• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wymieniasz okno, dostosuj się do sąsiadów

Ewa Budnik
12 sierpnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
  • Sopot, al. Niepodległości. Na każdym piętrze inne okna... Eklektyzm czy zaniedbanie?
  • Sopot. Brązowe są piękniejsze?
  • Sopot, ul. 23 Marca
  • Sopot, ul. 23 Marca.
  • Sopot, ul. Grottgera. Na parterze zabrakło szprosów.
  • Gdańsk, ul. Panieńska. Trzy różne podziały okien.
  • Gdańsk, ul. Chłodna.
  • Gdańsk, ul. Zamkowa.
  • Gdańsk, róg Łąkowej i Podwala Przedmiejskiego. Podziały zachowano, kolorystyki nie.
  • Gdańsk, ul. Reduta Dzik.


Planujesz wymianę okna? Zastanów się najpierw nad jego kształtem i kolorem. Jeśli chcesz mieć inne okna niż wszyscy sąsiedzi, będzie to miało wpływ na architekturę budynku, w którym mieszkasz.



Czy wymiana okien powinna być bardziej restrykcyjnie kontrolowana?

Wymiana okna to nie tylko decyzja o tym jakie ma mieć parametry techniczne. Ważna jest także decyzja o ewentualnej zmianie jego wielkości, podziałów, a nawet kształtu. Takie decyzje mają bowiem wpływ nie tylko na nasz komfort i poczucie zmiany, ale na wygląd elewacji budynku, w szerszym kontekście miasta.

- Okna jako środek wyrazu są elementem całości budynku i mają bardzo duży wpływ na odbiór całej elewacji. Architekt projektując budynek, poprzez takie zabiegi jak głębokość osadzenia, rytm okien, szerokość szprosów, kolor, materiał, wpływa na odbiór obiektu i dąży do osiągnięcia pewnego zamierzonego efektu. Najbezpieczniej jest więc zachować możliwie pierwotny podział okna i ten sam kolor. Kontynuujemy w ten sposób myśl architekta i spójny pomysł na estetykę budynku, w którym mieszkamy, a także na dzielnicę, w której ten budynek się znajduje - mówi Michał Majewski ze Studia Architektonicznego SAMM.

I tyle na temat ideologii... Według prawa budowlanego zwykła wymiana okna nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę ani nawet zgłoszenia do właściwego organu (w sytuacji kiedy wielkość, kształt i kolor ram okiennych nie ulegną zmianie). Taka wymiana uznawana jest za bieżącą konserwację, nawet jeśli zmianie ulegnie materiał z jakiego okno jest wykonane, np. wyrzucamy okno drewniane, a wstawiamy plastikowe.

Inaczej jest kiedy chcemy zmienić np. wielkość okna. Takie roboty budowlane to przebudowa obiektu budowlanego, a więc ich wykonanie wiąże się z koniecznością uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Dopiero wtedy też wymiana taka podlega kontroli nadzoru budowlanego.

- Nadzór budowlany działać może tylko kiedy prace odbywają się w oparciu o pozwolenie na budowę. Jednak dla nadzoru istotne są względy techniczne: czy takie okno wstawione jest zgodnie z prawem, czy jest prawidłowo zamontowane, czy nie zagraża bezpieczeństwu - tłumaczy Tomasz Czechowicz z urzędu Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Gdańsku.

Oznacza to, że kwestie estetyczne, a więc zachowanie spójnych podziałów okien w całym budynku czy ich koloru, nadal pozostaje bez kontroli. Lepiej radzą sobie spółdzielnie mieszkaniowe.

- Mamy w spółdzielni regulamin wymiany okien. Członkowie spółdzielni mogą liczyć u nas na 30 proc. refinansowania za wymianę stolarki okiennej. Ale pieniądze te mogą otrzymać dopiero, kiedy okna spełniają zawarte w nim warunki. Po wymianie przeprowadzana jest przez nas kontrola, jeśli okna są inne niż przewiduje regulamin, refinansowania nie będzie. To metoda nie tylko na dbanie o to, by okna miały właściwe parametry techniczne, ale także estetyczne. Mniejsze możliwości mamy w stosunku do osób, które nie są członkami spółdzielni, ale one także podlegają regulaminowi, bo przecież mieszkają we wspólnym budynku - mówi Jan Skórzewski, inspektor nadzoru w Lokatorsko-Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej Morena.

Jakie okna wybrać?

Największe możliwości kontrolowania wymiany okien są w przypadku budynków zabytkowych oraz znajdujących się w strefie ochrony konserwatorskiej, bo tam ważny jest każdy element, m.in. zachowanie układu, wielkości i kształtu otworów okiennych, podziału tafli szyb, detali zdobniczych itd. Wtedy uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę jest konieczne. A żeby je uzyskać, konieczne jest najpierw uzyskanie dokumentacji od konserwatora zabytków.

- Najprościej jest, kiedy remontowany jest cały budynek. Konieczne jest wtedy uzyskanie pozwolenia na prace przy zabytku nieruchomym. Zarówno w przypadku zabytków, jak i budynków w strefach ochrony konserwatorskiej, najważniejsze jest zachowanie oryginalnych podziałów i zachowanie detalu. Ustalany jest także kolor, ale zawsze musi być on spójny na całej elewacji. Okna plastikowe nie wchodzą w grę
- tłumaczy Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Osoby, które planują wymianę okien powinny zajrzeć także do zapisów znajdujących się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, bo mogą tam znajdować się wpisy mówiące o wymaganiach dotyczących wyglądu okien w budynkach znajdujących się na terenie objętym planem.

Jeżeli właściciel obiektu pominie procedurę i na dodatek zamontuje niewłaściwe okna, konserwator może wydać decyzję o przywróceniu do stanu poprzedniego. W części przypadków możliwe jest przeprowadzenie procedury legalizacji stanu istniejącego.

- Kontrole dotyczące wymienianych okien nie są prowadzone, jednak urząd ma obowiązek reagowania na każde zgłoszenie o nieprawidłowościach, jakie do niego wpłynie. Sytuacje, kiedy montowane jest niewłaściwe okno są zawsze rozpatrywane indywidualnie, ale jeśli jest to ewidentne działanie celowe, to konserwator nie będzie miał skrupułów. Przyznać trzeba jednak, że świadomość społeczna w tym zakresie rośnie, częściowo w związku z możliwością uzyskania dotacji na remont budynku zabytkowego. Prawdą jest także, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że wymiana okna ma wpływ na architekturę całego obiektu - mówi Tymiński.

Gdzie kupić okna? Sprawdź w naszym katalogu

Opinie (93)

  • jeszcze jakby jakis buldozer wyburzył wszystkie komoreczki, altanki, przybudówki trzymające sie pionu z przyzwyczajenia

    • 2 1

  • jak w filmie Alternatywy 4- Anioł mówił

    "Ja jestem odpowiedzialny za ten dom i wymagam społecznego podejścia. Ja powiesiłem zielone, pani brązowe. No i jak to teraz wygląda? Jak stolec w lesie. I ja się na to nie zgadzam"
    ...to się wszyscy śmiali....

    • 12 0

  • np. w takiej Szwecji jest tak

    ze jesli masz wlasne mieszkanie, to masz spora swobode co do remontow, ale nie do konca. Powazniejsze sprawy jak przestawianie/burzenie scian wymagaja pozwolenia, sprzety takie jak np. pralka musi zainstalowac fachowiec z uprawnieniami a okna i drzwi wymienia nie lokator na swoje widzimisie tylko wlasciciel calego budynku wtedy gdy jest taka potrzeba i nie ma mowy o kazdym innym oknie... nie ma tak hop siup jak u nas

    • 8 1

  • Pan Tymiński jest ...

    "Okna plastikowe nie wchodzą w grę - tłumaczy Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków."

    na CAŁYM Głównym Mieście jest może 5 wymienionych, drewnianych okien. Wszystkie ale to wszystkie zabytki w plastiku, co on p... li

    • 6 0

  • okna plastikowe

    Pan Konserwator nawet nie jest w stanie podniesc d...y i obejrzec papier aby sie do niego odniesc. Czeka z wystawiona lapa chyba na jakies profity.
    Dobrze, ze poprzednika pogonili, banda darmozjadow i decydentow.

    • 6 0

  • Dużo bardziej dziadowskie jest

    montowanie suszarek łazienkowych(sufitowych) na balkonach i wywieszanie gaci na widok publiczny.

    • 4 1

  • wszystko byście chcieli pod jedną kreskę sprowadzić

    popatrzcie na kamienice w Danii czy Holandii, kolorowe, każda inna i to mi się podoba, jest barwnie, oryginalnie, a wy tu jak w PRL- wszystko na jednakowo, ten sam kolor, takie same balkony, jestem tylko za jednolitościa okien, ale nie elewacji

    • 1 3

  • No tak ! - a co na to architekt miejski ? ,przyca takowy jest na etacie !

    i to on powinien pilnować ładu, porządku i jakichś norm!!! -sprawy zabrnęły już tak daleko ,że dziś należało by wymienić okna we wszystkich domach w mieście ! -wystarczy zadrzeć nieco głowe do góry i popatrzeć po oknach w dowolnym miejscu miasta, jest bajzel i misz -masz jak w każdej innej dziedzinie polskiego życia !!! - w rzeszy niemieckiej takie rzeczy - nie do pomyślenia !!!, tam nawet z instalacją anteny TV jest b. wielki problem !-tam porządek musi być !

    • 2 0

  • Zastanawia mnie Sopot ??? !!!!!!!

    Dwie kamienice pokazane na fotkach tj. Niepodległości oraz Sobieskiego elewacje swieżo wykonane, na Niepodległości koniec 2012 , Sobieskiego dosłownie niedawno, jedna i druga nieruchomość pod nadzorem konserwatora, więc jak zostało to przyjęte z takimi oknami ??? Konserwator sopocki z dnia na dzień mnie zaskakuje :(

    • 0 0

  • Jasne, jak mamy mieć TOTALNĄ kontrolę nad obywatelem to powinien on zgłaszać do URZĘDU

    zamiar skorzystania z toalety w celu oddania moczu lub stolca lub obu czynności jednocześnie. O zgodę na zjedzenie śniadania tez powinien zgłosić się do URZĘDU.
    Otóż informuję, ż ew ramach ELEMENTARNEJ wolności osobistej obywatel musi mieć prawo do wstawienia DOWOLNYCH okien we WŁASNYM mieszkaniu, niezależnie czy to jest zabytek sprzed 50 lat czy 1500 lat. Tak samo jak powinien mieć prawo do tysiąca innych, aktualnie ZAKAZANYCH czynności i zachowań. Wygląda na to, że w czasach komuny obywatelowi była nieskończenie razy więcej wolno, niż w czasach tzw. wolności....

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Targi mieszkań i domów

wykład, targi, konsultacje
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane