscu?

Adam Krausa, prezes Litus Invest: - Spichlerze Daleka Droga obok spichlerza Deo to jedyne takie zabytki na Wyspie Spichrzów, przede wszystkim dlatego, że zachowały się do dziś w niemalże niezmienionej formie architektonicznej - bez prawie żadnej ingerencji przez tak wiele lat, a warto podkreślić, że powstały w XVI w. Historyczny mur do tej pory przechodzi równo przez oś budynku!

Jan Sikora, architekt z pracowni Sikora Wnętrza Architektura: - Nie sposób też pominąć faktu, że żaden inny budynek na Wyspie nie ma takiego panoramicznego widoku - na pierzeję z Żurawiem - jednym z najważniejszych symboli i wyróżników Gdańska.

Adam Krausa (z lewej) i Jan Sikora (z prawej) uważają, że spichlerze Daleka Droga są jednym z najciekawszych architektonicznych wyzwań na Wyspie Spichrzów. Adam Krausa (z lewej) i Jan Sikora (z prawej) uważają, że spichlerze Daleka Droga są jednym z najciekawszych architektonicznych wyzwań na Wyspie Spichrzów.
Skąd pomysł na tak poważne przedsięwzięcie, jakim jest renowacja tego zabytku?

AK: Jako deweloper nie od dziś działamy w obszarze renowacji zabytków - współpracując z władzami Gdańska, tworzymy nowy wizerunek miasta. Kompleks Deo Plaza, położony podobnie jak spichlerze - na Wyspie Spichrzów, to także nasza realizacja, z której jesteśmy dumni. Ta inwestycja całkowicie odmieniła wizerunek tej części miasta i sprawiła, że miejsce to stało się jedną z kluczowych atrakcji Gdańska, a nawet można śmiało stwierdzić - całego Trójmiasta.

JS: Renowacja tej części miasta i to, w jaki sposób została przyjęta, zarówno przez mieszkańców Gdańska, jak i turystów, którzy docenili nowe oblicze Wyspy Spichrzów i zachwycili się tym miejscem, sprawiła, że zdecydowaliśmy się pójść o krok dalej.

Zatem naturalny kolejny krok to praca nad odnowieniem zabytkowych spichlerzy?

AK: Tak, spichlerze Daleka Droga to kolejne ciekawe wyzwanie architektoniczne na Wyspie Spichrzów. Podjęliśmy się go, ponieważ wiemy, z jakim odbiorem spotkała się "nasza" Deo Plaza, i mamy świadomość, że to miejsce z ogromnym potencjałem do tej pory zupełnie niewykorzystanym. W spichlerzach stworzymy wyjątkowy hotel wraz z częścią gastronomiczną. Prowadzone są obecnie rozmowy z siecią hotelarską, więc więcej szczegółów na ten temat będziemy mogli przedstawić wkrótce.

JS: Warto też dodać, że co roku zauważamy, że Gdańsk odwiedza coraz więcej turystów otwartych na nowe rozwiązania architektoniczne i chętnych do odwiedzania nietuzinkowych miejsc. Ten trend jest powszechny i można go dostrzec w innych europejskich miastach, takich jak Rzym, Sztokholm czy Kopenhaga. Rośnie grono osób, które podczas swoich podróży zauważają i doceniają nieoczywiste podejście do architektury i odnowy zabytków na "wyższym poziomie" - z większą fantazją. Tacy goście już nie tylko szukają noclegu w hotelu o wysokim standardzie, ale też stawiają na walory artystyczne. Wiemy, że to jest dobry czas na takie projekty w Gdańsku. Dlatego też do odnowy spichlerzy podeszliśmy odważnie i kreatywnie.

Odważnie, czyli?

JS: Postanowiliśmy pójść o krok dalej, nie odtwarzamy, a tworzymy z poszanowaniem tradycji, historii i zabytkowej architektury, ale przy tym łączymy to, co klasyczne, z odważnym i nowoczesnym. W ten sposób chcemy wykreować wnętrza unikalne, które jednocześnie nie będą oderwane od historii czy lokalizacji budynku. Tożsamość tego miejsca jest dla nas ważna, wręcz podkreślamy w projekcie nadmorski charakter i walory zabytkowe budynku, np. wykorzystując elementy nawiązujące do surowej cegły. Łączymy je jednak z odważnym kolorem i wzorami - designem, który zaskakuje, ale jest spójny z miejscem i jego historią. Stąd też nazwa koncepcji: Heritage, czyli dziedzictwo.

Chcielibyśmy w ten sposób przywrócić styl we współczesnej architekturze Trójmiasta, a może nawet stworzyć "nowy styl gdański", który czerpiąc z tradycji i klasyki, idzie z duchem czasu i odważnie korzysta z rozwiązań, które oferuje współczesny design. Zdecydowaliśmy się więc na przełamanie konwencji i zaproponowanie koncepcji architektonicznej łączącej odważne elementy z klasyką i postmodernizmem.

A co z funkcjonalnością? Nie zawsze nowoczesny design idzie z nią w parze.

AK: Jako że nie jest to nasza pierwsza inwestycja o usługowej funkcji (mamy w swoim portfolio realizację m.in. hoteli czy apartamentów), to doskonale wiemy, na co uwagę zwracają wymagający goście hotelowi i turyści odwiedzający Gdańsk. I te sugestie staramy się uwzględnić w naszych projektach wnętrz.

Przykładem takiego dostosowania funkcjonalności pokoi hotelowych w spichlerzach do najwyższych wymogów i oczekiwań gości jest to, że w projektach łazienek uwzględniliśmy wanny. Architekci wnętrz hotelowych zazwyczaj wybierają prysznice, a my trochę na przekór wprowadzamy właśnie wolno stojące wanny - zależy nam, żeby nasi goście w hotelu na każdym kroku odczuwali to, jak bardzo przywiązujemy wagę do ich komfortu. Łączymy wygodę, funkcjonalność z odważnym designem na współczesnym światowym poziomie.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (33)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane