Wiadomości

Wykończenie pod klucz. Taniej samodzielnie czy u dewelopera?

Kupując mieszkanie w standardzie pod klucz wybieramy tylko materiały (najczęściej z oferty wyselekcjonowanej przez dewelopera lub wykonawcę) i nie musimy martwić się o każdy szczegół prowadzonych prac.
Kupując mieszkanie w standardzie pod klucz wybieramy tylko materiały (najczęściej z oferty wyselekcjonowanej przez dewelopera lub wykonawcę) i nie musimy martwić się o każdy szczegół prowadzonych prac. fot.iStock/skynesher

Nowe mieszkanie z rynku deweloperskiego nie musi być wyzwaniem dla osób, które nie chcą bądź nie mogą angażować się w jego wykończenie. W biurze sprzedaży wystarczy zapytać o ofertę wykończenia pod klucz. Zapłacimy więcej, ale... to może oznaczać oszczędności.Czy zdecydował(a)byś się na wykończenie pod klucz od dewelopera?

tak, to wygodne i opłacalne 16%
tak, ale pod warunkiem, że mógłbym/mogłabym wprowadzić część własnych materiałów wykończeniowych 21%
nie wiem, to zależałoby od kosztów 19%
nie, we własnym zakresie można lepiej wykończyć mieszkanie 26%
nie, wykończnie we własnym zakresie wychodzi taniej 18%
zakończona Łącznie głosów: 332
Według wielu prognoz zakończenie Rodziny na Swoim miało skutkować załamaniem rynku. Tymczasem okazało się, że wrócili na niego klienci, do których RnS nie był skierowany - z nadzieją, że spadek sprzedaży wymusi na deweloperach obniżki cen. Jak pokazują raporty za pierwsze pół roku 2013, sprzedaż nie spadła dramatycznie. Klienci "po RnS-ie" nie oszczędzają każdego grosza; nierzadko bardziej niż super niska cena lokalu interesuje ich oszczędność czasu i wysiłku na wykończenie lokalu, a więc także tzw. oferta pod klucz.

Co to znaczy? Że w mieszkaniu wystarczy postawić szafy w zabudowie i kuchnię, wnieść meble i można wygodnie mieszkać. Ściany w mieszkaniu są bowiem pomalowane (przynajmniej na biało), podłogi położone, łazienka wykończona, a w przejściach między pomieszczeniami znajdują się drzwi.

Zobacz co to znaczy mieszkanie w stanie deweloperskim i na co zwracać uwagę przy zakupie

Home Broker wyliczył, że wykończenie pod klucz mieszkania o powierzchni 50 m kw. przy zastosowaniu materiałów... poprawnej jakości i własnych fachowców kosztuje około 600 zł na 1 m kw. mieszkania. Niepisana zasada powtarzana z ust do ust przez osoby, które wykończenie przechodziły na własną rękę mówi o 1 tys. zł na m kw.

Dlaczego? Bo za każdy drobiazg trzeba zapłacić osobno. U producentów i w sklepach z kaflami, podłogami, białym montażem jako odbiorca indywidualny nie dostaniemy rabatu. Indywidualnie negocjuje się także stawki z fachowcami.
W innej sytuacji są deweloperzy i firmy zajmujące się wykończeniem, które materiały zamawiają w większych ilościach (często bezpośrednio u producentów), a prace zlecają swoim pracownikom samodzielnie dyktując stawki.

Przeczytaj na naszym forum na temat wykańczania mieszkania do standardu pod klucz

Ofertę pod klucz proponuje m.in. BPI, deweloper Czterech Oceanów na Przymorzu. Oferta dotycząca pierwszej wieży przewidywała tylko wykończenie pod klucz. W przypadku drugiej, przewiduje ona zarówno stan deweloperski, jak i stan lokale wykończone.

- Nasi potencjalni klienci patrzyli na cenę metra kwadratowego i wydawało im się, że w porównaniu z konkurencją jest wysoka. Dopiero w drugiej kolejności docierała do nich informacja o standardzie wykończenia. Dlatego teraz zdecydowaliśmy się inaczej skonstruować naszą ofertę - tłumaczy Daria Małecka, specjalista ds. marketingu w BPI. - Nie zmienia to faktu, że przeważająca większość lokali w pierwszej wieży sprzedana została w standardzie pod klucz. Wyjątkiem była tylko część największych lokali, których nowi właściciele mieli własne wizje ich wykończenia.

BPI proponuje dwa standardy: podstawowy Mistral i nieco wyższy określany mianem standardu BPI (m.in. trójwarstwowe deski podłogowe i płytki prod. hiszpańskiej). W zależności od wielkości mieszkania i wybranych materiałów wykończeniowych cena wykończenia metra kwadratowego mieszkania zaczyna się już od 445 zł. Istnieje także możliwość wykończenia mieszkania w sposób całkowicie indywidualny. To oczywiście wiąże się w wyższymi kosztami.

Program wykończenia mieszkania pod klucz we wszystkich swoich inwestycjach oferuje także Euro Styl. Miesięcznie średnio 3- 4 klientów decyduje się na takie rozwiązanie.

- Nasi klienci zainteresowani tą opcją w dziale sprzedaży otrzymują wstępną informację o standardach i kosztach wykończenia wybranego mieszkania. Wybierają interesujący ich standard i otrzymują wstępną kalkulację. Jeśli są zdecydowani, na wykończenie zostają skierowani do biura projektowego. Dokładna kalkulacja wykonywana jest w dziale realizacji projektów już na podstawie konkretnego projektu. Na tym etapie klient może się wycofać z wykończenia, ale po poniesieniu kosztów wykonania projektu. Jeśli wycena zostanie zaakceptowana, zamawiane są materiały i rusza realizacja - wyjaśnia jak wygląda proces Bartosz Podgórczyk, dyrektor działu marketingu w firmie Euro Styl.

Wykończenie mieszkania kosztuje od 437 zł na 1 m kw. w wariancie standardowym, od 581 zł w wariancie optymalnym i od 821 zł w wariancie premium. Im wyższy standard, tym szerszy zakres usług do wyboru.

Są także deweloperzy, którzy nie mają własnych programów, ale mogą zaoferować lokale w standardzie pod klucz, bo korzystają z usług zewnętrznych firm, takich jak redNet Dom, które zajmują się kompleksowym wykańczaniem mieszkań. I tak na przykład klienci Hinesa kupując mieszkanie w Quattro Towers wybierać mogą wśród czterech standardów: Uno (640 zł/m kw.), Due (840 zł/m kw.), Tre (1340 zł/m kw.). Standard Quattro przewiduje zupełnie indywidualne wykończenie wnętrza, indywidualna jest wtedy także wycena.

Różnica polega na tym, że jeżeli wykończenie zamawiamy bezpośrednio u dewelopera, to on udziela nam gwarancji na wykonane prace. Jeśli jest to firma niezależna od dewelopera - to w zależności od ewentualnie wykrytej wady, swoich praw dochodzić będziemy w dwóch różnych firmach.

Na trójmiejskim (i nie tylko) rynku najwęższa jest oferta mieszkań, które są gotowe do odbioru już w standardzie pod klucz (i nie chodzi tu o mieszkania modelowe, które deweloper ma w ofercie najczęściej pod koniec sprzedaży w danej inwestycji). Taką ofertę wprowadziła ostatnio GI HossaCentralParku. Jest tam dostępnych dziesięć apartamentów w standardzie pod klucz o zróżnicowanych metrażach: od 45 do 101 m kw. Każda z tych aranżacji prezentuje odmienny styl - od klasycznych wnętrz inspirowanych antykiem, poprzez nawiązania do stylu glamour, aż do wnętrz skandynawskich i z elementami naturalnych kamiennych łupków. Cena każdego apartamentu kalkulowana jest indywidualnie - w zależności od zastosowanych materiałów.
Poza tą ofertą w Hossie proponowane jest wykończenie pod klucz dowolnego mieszkania w dwóch standardach: classic i prestige.

Co jeszcze jest zaletą zamówienia wykończenia pod klucz? Czas oczekiwania na realizację. To istotne zwłaszcza dla klientów, którzy kupują lokal w inwestycji znajdującej się w budowie. Jeśli zawczasu zdecydujemy się na wykończenie pod klucz, ekipa wchodzi do lokalu najczęściej jeszcze przed przekazaniem klientowi kluczy. W momencie kiedy sąsiad odbierze klucze do mieszkania w stanie deweloperskim, ten który czeka na wykończony lokal może już mieć pomalowane ściany i położone podłogi i na przykład czekać już tylko na zamontowanie drzwi.

- W naszej firmie czas wykończenia mieszkania pod klucz wynosi do 90 dni
- tłumaczy Bartosz Podgórczyk. - Nie chodzi jednak o to, że tyle czasu muszą trwać prace. Zabiera go oczekiwanie na materiały, które sprowadzane są często z fabryk w całej Europie. Na same drzwi czeka się od 4 do 8 tygodni.

I na zakończenie jeszcze jedno: tak jak pozostałe usługi dewelopera, także wykończenie pod klucz można negocjować. I próbować zawsze warto!

Opinie (57) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.