Wyjątkowy hotel na Wyspie Spichrzów

Wizualizacja wnętrz nowego hotelu na Wyspie Spichrzów.
Wizualizacja wnętrz nowego hotelu na Wyspie Spichrzów. fot. Litus Invest

W pochodzących z XVI w. spichlerzach Daleka Droga na Wyspie SpichrzówMapka w Gdańsku powstaje nowy hotel łączący odważne elementy z klasyką i postmodernizmem. - Chcemy stworzyć "nowy styl gdański", który czerpiąc z tradycji i klasyki, idzie z duchem czasu i odważnie korzysta z rozwiązań oferowanych przez współczesny design - mówią architekci projektujący powstający hotel.O nowym hotelu w dawnych wnętrzach spichlerzy Daleka Droga na Wyspie Spichrzów rozmawiamy z Adamem Krausa, prezesem Litus Invest (inwestorem zastępczym), oraz Janem Sikorą, architektem z pracowni Sikora Wnętrza Architektura.

Co wyróżnia spichlerze Daleka Droga spośród licznych zabytków w tym miejscu?

Adam Krausa, prezes Litus Invest: - Spichlerze Daleka Droga obok spichlerza Deo to jedyne takie zabytki na Wyspie Spichrzów, przede wszystkim dlatego, że zachowały się do dziś w niemalże niezmienionej formie architektonicznej - bez prawie żadnej ingerencji przez tak wiele lat, a warto podkreślić, że powstały w XVI w. Historyczny mur do tej pory przechodzi równo przez oś budynku!

Jan Sikora, architekt z pracowni Sikora Wnętrza Architektura: - Nie sposób też pominąć faktu, że żaden inny budynek na Wyspie nie ma takiego panoramicznego widoku - na pierzeję z Żurawiem - jednym z najważniejszych symboli i wyróżników Gdańska.

Adam Krausa (z lewej) i Jan Sikora (z prawej) uważają, że spichlerze Daleka Droga są jednym z najciekawszych architektonicznych wyzwań na Wyspie Spichrzów.
Adam Krausa (z lewej) i Jan Sikora (z prawej) uważają, że spichlerze Daleka Droga są jednym z najciekawszych architektonicznych wyzwań na Wyspie Spichrzów. fot. Łukasz Unterschuetz / Trojmiasto.pl
Skąd pomysł na tak poważne przedsięwzięcie, jakim jest renowacja tego zabytku?

AK: Jako deweloper nie od dziś działamy w obszarze renowacji zabytków - współpracując z władzami Gdańska, tworzymy nowy wizerunek miasta. Kompleks Deo Plaza, położony podobnie jak spichlerze - na Wyspie Spichrzów, to także nasza realizacja, z której jesteśmy dumni. Ta inwestycja całkowicie odmieniła wizerunek tej części miasta i sprawiła, że miejsce to stało się jedną z kluczowych atrakcji Gdańska, a nawet można śmiało stwierdzić - całego Trójmiasta.

JS: Renowacja tej części miasta i to, w jaki sposób została przyjęta, zarówno przez mieszkańców Gdańska, jak i turystów, którzy docenili nowe oblicze Wyspy Spichrzów i zachwycili się tym miejscem, sprawiła, że zdecydowaliśmy się pójść o krok dalej.

Zatem naturalny kolejny krok to praca nad odnowieniem zabytkowych spichlerzy?

AK: Tak, spichlerze Daleka Droga to kolejne ciekawe wyzwanie architektoniczne na Wyspie Spichrzów. Podjęliśmy się go, ponieważ wiemy, z jakim odbiorem spotkała się "nasza" Deo Plaza, i mamy świadomość, że to miejsce z ogromnym potencjałem do tej pory zupełnie niewykorzystanym. W spichlerzach stworzymy wyjątkowy hotel wraz z częścią gastronomiczną. Prowadzone są obecnie rozmowy z siecią hotelarską, więc więcej szczegółów na ten temat będziemy mogli przedstawić wkrótce.

JS: Warto też dodać, że co roku zauważamy, że Gdańsk odwiedza coraz więcej turystów otwartych na nowe rozwiązania architektoniczne i chętnych do odwiedzania nietuzinkowych miejsc. Ten trend jest powszechny i można go dostrzec w innych europejskich miastach, takich jak Rzym, Sztokholm czy Kopenhaga. Rośnie grono osób, które podczas swoich podróży zauważają i doceniają nieoczywiste podejście do architektury i odnowy zabytków na "wyższym poziomie" - z większą fantazją. Tacy goście już nie tylko szukają noclegu w hotelu o wysokim standardzie, ale też stawiają na walory artystyczne. Wiemy, że to jest dobry czas na takie projekty w Gdańsku. Dlatego też do odnowy spichlerzy podeszliśmy odważnie i kreatywnie.

Odważnie, czyli?

JS: Postanowiliśmy pójść o krok dalej, nie odtwarzamy, a tworzymy z poszanowaniem tradycji, historii i zabytkowej architektury, ale przy tym łączymy to, co klasyczne, z odważnym i nowoczesnym. W ten sposób chcemy wykreować wnętrza unikalne, które jednocześnie nie będą oderwane od historii czy lokalizacji budynku. Tożsamość tego miejsca jest dla nas ważna, wręcz podkreślamy w projekcie nadmorski charakter i walory zabytkowe budynku, np. wykorzystując elementy nawiązujące do surowej cegły. Łączymy je jednak z odważnym kolorem i wzorami - designem, który zaskakuje, ale jest spójny z miejscem i jego historią. Stąd też nazwa koncepcji: Heritage, czyli dziedzictwo.

Chcielibyśmy w ten sposób przywrócić styl we współczesnej architekturze Trójmiasta, a może nawet stworzyć "nowy styl gdański", który czerpiąc z tradycji i klasyki, idzie z duchem czasu i odważnie korzysta z rozwiązań, które oferuje współczesny design. Zdecydowaliśmy się więc na przełamanie konwencji i zaproponowanie koncepcji architektonicznej łączącej odważne elementy z klasyką i postmodernizmem.

A co z funkcjonalnością? Nie zawsze nowoczesny design idzie z nią w parze.

AK: Jako że nie jest to nasza pierwsza inwestycja o usługowej funkcji (mamy w swoim portfolio realizację m.in. hoteli czy apartamentów), to doskonale wiemy, na co uwagę zwracają wymagający goście hotelowi i turyści odwiedzający Gdańsk. I te sugestie staramy się uwzględnić w naszych projektach wnętrz.

Przykładem takiego dostosowania funkcjonalności pokoi hotelowych w spichlerzach do najwyższych wymogów i oczekiwań gości jest to, że w projektach łazienek uwzględniliśmy wanny. Architekci wnętrz hotelowych zazwyczaj wybierają prysznice, a my trochę na przekór wprowadzamy właśnie wolno stojące wanny - zależy nam, żeby nasi goście w hotelu na każdym kroku odczuwali to, jak bardzo przywiązujemy wagę do ich komfortu. Łączymy wygodę, funkcjonalność z odważnym designem na współczesnym światowym poziomie.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie wybrane


wszystkie opinie (31)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Jungle bazaar
Jungle bazaar
targi
lut 12-13
sobota - niedziela, g. 10:00 - 18:00
Gdańsk, Sopot, Ergo Arena
Mieszkaniowe Targi Gdynia Arena
Mieszkaniowe Targi Gdynia Arena
targi
mar 26-27
sobota - niedziela
Gdynia, Gdynia Arena

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29250 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18350 zł/m2
Gdynia Orłowo
17050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
16650 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
21200 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
17200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15800 zł/m2
Gdynia Orłowo
11100 zł/m2
Gdynia Działki Leśne
10150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane